vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, camber

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Επίσης το ίδιο το άρθρο αναφέρει πως οι συγκεκριμένοι δείκτες επηρεάζονται και λόγω ατμοσφαρικής ρύπανσης.

Ξέρει κανείς τι περιέχει το αεράκι που αναπνέουμε και αν μας καθιστά και αυτό ακόμα ευπαθείς στον πνευμονιόκοκκο;


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ένας βαρύγδουπος τίτλος, είναι κάτι πολύ εύκολο να πετάξει κανείς. Φυσικά και είναι τοξικές οι αρωματικές ουσίες στον ατμό, αν καταναλωθούν σε τεράστιες συγκεντρώσεις και σε τεράστιες ποσότητες. Και το νερό, θανατηφόρο είναι αν πιει κανείς ένα κυβικό σε μια μέρα. Δεν είδα πουθενά όμως "το Ζαγόρι σκοτώνει σύμφωνα με χχχ έρευνα"...

Αυτά τα "επιστημονικά" site, κάνουν μια βασικότατη λάθος παραδοχή: θεωρούν ότι έχουμε στο μυαλό μας το άτμισμα ως κάτι απολύτως ασφαλές και αθώο. Όχι, δεν είναι έτσι. Η σύγκριση πρέπει να γίνεται μόνο σε σχέση με τον καπνό συμβατικού τσιγάρου, και τίποτα άλλο. Το ότι μια ουσία στο άτμισμα μπορεί να είναι δυνητικά τοξική, ποσώς με ενδιαφέρει, καθώς τη θεωρώ ασφαλέστερη εναλλακτική από τις κάτι χιλιάδες τοξικές ουσίες που περιέχει το συμβατικό τσιγάρο. Οτιδήποτε άλλο, να χαμε να λέγαμε. Δεν έχει υποστηρίξει κανείς ότι έχουμε κάνει την τέλεια επιλογή. Έχουμε κάνει όμως την πιο ασφαλή και αποτελεσματική σε σχέση με τις διαθέσιμες εναλλακτικές. Την τέλεια επιλογή, έπρεπε να την είχαμε κάνει χρόνια πριν και να μην ανάβαμε ποτέ το πρώτο μας τσιγάρο.

Αλήθεια, γιατί καμία έρευνα δεν κυκλοφορεί με τίτλο "άκρως τοξική η νικοτίνη που περιέχεται σε αυτοκόλλητα/τσίχλες/λοιπά εισπνεόμενα nicorette"? 

[member=19518]haros[/member] αναφέρεις αυτοκόλλητα και τσίχλες ως "μέθοδο που δεν λειτουργεί". Αυτό το γεγονός κατά την άποψή μου, τα εξαιρεί αυτόματα από τον ορισμό της "μεθόδου". Ως μέθοδο στο μυαλό μου, θεωρώ μια διαδικασία η οποία λειτουργεί στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Το κάτω από 5% ποσοστό επιτυχίας, δεν τα καθιστά μέθοδο, αλλά διαδικασία απόπειρας διακοπής. Από την άλλη, το άτμισμα δεν πλασάρεται ως μέθοδος διακοπής (καλώς κατά τη γνώμη μου, κακώς για κάποιους άλλους) αλλά ως ασφαλέστερη εναλλακτική. Είναι όμως αδιαμφισβήτητα η πιο επιτυχημένη διαδικασία διακοπής, άρα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως επιτυχημένη μέθοδος. Για την ασφάλειά της, οι μέχρι στιγμής έρευνες δείχνουν ότι βρίσκεται το πολύ στο 5% της επικινδυνότητας του τσιγάρου. Στα σίγουρα, θα σου πω σε 14 χρόνια, έχω δηλώσει ότι αν στην 20ετία δεν έχω βγάλει ουρά και λέπια από τον ατμό, θα μπορώ να πω ότι είναι σίγουρα ασφαλής!

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως η πρωτότυπη ανακοίνωση από το Queen Mary University Hospital δε μου φάνηκε τόσο υστερική όσο η Ελληνική εκδοχή της.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως η πρωτότυπη ανακοίνωση από το Queen Mary University Hospital δε μου φάνηκε τόσο υστερική όσο η Ελληνική εκδοχή της.
Λογικό. Είναι μία είδηση που λέει ότι η κανέλα είναι τοξική  σαν άρωμα. Η κανέλα. Δεν ξέρω αν το πιάνετε. Η κανέλα. Ωραία. Περιμένω άρθρο που να προειδοποιεί για τους μεγάλους κινδύνους κατανάλωσης για την υγεία μακροχρόνια του παρακάτω προϊόντος ΑΜΕΣΑ.

EDIT: Ξέχασα. Να έχει και αυτή από κάτω tag "ΚΑΡΚΙΝΟΣ", οπωσδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Πάντως έχουμε και μεις την τάση να τα κάνουμε λύσσα τα πράγματα (επίσης ανθυγιεινή η πρόσληψη μεγάλων ποσοτήτων άλατος).
Βγήκε μιά καινούρια μελέτη λέει. Την είδαμε με το στεγνό πρωτότυπο αγγλικό κείμενο, την είδαμε και με λίγη σαλτσίτσα στα ελληνικά (για να γλυστράει καλύτερα) και μάθαμε το συνταρακτικό νέο:
"This study suggests that E-cigarette vapour has the potential to increase susceptibility to pneumococcal
infection".
"...ο καπνός όσο και η ατμοσφαιρική ρύπανση είναι ήδη γνωστό ότι κάνουν τους ανθρώπους πιο ευάλωτους σε λοιμώξεις των πνευμόνων...".
Πρωτοφανές δηλαδή. Υπάρχουν ενδείξεις ότι το άτμισμα είναι ύποπτο για εν δυνάμει μπλαμπλαμπλαμπλα. Αυτά μας τα κρύβανε στις παλιότερες μελέτες. Γιατί, άραγε; :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
θεωρω πολυ πιθανο να υπαρχουν επιστημονικες δημοσιευσεις που αφορουν στη βλαβη που προκαλει το αλατι.η τα αυτοκολλητα κ οι τσιχλες νικοτινης.ή η χρηση της ζαχαρης κ του νερου κ του αερα που αναπνεουμε.
απιθανο θεωρω να πληρωθει ο χ δημοσιογραφος αν αναρτησει ενα σχετικο αρθρο.
με το η.τ θα πληρωθει.
σε εμας φτανουν μονο  αυτα που αναρτουν οι δημοσιογραφοι.
κ δεν ειναι καποια θεωρια συνομωσιας.προφανες ειναι.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Μακρυά από μένα (κι ακόμα παραπέρα) θεωρίες συνομωσιολογίας. Το προφανές προσπάθησα να αναδείξω μέσα από το ειρωνικό μου ύφος. Το ότι δηλαδή, με την νέα (?) έρευνα που τόσο μας απασχόλησε, ΔΕΝ μάθαμε τίποτα παραπάνω από αυτό που ήδη ξέραμε. Οτι δηλαδή ακόμα δεν ξέρουμε με βεβαιότητα τίποτα ακόμα.
Επίσης, καθόλου μην αμφιβάλεις ότι υπάρχουν δημοσιεύσεις για τα θέματα που ανέφερες. Ενα googlάρισμα απόσταση είναι.
Οσο για την αμοιβή των δημοσιογράφων....μιάς και είμαστε στο internet μιά πηγή εσόδων είναι τα κλικ που μαζεύουν χωρίς να υπολογίσουμε την χρυσοφόρα αξία των κάθε είδους τράκερς, διαφημιστών & αναλυτών που τα ακολουθούν. :work3:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Λέτε ότι μερικές αρνητικές δημοσιεύσεις , επιστημονικές και δημοσιογραφικές, να είναι η αιτία για την αποτυχία του Η.Τ να πείσει να το προτιμήσουν ?
Σκεφτείτε μόνο το ταλαίπωρο το τσιγάρο τι υφίσταται σήμερα.
Χιλιάδες επιστημονικές έρευνες επισημαίνουν την αποδεδειγμένη πλέον επικινδυνότητά του για την υγεία και είναι ευρέως γνωστές.
Ασε που εκείνες οι εικονίτσες στα πακέτα μας την θυμίζουν κάθε στιγμή.
Κι όμως, δισεκατομμύρια καπνιστών δεν δίνουν δεκάρα και συνεχίζουν να καπνίζουν αλλά και εκατομμύρια νέοι καπνιστές προτιμούν το πακέτο από τον ατμοποιητή+μπουκαλάκι με υγρό.

Ας αναρωτηθούμε , αλλά σοβαρά , γιατί το 99,9 % των καπνιστών προτιμούν το ΚΤ από το ΗΤ. 
Σίγουρα όχι για λόγους υγείας, πολύ πιο σίγουρα όχι λόγω των κατά καιρούς δημοσιεύσεων , επιστημονικών και δημοσιογραφικών κατά του ΗΤ.

Η απλότητά του ΚΤ (αναπτήρας + πακέτο) , το ότι καθιερώθηκε από την δεκαετία το '50 σαν      " must " , τα έσοδα που επιφέρει σε άπαντες , ....... και χίλια άλλα το κάνουν να υπερτερεί από το ΗΤ.

Συνεπώς το θέμα θέλει μια πολύ σοβαρή προσέγγιση, και εδώ γίνεται μία καλή και χρήσιμη δουλειά αλλά αποσπασματική. 
 

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας

Ας αναρωτηθούμε , αλλά σοβαρά , γιατί το 99,9 % των καπνιστών προτιμούν το ΚΤ από το ΗΤ.
Σίγουρα όχι για λόγους υγείας, πολύ πιο σίγουρα όχι λόγω των κατά καιρούς δημοσιεύσεων , επιστημονικών και δημοσιογραφικών κατά του ΗΤ.

Η απλότητά του ΚΤ (αναπτήρας + πακέτο) , το ότι καθιερώθηκε από την δεκαετία το '50 σαν      " must " , τα έσοδα που επιφέρει σε άπαντες , ....... και χίλια άλλα το κάνουν να υπερτερεί από το ΗΤ.

1)Το 99,9% των καπνιστών, δεν προτιμά το κάπνισμα τσιγάρου από το ηλεκτρονικό. Τα ποσοστά των ατμιστών, αυξάνονται σταθερά και ραγδαία εδώ και χρόνια, και αυτό έχει σχέση και με την αυξητική τάση αυτών που δηλώνουν μη καπνίζοντες. 200.000 ατμιστές στην Αθήνα  δεν το λές 0,01% των καπνιστών.

Ίσως είναι θέμα ηλικίας του κύκλου του καθενός. Αυτοί που είναι στα -ήντα, είναι πιο δύσκολο να στραφούν σε ένα νέο τρόπο - συνήθεια, άσε που δεν εχουν σε γενικές γραμμές εξοικείωση με τα γκατζετάκια. Στην ηλικία μου 20-30 και λίγο παραπάνω μέχρι και τα 40, είναι πάρα πολλοί οι καπνιστές που έχουν δοκιμάσει. Από τον κύκλο μου, που δεν είναι μικρός, μιλάμε για σοβαρά ποσοστά, κοντά στους μισούς.

2) Η απλότητα δεν ισχύει. Μπορεί να έχετε μία απόσταση, αλλά όταν ο μέσος μισθός που παίρνουν οι νέοι κάτω των 25, να είναι κάπου στα 300, και οι κάτω των 50 κάπου στα 600, το να καπνίζεις πακέτο ΔΕΝ υπάρχει ως επιλογή. Όλοι κάναμε καπνό και στρίβαμε, που είναι όσο απλό είναι να ατμίζεις εργοστασιακό, ίσως και πιο μπελαλίδικο.

3)Το ότι έχει καθιερωθεί ως κοινωνικό status, είναι αλήθεια πως είναι το πιο δυνατό χαρτί του τσιγάρου, αλλά δεν είναι αρκετό. Έπεφτε ήδη πριν το άτμισμα, τώρα έχει κατακρήμνιση και μιλάω σοβαρά. 27% πέρσι σε σχέση με το 2009, που ήταν 37% του πληθυσμού οι καπνιστές στην Ελλάδα (κάπου εκεί τα ποσοστά, 10% κάτω σίγουρα πάντως). Μιλάμε για σοβαρή πτώση.

4) Έχοντας υπόψιν τα παραπάνω, αυτό που θέλω να πω ειναι ότι αυτό που κρατάει το άτμισμα πίσω, είναι κατά 90%, αυτα ακριβώς τα δημοσιεύματα που όλα κατατείνουν στο να πείσουν ότι το Η.Τ. είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το Κ.Τ.. Κακά τα ψέματα παιδιά τον Φαρσαλινό δεν τον προβάλλει κανείς, με αποτέλεσμα να μηντον ξερει η μάνα του. Αντίθετα , προβάλλονται όλα αυτά τα σκουπίδια - ειδήσεις και διαμορφώνουν δυστυχώς, γνώμη. Έχω ακουσει ότι μπορείτε να φανταστείτε το τελευταίο εξάμηνο, από ΠΑΝΤΟΥ. Από όλες τις ηλικίες. Ότι η VG κάνει φλεγμονή στο αναπνευστικό που είναι το τελευταίο, ότι μαζεύει υγρό στους πνεύμονες, ότι φέρνει καρκίνο γενικά, ότι το εχει απαγορεύσει ο "Οργανισμός Υγείας", και άλλα πολλά.

Αυτά δεν τα άκουσα εδώ στο φόρουμ, στα νήματα που τα κράζουμε, αλλά όλα από γνωστούς  και συγγενείς μου (μιλάμε για ΌΛΟ σχεδόν τον συγγενικό μου κύκλο. ΌΛΟ), που το διάβασαν κάπου. Το κυριότερο: Πιο πολύ από όλους ειχαν δώσει βάση σε αυτά οι καπνιστές φίλοι μου, και ο αδερφός μου, όλοι 35 και κάτω, όλοι με πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, που παρότι έβλεπαν τη λογική, ήταν στην κατάσταση "ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται". Κάποιοι από αυτούς (ναι, όχι ένας), μου το έφεραν και σαν δικαιολογία, για να ξαναγυρίσουν στο κάπνισμα από το άτμισμα.

Είναι ένας πόλεμος, που δεν μπορεί να κερδηθεί για την ώρα. Μόνο η ίδια η πραγματικότητα εναι υπέρ μας, η βελτίωση στην υγεία, που βλέπουν καθημερινά, ακόμα και οι dual users, που κάνουν δύο τρία τσιγάρα την ημέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2018, 10:00 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
 η αιτία για την αποτυχία του Η.Τ να πείσει να το προτιμήσουν ?
Το άτμισμα έχει σημειώσει σε λίγα χρόνια πρωτοφανή επιτυχία και διάδοση.
Συνεπώς είναι μοναδικό παράδειγμα ξαφνικής επιτυχίας.
Φυσικά δεν κυριαρχεί ακόμα απέναντι σε προϊόντα με ιστορία αιώνων (καπνικά) και ενσωματωμένα με χίλιους τρόπους στη συνείδηση πολλών γενιών. Αλλά η διείσδυση του ΗΤ είναι ραγδαία -εξ ου και η έντονη αντίδραση των βιομηχανιών που επηρεάζονται.
Δεν έχουμε ανάγκη από προνομιακή προώθηση.
Αν μας αφήσουν σε μια σχετική ησυχία και ενημερώνουν σωστά για το τι ισχύει, αυτό θα είναι αρκετό για να ανακαλύψει κι άλλος κόσμος το ΗΤ. Ήδη στην παρούσα φάση -που δεν είναι και η πιο βολική για τους ατμιστές- στις ΗΠΑ αναμένεται μέχρι το 2020 οι ατμιστές να είναι περισσότεροι από τους καπνιστές (πρόβλεψη του Forbes, όχι "δική μας"). 

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Το ατμισμα εχει ηδη αρχισει να γινεται big business.
Σκεφτειτε ποσοι χιλιαδες ανα τον κοσμο τρωνε ψωμι απο αυτο.
Οι πρωτοι ρομαντικοι που ασχοληθηκαν με την ενημερωση του κοινου με βιντεακια, η με την πολιτικη συνηγορια του κλπ τωρα βγαζουν προιοντα, γινονται επαγγελματιες  και εξαργυρωνουν την φημη που απεκτησαν με το (οχι αμελητεο)
χρημα.
Δειτε εδω στην ψωροκωσταινα ποσα ατμιτζηδικα ανοιγουν συνεχως, οπως τα βιντεοκλαμπ μερικες δεκαετιες πισω.
Ολοι λοιπον οσοι τρωνε ψωμι (και παντεσπανι) απο το ατμισμα, εχουν καθε συμφερον και θα το προωθουν με καθε τροπο.
Απο την αλλη, ειναι ενα προιον που το προωθουν και οι ιδιοι οι χρηστες του, χωρις ιδιον συμφερον, λογω της ανθρωπινης αναγκης που νοιωθουν να σωθουν και αλλοι καπνιστες, οπως σωθηκαν οι ιδιοι.
Οποτε δεν υπαρχει θεμα με την διαδοση του, οσο και να εναντιωνονται διαφορα συμφεροντα σε αυτο.




Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Το ΗΤ δεν έχει μεγάλα λομπυ όπως έχει το ΚΤ και οι φαρμακοβιομηχανιες.
Και εκεί είναι το πρόβλημα.
Τα λομπυ χρηματοδοτουν έρευνες και την δυσφημιση κατά του ΗΤ για να πουλήσουν τα δικά τους προϊόντα.
Δυστυχώς όμως αυτοί που έχουν ορκιστεί να διαφυλασουν την καλή μας υγεία (πολιτικοι & γιατροί) στην μεγάλη τους πλειοψηφία προτιμούν τα χρήματα των λομπυ.
Αν κάποια στιγμή δημιουργηθεί ένα μεγάλο λομπυ στην Αμερική ας πούμε τότε θα αρχίσουν τα πράγματα να αλλάζουν. Αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει όσο υπάρχουν τόσες πολλές μικρές επιχειρησεις και όχι μεγάλες.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Το έχω πει και αλλού, το επαναλαμβάνω: 

Δυστυχώς, η πολιτική είναι εξαιρετικά βρώμικη δουλειά και πολλά εξαρτώνται από το λεγόμενο lobbying. Άνευ αυτού, η οποιαδήποτε επιστημονική έρευνα, όσο θετική κι αν είναι, όσο απλά και αν τα πει δεν θα έχει καμία σημασία. Θα συναντά το τείχος του "τι μας νοιάζει τι κάνουν στην Αγγλία" και άλλων παρομοίων, τα οποία είναι εξαιρετικά λογικά αν σκεφτεί κανείς τι lobbying έχει πέσει από πίσω.

Ποιος είσαι εσύ γιατρουδάκο με τις μερικές εκατοντάδες ερευνών και εσύ ατμιστάκο που θα μου πεις το αντίθετο; Αφού ο κλητήρας της PM ή της οποιαδήποτε άλλης εταιρείας που μου έφερε την Samsonite με τα γκαφρά λέει το αντίθετο;

Και για να μην μείνουμε στην μίζα που είναι επίκαιρη και να πάμε και στην επί της ουσίας πολιτική;

Εσύ πρόεδρε του ΣΕΗΗΤ και πρόεδρε της ΚΕΑ, πόσες οικογένειες είπαμε ελέγχετε και θα βάλετε να μας ψηφίσουν; Όχι όσες οι καπνοβιομηχανίες σε εργοστάσια και χωράφια, σίγουρα. Άρα και πάλι: "τι μας νοιάζει τι κάνουν στην Αγγλία". Χώρια που ανεβάζοντας το προσδόκιμο ζωής επιβαρύνετε το σύστημα υγείας με πιο γηραλέους ασφαλισμένους. Πάλι καλά που δεν σας συλλαμβάνουμε κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια μη το πολυκοσκινιζετε και το φιλοσοφειτε το θεμα. Τα πραγματα ειναι απλα. Το ΗΤ σωζει ζωες. Αυτο το εχει καταλαβει, και το σημαντικοτερο, το εχει βιωσει ο κοσμος που ασχολειται με το σπορ. Αυτο γινεται κατανοητο καθημερινα απο ολο και περισσοτερους ανθρωπους. Η παγκοσμια κυριαρχια του ΗΤ ειναι μονοδρομος και θα συμβει γρηγορα. Η ολη αγωνια μας και αγωνας μας ειναι να συμβει μια ωρα αρχιτερα για να σωθουν οσο το δυνατον περισσοτεροι. Αλλα οτι θα συμβει, θα συμβει. Οταν η αληθεια ειναι τοσο ξεκαθαρη και σε κοιταει καταματα δεν μπορεις παρα να την αποδεχτεις και ολα τα λομπυ και οι σκουπιδοερευνες του κοσμου δεν μπορουν να την πνιξουν.
Αρα δε χρειαζονται ουτε νευρα, ουτε αγανακτηση, ουτε ακροτητες, ουτε βασανιστικες αναλυσεις επι αναλυσεων. Επαγρυπνηση μονο και σιγουρες κινησεις ενημερωσης με την ασφαλεια που μας παρεχει η αληθεια που γνωριζουμε. Και οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι μας 8) : "Truth will set us free".  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix