vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 10 χρήστες
nXtLs, Ελένη Π, th3ofilos, Ribot, maprix, I.P, Sergios, Jorge, bloodlessz, tibolaso

Twitter

Skyline by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2085 στις: Μαρτίου 07, 2018, 18:59 »
Έχει κατασκευαστικο λάθος. Τέλος   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2086 στις: Μαρτίου 07, 2018, 20:10 »
Θέλετε τη δική μου εκτίμηση; Όλο το πράγμα γίνεται τόσο έντονο στον Skyline επειδή η αντίσταση έρχεται στο ίδιο σχεδόν ύψος με τις τρύπες αναπλήρωσης, αν η αντίσταση πήγαινε ψηλότερα πιθανότατα δεν θα εμφανιζόταν ποτέ η επιστροφή του υγρού μέσα στο τανκ. Φυσικά δεν πρόκειται για κατασκευαστικό "σφάλμα", απλώς συνέβη και απλώς δημιουργείται πιο εύκολα το φαινόμενο. Όσο άσχημο κι αν δείχνει, πρόβλημα ουσιαστικό δεν υφίσταται οπότε μικρό και το κακό.

Απλά εκτίμηση, δεν θα μπορούσα ούτε να το επιβεβαιώσω αλλά ούτε και να το αποδείξω αφού δεν έχω πια τον Skyline στα χέρια μου , μα πως τον έδωσα ακόμα αναρωτιέμαι. Έχει όμως ο Θεός, ελπίζω να έχω κι εγώ όταν δώσει νέα παρτίδα ο Βασίλης.. :D

Την περίοδο που τον είχα μαζί μου πάντως, το παραπάνω σενάριο δεν μου είχε περάσει απ' το μυαλό. Μόλις τώρα μου ήρθε, μπορεί και να μου βγει.

Δεν θυμάμαι αν υπάρχει περιθώριο να ανέβει η αντίσταση αρκετά πάνω απ' το airdisk, αν κάποιος έχει τη δυνατότητα και τη διάθεση να κάνει μια δοκιμή για κάνα δυο τανκάκια να μας πει.. :)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2087 στις: Μαρτίου 08, 2018, 11:10 »
Ο Βασίλης τον στήνει με χαλαρό βαμβάκι και κόψιμο τόσο ώστε όταν μπει να "περικυκλώνει" το airdisk και να ακουμπάνε οι δύο άκρες μεταξύ τους. Γενικά θέλει αρκετό βαμβάκι αλλά πάντα πολύ αφρατεμένο και χαλαρό. Αν βγάζει αυτό το σκούρο πράγμα, η συμβουλή είναι να κλείσεις τελείως την τροφοδοσία και να δώσεις ρεύμα 2 φορές. Τα έχω δοκιμάσει, αλλά δεν έχω δει φοβερή διαφορά, άντε 1 τανκ επιπλέον. Το περίεργο είναι ότι δεν αλλάζει (για μένα) η γεύση, αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι αντιαισθητικό ακόμα και με το ultem που δεν πολυφαίνεται.

Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2088 στις: Μαρτίου 08, 2018, 11:35 »
Εκανα αυτό που μου είπατε,με ελάχιστο άνοιγμα υγρών και καλύτερο βαμβακωμα.Ξεκινάω το δεύτερο τανκ με sweet tooth της lamda και όλα μέχρι στιγμης πεντακάθαρα.Ευχαριστώ πολύ όλους.Ήταν το μόνο θεματάκι που είχα στον υπέροχο skyline!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2089 στις: Μαρτίου 08, 2018, 11:39 »
συμφωνω με το redortho. 
περισσοτερο το αντιαισθητικο κομματι με χαλαει, κ οχι καποια μεταβολη στην αποδοση του υγρου.
το εχω παρατηρησει μονο σε ενα υγρο, κ συγκεκριμενα της el toro. σε καποιο αλλο οχι μιας κ ατμιζω φουλ σκετη βαση κ divino αρκετα αραιωμενο.

Συνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2090 στις: Μαρτίου 08, 2018, 11:43 »
Άντε πάλι τα ίδια και τα ίδια! Δε θέλει αρκετό βαμβάκι λέμε, θέλει λίγο βαμβάκι, να μη στουμπώνει στον πυρήνα και στις άκρες ίσα να φτάνει για να καλύψει αφράτα τις τρύπες τροφοδοσίας.
Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένετε στο "να "περικυκλώνει" το airdisk και να ακουμπάνε οι δύο άκρες μεταξύ τους", τη στιγμή μάλιστα που δεν βλέπετε να λύνεται έτσι το "πρόβλημα"! :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2091 στις: Μαρτίου 08, 2018, 11:48 »
οταν το υγρο, εχει την ταση να αφηνει χρωμα, λογω συνθεσης κ συστατικων, ειτε βαλεις λιγο, ειτε βαλεις πολυ βαμβακι, το μπογιατισμα θα γινει.
ΧΩΡΙΣ ομως να επηρεαζει τη γευση ή κατι αλλο, περα απο το αισθητικο κομματι.

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2092 στις: Μαρτίου 08, 2018, 12:11 »
Εκανα αυτό που μου είπατε,με ελάχιστο άνοιγμα υγρών και καλύτερο βαμβακωμα.Ξεκινάω το δεύτερο τανκ με sweet tooth της lamda και όλα μέχρι στιγμης πεντακάθαρα.Ευχαριστώ πολύ όλους.Ήταν το μόνο θεματάκι που είχα στον υπέροχο skyline!
@ Athan καλημερα. Συμφωνω με τους προλαλισαντες. Ο pug και o ribot με καλυψαν. 
Δες πριν, στο ποστ νο.2046 πως τον στηνει ο Μπαμπης και οι περισσοτεροι απο μας. Παρ'ολη την αλλαγη του χρωματος του υγρου, διαφορα στη γευση δεν εχεις.  :delicious2:

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2093 στις: Μαρτίου 08, 2018, 12:33 »
Να πω και εγω....Το σκουρο υγρο που επιστρεφει στο τανκ ερχεται απο 2 μερη.
1ο μεσα απο το deck οταν εχουμε πολυ βαμβακι και μενει "ακαυτο" υγρο που μαυριζει τις ακρες του βαμβακιου. Εδω μετα απο 2 τανκ συνηθως εχουμε εκτος του χρωματισμου και αλλοιωση στην γευση. Λυση στο προβλημα η ελλατωση και χτενισμα του βαμβακιου και το ανοιγνα των υγρων τοσο οσο πρεπει για την καλη τροφοδοσια, max στο 1/2 του ανοιγματος.
2ο απο υπολειμματα που συσωρευονται μεταξυ εσωτερικης και εξωτερικης καμπανας που θερμαινονται, μαυριζουν και επιστρεφουν στο τανκ. Λυση στο προβλημα...δεν ανοιγοκλεινουμε τα υγρα συχνα. Ακομα και στο γεμισμα δεν χρειαζεται αλλωστε αν εχεις σωστο βαμβακωμα. Και καπου καπου λυνουμε το τανκ και πλενουμε τις καμπανες.
Το φαινομενο παρουσιαζεται πιο δυσκολα στο drop kit λογω σχεδιου καμπανας.
Τελος τηρωντας τα παραπανω εχω καταφερει να κανω εως και 20ml σκουρου υγρου οπως skipper χωρις καμια εποστροφη στο τανκ, ακομα και αν το βαμβακι ειχε γινει πισσα.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2094 στις: Μαρτίου 08, 2018, 12:52 »
Το ιδανικό βαμβακωμα για εμένα είναι αυτό που είχε κάνει ο Ribot στις φωτογραφίες που είχε ανεβάσει την προηγούμενη φορά.
Έτσι το κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2095 στις: Μαρτίου 08, 2018, 13:56 »
Πότε προλαβαίνει και σκουραίνει τα υγρά, ρε παιδιά; Οκ, καινούριο χτεσινό μπιχλιμπίδι (άρα πιπίλα) το έχω, αλλά αυτό το high-end (παραδέχομαι made in China) μου θυμίζει Husqvarna σε άγρια εντουράδα όσον αφορά την κατανάλωση! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2096 στις: Μαρτίου 08, 2018, 23:24 »
Θα πω και εγώ την δική μου άποψη για το φαινόμενο της επιστροφής χρωματισμενων υγρων μεσα στο τανκ.....τα υγρά αυτα χρωματιζονται κ επιστρέφουν απο το χώρο του ντεκ...γιατι ομως χρωματιζονται και επιστρεφουν??
Για δυο λογους πρώτον λαθος ποσότητα βαμβακιού...βάζουμε πολυ βαμβάκι μπουκωνει το ντεκ και ετσι δεν απορροφά σωστά το βαμβάκι το υγρό ,οποτε αυτο μας οδηγεί στο δεύτερο λαθος το να  ανοίγουμε παρα πολυ την καμπάνα.Καταλήγουμε λοιπον, για να πάρουμε σωστή τροφοδοσία στην αντίσταση,να έχουμε ενα πλημμυρισμενο ντεκ με υγρό και μια μεγάλη πόρτα για επιστροφή του υγρου προς τα πίσω.....Το παραπάνω υγρό στο ντεκ βάφεται απο την μαυρίλα της αντίστασης και γυρνα στο τανκ.....δεν είναι καμένα υγρά μεταξύ των δυο καμπανων γιατί πολύ απλα το διακενκο μεταξυ τον δυο καμπανων είναι απειροελαχιστο και δεν αναπτυζεται τόσο μεγάλη θερμοκρασία εκει οσο στο χώρο που βρίσκεται η αντίσταση...
Λύση αφράτο βαμβάκι στο ντεκ και λιγο ανοιγμα καμπανας....

Όποιος δεν κατάλαβε ας δει το ποστ εδω

http://vaping.gr/index.php/topic,32617.msg1314724.html#msg1314724
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2018, 23:31 από BABIS1098 »

Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2097 στις: Μαρτίου 08, 2018, 23:35 »
[member=7962]BABIS1098[/member] τουλάχιστον για μένα έχεις απόλυτο δίκιο!Πρίν έκανα αυτό ακριβώς που περιέγραψες στην αρχή!Τώρα με το σωστό βαμβάκωμα και λίγο άνοιγμα της καμπάνας,τελειώνω το δεύτερο tank και το υγρό είναι πεντακάθαρο. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2098 στις: Μαρτίου 09, 2018, 00:25 »
Συμφωνω πως ο κυριοτερος λογος για την επιστροφη των σκουρων υγρων ειναι το βαμβακωμα, τουλαχιστον κατα 90%. Επιμενω ομως στην αποψη της επιστροφης απο τις καμπανες εστω για το 10% καθως παροτι το διακενο μεταξυ τους ειναι ελαχιστο παντα υπαρχει μια πολυ μικρη ποσοτητα υγρου μεταξυ τους η οποια δεν ανανεωνεται. Ακομα και στο μικρο κενο μεταξυ deck κ εσωτερικής καμπανας υπαρχει φιλμ υγρου που στεγανοποιει το deck απο υπερχειλιση. Με την παραμονη τους εκει ειδικα μετα 4 και 5 ημερες χρησης που κανουμε ορισμενοι και την εστω μικροτερη αλλα διαρκη θερμανση της καμπανας σκουραινουν και στην περιπτωση ανεβοκατεβασματος της εσωτερικης  βρισκουν εξοδο απο τις οπες τροφοδοσίας. Πολύ μικρή ποσοτητα αλλα ικανη για να εμφανιστουν οι σκουρες γραμμες υγρου. Και για αυτο συνηθιζω ανα 2 γεμισματα περιπου να καθαριζω τις καμπανες και ολα καλα.  Τουλαχιστον εγω αυτο εχω παρατηρησει απο την πολυμηνη χρηση που εχω κανει στον ατμοποιητη που θεωρω ως τον καλυτερο και "αγαπημενο" μου.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #2099 στις: Μαρτίου 09, 2018, 00:58 »
Σε αυτο που λες για μεταξύ του ντεκ και της εσωτερικης καμπανας συμφωνώ και το περιλαμβανω στην μεγαλη πορτα, που αναφέρω(παρολο που δεν το τόνισα ),που είναι η κυρία αιτία επιστροφής υγρού απο το ντεκ στο τανκ....
Τωρα για το μεταξυ των δυο καμπανων...έστω οτι μπανει και οτι βγαίνει με το ανοιξε/κλεισε....πως χρωματιζεται?
Αν χρωματιζεται απο την θερμοκρασία που ανεβάζει ο ατμο τότε γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο και σε αλλους ατμοποιητες που έχουν σπειρωματα και εκεί πάει υγρο πχ στο cloudone με την ίδια λογική έπρεπε αφου τα σπειρωματα της καμπανας κρατούν υγρό και αυτα ζεσταίνονται, έπρεπε να δούμε το ίδιο φαινόμενο....δεν συμβαίνει όμως το λεω γιατι τον έχω.....
Επίσης οταν καθαριζεις το sky βρίσκεις σκούρο υγρο μεσα στις δυο καμπάνες?
Εμένα δεν μου έχει τύχει...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2018, 01:07 από BABIS1098 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63687 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix