vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

158 επισκέπτες, 7 χρήστες
camber, Jorge, nuts, Sergios, manoslykos, Ηρακλης, lagoudakis

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
[member=16029]JoeBarTeam[/member]
Δεν ήταν ακριβώς πλακίτσα αλλά το προηγούμενο σχόλιο μου βγήκε εντελώς αυθόρμητα, ορμώμενος από αυτό που έγραψες, "οι δημοσιεύσεις γύρω από το άτμισμα είναι αλυσοδεμένες με όποια συμφέροντα".
Και ακριβώς επειδή συμμερίζομαι αυτό που έγραψες, είμαι της άποψης ότι ΟΛΟΙ γύρω από το άτμισμα φροντίζουν για το ατομικό τους συμφέρον, είτε οικονομικό, είτε ακαδημαϊκό, είτε σχετίζεται με την αυτοπροβολή, είτε τη ματαιοδοξία του κάθε εμπλεκόμενου, είτε ότι άλλο θες να βάλεις.
Κανείς δεν είναι άγιος και κανένας Δον Κιχώτης και κανέναν δεν εμπιστεύομαι για τίποτα.

edit: έτσι λέγεται και στα ελληνικά ανάρχω, "αξιολόγηση κινδύνου", από το management προέρχεται ο όρος και τη λήψη των αποφάσεων.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify][member=13664]Ribot[/member], ναι σαφέστατα, κοίτα τώρα όμως, το περίπου όχι ασόβαρο που έβαλες είναι πολύ πιο σοβαρό απ’ όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα στη συζήτηση, δύο τρεις σελίδες, γιατροί, ψυχίατροι, ψυχολόγοι, κλινικοί ψυχοθεραπευτές καρατερίστες, ειδικοί ατμιστολόγοι, σύμβουλοι, όλοι μία τρελή επιστημονική κοινότητα, για το καλό μας. Όλοι ερχόμαστε μετά και ως σοβαροί συνομιλητές που δεν μασάμε από σκευωρίες για να ξεσκεπάσουμε τα τεράστια ατομικά συμφέροντα του κάθε Δρ. Φαρσαλινού. Εντάξει, ανακατεύω τα παγάκια του φραπέ, μη με ξυπνάτε τον ολίγο παρθένο.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Πιες τον φραπέ και ξαναρίχτα, δεν κατάλαβα τίποτα! :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Δεν είσαι ειδικός επιστήμονας, γι' αυτό. Άκου διάβαζε και σώπα.  :))

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
εγω εχω λυσει ολα τα προβληματα μου... :boat:
απο σημερα κσεκιναω να βρω, γιατι ειμαι εθιΖμενος.(?) :heat:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Οι δημοσιεύσεις και οι έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο,  νομίζω, απευθύνονται σε δύο κατηγορίες εθισμένων.

1. Αυτούς που αναγνωρίζουν την βλαπτικότητα του ΚΤ, θέλουν να απαλλαγούν από αυτό, δεν μπορούν να το κόψουν μαχαίρι, βρήκαν εναλλακτικό τρόπο το ΗΤ για να το πετύχουν, αλλά διυλίζουν τον κώνωπα, ψάχνοντας να βρουν τα τελείως αβλαβή και ασφαλή υγρά και τους πλέον αποτελεσματικούς ατμοποιητές .

2. Αυτούς που έγραφαν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους  τους κινδύνους για την υγεία τους από το ΚΤ και κάπνιζαν εν γνώσει αυτών, για να απολαύσουν αυτό που τους προσέφερε κάθε τζούρα του τσιγάρου.
Οσοι από τους παραπάνω επέλεξαν να συνεχίσουν με το ΗΤ, νομίζω, ότι δεν δίνουν δεκάρα για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες (ευνοικές ή αρνητικές για το ΗΤ).
Ατμίζουν για να έχουν όση μεγαλύτερη απόλαυση μπορούν από τον νικοτινούχο και αρωματισμένο πικάντικο και νόστιμο ατμό, προσπαθώντας να κάνουν όσες μπορούν περισσότερες τζούρες την ημέρα , για να μεγιστοποιήσουν τον χρόνο της απόλαυσης.
Γιαυτούς, αν ο ατμός περιέχει αυτό ή το άλλο ή το τρίτο, Γαλλιστί  "Ζαμανφού".

Ανήκω στην δεύτερη κατηγορία, μετά λόγου, πράξεων και συνεπειών, γνώσης.
ΕΣΕΙΣ ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 01, 2018, 00:12 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Οι περισσότεροι στη δεύτερη ανήκουμε, απλά κάποιοι από αυτούς τους "περισσότερους" δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμα . . . ;)

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Να τολμήσω να προσθέσω μια κατηγορία ακόμα που είναι στη μεταξύ 1 και 2 που νομίζω ότι εκεί μπαίνω :

1.5) Γούσταρε το ΚΤ, αναγνώριζε τη βλαπτικότητα του, πήγε στο άτμισμα "φαντάζεται" ότι δεν είναι αθώο  και ότι και αυτό βλάπτει αλλά είναι σίγουρος (με ότι έχει διαβάσει) ότι βλάπτει πολύ πολύ λιγότερο. Γουστάρει όλη τη διαδικασία στησίματα - αρώματα - γεύσεις και παράλληλα κατεβάζει τα επίπεδα της νικοτίνης και παραμένει εκεί.

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να βλάψει τους πνεύμονες σε βάθος χρόνο...

http://www.zoornalistas.com/2018/08/blog-post_513.html

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Άσχετα με την εγκυρότητα του άρθρου, θα συμφωνήσω σε 2 σημεία:
1. Η χρήση του η.τ. είναι αρκετά νέα για να γίνουν μεγάλες εργασίες και να βγουν ασφαλή στατιστικά συμπεράσματα και
2. Η διακοπή και του η.τ. θα ήταν ιδανική σαν ενδιάμεσο στάδιο αφού καλό είναι να μην μπαίνει στους πνεύμονες τίποτα εκτός από αέρα (με τα σχετικά καυσαέρια και άλλους ρύπους εννοείται).

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Εδώ η μελέτη στα Αγγλικά.
Από μία σύντομη ματιά στο Abstract και στην Εισαγωγή φαίνεται ότι δεν έχει γίνει ολοκληρωμένη ποσοτική μελέτη, δηλαδή σε τι ποσότητες παρατηρούνται οι επιπτώσεις. Επισημαίνεται ότι απαιτείται επιπλέον έρευνα για πιο ολοκληρωμένα αποτελέσματα.
Πάντως δεν ακούγεται και τελείως παράλογο αυτό που λέει η μελέτη, άσχετα αν αυτό μας αρέσει ή οχι.
Όπως γράφει και ο [member=20409]redortho[/member] . . . άλλο να "κατεβάζεις" σκέτο ατμοσφαιρικό άερα (με τα γνωστά συστατικά της πόλης) και άλλο VG/PG/αρώματα. 

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Εχουμε σχολιασει απειρες φορες τετοιου ειδους μελετες που στηριζονται στην πραγματικοτητα σε σοφισματα και οχι σοβαρα επιχειρημαατα. Το να επικαλουμαστε δηλαδη μια θεωρητικα απιαστη και ιδανικη τελειοτητα (την απολυτη υγεια στην περιπτωση μας) μας δινει τη δυνατοτητα να απορριπτουμε καθε φορα σχεδον τα παντα που ισχυουν στην πραξη. Βαλτε κοντα στην απολυτη υγεια, την απολυτη ελευθερια, τη δικαιοσυνη, την αληθεια και οποιαδηποτε αλλη ιδεα και θα δειτε οτι πολυ ευκολα θα μπορεσετε να βαλετε ενα μεγαλο χι (Χ) σε ο΄τι ισχυει στην  πραγματικοτητα. Γιατι βεβαια τιποτε απο τα παραπανω δεν ισχυει στην τελεια μορφη του. Τα παντα στην πραξη αλλαζουν, μετασχηματιζονται, προσαρμοζονται στη φυση μας, την ανθρωπινη, δηλαδη την ατελη με τα ελλατωματα και τα λαθη της. Αν θελουμε λοιπον να μιλησουμε σοβαρα για την υγεια μας και να ξεφυγουμε απο τις συζητησεις καφενειου, θα πρεπει συνεχως να επισημαινουμε τα τεραστια οφελη του ατμισματος σε σχεση με το συμβατικο καπνισμα γιατι πραγματικα αυτο ειναι που εχει σημασια στο τελος της ημερας. Εν τελει υπαρχουν πολλες καθημερινες συνηθειες και τροποι ζωης απειρως ανθυγιεινοτεροι απο το ατμισμα και καλο ειναι οσοι ανησυχουν για την υγεια τους να αρχισουν απο εκει και να μην εστιαζουν στο ατμισμα προσπαθωντας να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι γιατι ετσι πεφτουν στην παγιδα των γνωστων πολεμιων του ατμισματος και δυστυχως εξυπηρετουν την προπαγανδα τους.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ακριβώς. Μου φαίνεται αστείο να ζητάμε από το άτμισμα να είναι 100% τέλειο όταν το κάπνισμα ήταν και είναι για όσους ακόμα καπνίζουν 100% θανατηφόρο. Θα έπρεπε να είμαστε ευχαριστημένοι ακόμα και με 50% πιο υγιεινές συνθήκες όταν αποδεδειγμένα γνωρίζουμε ότι το άτμισμα είναι κατά 95% τουλάχιστον καλύτερο και πιο υγιεινό από το κάπνισμα.

Μάλλον θα έπρεπε να κάνουμε τεμενάδες αντί να διυλίζουμε τον κώνωπα... 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μωρέ, δεν θυμάμαι ποιος μου το έλεγε...
Καπνίζεις; Συμβόλαιο έχεις υπογράψει.
Στα 50 θα είναι... στα 70 θα είναι... εκεί μέσα... γκαραντί...

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Δεν θυμάμαι αν το είχα πει εδώ ή αν το είχα βάλει στο φέις μου.

Το είχα όμως σίγουρα γράψει σε ένα άλλο φόρουμ
και ήταν ακριβώς (αντιγράφω), το εξής:

---
Αλλος ένας, ακόμα ένας, στο πράσινο μίλι.. Πόσοι χρειάζονται πια;

(Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με συνάδελφο που απουσίαζε από τη δουλειά)..

Μα γιατί δεν στέλνετε στο γέρο διάολο τον διάολο που έρχεται σε μορφή καπνού;

και προτιμάτε να προλάβει να σας στείλει αυτός;
Αλλος ένας με καρκίνο στον πνεύμονα..
Οσοι ακόμα καπνίζετε, έχετε πάρει χαρτάκι. Θα "εξυπηρετηθείτε" σύντομα..

---

Όσο για το κλισέ πια, "δεν ξέρουμε ΑΚΟΜΑ τις παρενέργειες έχει από τα "χημικά τού κερατά που έχει μέσα" - όπως διάβασα,
έχω να πω το εξής, που είναι καθαρά και μόνον, τρόπος που εγώ το βλέπω:

Λοιπόν, το τσιγάρο, έχει επικινδυνότητα 100 και,
άλλους τους σκοτώνει στα 40, άλλους στα 70, άλλους - ελάχιστους - ποτέ.

Το ηλεκτρονικό, έχει "επικινδυνότητα" 5, άρα λογικά
άλλους θα τους σκοτώνει στα ..400, άλλους στα 700, άλλους ποτέ..
Δεν είμαι μέσα!
Θα πρέπει να βρούμε και κάτι για τα γεράματα. Ηλεκτρονική ηλικία π.χ.!


Και πόσο πραγματικά γελάω, όταν βρίσκομαι σε νοσοκομείο και "επειδή είναι τσιγάρο και απαγορεύεται",
και επειδή ως γνωστόν στα νοσοκομεία νοιάζονται για την υγεία μας,

κάθε μέρα, το πρωινό στους ασθενείς αποτελείται από "μαρμελάδες" με άρωμα φρούτων και
ΜΑΡΓΑΡΙΝΗ.. με τις γνωστές της - σε όλους ελπίζω - παρενέργειες όσον αφορά καρδιοεγκεφαλικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2018, 13:34 από gkon961 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix