vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

191 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #705 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 16:50 »
Ευχαριστώ πολύ!

Επίσης να πω ότι όπως κάνω πάντα από περιέργεια το ελυσα να δω τι παίζει μέσα και βρήκα δύο ενδιαφέροντα πράματα.

1ον ο θετικός πόλος της υποδοχής της μπαταρίας είχε κάποιου είδους βρωμιά ή οξείδωση, δεν μπορώ να πω με σιγουριά το οποίο ίσως δημιουργούσε πρόβλημα αν όχι άμεσα στο μέλλον.
Τον γυαλισα τελικα με πολύ ψιλό γυαλοχαρτο και αλοιφη γυαλισματος μετάλλων και έγινε καλύτερος από καινούριος.

2ον δεν έχει καλωδιο γείωσης ή αρνητικό τελος παντων (μαύρο) ούτε για την μπαταρία (λογικό) αλλά ούτε και για τον 510 (αυτό μου έκανε εντύπωση).
Όλα γειωνουν μέσω του σώματος του μοντ κατευθείαν πάνω στην πλακέτα μέσω των τριών βιδων που κρατάνε την πλακέτα στην θέση της οι οποίες βίδες είναι μάλλον επιχρυσωμένες απ ότι είδα.
Οπότε σε περίπτωση που κανείς έχει προβλήματα με διακυμάνσεις αντιστάσεων καλό θα ήταν να το ανοίξει, να καθαρίσει αν βρει κάτι άσχημο και να βιδωσει καλά όποια βίδα βρει στον διάβα του...

Εχει γραφει σχετικο νημα
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #547 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 20:34 »


Αngelo
Εισαι σίγουρος για το thermal πριν και μετά ?


Διόρθωση παράθεσης - Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2016, 12:37 από Tem »

Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #706 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 17:02 »
Τι εννοεις?

Ρωταω γιατι δεν επεμβαινει καπου ο χρηστης ωστε να κανει λαθος. Το τρεχεις, βγαζει τα αποτελεσματα και μετα απλα του δινεις το οκ να τα αποθηκευσει, τιποτα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #707 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 17:02 »

Αngelo
Εισαι σίγουρος για το thermal πριν και μετά ?

Η κάμπηλη αποφορτισης μπαταριας ειναι αδιαφορη στο vt 75 (dna75 )

Eπέτρεψε μου ειναι μόνο για κορνιζα :laugh1:

Εννοώ  ότι αν είναι έτσι ήρθε ασεταριστο  όπως το λες .
Δυο που εχω mini -giga είχε περιπου  τις ίδιες τιμές στην δεύτερη φώτο που έκανες το τεστ  .



διόρθωση παράθεσης + συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 19:14 από spectrum »

Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #708 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 17:15 »
Η κάμπηλη αποφορτισης μπαταριας ειναι αδιαφορη στο vt 75 (dna75 )

Eπέτρεψε μου ειναι μόνο για κορνιζα (Image removed from quote.)

Περι ορεξεως, εγω θελω οταν βλεπω 20% μπαταρια να εχω 20% ουτε 10% ουτε 30%.

Και επισης θελω να πεφτει και σωστα/γραμμικα η ενδειξη.
Σε απλα μοντακια η σε ξερυθμιστα dna μπορει απο το 100% εως το 40% να σε βγαλει ολη τη μερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ και μετα απο το 40% εως το 0% να φυγει σε δυο ωρες με την ιδια χρηση.

Αν αυτο καλυπτει καποιους κακως εχουν την ενδειξη μπαταριας στην οθονη μιας και τοσο αχρηστη που ειναι ως ξερυθμιστη καλυτερα να αντικατασταθει με καποια πιο χρησιμη πληροφορια, ohm, volt κλπ.

Γνωμη μου....


Εννοώ  ότι αν είναι έτσι ήρθε ασεταριστο  όπως το λες .
Δυο που εχω mini -giga είχε περιπου  τις ίδιες τιμές στην δεύτερη φώτο που έκανες το τεστ  .


Εγω και αυτο και το VT200 που εχω απο την Hcigar ηρθαν με τις ιδιες ρυθμισεις στο thermal, αυτες που βλεπεις στο πριν... Εισαι σιγουρος οτι εχεις διαφορετικες εσυ?

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #709 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 17:27 »
Aν ήταν ετσι όπως το λες θα έπρεπε οι τιμές Cell soft cut off,max peek input current,max sunstained input current να μπαίνουν αυτόματακαι να αποθηκευωνται εφ΄οσον πρόκειται για πραγματικό  δυναμικό tesτ που το λαμβάνει υποψιν της η συσκευή.
Το τεστ είναι μόνο για σένα  για να πάρεις ένα γράφημα και τίποτα άλλο της κατάστασης
της μπαταρίας σου  και αν έχεις  τρεις διαφορετικές όπως εγώ τι κάνεις?
Φυσικά και συμφωνώ στο περί ορέξεως ……


Nαι ειναι αγορασμενα και τα δύο απο Ελλαδα.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2016, 12:39 από Tem »

Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #710 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 17:47 »
Αν χρησιμοποιεις πολλες διαφορετικες τοτε ναι, δεν μπορεις να κανεις κατι...

Αλλα ρε smoke εχεις κολησει απ οταν πηρες το dna οτι το battery analyzer απλα παει την μπαταρια στα ακρα για να δουμε την κατασταση της υγειας της και μονο.
Το ειδες καπου αυτο, γραμμενο ή στην πραξη?

ΔΕΝ ειναι ετσι, και αυτο που κανεις λεγεται παραπληροφοριση, εμενα απ το ενα μπαινει, απ το αλλο βγαινει, οκ.
Εναν που δεν ξερει ομως τον παιρνουμε στον λαιμο μας με ασχετες αποψεις τις οποιες διατυπωνουμε..

Το battery analyzer:
1) κανει ενα τεστ αποφορτισης για να βρει ποσα mah ειναι πραγματικα η μπαταρια σου.
2) ΔΕΝ την αποφορτιζει με τα μεγιστα αμπερ που μπορει αυτη να δωσει ΑΛΛΑ
3) το ρυθμιζεις ΕΣΥ στα watt στα οποια ατμιζεις, π.χ. 20watt και μετα αυτο τραβαει 20watt για 2-3δευτερολεπτα, την αφηνει να ξεκουραστει για 8-10δευτερολεπτα, αυτο ξανα και ξανα σαν να ατμιζει καποιος ας πουμε μεχρι να αδειασει τελειως.
4) Τελος σου δινει το αποτελεσμα, δηλαδη την καμπυλη αποφορτισης αλλα και τις wh της μπαταριας οπως θα δεις στην δευτερη εικονα μετα το τεστ, πανω αριστερα μεσα στο γραφημα.

Εμενα εβγαλε 9,578wh.
wh = volt(ονομαστικα) x ah
Δηλαδη ah = wh/volt
Στην περιπτωση μου ah = 9,578/3,7 => ah = 2,589
Δηλαδη 2.589mah

Ζητω συγνωμη για τον τροπο μου, αλλα φτανει πια με αυτο το battery analyzer. Αν δεν με πιστευεις ψαξε, διαβασε, παρε τηλ την evolv, κανε κατι, δεν ξερω! :P
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:04 από Angelo. »

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #711 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:09 »
εμενα δεν εχει κανα στοπ το καπακι της μπαταριας ωστε να μενει ορθιο. μηπως εχω παλιοτερη εκδοση?

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #712 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:19 »
Παλιότερο έχουμε. 

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #713 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:32 »
χμμμ περιεργο... δοκιμασα να σηκωσω - να σμπρωξω προς τα μεσα αλλα τιποτα.... 

επισης ξερουμε πως κλεινει το μοντ? οταν βγαζω τη μπαταρια  για να την αλλαξω μενει ανοικτο κ δεν μ αρεσει ..

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #714 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:36 »
Βάλε το καπάκι. (Αν καταλαβαίνω καλά) 

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #715 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:44 »
δε σε πιανω ! λετε οτι το αυτακι απ το καπακι στεκεται ορθιο απο μονο του ... προσπαθω να το κανω αλλα δε βλεπω καποιο κλικ για να μαγκωσει και να μεινει σταθερο. 

επισης το τραβαω- σμπρωχνω μπας και μεινει σταθερο αλλα τιποτα... 

το μοντ εχει ρυθμιση για να σβηνει? το μονο που ξερω ειναι το κλειδωμα , με 5 κλικ του fire. 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #716 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 19:05 »
Το mod δεν κλείνει, απλώς κλειδώνει με τα 5 κλικς. Το παλιό καπάκι δεν κρατάει ανοιχτό το "αυτάκι" του, προφανώς το πρόσθεσαν στις τελευταίες παρτίδες. ;)

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #717 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 19:08 »
προχθες μου ρθε.. δε θεωρειται καινουργια παρτιδα? 16147 λεει απο κατω.. (ρε τα λαμογιααααα) 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες !

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #718 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 19:10 »
Αν χρησιμοποιεις πολλες διαφορετικες τοτε ναι, δεν μπορεις να κανεις κατι...

Αλλα ρε smoke εχεις κολησει απ οταν πηρες το dna οτι το battery analyzer απλα παει την μπαταρια στα ακρα για να δουμε την κατασταση της υγειας της και μονο.
Το ειδες καπου αυτο, γραμμενο ή στην πραξη?

ΔΕΝ ειναι ετσι, και αυτο που κανεις λεγεται παραπληροφοριση, εμενα απ το ενα μπαινει, απ το αλλο βγαινει, οκ.
Εναν που δεν ξερει ομως τον παιρνουμε στον λαιμο μας με ασχετες αποψεις τις οποιες διατυπωνουμε..

Το battery analyzer:
1) κανει ενα τεστ αποφορτισης για να βρει ποσα mah ειναι πραγματικα η μπαταρια σου.
2) ΔΕΝ την αποφορτιζει με τα μεγιστα αμπερ που μπορει αυτη να δωσει ΑΛΛΑ
3) το ρυθμιζεις ΕΣΥ στα watt στα οποια ατμιζεις, π.χ. 20watt και μετα αυτο τραβαει 20watt για 2-3δευτερολεπτα, την αφηνει να ξεκουραστει για 8-10δευτερολεπτα, αυτο ξανα και ξανα σαν να ατμιζει καποιος ας πουμε μεχρι να αδειασει τελειως.
4) Τελος σου δινει το αποτελεσμα, δηλαδη την καμπυλη αποφορτισης αλλα και τις wh της μπαταριας οπως θα δεις στην δευτερη εικονα μετα το τεστ, πανω αριστερα μεσα στο γραφημα.

Εμενα εβγαλε 9,578wh.
wh = volt(ονομαστικα) x ah
Δηλαδη ah = wh/volt
Στην περιπτωση μου ah = 9,578/3,7 => ah = 2,589
Δηλαδη 2.589mah

Ζητω συγνωμη για τον τροπο μου, αλλα φτανει πια με αυτο το battery analyzer. Αν δεν με πιστευεις ψαξε, διαβασε, παρε τηλ την evolv, κανε κατι, δεν ξερω! :P

Εμενα εβγαλε 9,578wh.
wh = volt(ονομαστικα) x ah
Δηλαδη ah = wh/volt
Στην περιπτωση μου ah = 9,578/3,7 => ah = 2,589
Δηλαδη 2.589mah

Απάντηση:

Σέ τι μου χρησιμευει με τρεις μπαταριες εδω  συμφωνείς.

ΔΕΝ ειναι ετσι, και αυτο που κανεις λεγεται παραπληροφοριση, εμενα απ το ενα μπαινει, απ το αλλο βγαινει, οκ.
Εναν που δεν ξερει ομως τον παιρνουμε στον λαιμο μας με ασχετες αποψεις τις οποιες διατυπωνουμε..  
Εδω δίαφωνουμε εσυ το θέτης ετσι δεν ειναι επίχειρημα  :)

Ζητω συγνωμη για τον τροπο μου, αλλα φτανει πια με αυτο το battery analyzer. Αν δεν με πιστευεις ψαξε, διαβασε, παρε τηλ την evolv, κανε κατι, δεν ξερω! :P
Εδω σε παραπεμτω να το ψαξεις εσυ  στο site της  Evolv υποψιν οτι δεν ειναι Dna 200 .
 2.589mah=Ηι score Θεώρησε το  ετσι ....
 there is no need to have a battery specific curve for the dna 75. the 75 doesn't "fuel gauge" the battery like the dna 200 does. the battery meter works off the battery voltage, that's it. the only reason battery analyzer is on the dna 75's escribe is to test different batteries capacities. just there as a testing tool that is not actually used by the dna 75
.
Tα υπόλοιπα τα γνώριζω κάλυτερα θα μου επιτρεψεις λόγω επαγγέλματος (δέν θά στο αναφέρω ). ;)

Φλικά over... 8)


διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 21:41 από spectrum »

Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #719 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 19:16 »
προχθες μου ρθε.. δε θεωρειται καινουργια παρτιδα? 16147 λεει απο κατω.. (ρε τα λαμογιααααα)

Ευχαριστω για τις πληροφοριες !
Εμενα που το εχει ειναι το 16163...

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 19:22 από Angelo. »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix