vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 2 χρήστες
th3ofilos, Jorge

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #255 στις: Ιουνίου 22, 2016, 12:58 »
Την επισκευάσιμη της anyvape, την είχα αγοράσει πριν κανα χρόνο για την ατλαντίδα. Διαλύθυκε στα εξ' ων συνετέθη, την ίδια ημέρα. Πολύ κακή ποιότητα κατασκευής. Τουλάχιστον αυτή που έπεσε στα δικά μου χέρια.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #256 στις: Ιουνίου 22, 2016, 13:04 »
να κανω μια τελευταια τοποθετηση στο θεμα, μιας κ δεν τον εχω πλεον τον μελο3 μινι.
η φιλοσοφια του ατμοποιητη ειναι για αερατη τζουρα... δυστυχως για τους λατρεις της σφιχτης οπως εγω, ευτυχως για τους οπαδους της αερατης-πνευμονικης, ή οπως αλλιως τη λενε.
μικροπαρεμβασεις γινονται, τοσο με την 1.8, οσο κ με την επισκευασιμη του, με το κολπακι της αλλαγης πολου κ οτι αλλο.
μεχρι εκει ομως.. περισσοτερο σφιχτος δεν μπορει να γινει, λογω κατασκευης.  :)

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #257 στις: Ιουνίου 22, 2016, 13:27 »
Φίλε drum, δώσε μου λίγη ώρα και θα σου δείξω πως γίνετε ο melo σφιχτοτζούρης μέχρι και να σου πετάγονται τα μάτια έξω από την προσπάθεια Όπως και σε έναν άλλο που θες να τον κάνεις αεράτο, ακολουθείς το αντίστροφο
Δεν θα κάνω κάτι πολύπλοκο ούτε πιάνουν τα χέρια μου πολύ Απλά για το γ@#ώ το Θα γίνονται όπως θέλουμε εμείς κι όχι εμείς όπως θέλουν οι ατμοποιητές
Γιατί πέσαν στα χέρια μας και δεν ξέρεις αν ο καθένας διαθέτει άλλα ευρό για αλλαγή Οπότε θα προσπαθήσουμε να τον φέρουμε στις ορέξεις μας  

Πάμε!
Στην πρώτη φωτό ο κακοφτιαγμένος τροχισμένος πόλος που θα δεχτεί τον πίρο, ο δεύτερος καλοφτιαγμένος, αφού απόδωσε η πρώτη προσπάθεια  και ο τρίτος χωρίς τρόχισμα 
Στην δεύτερη ο πίρος έχει μπει στην μία τρύπα της εισαγωγής αέρα, κομμένος κεφαλομένος 
Το αποτέλεσμα το φαντάζεστε ...
Δεν μπα να έχει μεγάλη καμπάνα ο ατμοποιητής, δεν μπα να του βάλουν και από εκκλησιάς καμπάνα, άμα δεν μπαίνει αέρας μέσα το ίδιο κάνει 
Ατμός πολύς, γεύση ίδια, ανεπηρέαστα 



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2016, 14:40 από ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #258 στις: Ιουνίου 22, 2016, 16:18 »
πραγματικα πολυ καλο φτιαξιμο... :thumpup:
ξερεις τι γινεται συνονοματε? ειναι κ το πως οριζει ο καθενας τη σφιχτη τζουρα...
πως να στο περιγραψω τωρα? παραδειγμα: αν ειχες ποτε τον Α2 του Τουρκου, κ τον συγκρινεις σημερα με καποιον θεωρητικα σφιχτο, χανεις το μετρο.
εμενα οι πιο πολλοι ατμοποιητες νεας τεχνολογιας που εχω δοκιμασει η εχω στην κατοχη μου, μου ειναι αερατοι.
κ οπως καταλαβαινεις παει η πατεντα συννεφο... να κατι πλεγματα, να κατι αξονακια.. :)) σε δουλεια να βρισκομαστε.
παντως εκανες ωραια πατεντα κ σιγουρα εχει σφιξει η τζουρα... κριμα που δεν τον εχω να το δοκιμαζα.
να σαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #259 στις: Ιουνίου 22, 2016, 16:35 »
Μια και είσαι παλαιό-καραβάνα, θα καταλάβεις Είναι όπως ο Οδυσσέας στην 510 βάση του Πολύ σφιχτός
Και εγώ αυτό έλεγα, ότι κρίμα που δεν τον έχεις να το δοκίμαζες να έγραφες την γνώμη σου! 

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #260 στις: Ιουνίου 22, 2016, 16:58 »
συνατμιστες ,για melo iii mini τιποτα ??

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #261 στις: Ιουνίου 22, 2016, 17:03 »
Ε !  Όχι και τίποτα 
Στον melo 3 mini τα κάνω όλα !

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #262 στις: Ιουνίου 22, 2016, 18:37 »
συνατμιστες ,για melo iii mini τιποτα ??
ω, ρε φιλε....   τα εσωψυχα μας εχουμε γραψει... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #263 στις: Ιουνίου 22, 2016, 19:00 »
ΟΠΑ!
Την έχεις στήσει ;
Το βαμβάκι πάει μέχρι το λούκι;
Στον μίνι μπαίνει;
Τώρα που τον έκανα τον melo σφιχτοτζούρη με ενδιαφέρει η περαιτέρω  βελτίωση
Την είχα πάρει για τον ijust2 γιατί η της eleaf όποτε ξεβίδωνες για να γεμίσεις η μισή έμενε μέσα   :angry_orange:  και την έδωσα σε φίλο με μελο2 γιατί δεν χρησιμοποιώ άλλο τον ijust.Στηνεται πανευκολα με τα βαμβάκια να κλεινουν τελείως τις πλαινές τρύπες ()και τα λουκια.Δεν είναι τόσο αεράτη όσο της eleaf και ίσως άμα κλείσεις τελείως τον αέρα στον μελο να σφίγγει αρκετά.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2016, 19:16 από savvas1350 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #264 στις: Ιουνίου 24, 2016, 15:41 »
Τρις κεφαλές επισκευάσιμες, από δεξιά προς αριστερά  
1) Για Melo η πρώτη,αυτή που δίνει η εταιρία Με βίντεο
Αλλά έχω ένσταση πως κόβονται τα βαμβάκια Τα κόβω σύριζα και δεν έχω πλημμύρα   ούτε καμένο
 
2) Για Melo, Atlantis, ijust 2, η μεσαία η οποία είναι εργοστασιακή κεφαλή(αυτές που έχουν στην συσκευασία αγοράς του melo) που την κάνουμε επισκευάσιμη με κάθετη αντίσταση, για όσους θέλουν να δοκιμάσουν χωρίς ν΄αγοράσουν επισκευάσιμη  Βίντεο  

3) Για Melo, Atlantis, ijust 2,  η αριστερή με βίντεο  https://www.youtube.com/watch?v=_tdYSMCAeCA
με το βίντεο που έχει βάλει ο φίλος από πάνω δεν μπόρεσα να το φτιάξω λόγο πλημμύρας κατ΄εξακολούθηση με πολλούς συνδυασμούς στο βαμβάκι (στον Μelo , δεν ξέρω στους άλλους αν ταιριάζει), λίγο ή πολύ  Θέλει άλλο τρόπο όπως το βίντεο  που έβαλα

Συμπέρασμα
Έκανα αντιστάσεις (όχι σε όλους) 0,6- 0,9 -1,1- 1,2- 1,5- 1,8- 1,9- 2,0- 2,2- 2,4 -2,5
με kanthal a1 από 28αρι  έως 40αρι σε 2,5 και 3 πυρήνα το στρίψιμο
Κανένα πρόβλημα, πιστεύω μαζί με τις τις υπόλοιπες προηγούμενες βελτιώσεις και τροποποιήσεις που έχουν γραφτεί, ο ατμοποιητής περνάει σε άλλο επίπεδο, που μπορεί ν΄ ασχοληθεί κάποιος για αρκετό καιρό πριν κάνει το βήμα σε επισκευάσιμους, όντας έτοιμος !

Αποσυνδεδεμένος george_kyr

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #265 στις: Ιουνίου 28, 2016, 20:22 »
Καλησπέρα και πάλι, να ενημερώσω - σε συνέχεια των προηγούμενων - πως η βασική αιτία για τις διαρροές πρέπει να ήταν το βαμβάκι που προεξείχε απο την κεφαλή. Το δοκίμασα (όπως με συμβουλέψατε) σύριζα κομμένο και μειώθηκαν οι διαρροές στο ελάχιστο. Επίσης η γεύση βελτιώθηκε κάνοντας περισσότερες σπείρες (αντί 4 έκανα 7) με πιο χοντρό σύρμα οπότε ατμοποιείται πιο ομοιόμορφα το υγρό και καθ' όλο το μήκος του βαμβακιού. Μειώθηκε η αντίσταση βέβαια γιατί δεν μπορώ να κάνω παραπάνω σπείρες αλλά παίζει μια χαρά στα 1,6Ω και 12-13W.
Το πρόβλημα που προέκυψε είναι πως η γεύση την 3η μέρα άλλαξε και παρόλο που άλλαξα βαμβάκι (είπαμε το Relax ειναι καταστροφέας...) λαμβάνω λιγότερο άρωμα και πάλι. Οπότε λογικά πάω για φτιάξιμο νέας αντίστασης. Τι να πω...ισως αλλάξω υγρό αν είναι καθε 3 μέρες να θέλει νέο στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #266 στις: Ιουνίου 28, 2016, 20:32 »
 Αν κάνεις καθημερινά 5-7ml λογικό είναι να θες κάθε τρεις μέρες αλλαγή αντίστασης, κάθε περίπου 20-30ml θέλει αλλαγή, πόσο μάλλον με υγρά που αφήνουν πολλά κατάλοιπα. Πάρε μια δεύτερη επισκευάσιμη να την έχεις στημένη και έτοιμη οπότε θα τις εναλλάσσεις χωρίς την πίεση του χρόνου. 

Αποσυνδεδεμένος george_kyr

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #267 στις: Ιουνίου 29, 2016, 01:23 »
Το θέμα είναι οτι δεν κάνω ούτε 3 ml / ημέρα οπότε μπαίνω σε σκέψεις για το τι μπορεί να φταίει. Σίγουρα υπάρχει κορεσμός γεύσης αλλά νιώθω και το ρυθμό ατμοποίησης / πυκνότητα ατμού να έχει αλλάξει γι' αυτό υποθέτω οτι είναι αντίσταση. Αλλά είναι πολύ λίγα τα ml για να τα "έφτυσε" ήδη...Έτυχε; Τι να πω...

Καλή λύση αυτό που προτείνεις με τη 2η επισκευάσιμη να είναι έτοιμη αλλά μάλλον θα πάω σε άλλο ατμοποιητή γιατι έχω βασανιστεί (βλ. πιο πάνω) 10 μέρες τώρα με την επισκευάσιμη του Melo III mini..

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #268 στις: Ιουλίου 10, 2016, 14:47 »
την βοήθεια σας παρακαλώ...
μου έδωσαν πρόσφατα έναν melo 3 (4ml) και από την πρώτη μέρα έχει διαρροές. σφραγισμένος, από FT πακέτο με το πίκο. έχω ξενερώσει επειδή η χωρητικότητα του τανκ με έχει βολέψει. τι να το κάνω όμως όταν είμαι κάθε 10 λεπτά να μαζεύω τα υγρά;
έκανα και τον εξής έλεγχο : γέμισα την δεξαμενή, και τον άφησα τυλιγμένο με χαρτί κουζίνας όλο το βράδυ. σήμερα το πρωί (μετά από 6-7 ώρες) παρατήρησα ότι τα υγρά τα χάνει από το κάτω δαχτυλίδι, από εκεί που ρυθμίζουμε τον αέρα, ενώ το είχα κλειστό!
τι να κάνω με την πάρτη του;

Στάλθηκε από το H1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #269 στις: Ιουλίου 10, 2016, 15:06 »
Καποιο ορινκ του ατμοποιητη ειναι χαλασμενο και  δεν στεγανοποιεί  .
Αλλαξε τα με αυτα της συσκευασιας 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix