vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

348 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, gstamatos, manoslykos

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2475 στις: Μαρτίου 22, 2013, 16:35 »
Είναι πολύ πιθανόν να έχουν ίδιο άρωμα (με διαφορές που δεν μπορεί να αντιληφθεί εύκολα η μύτη, ερασιτέχνες είμαστε άλλωστε!!!) αλλά η γεύση του έτοιμου υγρού να έχει διαφορά, και μάλιστα μεγάλη! Το παρατήρησα αυτό με το φουντούκι και τη nutrella της FA, σχεδόν όλόιδιο άρωμα αλλά από γεύση καμία σχέση!!!

Φτιάχτα σε υγρο 50-50 για αρχή και δώσε εντυπώσεις!

Και άμα δεις τα παραστενά, τότε Atmos Caramella & Atmos Carabella!!!

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2476 στις: Μαρτίου 22, 2013, 16:41 »
Βασικά προσπαθώ να μιμηθώ υπάρχον υγρό άλλης εταιρίας κ έχω κάνει μίξη καφέ-σοκολάτα-καραμέλα (για όσους κατάλαβαν.. :tongue_smilie: ). Σκέτη δεν την έχω δοκιμάσει κ την έχω βάλει σε αρκετά μικρή ποσότητα αναλογικά. Αλλά μου κάνει εντύπωση η βουτυρίλα κ η απουσία της καραμελομυρωδιάς..
Οπως κ ο εσπρέσσο είναι περίεργος...εκεί που πάει να σου δώσει καθαρή μυρωδιά καφέ, στρίβει τελευταία στιγμή και δίνει...βερνίκι!!!! :o
Νόμιζα ότι ήταν θέμα ωρίμανσης αλλά δε...κ μια βδομάδα που το άφησα, πάλι το λούστρο μυρίζει :-\

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2477 στις: Μαρτίου 22, 2013, 16:52 »
Στάξε καραμελίτσα στον εσπρέσσο τότε και το έλυσες το πρόβλημά σου!

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2478 στις: Μαρτίου 27, 2013, 11:29 »
Δοκίμασε καφέ μαζί με φουντούκι...

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2479 στις: Μαρτίου 27, 2013, 13:53 »
 Λοιπόν παρήγγειλα και εγώ 5 έτοιμα υγρά καπουτσίνο , εσπρέσο , μήλο , κεράσι , φράουλα ( ακόμα τα περιμένω ). Θα ήθελα όμως να ρωτήσω ποιο καπνικό υγρό από ΦΑ θεωρείτε ότι μοιάζει περισσότερα με γεύση κ.τ. ;  :hmmm:
 

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2480 στις: Μαρτίου 27, 2013, 14:21 »
Φυσικά καταλαβαίνεις ότι το προσωπικό γούστο παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στην επιλογή "καπνικής" γεύσης.
Τα FA είναι καλά, ποιοτικά υγρά αλλά αυστηρά καπνικά δεν τα λες.
Για να έχεις ποιό σφαιρική άποψη καλό είναι να βρεις ένα μαγαζί που να προσφέρει υγρά FA για δοκιμή και να τα δοκιμάσεις όλα.
Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα τότε ξεκίνα με Virginia που, αν και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου, αρέσει σε πολλούς.
Από FA εμένα μου αρέσει πολύ το Tuscan και φυσικά στο προτείνω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2481 στις: Μαρτίου 27, 2013, 14:29 »
Εξαρτάται το πως αντιλαμβάνεσαι τη γεύση κτ. Τασακίλα? Άρωμα? Και τα δύο?
Πάντα είναι θέμα γούστου γειτόνισα. Από FA, καλά καπνικά είναι το Virginia, Cuban Supreme, Maxx Blend, RY4, Tuscan Reserve. Για τους πιο ανθεκτικούς, Dark Vapure. Και για τους λάτρεις του παστουρμά, Mellow Sunset ;D

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2482 στις: Μαρτίου 27, 2013, 16:38 »
 Ευχαριστώ ! Virginia δεν μου άρεσε οπότε να δοκιμάσω     Tuscan     .  Μάλλον  πικρίλα  μου λείπει από το κ.τ.  8)   Βασικά δεν θέλω το καπνικό υγρό να γλυκίζει .  Το PERIQUE BLAC τι λέει ; Επίσης είμαι επαρχία δυνατότητα δοκιμής δεν υπάρχει δυστυχώς .  :thumpdown:
 

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2483 στις: Μαρτίου 27, 2013, 17:41 »
Τα πιο δυνατά καπνικά της FA είναι το Dark Vapour και το Perique Black, ξεκίνα με αυτά. Το Tuscan μου θυμίζει φρυγανιά, δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει....
Όλα τα καπνικά αρώματα της φίρμας θέλουν οποσδήποτε πάνω από 10 ημέρες "ωρίμανσης/δεσίματος"  :yes:  για να αναδείξουν βάθος στη γεύση, αλλιώς είναι πολύ "χλωρά". Η αποψη βέβαια της FA περί καπνού είναι κατα τη γνώμη μου λίγο συζητήσιμη αλλά όπως και να'χει πρόκειται για καλά αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2484 στις: Μαρτίου 27, 2013, 18:38 »
 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! Slammer για να ωριμάσουν τα μπουκαλάκια με υγρά τα αφήνεις ανοιχτα ; :confused1:
 

Αποσυνδεδεμένος tzougas

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2485 στις: Μαρτίου 27, 2013, 19:02 »
δεν υπαρχει λογος να τα αφηνεις ανοιχτα... εγω τουλαχιστον δεν τα αφηνω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2486 στις: Μαρτίου 27, 2013, 19:18 »
Ουτε εγω τα αφήνω ανοιχτό... ούτε έχω υπομονή να περιμένω 10 ημέρες αλλά συνήθως ειδικά το Dark Vapour που μου αρέσει αρκετά, το φιάχνω σε 50ml οπότε έχω την ευκαιρία να το χρησιμοποιώ μετά το δεκαήμερο....

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2487 στις: Μαρτίου 27, 2013, 19:25 »
 Άλλη μια ερώτηση βάσεις και αρώματα τα παίρνετε από Ιταλία η εδώ ; Για να καταλάβω αν υπάρχει διαφορά . Ευχαριστώ πολύ!
 

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2488 στις: Μαρτίου 28, 2013, 00:50 »
1. Εγώ παίρνω από εδώ.
2. Ποτέ μην αφήσεις να ωριμάσει σε ανοιχτό μπουκάλι. (Γνώμη μου). Υπάρχουν πτητικά στοιχεία του αρώματος που θα εξαφανιστούν. Το θέμα είναι το άρωμα να δέσει όχι να αποδυναμωθεί έως αλλοιωθεί θα τολμούσα να πω. 5 - 7 μερούλες είναι υπέρ αρκετές.
3. Με αυτά που περιγράφεις πως ζητάς θα πρότεινα κι εγώ dark vapour.
4. Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλλήσαντες περί της καπνικής γεύσης της fa.
5. Δε θέλω να "σε πάρω στο λαιμό μου", αλλά με αυτό που μου δίνεις να καταλάβω ότι ζητάς στη γεύση, ούτε το tuscan θα σου αρέσει. (Προσωπική γνώμη πάντα, δε θέλω να παρεξηγηθώ από κανέναν). Σίγουρα δοκιμάζοντας θα το βρεις... γνώμες λέμε εδώ, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2489 στις: Μαρτίου 28, 2013, 00:55 »
α)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! Slammer για να ωριμάσουν τα μπουκαλάκια με υγρά τα αφήνεις ανοιχτα ; :confused1:
 


Τα αρώματα της FA δεν χρειάζονται ωρίμανση με ανοικτό μπουκάλι, δεν περιέχουν κάποια αλκοόλη ώστε να περιμένουμε να εξατμιστεί.

β)
Ευχαριστώ ! Virginia δεν μου άρεσε οπότε να δοκιμάσω     Tuscan     .  Μάλλον  πικρίλα  μου λείπει από το κ.τ.  8)   Βασικά δεν θέλω το καπνικό υγρό να γλυκίζει .  Το PERIQUE BLAC τι λέει ; Επίσης είμαι επαρχία δυνατότητα δοκιμής δεν υπάρχει δυστυχώς :thumpdown:   

Έλα μια βόλτα από Κέρκυρα και θα δοκιμάσεις ότι FA τραβάει η ψυχή σου! Όσο για την πικρίλα, αν ασχοληθείς με DIY, τότε καλή επένδυση είναι το Bitter Wizard, ένα ενισχυτικό το οποίο κάνει ακριβώς αυτό που λέει. Αν όχι, υπάρχουν και άλλα υγρά τα οποία θα σε πικράνουν τα μάλλα. Κάτι Puros Naturalles ας πούμε. Επίσης, παίζουν και βάσεις άλλης εταιρείας, οι οποίες δίνουν τασακίλα αβέρτα!

γ)
Άλλη μια ερώτηση βάσεις και αρώματα τα παίρνετε από Ιταλία η εδώ ; Για να καταλάβω αν υπάρχει διαφορά . Ευχαριστώ πολύ!
 
Μία φορά που πήρα, πήρα από Ιταλία, βέβαια έκανα μεγάλη παραγγελία και άξιζε τον κόπο. Πλέον, τα περισότερρα αρώματα τα βρίσκεις και Ελλάδα.
Τέλος, όντως η FA έχει μία δική της άποψη για το τι εστί καπνός!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279143 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias