vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

578 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, lagoudakis, manoslykos, camber, tibolaso

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #2250 στις: Μαΐου 15, 2017, 22:11 »
Καλησπερα.
Ενα στανταρ στησιμο για τον Εβιβα με κεραμικο, ειναι 28 μμ συρμα, πυρηνας 1,8 και 5-6 σπειρες.
Βγαινει γυρω στο 1.2 Ω. Εκει, γυρω στα 12 βατ. Το "μυστικο" του ομως ειναι στο βαμβακι. Εκει ειναι ολο το θεμα για να μην εχεις υπερ και υπο τροφοδοσιες. Το βαμαβακι να περναει χαλαρα απο την αντισταση (ουτε πολυ σφιχτο ουτε πολυ χαλαρο) και η ακρη του βαμβακιου που θα κλεισει την τρυπα τροφοδοσιας να ειναι μπολικο και να μπει ΑΦΡΑΤΟ μεσα στο ντεκ χωρις να στουμπωθει/πατηκωθει.
Αυτα γενικα.
Αν στηθει σωστα , η γευση σε σχεση με το ss ,ανεβαινει αισθητα και νομιζω θα εκπλαγεις(σε σχεση με το ss).
Αν ανατρεξεις στις σελιδες του νηματος, θα βοηθηθεις αρκετα. 
Αν παλι βαριεσαι, μια βολτα στα παιδια της Πανορμου, θα σου λυσουν ολες τις αποριες.
Τα μεγιστα τα αποδιδει με το κεραμικο φιλε.  :)

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Eviva
« Απάντηση #2251 στις: Μαΐου 15, 2017, 22:27 »
Σ ευχαριστώ το νημα το εχω διαβασει ΟΛΟ, κυριολεκτικα, ξερω οτι το βαμβακι ηταν σωστο γιατι και τωρα με τον ιδιο τροπο το εβαλα. εξ αλλου δεν ειχα υπο/υπερτροφοδοσιες και καθολου διαρροες. ισως να θελει το πιο λεπτο συρμα.  Kαι δεν ξερω οπως ειπα και πριν αν το κεραμικο μπαινει αρκετα βαθια οπως το ss cup.
επισης νιωθω και τον αερα να κυκλοφορει πιο ανετα τωρα

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #2252 στις: Μαΐου 15, 2017, 22:54 »
αν σαρεσει με το ss cup συνεχισε ετσι φιλε.δεν ειναι ολα για ολους.

Απ: Eviva
« Απάντηση #2253 στις: Μαΐου 16, 2017, 11:32 »
Κι' όμως, όλα γίνονται!
Πέρασα 40mm microcoil, 3mm διάμετρο (0.6 ohm βγήκε) πατώντας το μέσα στο κεραμικό και φέρνοντάς το έπειτα στη σωστή γωνία. Δεν με απασχόλησε αν ακουμπούσε στο κεραμικό.

Ο ένας μου εβίβα (έχω δύο) δουλεύει πλέον στα 22watt πανεύκολα, χωρίς πολλές γκρίνιες, εκτός από μια μικρή υπερτροφοδοσία που λύθηκε από μόνη της όταν "έστρωσε" το βαμβάκι.

Γεύση το ίδιο απίστευτη, ντουμάνι μπόλικο, ζέστη λίγη παραπάνω αλλά δεν με χαλάει.
Ρουφάει και 100%VG που του έβαλα έτσι για δοκιμή χωρίς να κάνει κιχ!

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2017, 12:09 από arathorngr »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #2254 στις: Μαΐου 16, 2017, 12:32 »
Xωρίς να θέλω να σπείρω τον πανικό, πως είσαι τόσο βέβαιος ότι δεν ρουφάς κομμάτια ή έστω κάποιου τύπου αναθυμιάσεις του κεραμικού με τέτοιο στήσιμο;
Δεν ξέρω εννοείται εάν είναι όντως λογικό να υπάρχουν τέτοιες ανησυχίες, σε κάθε περίπτωση όμως το παραπάνω στήσιμο το βλέπω εκτός ορίων/προδιαγραφών ασχέτως ατμιστικού αποτελέσματος..

Θα συνιστούσα να υπάρχει μια επιφύλαξη στις εντυπώσεις χωρίς να θέλω να φανεί σαν μιας μορφής "βίαιης παρατήρησης" απέναντί σου. Απλά καμιά φορά όταν "ξεφεύγουμε" θα ήταν καλύτερα να είμαστε απόλυτα βέβαιοι για την ασφάλεια αυτού που πάμε να παρουσιάσουμε σ'αυτούς που μας διαβάζουν. Ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του βέβαια, ώριμοι άνθρωποι είμαστε και νοήμονες θέλω να πιστεύω..  :)

Απ: Eviva
« Απάντηση #2255 στις: Μαΐου 16, 2017, 12:37 »
@makis206 μα καμία απολύτως παρεξήγηση αγαπητέ και καλά κάνεις και μου τα λες! φόρουμ είμαστε, προφανώς και όλοι (στα πλαίσια ενός χόμπι) ενδιαφερόμαστε τόσο για την απόδοση και την απόλαυση αλλά και γενικά για την υγεία και την ασφάλειά μας. 

Έναν δικό μου πειραματισμό περιέγραψα, ο οποίος σαν απόδοση γεύσης και εμπειρίας ήταν πετυχημένος. Στα λοιπά, ναι, έχεις ένα δίκιο. 

Βέβαια, το πιο σωστό από όλα θα ήταν ο ίδιος ο κατασκευαστής να προειδοποιούσε/έγραφε ότι η αντίσταση δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με το κεραμικό. Στην πρώτη ευκαιρία θα το διερευνήσω σε ό,τι αφορά τις ανοχές του κεραμικού σε τέτοιο στήσιμο με την atmistique και θα σας ειδοποιήσω. 

Καλησπέρα!

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Eviva
« Απάντηση #2256 στις: Μαΐου 16, 2017, 12:40 »
Μην ψάχνετε να βρείτε την γεύση του κεραμικού στον Eviva, είναι μάταιο.

Απ: Eviva
« Απάντηση #2257 στις: Μαΐου 16, 2017, 12:45 »
Tι εννοείς?
Επειδή καταλαίνω μια χαρά τη γεύση του κεραμικού σε σχέση με χωρίς στήσιμο, γι αυτό και στρίμωξα μια "εκτός αρχικών προδιαγραφών" να το πω κομψά, αντίσταση μέσα του.
Πολύ σωστά βέβαια ο Μάκης επισήμανε τα όποια παρατράγουδα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2017, 22:03 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Eviva
« Απάντηση #2258 στις: Μαΐου 16, 2017, 12:53 »
Έχεις δοκιμάσει κάποιον διαφορετικό ατμοποιητή με κεραμικό; Ας πούμε ΣΟΦΙΑ, THE DRIPPER, DIVER...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #2259 στις: Μαΐου 16, 2017, 13:12 »
Προφανώς εννοείς ότι υπάρχουν άλλοι ατμοποιητές με κεραμικό που αποδίδουν καλύτερα τις γεύσεις σε σύγκριση με τον εβίβα. Αυτό όμως για εμένα που δεν έχω δοκιμάσει άλλον επισκευάσιμο ατμοποιητή με κεραμικό, δεν σημαίνει αυτομάτως και το ότι δεν θα βρω ικανοποίηση απ'το deck με το κεραμικό μέσα σε έναν εβίβα. Τουλάχιστον κάτι το διαφορετικό (έως και υπέροχο θα έλεγα ) σε σύγκριση με άλλους ατμοποιητές που δεν χρησιμοποιούν κεραμικό στο deck τους.. ναι ακόμα και με τα απλά που συνήθως προτείνονται για το στήσιμό του.

Είναι προφανές ότι υπάρχουν καλύτεροι. Σε κάθετί γύρω μας εξάλλου.  ;)

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Eviva RTA By Atmistique [Επίσημο]
« Απάντηση #2260 στις: Μαΐου 16, 2017, 13:36 »
Δεν είπα για καλύτερους η μή ατμοποιητές με κεραμικό, είπα ότι ο EVIVA δεν αποδίδει την γεύση του κεραμικού.
Δοκίμασε κάποιον απο τους παραπάνω που ενδεικτικά ανέφερα και θα καταλάβεις τι λέω :).


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva RTA By Atmistique [Επίσημο]
« Απάντηση #2261 στις: Μαΐου 16, 2017, 13:54 »
Eπειδή η δοκιμή των υπολοίπων μάλλον δεν θα έρθει ποτέ (επαρχία γαρ ) αν θέλεις κάνε το λίγο πιο ξεκάθαρο. Εννοείς ότι:

- ο eviva δεν δίνει τη δυνατότητα στο κεραμικό να "ποτιστεί" με υγρό με αποτέλεσμα να ενισχύει περισσότερο τη γεύση (αρνητικό στοιχείο του eviva )
- o eviva δεν αφήνει "μυρωδιές" του ζεσταμένου κεραμικού να αναμειχθούν με εκείνες του ατμού (θετικό στοιχείο του eviva )

Συγνώμη για το "σπαστικό" αλλά δεν με βοηθάει ο γραπτός λόγος στο "o Εviva δεν αποδίδει τη γεύση του κεραμικού" να καταλάβω.  ;)


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eviva RTA By Atmistique [Επίσημο]
« Απάντηση #2262 στις: Μαΐου 16, 2017, 13:56 »
[justify]@cloak, καλησπέρα. Ταπεινή μου εμπειρία με Eviva. Όταν κατάλαβα πόσο πολύτιμος είναι για μένα, έπαψα να τον χρησιμοποιώ συχνά... [/justify]

Προσωπικά, μαγικά με τον Eviva δεν κάνω. Ούτε μυστικά στησίματα, ούτε εξωτικά σύρματα και ιδιαίτερα σεταρίσματα. Προσωπικά πάντα, το 1.8mm είναι μία ιδιαίτερη αρμονία και δεν είναι τυχαία. Το κεραμικό, με τέτοιες διαστάσεις, με τέτοιο αέρα, με τέτοιο σχεδιασμό επισκευάσιμου, με τέτοια τροφοδοσία, με το συγκεκριμένο κέντρο εισαγωγής. Όλα αυτά δίνουν κάτι πολύ σπουδαίο. Ένα απίστευτο άτμισμα. Δεν έχω την εμπειρία που θα έπρεπε, και για παραπάνω ανάλυση, όμως αν θέλεις τη γνώμη μου, μην ακούς τίποτα, ειδικά θεωρίες ξερολίασης από αθέατες πηγές αιώνιας εμπειρίας, που κατέχουν τα απόλυτα μυστικά. Απλώς μπαρούφες.

[justify]Παρακάτω. Οι δικές μου εικόνες από ένα απλό στήσιμο όπου, είτε έτσι είτε αλλιώς, ο Eviva δεν έχει αντίπαλο σε καθαρότητα γεύσης και ανάλυσης. Εγώ τουλάχιστον μέχρι και σήμερα δεν έχω βρει. [/justify]

[justify]Kanthal 0.32mm, 7 σπείρες, 1.8mm πυρήνας, 1Ω, 8W. / Απλό οργανικό βαμβάκι, 2 επίπεδα. Απλό ξεφλούδισμα των 2 πλευρών ( της 1ης λωρίδας βαμβακιού). Τοποθέτηση αυτής σε σχήμα S. 2η λωρίδα βαμβακιού (ζεύγος / 2 κομμάτια, δηλ. ένα κομμάτι από τη μία πλευρά της βάσης κι ένα από την άλλη, επάνω από το S). Σχετικό χτένισμα και στρώσιμο βαμβακιού σε όλη την επιφάνεια. Στην οπή τροφοδοσίας, μικρό άνοιγμα (ελάχιστο / με χρήση π.χ. μίας οδοντογλυφίδας / εγώ για παράδειγμα, ανοίγω ελάχιστο πέρασμα ανάμεσα των 2 επιπέδων βαμβακιού / ή όπως θέλεις, ή και καθόλου). Απόδοση; Χα. Το αν δεν σου ταιριάζει το Α ή το Β στον οποιονδήποτε επισκευάσιμο, είναι ξεκάθαρα δική σου υπόθεση κι όχι του άλλου. Άσε να σκούζουν. [/justify]




Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Eviva RTA By Atmistique [Επίσημο]
« Απάντηση #2263 στις: Μαΐου 16, 2017, 14:07 »
@Joe καλησπερα, σ ευχαριστώ πολυ για την απαντηση, εξυπνο το στησιμο σου με το βαμβακι, θα το δοκιμασω και παρατηρω οτι εχεις και πιο κολλητες τις σπειρες.
Θα το εφαρμοσω και θα αναφερω εντυπωσεις. Να εισαι καλα.

Απ: Eviva RTA By Atmistique [Επίσημο]
« Απάντηση #2264 στις: Μαΐου 16, 2017, 14:08 »
@joebarteam Ποιο είναι αυτό το κόκκινο υγρό?  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix