vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

297 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tem, John5gt, manoslykos, giorgos1999, petr@n, Buliwyf, mantzoumis, Jorge, vag21, tasos1976

Twitter

Eviva By Atmistique

spyros1

Απ: Eviva
« Απάντηση #1935 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 07:44 »
Καλημέρα καλορίζικος φίλε.
Εύχομε γρήγορα να του τα βρεις τα κόλπα του.
Μακάρι να τον είχα και να σου πρότινα και 'γω κάτι αλλά δεν είμαι στην παρέα του νήματος ως κάτοχος.
Καλά ατμίσματα. :bye:

Αποσυνδεδεμένος dimigixx

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1936 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 10:34 »
καλοάτμιστος ο εβίβα φίλε makis206.
τον ατμίζω σχεδόν αποκλειστικά με ss cup και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με διαρροές..θα σου πρότεινα για αρχή να τσεκάρεις αν έχεις τοποθετήσει σωστά το ss cup δηλ να το έχεις βάλει μέχρι να πιάσει πάτο που λέμε..θα πρέπει να φαίνεται σχεδόν ούτε το μισό..
απο ότι καταλαβαίνω όμως το πρόβλημα πρέπει να είναι η υπερτροφοδοσία.βάλε πιο πολύ βαμβάκι για να κλείσεις καλά την περιοχή τροφοδοσίας του υγρού και νομίζω θα είσαι κομπλέ..και ένα tip για να μην μαυρίζει το ύγρο γρήγορα απο τα κατάλοιπα..το βαμβάκι που περνάει στην άλλη μεριά του deck κόψε το τόσο κοντά στην αντίσταση ώστε να μην ακουμπάει κάτω ακόμη και αφού κλείσεις την καμπάνα..


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eviva
« Απάντηση #1937 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 11:00 »
Όλα σωστά αυτά που γράφεις καλέ μου φίλε. :thumpup:

Απλά αν μπορείς βάλε μία φωτό από πάνω το ντεκ για να δούμε πως τοποθετείς το βαμβάκι γιατί και γω έχω παρατηρήσει ότι όταν αλλάζω βαμβάκι, αυτό είναι πολύ πιο σκούρο - λερωμένο στην μεριά του ντεκ που δεν έχει την εισαγωγή υγρού.

Αποσυνδεδεμένος dimigixx

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1938 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 12:11 »
σόρρυ μάκη,τώρα που διαβάζω και γώ αυτά που έγραψα περισσότερο μυστήριο μου βγάζει,το κομμάτι με το βαμβάκι,παρά μια ξεκάθαρη εξήγηση..χεχε  :hmmm:                             
..αυτό που ήθελα να πω είναι πως κόβω το βαμβάκι τόσο κοντό που να μην ακουμπάει καθόλου στο ντέκ.πάλι βέβαια θα μαυρίσει αυτή η πλευρά αλλά επειδή δεν θα ακουμπάει στο ντέκ,θα μεταφέρθει πιο δύσκολα η μαυρίλα στο υγρό..
ουσιαστικά κερδίζεις κάποιο επιπλέον χρόνο μέχρι να σου εμφανιστεί αυτη η σκουρόχρωμη γραμμή στο τανκ..
μόλις μπορέσω θα βάλω και μια φώτο αν και νομίζω δεν χρειάζεται...


Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1939 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 12:31 »
Και εγώ με το SS έχω τα ίδια θέματα με τον Μάκη και μου ήρθε την Δευτέρα. θα δοκιμάσω πάλι κάποια στιγμή αλλά με κούρασε.

1 στήσιμο πέτυχα και σε 5 απέτυχα. Έτσι γύρισα στο κεραμικό και όλα πάνε ΠΕΝΑ..!!!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1940 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 14:32 »
Απλά να που τελικά προτιμώ την υγρή τζούρα του ss κι όχι την ξερή του κεραμικου! Παντως απ'το πρωι με το κεραμικό πετάει, μέσα σε τσέπες, μεταφορά στη μηχανή, παρατράγουδο μηδέν. Θα πειραματιστώ κι αλλο με το ss ομως το οποιο ναι, το τοποθετώ τέρμα μέσα απλά το δικο μου cup εχει τα γαλαζια οrings των κεραμικων και οχι τα καφέ που το συνοδευουν - γι'αυτο και αναρωτιεμαι αν φταινε τα orings αυτα κι οχι η ιδια η τοποθετηση του μέσα στο deck. Περιμενω και το καινουργιο cup ομως οποτε θα το δω και με τα καφέ.. ;)

Για τη βιδα του 510 δεν μου ειπε κανεις, εχει οντως κενο γυρω γυρω απο αυτην η κατι λειπει απ'τον δικο μου;

Ευχαριστω ολους, φυσικα θα ακολουθηθει καθε συμβουλή :)

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Eviva
« Απάντηση #1941 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 14:46 »
Καλοατμιστοι παιδια. Δωστε του λιγο χρονο και θα αποζημιωθείτε οσο δεν παει. Εγώ ατμιζω πλεον με 2 εβιβα σε ολες τους τις μορφές και με απειρα στησιματα. Ολα παιζουν τέλεια. Για να καταλαβετε εχω τον hurricane για τρίτο για κανα καπνικο μια στο τοσο.
Τώρα οσον αφορα το μαυρισμα στο ντεκ να κοιτατε το βαμβακι να περνά χαλαρα απο την αντισταση και οχι σφιχτα ωστε να τροφοδοτειται και η πισω πλευρά με φρεσκο υγρό και τις ακρες απο το βαμβάκι να τις σφηνωνετε και αν ειναι δυνατο να περνούν και πίσω απο τις βιδες. Θέλει απλωμα σε ολο το ντεκ αφρατα χαλαρά. Στην jojo καμπανα θελει πιο λίγο βαμβακι λόγω μεγεθους και υποπίεσης. Στο στησιμο με  ss cup  ολα τα κανω ιδια απλα κοιταω η αντισταση να ειναι πιο ψηλά απο το απλωμενο βαμβακι στο ντεκ.
Παιδια δεν θυμαμαι να κανω κατι αλλο τοσο καιρο που τους εχω αλλά ποτε δεν εχω θεματα με μπουρμπουλήθρες τροφοδοσίες και άλλα. Πλέον το ματι και το χερι πανε μηχανικά και δουλευουν ολα αψογα. Για εμενα ο καλύτερος.....

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μακη τα oring ειναι πλεον μπλε. Αυτα εχω κσι εγώ. Τα καφε ειναι τα παλια και απλά εχει ξεμείνει η φωτο.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 Το κενο υπαρχει και ο πολος γυρνάει ευκολα. Εχει σαφώς μεσα oring αλλά ισα του φαινεται.





Μολις τωρα σε d με nife απο stealthvape και apple butter στα στεγνώματα και υστερα απο σχεδον 5ml σταξιματος. Για γευση δεν εχω περιγραφη..

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Ο hurricane με το outlaw ειναι αθικτος....

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2016, 15:12 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1942 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 15:14 »


Μακη τα oring ειναι πλεον μπλε. Αυτα εχω κσι εγώ. Τα καφε ειναι τα παλια και απλά εχει ξεμείνει η φωτο.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 Το κενο υπαρχει και ο πολος γυρνάει ευκολα. Εχει σαφώς μεσα oring αλλά ισα του φαινεται.

Α τέλεια, τώρα ξεκαθάρισε το τοπίο κι από τις δύο πλευρές. Στον πόλο το oring που υπάρχει στο βάθος το εντοπίζω εύκολα, απλα αναρωτιόμουν μήπως υπήρχε κι ένα εξωτερικά η έστω κάποιο insulator. Δεν βρήκα και κάποια φωτο ή βίντεο που να δείχνει πεντακάθαρα το σημείο.. ;)

Πάντως εγώ του έβαλα ένα ακόμα γαλάζιο oring εκεί στο κενό, το πατάει η κεφαλή του χρυσού πόλου και πλέον σταθεροποιείται πολύ καλά εκεί που το βιδώνω χωρίς να περιστρέφεται αλλάζοντας τον ατμοποιητή πάνω στα μοντάκια, μια χαρά.

Όσον αφορά το στήσιμο με το ss cup κάπου μου πέρασε κι εμένα απ'το μυαλό, μήπως τελικά θα πρέπει να ανεβαίνει αρκετά πιο πάνω το coil και να ξεχάσω την "λογική των πολλών ατμοποιητών" που τα θέλουν κάνα δυο χιλιοστά πιο πάνω απ'την τρύπα εισόδου του αέρα;
Επόμενη δοκιμή λοιπόν πάλι σε ss cup και βλέπουμε, περιμένω και το πακέτο από στιγμή σε στιγμή.. :D

Και πάλι ευχαριστώ όλους ρε παιδιά, όταν δεν υπάρχουν κατατοπιστικές εικόνες και λεπτομερέστατα βίντεο η βοήθειά σας γίνεται υπερπολιτιμη σε εμάς τα επαρχιωτάκια.!
Δεν έχω βρει ένα βίντεο που να λύνουν εντελώς τη βάση κι ακόμα δεν κατάφερα να βρω ένα torxάκι να ταιριάζει στην τρύπα της βίδας να δοκιμάσω μόνος, 0.9mm ζητάω και δεν έχει κανείς εδώ. Ίσως δεν καταφέρω να τη λύσω και ποτέ τελικά, ίσως να μην χρειάζεται κιόλας.. :)


Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Eviva
« Απάντηση #1943 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 15:17 »
Μπλε τα ορινγκακια.Το Ss replacement το τοποθετώ τόσο όσο να μη φαίνεται το ορινγκ,δε το πιέζω πολύ μέσα.Σηκωνω λίγο περισσότερο την αντίσταση.Το βαμβάκι σχετικά χαλαρό γιατι χρησιμοποιώ το κοτον μπέικον που φουσκώνει πολύ.Το χτενίζω να μην είναι στουμπωμενο,τοποθετημένο μέχρι πάνω στα βιδακια,αλλα χαλαρά,απαλά,Σαλονικοτικα βρε παιδί.Υγρη ωραία τζούρα και περισσοτερος ατμός.Στα απίστευτα πολλα 9.5 βατακια.Σε αντίστοιχο σύρμα σπείρες αξονακι στον καυφουν (5 pawns) ήμουν στα 11,στον Τηλέμαχο v2 plus στα 12-13

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1944 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 16:28 »
Άρα αυτό το ss cup μπορούμε να το τοποθετήσουμε σε ότι ύψος επιθυμούμε χωρίς να σημαίνει ότι για εντελώς απροβλημάτιστη λειτουργία θα πρέπει αυτό να φτάσει πάτο;

Κι επειδή προ ολίγου παρέλαβα το πακέτο όντως είχατε δίκιο τελικά, και το νέο cup ήρθε με τα γαλάζια oringάκια. ;)
Μόλις τοποθέτησα και το jojo kit αφού το έπλυνα πρώτα, εντάξει ο εβιβάκος δίνει ρέστα με αυτό τουλάχιστον εμφανισιακά. Για το "λειτουργικά", αν και μας τα λέει ωραία απ'την αρχή, θα αφήσω τον χρόνο να μου δείξει λίγα πράγματα ακόμα. Βλέπω την καμπανούλα του και θαυμάζω την απίθανη δουλειά των παιδιών, ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως διέθεσαν αυτό το πανέμορφο κιτ σε αυτήν την τιμή.

-"Πόσο κοστίζει μια καμπάνα κι ένα πλαστικό τανκ μωρέ;"
-"Σίγουρα λιγότερα για τα συναισθήματα που αφήνει από την πρώτη κιόλας επαφή μαζί του!" ;)

Δεν βάζω φωτο, το έχουμε δει όλοι "φορεμένο" πάνω στον εβίβα έστω και από εικόνες σε οθόνη.
Αν και το δικό μου είναι πάντα πιο όμορφο απ'τα υπόλοιπα.. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1945 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 18:04 »
Ρε παιδιά εγώ βάζω δυο ορινκ στο κεραμικό και ένα στο ss cup. Κάνω καλά;

Αν βάλω 2 στο ss cup κουμπωνει ελάχιστα...


Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1946 στις: Οκτωβρίου 14, 2016, 18:10 »
Αν σου δουλεύει έτσι σωστά τότε μια χαρά είσαι.!!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1947 στις: Οκτωβρίου 16, 2016, 10:18 »
Χτες λοιπόν τυράννησα τον εαυτό μου προσπαθώντας να στήσω με το ss cup ακολουθώντας τις συμβουλές σας για το βαμβάκι αλλά πάντα είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Μικρή σταγόνα υγρού έπεφτε μετά από κάθε τζούρα και εφραζε το κανάλι του αέρα. Μόνο που με τα τελευταία μου στησίματα δεν υπήρχε η χαρακτηριστική "μπουρμπουλήθρα" στο ξεκίνημα της τζούρας. Κανονικό ατμισμα, μόνο που έβλεπα αυτό το σταγονιδιο υγρού να έρχεται και να κλείνει το κανάλι αέρα 2 δευτερόλεπτα μετά από κάθε τζούρα!

Μα όσοι έχετε στήσει με ss cup τσεκάρετε και πείτε μου γιατί θα τρελαθώ, βάλτε τον αέρα στις δύο τρύπες ανοιχτές και κοιτάξτε μέσα στο κανάλι, αν το δείτε με κόντρα στο φως το κανάλι φαίνεται πεντακάθαρα σε όλο του το μήκος. Τραβηξτε τζούρα και κοιτάξτε αμέσως μέσα στο κανάλι, δεν βλέπετε αυτή τη σταγόνα που έρχεται και το φράζει; Μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό;

Πιστεύω ότι οφείλεται στο σχήμα "χωνιού" που έχει το ss cup από πάνω, άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω αυτή τη στιγμή. Μαζεύει υδρατμο και τον στέλνει κάτω, ξέρω'γω..
 Φυσικά το έχω κατεβάσει τέρμα κάτω, λιγότερο από το μισό ss cup φαίνεται πάνω στο deck.

Με το κεραμικό στο deck αυτό το σταγονιδιο δεν έρχεται στο κανάλι ποτέ!

Και πλάκα πλάκα τώρα αρχίζει να με τρελαίνει ευχάριστα αυτή η ξηρότητα που έρχεται με το κεραμικό, στην αρχή με ξένισε αλλά τώρα αισθάνομαι ότι παίρνω κάτι το διαφορετικό, κάτι που δεν πήρα από κανένα άλλο ατμοποιητή μέχρι σήμερα. Και μου φέρνει ένα RY4 στο στόμα πωπώωωω... Κόλαση στα 8.5 watts! :D


Edit: θα μπορούσε κάποιος που στήνει με ss cup να μου πει σε τι ύψος περίπου τοποθετεί την αντίσταση πάνω από αυτό; Έτσι με το μάτι, 4-5 χιλιοστά; Αναρωτιέμαι μήπως την τοποθετώ πολύ χαμηλά γι'αυτό και η σύντομη δημιουργία της σταγόνας μέσα του..
Θα συνεχίσω τους πειραματισμούς με αυτό, δεν καταθέτω έτσι τα όπλα. :D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2016, 10:24 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eviva
« Απάντηση #1948 στις: Οκτωβρίου 16, 2016, 10:33 »
Μάκη τώρα το δοκίμασα αυτό που λες, γιατί έτυχε να τον έχω στημένο αυτή τη στιγμή με το SS cup και όσες τζούρες και να τραβήξω δεν βλέπω ούτε σταγόνα υγρό στις δύο τρυπούλες του αέρα αν κοιτάξω το κανάλι εσωτερικά από τρύπα σε τρύπα.

Αν όμως έβλεπα όπως γράφεις σε μία τζούρα τότε σίγουρα θα είχα ψιλοδιαρροή από τις εισαγωγές αέρα, πράγμα που δεν έχω ποτέ, ούτε καν την παραμικρή.

Δοκίμασε το βαμβάκι σου να περνάει χαλαρά (καθόλου μα καθόλου σφιχτά από την αντίσταση), όπως μου είπε ο Κωνσταντίνος από την Atmistique και πλέον το εφαρμόζω.

Επίσης το βαμβάκι να μην "κολλάει" στο SS cup.

Την αντίσταση την τοποθετώ έτσι ώστε να φαίνεται η μισή πάνω από τα "κεφάλια" των βιδών.

Χρησιμοποιώ Muji (είναι το ίδιο με το Koh Gen Do). Δεν ξέρω αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Eviva
« Απάντηση #1949 στις: Οκτωβρίου 16, 2016, 10:45 »
Στηνω εξαρχης με τo ss cup και ποτε δεν ειχα προβλημα διαροης 
η σταγονας στους αεραγωγους κατα τηνγνωμη μου δεν εχει νακανει με
το υψος της αντιστασης αλλα με την ποσοτητα του βαμβακιου που βαζεις 
δοκιμασε να ξαναβαλεις βαμβακι θελει υπομονη και στο τελος θα το βρεις 
Επισης να αφηνεις ενα θυλακα αερα πριν βιδωσεις το top cup ωστε να 
μπορει να φευγει ο αερας γενικα στηνω με sscup εδω και περιπου 2 χρονια 
και δεν εχω προβλημα στην αρχη που το δοκιμασα ειχα προβλημα διαροης 
αλλα με υπομονη το εψαξα και βρηκα το κολαει που λενε παιζει ρολο 
πως θα βαλεις το βαμβακι και σε τι ποσοτητα :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556594 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 208 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181452 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 76 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537990 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 743 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138880 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz