vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

223 επισκέπτες, 2 χρήστες
th3ofilos, Jorge

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #630 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 00:55 »
Κανεις δεν προσπαθει να κανει κατι τετοιο


Απλα αφου ανεβαζουμε τα Volts,Amperes,Watts σε ενα μοντακι μπορουμε να ''πιασουμε'' και αυτους τους ατμιστες .................
Γιατι να πανε χαμενα και τα δικα τους χρηματα.........ας τα παρουμε....


Εμποριο κυριοι , εμποριο


Κανε μια αντ/ση 1.0 Ωμ και δωσε 15 Watts με καποιο μοντακι και μετρα τα Volts που θα παρεις στον ατμ/τη.
Οσο το ατμιζεις ομως να κρατας και ωρα απο τοτε που ξεκινησες.


Κανε το ιδιο με μια 2.0 Ωμ αντ/ση στα 15 Watts και παλι και μετρα ξανα την ωρα που θα ατμισεις ....


Μετα κανε την αφαιρεση και θα δεις το ποσο πιο γρηγορα σου εφαγε την μπαταρια η μικρη αντ/ση.
Το αποτελεσμα το ατμιστικο φυσικα ......... ειναι ιδιο....... 8)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #631 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 01:01 »
Η πελατεία εντυπωσιάζεται εύκολα, είναι κακά πληροφορημένη και κυνηγάει τυφλά ό,τι μόδα της πασάρεις, είτε της είναι χρήσιμη είτε όχι. Άρα βάλτε υποστήριξη sub-ohm και στα λάχανα!
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #632 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 01:01 »
Ποιος είναι, τότε, ο λόγος της προσπάθειας όλων των κατασκευαστών ηλ. μοντς να υποστηρίξουν sub ohm;

Θα ήθελα να μου πουν οι πιο έμπειροι, γιατί επιδιώκουν οι κατασκευαστές των ηλεκτρονικών μοντακίων να υποστηρίζουν χαμηλές αντιστάσεις.

Δηλαδη απο τη στιγμη που η μοδα της εποχης ειναι τα sub ohm micro coils και οι dual/triple coil αντιστασεις στους drippers, τι πρεπει να κανουν οι κατασκευαστες ηλεκτρονικων?
Να πουν "Αυτα ειναι καγκουριες κι αν θελετε να τα ατμισετε παρτε μηχανικο. Εμεις υποστηριζουμε μονο 1.5ωμ και πανω"?
Απο τη στιγμη που υπαρχει η τεχνολογια και τεχνογνωσια και μπορουν να κατασκευασουν mods που δουλευουν με sub ohm αντιστασεις, για ποιο λογο να μην το κανουν?
Κι αν θελει ο καθενας χρησιμοποιει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Ramone

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
  • la vida es chula
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #633 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 01:05 »
....δεν διαφωνω σε οσα λες....απλα εγω επειδή κουβαλαω παντα μαζι μου και το μηχανικο,εχω βρει την μεση τομη με της αντιστασης στα 1.0-1.1-1.2 ohm λογω εναλλαγών που θα κανω στη διαρκεια της ημερας,διαφορετικα θα πρεπει να εχω δυο ατμοποιητες(...λιγο αβολο για μενα) ...το ηλεκτρονικο με αυτή την αντισταση το εχω στα 3.3-3.6 volts(αρχη-τελος)..

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #634 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 01:10 »
εχω την εντυπωση πλεον οτι απο εδω και περα θα σταματησουμε να μιλαμε για ηλεκτρονικα τσιγαρα και θα μιλαμε για "ενισχυτες xenon"....................!!!!!!!!!!!!!!!!
πως απο την ego και τα μηχανικα ξαφνικα βρεθηκαμε να θελουμε 50 και 100 watt δεν ξερω.....!!!
θα δειξει το μελλον.......


παντως φιλε nemesis_rds ειναι λιγο καγκουρια να θες ( οχι εσυ, γενικα)  εργαλειο 50 watt ( δεν λεω 100 μην φανει παραξενο ) . δεν ξερω δηλαδη τι αλλη εμπειρια θα προσφερει υπο αυτη την εννοια.......!!!! :dontknow:


το επομενο θα ειναι να βγουν υγρα να αντεχουν τετοια ατμοποιηση σε αυτα τα watt  :yes:  θα με θυμηθεις........

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #635 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 01:13 »
Ακριβως αυτο ειναι και το σημειο που πατανε και οι περισσοτεροι.


Τωρα οσο για τη μοδα και τις δυπλοτριπλοτετραπλες αντ/σεις , ο.κ.....   εκει εχει μια βαση γιατι θα πρεπει να εχει δυναμη το μοντ ωστε να δουλεψει 0.5 Ωμ απο 1 μετρο συρμα συνολικα.


Εγω ομως μιλαω για τις γνωστες σε ολους αντ/σεις των sub ohm με μια αντ/ση .


Η μονη δικαιολογια για 'μενα (εκτος απο το ''γιατι ετσι μ' αρεσει'') , ειναι οτι θα μπορω να το βαλω σε μηχ/κο και ηλε/κο μοντ.




Σωστα τα λεει και ο KING (γνωμη μου)...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #636 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 01:15 »
παντως φιλε nemesis_rds ειναι λιγο καγκουρια να θες ( οχι εσυ, γενικα)  εργαλειο 50 watt ( δεν λεω 100 μην φανει παραξενο ) . δεν ξερω δηλαδη τι αλλη εμπειρια θα προσφερει υπο αυτη την εννοια.......!!!! :dontknow:

Η μονη περιπτωση που θα χρειαστουν τα 50w πιστευω ειναι σε εναν dripper με τριπλη-τετραπλη αντισταση με διπλο στριφτο συρμα η καθε μια. Ενα τετοιο σεταριασμα θελει πολυ ισχυ για να δουλεψει σωστα.
Aν δεν υπηρχαν ατομα που ατμιζουν με τετοια πραγματα (γιατι υπαρχουν, μην κοιτας του Ελληνες) δε θα εμπαιναν στη διαδικασια να κατασκευασουν τοσο "δυνατα" mods.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #637 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 01:22 »
Αυτο ναι,ειναι σωστο και αν καποιος θελει τετοιες αντ/σεις , θα πρεπει να κοιτα τετοιες δυναμεις.


ΟΜΩΣ , οπως ειπες δεν ειναι ολοι οι ατμιστες ετσι....   Οι περισσοτεροι μαλιστα που κανουν υποωμ , τις κανουν με ενα συρμα.....
Εκει ειναι και η ερωτηση η δικια μου .   Αφου κανεις μια αντ/ση ή και δυο , γιατι να κανεις υποωμ και να παρεις το αποτελεσμα που θα σου δωσει και μια τριπλασια αντ/ση με το χρονο ατμισματος σε πολυ παραπανω διαρκεια , μικροτερη θερμοκρασια στο μοντ και στον ατμ/τη και πολυ καλυτερη γευση ;;;;


Τι παραπανω απο μερια απολαυσης μπορει να σου δωσει μια υποωμ σε ηλεκ/κο με full γκαζια ;;;;


Νομιζω απολυτως τιποτα.   Απλα νομιζεις λογο θερμοκρασια , οτι εχεις ανωτερο αποτελεσμα.   




Γνωμη μου... :)

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #638 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 09:42 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν Εδώ

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #639 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 11:05 »
Καλημέρα! Την Δευτέρα θα παραγγείλω επιτέλους το πρώτο μου mod!  :D  Έχω καταλήξει στο Vamo v5. Επειδή είμαι νέος στον χώρο και δεν ξέρω πολλά, μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζεται να παραγγείλω μαζί με το Vamo για να είμαι comple;  (μπαταρίες, φορτιστές κλπ- δεν ξέρω τι χρειάζεται  :( )

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #640 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 12:03 »
Στο μαγαζι που θα πας ,η, θα παραγγείλης, ζήτησε ενα  φορτ. nitecore D4 , 2 μπατ. panasonic 18650B και 2 18350 τυπου imr και εισαι οκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 13:08 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #641 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 12:48 »
MΕ τους φορτιστές να γνωρίζεις ότι υπάρχει μεγάλη γκάμα και η τιμή τους ανεβαίνει όσο αυξάνονται οι θέσεις φόρτισης και οι ρυθμίσεις τους. Φορτιστές όπως οι nitecore και xstar κάνουν ποιοτικότερη φόρτιση, που επιμηκύνει τη ζωή των μπαταριών, αλλά έχουν και πολύ μεγαλύτερη τιμή. Αυτό δε συνεπάγεται ότι ένας απλός trustfire 2 θέσεων θα σου καταστρέψει τις μπαταρίες. Είναι θέμα μπάτζετ περισσότερο. Εξάλλου, ΟΛΟΙ οι φορτιστές κάποτε χαλάνε και αντικαθίστανται. Σκέψου λοιπον πόσο συχνά θα χρειάζεται να παιρνεις το φορτιστή μαζί σου ώστε να φορτίζεις εκτός σπιτιού. Αν χρειάζεται να το κάνεις συχνά, προτίμησε κάποιον 2 θέσεων. Οχι 4. Μικρότερο μέγεθος.


Μπαταρίες πολύ καλές και οικονομικές είναι οι μοβ efest που αντέχουν εκφορτίσης έως 35Α και βγαίνουν και στους δυο τύπους που χρειάζεσαι. Εννοείται ότι και οποιαδήποτε πανασονικ με εκφόρτιση 6Α και πάνω θα σου κάνει δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #642 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2014, 12:58 »
Και αφού κάνεις και μια συγκριση τιμων εδω και έξω, κρίνεις και αποφασίζεις

Αποσυνδεδεμένος firsttramdriver

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #643 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 01:59 »
εχω ενα vamo v5 με aerotank mini κεφαλες 1,8.    πως ακριβως δουλευω το μοντ ετσι ωστε να εχω καλυτερη αποδοση ? χρειαζεται πρωτα να επιλεξω τα volt και μετα τα watt ? ή ειναι περιττο και απλα δουλευω τα watt κατευθειαν ? ειμαι νεος , σορρυ για την ερωτηση αρχαριου....

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #644 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 02:05 »
Τα Watts μόνο ρυθμησε εκει που σου αρεσει και τελειωσες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix