vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, aalex, camber

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω


[member=19479]dinos_74[/member] ελπίζω να μην εννοείς εμένα συνονόματε, για αυτά που άλλαξαν.
μιλαω  γενικα.
Προσωπικα μιλαω οταν εχω τον αλλο μπροστα μου ΚΑΙ ΟΧΙ πισω απο την ανωνυμια ενος p.c.

το ss430 τι κακό έχει; εκτός του ότι είναι σκληρό και δεν γίνεται πλεκτό, νομίζω δηλαδή..

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
2) Δεσμεύτηκα ήδη δημόσια (και το επαναλαμβάνω εδώ) πως θα φροντίσω προσωπικά να χρηματοδοτηθεί ΑΜΕΣΑ μια έρευνα του κ. Φαρσαλινού πάνω στο αντικείμενο που συζητάμε (χοντρικά μιλώντας: ασφάλεια υλικών εξοπλισμού και αναλωσίμων συρμάτων) ανεξαρτήτως κόστους. Ο γιατρός ήδη ολοκληρώνει το πρωτόκολλο της έρευνας όπως με ενημέρωσε και περιμένει οικονομικές προσφορές από εργαστήρια της επιλογής του. Για την χρηματοδότηση αυτή (δεν μπορώ να την καλύψω μόνος μου) θα ζητηθεί η αρωγή ορισμένων επιχειρήσεων και εφόσον κάποιος ιδιώτης το επιθυμεί θα υπάρχει η δυνατότητα συνεισφοράς. Όλοι όσοι εισφέρουν οικονομικά θα ανακοινωθούν δημόσια, δεν θα υπάρξει "κρυφή" υποστήριξη από κανέναν. Η οικονομική αρωγή της ΚΕΑ (του συλλόγου των ατμιστών) εφόσον είναι εφικτή θα ήταν εξίσου πολύτιμη.

Όταν (και όχι αν) αυτό υλοποιηθεί και εξαχθούν συμεράσματα, θα έχουμε πετύχει κάτι πολύτιμο.
Για όλους. Και όχι μόνο στην Ελλάδα.
εγω απο ολη αυτην την κουβεντα ,θεωρω αυτο το πιο σημαντικο.ελπιζω να μπορουσε να γινοταν και μια αναφορα στους κλωνους,μιας και μια τεραστια μεριδα ατμιστων ,τους χρησιμοποιει.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ξέχασα να αναφέρω μια μελέτη του 2017, από τους ίδιους συγγραφείς της μελέτης του 2013 που ανέφερα πιο πάνω.
Πάλι τσιγαροειδή μελέτησαν, αλλά αυτό είναι καλό γιατί εκεί δεν έχεις πολλά μεταλλικά μέρη πλην το σύρματος.
Μάλιστα, σε αυτή τη μελέτη είχαν ένα από τα δείγματα με Nichrome coil, κι ένα με Kanthal (τα ανέλυσαν με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο και με x-ray spectroscopy).
Από κάτω τα αποτελέσματα στον ατμό για το nichrome αριστερά και το kanthal δεξιά.
νικέλιο βρήκαν στο nichrome αριστερά, όχι στο kanthal δεξιά. Οι τιμές είναι μg/10 τζούρες.
Το πρόβλημα με αυτές τις μελέτες είναι ότι το κάθε τσιγαροειδές είχε διαφορετικά υγρά, και άρα αλλάζει η πιθανή διαβρωτική τους ιδιότητα.




« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2019, 00:58 από Dr Farsalinos »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Σε άλλες συσκευές στην ίδια μελέτη, αριστερά αναφέρουν μάλλον SS (δεν λένε αν είναι SS, λένε όμως ότι το coil είχε iron, chromium, and nickel) και δεξιά nichrome.
Από κάτω όμως είναι το Vype disposable της British American Tobacco που σύμφωνα με τη μελέτη έχει κι αυτό iron, chromium, and nickel). Όταν όμως κάποτε είχα ρωτήσει την BAT τί σύρματα βάζει στις συσκευές της, μου είχαν πει ότι χρησιμοποιούν nichrome. Δυστυχώς το έχουν καταργήσει εδώ και καιρό και δεν το βρίσκω στο site τους. Δεν υπήρχε άλλο δείγμα στη μελέτη που να μην είχε nichrome.




Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Και εδώ, με μικρή διαφορά στον τίτλο της δημοσίευσης:

https://www.documentonews.gr/article/ereyna-ta-iqos-einai-exisoy-blabera-me-ta-kanonika-kai-ta-hlektronika-tsigara

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
-«Η επιστολή που δημοσιεύτηκε σχετικά με αυτήν την έρευνα στερείται καίριων επιστημονικών πληροφοριών, οι οποίες θα μπορούσαν να επηρεάσουν σημαντικά τα αποτελέσματα αναφορικά με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και τα θερμαινόμενα προϊόντα καπνού.-



Τρεχάτε ποδαράκια μου να μη σας χ..... :lotpot:

Edit:Νεφ,στο δικό σου δεν υπάρχει η δήλωση της υπεύθυνης της PMI που εχω βάλει απο πάνω.Για δες πάντως πως γυρνάει ο τροχός(λεει και για το η.τ η έρευνα αλλά......)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2019, 15:51 από Chris66 »

Η έρευνα εδώ για όποιον θέλει να τη διαβάσει

https://openres.ersjournals.com/content/5/1/00159-2018

Ένα δυο ενδιαφέροντα πράγματα που αναφέρονται εκεί μέσα:

Παράθεση
Therefore, both eCigs and IQOS may represent a gateway for nicotine addiction among never-smokers rather than a substitute used for harm-reduction purposes in current smokers
Παράθεση
It is now clear that eCig vapour contains high levels of toxic compounds [9], which adversely affect respiratory, gastrointestinal and cardiovascular systems both in vitro and in vivo
Παράθεση
eCig vaping is already at its highest level globally, and many countries are imposing stringent regulations in light of the emerging evidence showing the adverse effects of vaping on human health

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Οι συσκευές θέρμανσης καπνού (IQOS) είναι εξίσου τοξικές για τα ανθρώπινα κύτταρα των πνευμόνων με τα παραδοσιακά και με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα.
Με βάση την παραπάνω δημοσίευση παρουσιάζεται ουσιαστικά ως δεδομένο ότι το η.τ. είναι το ίδιο βλαβερό με το παραδοσιακό τσιγάρο.
Καταλήγει τέλος στο συμπέρασμα ότι και το θερμαινόμενο είναι εξίσου βλαβερό.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
- "Η μελέτη διαπίστωσε ότι ο καπνός από την καύση του τσιγάρου και ο ατμός από τη θέρμανση του στερεού καπνού της IQOS είναι άκρως τοξικοί για τα κύτταρα των πνευμόνων τόσο σε υψηλότερες όσο και σε χαμηλότερες συγκεντρώσεις, ενώ ο ατμός του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι τοξικός κυρίως σε υψηλότερες συγκεντρώσεις. " -

Σαφώς και τα τσουβαλιάζει ολα η έρευνα αλλά υπάρχει κάποια διαφοροποίηση έστω και μικρή.Οι ισχυρισμοί όμως της PMI πάνε περίπατο βάση της μελέτης τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
-«Η επιστολή που δημοσιεύτηκε σχετικά με αυτήν την έρευνα στερείται καίριων επιστημονικών πληροφοριών, οι οποίες θα μπορούσαν να επηρεάσουν σημαντικά τα αποτελέσματα αναφορικά με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και τα θερμαινόμενα προϊόντα καπνού.-



Τρεχάτε ποδαράκια μου να μη σας χ..... :lotpot:

Edit:Νεφ,στο δικό σου δεν υπάρχει η δήλωση της υπεύθυνης της PMI που εχω βάλει απο πάνω.Για δες πάντως πως γυρνάει ο τροχός(λεει και για το η.τ η έρευνα αλλά......)

Γι αυτό ακριβώς μου έκανε εντύπωση η δημοσίευση ... ήρθε και η σειρά των θερμαινόμενων συσκευών  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Οχι για να ευλογήσουμε τά γένια μας εδώ μέσα  ,αλλά ότι ακριβώς έλεγα ,και λέγαμε ,γιά τόν υπουργό υγείας τού Μπορούντι από 2016 ,και τό Απαράδεχτο τού να καπνίζει Δημόσια σέ συνεντεύξεις ,καθώς και τό ότι μέ τέτοιους τύπους δέν τα βλέπω καλά τα πράγματα με τό Ατμισμα ,  τώρα τά ανακάλυψε και ό Ευρωπαίος επίτροπος ,ΦΡΙΚΑΡΕ , φωνάζει ότι ΔΕΝ ειναι δυνατόν να έχει αυτός ό άνθρωπος σχέση με τήν Υγεία ,και Σατιρίζεται και σέ  σατυρική εκπομπή αυτή τήν στιγμή στό Μπαγκλαντές....

Καλά κρασιάααααααα..

Υ/Γ Από τίς προφητείες τού ΝοστράταΜΟΥ, προφητεία VapgrNO12 par.33,5

Πάω να συνεχίσω ,έχω ακόμα 1000 χρόνια να καλύψω....

Βοήθειά μας μέ αυτούς πού μπλέξαμε  ( ΟΛΟΥΣ) , και καλά κουράγια ...................
ΑΧΧΧΧΧΧ Και εσύ Γιατρέ μας ,όπως και εμείς περιμέναμε και να σέ καλέσουν ,για να έχουν μιά επιστημονική γνώμη ,πρίν από νόμους για τόν ατμό.
Και έχασες και τά ζεϊμπέκικα ,και τα λουλούδια κατά τήν ώρα απονομής τών Δικαίων....
Ο Αριστείδης ο Δίκαιος μετά αυτοκτόνησε.....
Χαμπάρι στό συμπανιστάν ......


( Ελπίζω να μην εμπίπτει εις τα πολιτικά .Aν παρεμπιπτόντως θεωρηθεί ότι ΝΑΙ , παρακαλώ να διαγραφεί,όπως επίσης και αν είναι Off topic ,... )

:thank_you2:

Υ/Γ 2 ...ΜΟΝΟ για τούς αναγνώστες τού ΕΔΩ.....

Προφητεία Ν......ου.... ΤΑδε

Όταν τό πουλί από Ανατολάς ,εμβολιαστεί με υγρόν αναπλήρωσης αντινικότ ,και πραγματοποιήσει 3 φορές τόν γύρο τού κόσμου ,κουτσουλόντας στό διάβα του  με πρασινοκόκκινη λάβα ,τούς οχαδελφιστές ανθΥΓΙΕΙΝΟΥΣ έσωγήινους  τού Μπουρούντι  ,και συγχρόνως ένα σμήνος από Ιπτάμενες σμέρνες προσγειωθούν στας λίμνας τάς εγχώριας  ,και εναποθέτουν αυγά χελώνας τών Γκαλαμπάγκος ,τότε ο δρόμος θα ανοίξει για ποιοτικά και ανεμπόδιστα ΔιαΓαλαξιακά ταξίδια.  

Και αν κάποιος θεωρεί ακατάληπτη και "Τρελλή" τήν άνωθεν " προφητεία ,ας ρίξει μιά ματιά σέ όσα λένε ,και νομοθετούν για τό Ηλεκτρονικό " τσιγάρο " και τα ξαναλέμε σέ μερικούς αιώνες ,μέ τούς τότε Ιστορικούς Αναλυτές.......



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2019, 02:50 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Όταν πάς να διαμαρτυρηθείς  έξω από μιά Πρεσβεία  γιά τόν Άδικο θάνατο εκατομμυρίων εξ αιτίας τού τσιγάρου  ,παραθέτοντας  ΘΕΤΙΚΕΣ δημοσιεύσεις και  έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ,και μέσα στό κτήριο τήν θέση τού "Πρέσβη έχει αναλάβει ένας "Ορκισμένος " οπαδός τού  "Χάρου" ,εεεεε τότε όλα είναι σχετικά ,και τό παιχνίδι "Στημένο" και Unfair....

Τό να ξεκινάς τόν αγώνα ,έχοντας φάει γκόλ από τά αποδυτήρια ,μέ διαιτητή πού είναι φανατικός οπαδός τής αντίπαλης ομάδος ,και όχι έστω ουδέτερος ,τού οποίου να τού αρέσει ο ΔΙΚΑΙΟΣ αγώνας ,ΟΛΑ ειναι σχετικά........

Τί να τό κάνω εγώ ,να έχω τούς καλύτερους παίχτες στόν κόσμο, τόν καλύτερο προπονητή ,και τά καλύτερα στατιστικά όλων τών εποχών σάν ομάδα,,,,,

Ακόμα και κατα τύχη   νά φτάσει ο επιθετικός μου σέ θέση γκόλ ,10 ακροβολισμένοι ελεύθεροι σκοπευτές ,είναι έτοιμοι για να τόν "καθαρίσουν".

Τάδε έφη Ζαρατούστρα ......



Καλή συνέχεια.....

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
https://www.zougla.gr/ygeia/article/sxolio-tis-philip-moris-international-gia-dimosievmeni-epistoli-pou-aforouse-kapnika-proionta

Παλι καλα βγηκε ο Παπαστρατος να μας ξελασπωσει και εμας, με δελτια τυπου, για την τελευταια "ερευνα" που αφορουσε το iqos και το ηλεκτρονικο τσιγαρο.
Φαντασου ποσο χαρταετο πεταμε εμεις ως κοινοτητα (και δεν αναφερομαι φυσικα μονο στον επισημο συλλογο) που καταληγουμε να μας υπερασπιζεται, ως παραπλευρη απωλεια μαλλον, ενας απο τους μεγαλυτερους εχθρους του ατμιζειν ενω εμεις τηρουμε σιγη ιχθυος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix