vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Buliwyf, Jorge

Twitter

Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 11, 2011, 18:56 »
αγγελε τα κοιταξα αυτα για να φτιαχνω δικα μου υγρα αλλα το θεωρω πολυ δυσκοο για μενα δεν ξερω..παντως σε ευχαριστω για το προγγραματακι που μου εστειλες..κ σενα γιαννη επισης

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 11, 2011, 18:59 »
Αν μπείς μια φορά στη λογική της διαδικασίας, θα δείς ότι είναι πολύ απλό. Και αν κολλήσεις κάπου, εδώ θα απευθυνθείς και είμαι σίγουρος οτι θα βοηθηθείς...

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 11, 2011, 19:03 »
νομιζω οτι εχω κατασταλαξει οσον αφορα τα υγρα που θα ατμιζω..ειναι torque freedom σιγουρα και περιμενω να μου ερθουν και oldholborn,virginia,drum,Camel  απο oksmokey να δοκιμασω και θα βγαλω συμπερασμα

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 11, 2011, 19:07 »
Και μένα μου αρέσουν τα halo, αλλά δεν αρέσουν στην... τσέπη μου (τουλάχιστον όχι για αποκλειστικό άτμισμα)

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 11, 2011, 19:09 »
Και μένα μου αρέσουν τα halo, αλλά δεν αρέσουν στην... τσέπη μου (τουλάχιστον όχι για αποκλειστικό άτμισμα)

Ναι για την τσέπη είναι λίγο βαριά.

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 11, 2011, 19:11 »
ναι το ξερω στις 17 μερες πυ ατμιζω εχει μεινει λιγο freedom ακομη τςτςτςτς αλλα μ αρεσει γιατι δεν ειναι τοσο γλυκο οσο τα αλλα που εχω δοκιμασει..εχετε να προτείνεται κατι πιο φτηνο?οσο πιο καπνικο γινεται παντα

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 11, 2011, 19:26 »
Φθηνή λύση νομίζω είναι μόνο η μίξη υγρών. Και εκεί πάλι τα πράγματα είναι εντελώς σχετικά, τουλάχιστον όσον αφορά τις καπνικές περισσότερο γεύσεις... Μπορεί ας πούμε, όσο είμαστε καπνιστές, να μας άρεσε και να καπνίζαμε την ίδια μάρκα, και σαν ατμιστές το ίδιο υγρό που ο ένας θεωρεί "τέλειο", ο άλλος να το θεωρεί... "κάλτσα"
Και γώ περιμένω πως και πώς να διαβάσω για καμιά καινούρια συνταγή στον Τσελεμεντέ μας, ή όπως είχα προτείνει, να λέμε εδώ μέσα τι γεύσεις μας έρχονται ατμίζοντας ένα εμπορικό προϊόν, που μας αρέσει, μήπως και καταφέρουμε να φτιάξουμε κάτι παρόμοιο...

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 11, 2011, 19:49 »
καταλαβα οποτε αυτα δεν ειναι για μενα..αχ τσεπουλα μου χαχα

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 11, 2011, 21:23 »
ksenia, με υγρά δικά μου , το κόστος έχει πλέον πέσει κάτω απο 1€ / 10ml
Αν διστάζεις μπορείς να ακολουθήσεις την εξης απλή και ασφαλή μέθοδο
Αγοράζεις 36άρι υγρό με έτοιμο άρωμα της αρεσκείας σου και εφόσον ατμίζεις στα 9mg (4x9=36) τετραπλασιάζεις τον όγκο του με PG ή VG, δηλαδή με 10ml 36άρι φτιάχνεις 40ml 9άρι
Ετσι μειώνεις εύκολα το κόστος στο 1/4

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 11, 2011, 21:26 »
ναι αλλα δεν θα χασει την γευση του?φοβάμαι κιολας μην βαλω τπτ παραπανω και το χαλασω..

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 11, 2011, 21:30 »
ναι αλλα δεν θα χασει την γευση του?φοβάμαι κιολας μην βαλω τπτ παραπανω και το χαλασω..

βάλε λιγο άρωμα για αρχή και άμα δεις οτι είναι λιγότερο απο αυτο που σου αρεσει πρόσθεσε , το μονο που μπορεί να χαλάσει ετσι ειναι η διάθεση του πωλητή που παίρνεις τα υγρά σου και τώρα θα σε χάσει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 11, 2011, 21:33 »
εγο ατμιζω το torgue που ειναι 30 μλ ποσο pg να βαλω?

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 11, 2011, 21:47 »
εγο ατμιζω το torgue που ειναι 30 μλ ποσο pg να βαλω?

torgue δεν θα βρεις άρωμα να βάλεις  , νομίζω πως  αν βάλεις  σκέτη  βάση  θα το χαλάσεις 

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 11, 2011, 22:03 »
οχι αρωμα το ετοιμο υγρο παιρνω τα 30 μλ αν βαλω pg και το αραιωσω δεν θα γινει η δουλεια??

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 11, 2011, 22:11 »
Πράγματι, αραιώνοντας έτοιμα υγρά (πχ halo freedom) με μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη απο αυτή που επιθυμείς να ατμίζεις (όπως ανέφερε ο Abet), καταφέρνεις να έχεις στο τέλος περισσότερο υγρό, το οποίο είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα.
Μειονεκτήματα είναι:
1. Χάνεις μεγάλο μέρος της γεύσης (για την οποία αγοράζεις εξ αρχής το συγκεκριμένο υγρό).
2. Δεν είσαι σε θέση να ξέρεις αν πρέπει να αραιώσεις με pg, vg ή και κάποια μίξη των δύο (στα περισσότερα υγρά τέτοιων εταιριών δεν ξέρουμε ακριβώς τι βάση χρησιμοποιούν, και αν είναι μίξη βάσεων, ποια τα ποσοστά της μίξης).
3. Δεν νομίζω να καταφέρεις αυτό που προείπε πάλι ο Abet, δηλαδή 1 Ευρώ/10ml (το οποίο είναι μια πάρα πολύ καλή τιμή ανά ml)

Υπάρχει μια λύση για να μην έχεις τα παραπάνω μειονεκτήματα, αλλά είναι σχετικά χρονοβόρα και θέλει αρκετό πειραματισμό με γεύσεις και αναλογίες.
Νομίζω πως οι περισσότερες "φουγαροκαραβάνες" πέρασαν από αυτό το στάδιο, και οι περισσότεροι κατέληξαν ίσως κάπου μόνιμα (με κάποιους μικροπειραματισμούς ίσως), άλλοι ίσως ακόμα ψάχνονται.

Υπάρχει και η λύση του υγρού που φτιάχνεις μόνος σου (και ταιριάζει στα γούστα σου, και προσπαθείς να το βελτιώσεις μέχρι να γίνει "ιδανικό" για σένα) για την καθημερινή σου χρήση, και να χρησιμοποιείς κάποιο έτοιμο (με το οποίο μπορεί να κόλλησες, αλλά δεν το αντέχει η τσέπη σου) σε κάποιες ειδικές περιστάσεις (πχ με τον καφέ ή το ποτό σου, η οτιδήποτε άλλο θεωρείς ιδιαίτερη περίσταση ατμίσματος).
Είναι απλά η άποψή μου (εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω).  :hmmm: :hmmm: :hmmm:




« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2011, 22:27 από cobolt »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix