vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 5 χρήστες
antiklitos140, Milarepa, Jorge, camber, Doubt

Twitter

Dovpo MVV

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Dovpo MVV
« στις: Μαΐου 30, 2017, 16:58 »
Dovpo MVV

Διαστάσεις: Μήκος 9.30 εκ.   Πλάτος 5.00 εκ.  Ύψος 2.40 εκ.
Βάρος:  187 γρ.

Πρόκειται για ένα μοντ με ποτενσιόμετρο ώστε να ρυθμίζεις τα Volts της συσκευής.
Δέχεται δύο μπαταρίες.ΔΕΝ έχει οθόνη,ΔΕΝ έχει τους γνωστούς σε όλους μας διακόπτες ''+''''-'' για ανεβοκατέβασμα W,ΔΕΝ έχει θύρα usb για φόρτιση ή αναβάθμιση λογισμικού.Ο λόγος που το κατατάσσω στα ηλεκτρονικά μοντς είναι ότι αφενός ρυθμίζεις τα volt άρα ανάλογα με την αντίσταση σου και τα  watt και η ύπαρξη διάφορων προστασιών.
Ο κατασκευαστής λέει ότι δίνει ~280w με το ελάχιστο ποσό αντίστασης στα 0.05ohm και τέρμα τα Volt.Προσωπικά δεν θα ήθελα ποτέ να δοκιμάσω αν ισχύει.
Έτσι λοιπόν έχουμε τις εξής προστασίες
free upload image

Ας τα δούμε ένα ένα λοιπόν.
Εξωτερικά είναι καλυμμένο με μια επίστρωση,lacque την αποκαλεί,κάτι σαν μαλακό πλαστικό.Καλή αίσθηση στο χέρι μου,νομίζω δεν θα έχουμε ξεφλουδίσματα εύκολα-ελπίζω κυρίως.

Η μικρή οθόνη έχει 4 μπλε Led,δίνουν κάποιες πληροφορίες για την κατάσταση των μπαταριών κυρίως όπως και αν χρειαστεί να δουλέψει κάποια από τις προστασίες.
Μερικές φωτογραφίες παρακάτω πριν να συνεχίσω.

forum image hosting
picture host

Η ρύθμιση των Volt γίνεται με ένα διακόπτη με λατινικούς χαρακτήρες,στην θέση Ι δίνει 0.79v,II 3.3V με μάξιμουμ τα 8 στην θέση V,υπάρχει πίνακας με αναλυτική παρουσίαση στην ιστοσελίδα.

free upload image

Ενα πραγματικά πολύ καλό στοιχείο είναι  ο πόλος του,έχει ελατήριο οι ατμοπ. που δοκίμασα βιδώνουν ''βούτηρο''.Ούτε κενά ούτε τίποτα,ατμοποιητές ως 24mm δεν προεξέχουν καθόλου.

upload an image

Το καπάκι για τις μπαταρίες πραγματικά εξαιρετικό,διαθέτει 4 μαγνήτες,κουμπωμένο δεν κουνιέται καθόλου ούτε ΄΄παίζει΄΄.
Επίσης έχει 11 τρύπες για κάθε ενδεχόμενο.

post images
images upload

Το κουμπί ''fire'' είναι αρκετα μεγάλο,δεν παίζει -κροταλίζει.Δουλεύει καλά χωρίς καθυστερήσεις αλλά φαίνεται λίγο πιο ''ψεύτικο'' από του vtcmini π.χ άσχετα αν στην πράξη λειτουργεί σωστά.

Εδώ θα αναφέρω μερικά θετικά και μερικά αρνητικά της συγκεκριμένης συσκευής με βάση τις προσωπικές μου απόψεις  και σε σύγκριση με τα άλλα μοντ που έχω ή έχω δοκιμάσει.

Αρνητικα.

Το κουμπί του fire.Όχι πως δεν δουλεύει σωστά αλλά βάση της συνολικής εικόνας θα ήθελα κάτι πιο στιβαρό.
Η ρύθμιση του ποτενσιόμετρου.Γυρίζει πολύ γλυκά αλλά θέλει ή το νύχι του δράκουλα ή κατσαβιδάκι.
Επίσης είναι μάλλον δύσκολο να βρεις ακριβώς τα V που θέλεις όταν το νούμερο είναι  ανάμεσα σε μια υποδιαίρεση του διακόπτη.
Η γενική του φιλοσοφία επίσης είναι ένα μείον για πολύ κόσμο,χρειάζεσαι άλλο μοντ ή μετρητή ohm ώστε να ξέρεις ακριβώς τι αντίσταση έβαλες και οτί  δεν έχει βραχυκύκλωμα ώστε με τον νόμο του Ohm και βάση τα Watt που θέλεις να βρεις τα κατάλληλα Volts.Μπέρδεμα;Ναι ίσως.

Θετικά.

Η συνολική ποιότητα κατασκευής.Δεν μπορώ να ξέρω μακροπρόθεσμα αλλά η πρώτη εντύπωση πολύ καλή,στιβαρό,γερό με πολύ καλό πόλο.
Η διάρκεια των μπαταριών μου φαίνεται επίσης καλή αν και δεν είχα άλλο μοντ με 2 μπαταρίες ώστε να έχω κάτι να το συγκρίνω.
Θετικό επίσης για εμένα η απουσία οθόνης,αναβαθμίσεων κτλ,όλα αυτά νομίζω αυξάνουν τις πιθανότητες να χαλάσει κάτι.(Γκουχ γκουχ,wismecjoyetechoειδή :laugh1:)

Συμπέρασμα

Για κάποιον σαν εμένα που το θέλει για να ατμίζει με χοντρά σύρματα στο σπίτι και δεν θέλει να μπλέξει με οθόνες,αναβαθμίσεις,λάθος διάβασμα αντιστάσεων κτλ  είναι μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική.
Προσωπικά είπα να του δώσω μια ευκαιρία διαβάζοντας ή βλέποντας με τα μάτια μου τα διάφορα προβλήματα σε αρκετά από τα πιο γνωστά μοντ.Το μέλλον θα δείξει αν έκανα καλά ή όχι.Επίσης δεν μπορώ να κρίνω πόσο καλά είναι τα ρεύματα του.
Συγγνώμη αν σας κούρασα,live long and prosper.

image posting

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Dovpo MVV
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 16, 2018, 09:54 »
Update χρήστη.
Δέκα (10) μήνες καθημερινής χρήσης μέσα και έξω από το σπίτι.

Μαγνήτες από καπάκι μπαταρίας - Αψογοι,το καπάκι ''κουμπώνει'' σαν να είναι καινούργιο.
Κουμπί ''fire'' - Άψογο,παρά την παράξενη αίσθηση που είχε αρχικά έμεινε ακριβώς το ίδιο,ούτε παίζει,ούτε ''κροταλίζει'',missfire κυριολεκτικά ούτε μία φορά.
Χρώμα - Θήκη δεν φοράει,το χρώμα-επικάλυψη έφυγε ελάχιστα μόνο στην μία κάτω γωνία.
Επίσης κάτι άλλο σημαντικό,οι μπαταρίες μπαινοβγαίνουν πολύ γλυκά,δεν μου χάλασε καμία.
Τα 4 led που δείχνουν πόσο γεμάτες είναι οι μπαταρίες δουλεύουν.
Αυτά,καλη σας ημέρα :respect_hat:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix