vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος TSIRNI

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • PAPS MOD+PAPS TANK+ATMOS LAB DIY=ΑΚΑΠΝΟΣ
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1605 στις: Απριλίου 05, 2012, 00:42 »
Πάρε μια σύριγγα "ινσουλίνης" από το φαρμακείο και μέτρα με ml έχει υποδιαίρεση 0,1 -0,2-0,3 κλπ
Επειδη εμαθα μεχρι τωρα να μετραω με σταγονες γιαυτο ρωτησα.Μηπως μετρησες εσυ ποσες βγαινουν?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1606 στις: Απριλίου 07, 2012, 05:08 »
απλα το συγκεκριμενο μαγαζι τα εχει μονο σε vg τα ετοιμα υγρα
Είναι κάτι που δεν μπόρεσα να το καταλάβω. Όσα έτοιμα υγρά fa έχω πάρει από hlektroniko-tsigaro & e-smokers εδώ στη Θεσσαλονίκη είναι σε velvet cloud. Τα παίρνω σε 18mg και παρόλα αυτά το χτύπημα είναι μηδενικό λόγω της vg. Γιατί ρε παιδιά? Σας δίνουν πιο φθηνά τη velvet cloud ή νομίζετε ότι όλοι είναι fun της σκέτης vg?

Πλέον αποκλειστικά μόνον αρώματα από fa και τη δική μου βάση με pg. Για μένα (αλλά και πολλούς άλλους που γνωρίζω) προτεραιότητα έχει η μείωση της νικοτίνης και όχι η επικοινωνία με σήματα καπνού.

Αποσυνδεδεμένος kalodios

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΑ ΤΟΥΣ!!!!!!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1607 στις: Απριλίου 07, 2012, 19:00 »
Εαν δεις την ψηφοφορια για VG και PG ,νομιζω οτι θα σου λυθουν οι αποριες σου.
PG 10%
VG 40%
VG-PG 50%
Προσωπικα δεν θελω χτυπημα,απλα μου αρεσει η αισθηση να εισπνεω-εκπνεω ατμο με αρωμα.
Ατμιζω υγρα με 12 mg νικοτινη ,σκετη VG και ειμαι Ο.Κ.
Πιστευω (απο αυτα που εχω διαβασει στο internet ) οτι η VG ειναι λιγοτερο βλαβερη απο τη PG
και γι'αυτο την ατμιζω.Ετσι απλα.
Παντως ,τι και πως ατμιζει ο καθενας, ειναι καθαρα δικος του λογαριασμος. 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1608 στις: Απριλίου 07, 2012, 19:19 »
Όπως το λες φίλε μου. VG-PG την προτιμάει το 50%. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να φέρουν έτοιμα υγρά με βάση traditional που θέλει ο περισσότερος κόσμος.
Όσον αφορά την επικινδυνότητα της PG δεν υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες ούτε για την PG ούτε για την VG. Σε αντίθεση με τη νικοτίνη που είναι σαφώς δηλητήριο. Οτιδήποτε λοιπόν μας επιτρέπει να προσλαμβάνουμε λιγότερη νικοτίνη είναι ευπρόσδεκτο. Κι αυτό για μένα είναι η PG που επιτρέπει σαφώς καλύτερο χτύπημα με λιγότερο νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος kalodios

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΑ ΤΟΥΣ!!!!!!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1609 στις: Απριλίου 07, 2012, 19:34 »
Το ιδανικο θα ειναι να μην λαμβανουμε καθολου νικοτινη. ;)
Μερικοι προσπαθουν να απαλλαγουν απο την αναγκη για κτυπημα ωστε αργοτερα να την κοψουν τελειως(οπως κι εγω),
μερικοι ψαχνουν καλυτερο χτυπημα με λιγοτερη νικοτινη.
Μακαρι ολοι να εχουμε το αποτελεσμα που θελουμε. :victory:

Αποσυνδεδεμένος nikos tsaf

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1610 στις: Απριλίου 07, 2012, 21:37 »
Όπως το λες φίλε μου. VG-PG την προτιμάει το 50%. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να φέρουν έτοιμα υγρά με βάση traditional που θέλει ο περισσότερος κόσμος.
Όσον αφορά την επικινδυνότητα της PG δεν υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες ούτε για την PG ούτε για την VG. Σε αντίθεση με τη νικοτίνη που είναι σαφώς δηλητήριο. Οτιδήποτε λοιπόν μας επιτρέπει να προσλαμβάνουμε λιγότερη νικοτίνη είναι ευπρόσδεκτο. Κι αυτό για μένα είναι η PG που επιτρέπει σαφώς καλύτερο χτύπημα με λιγότερο νικοτίνη.
εχει και αλλα μαγαζια στην θεσσαλονικη με υγρα flavourart!!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1611 στις: Απριλίου 08, 2012, 00:28 »
Είναι κάτι που δεν μπόρεσα να το καταλάβω. Όσα έτοιμα υγρά fa έχω πάρει από hlektroniko-tsigaro & e-smokers εδώ στη Θεσσαλονίκη είναι σε velvet cloud. Τα παίρνω σε 18mg και παρόλα αυτά το χτύπημα είναι μηδενικό λόγω της vg. Γιατί ρε παιδιά? Σας δίνουν πιο φθηνά τη velvet cloud ή νομίζετε ότι όλοι είναι fun της σκέτης vg?

Πλέον αποκλειστικά μόνον αρώματα από fa και τη δική μου βάση με pg. Για μένα (αλλά και πολλούς άλλους που γνωρίζω) προτεραιότητα έχει η μείωση της νικοτίνης και όχι η επικοινωνία με σήματα καπνού.
Ένα μεγάλο μέρος στο χτύπημα παίζει ρόλο η PG δοκίμασε τα F.A. με Traditional η Ice Blade  ιδικά με την δεύτερη θα σου φύγει το λαρύγγι στα 18mg  :yes:

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1612 στις: Απριλίου 08, 2012, 01:29 »
Είχα πάρει μια  Traditional 24 άρα και έφτιαξα κάτι ...βερύκοκα-ροδάκινα-σύκα-κεράσια-μπανάνες
και άλλα τέτοια. Αραίωσα με 50 % VPG και το 'κανα 12 mg νικοτίνη .
Δεν βρήκα στο σαιτ της FA αυτά τα αρώματα με τα φρούτα και έβαλα 15 σταγόνες στα 25 ml
μπουκαλάκια.
Τι λέτε γιατί δεν μου αρέσει κανένα είναι κάπως αδιάφορα γευστικά , έχω κάνει λάθος μάλλον :)

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1613 στις: Απριλίου 08, 2012, 01:34 »
 :) Στα 10ml θελει περιπου 5 με 10%,δηλαδη 15 με 30 σταγονεσ γιαννη,ξεκινα με 15 και ανεβαινεισ μεχρι να βρεισ την γευση.30 σταγονεσ ειναι περιπου 1ml :bye:

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1614 στις: Απριλίου 08, 2012, 01:36 »
Ρε συ Κώστα δεν έπρεπε κάπου να τα λέει αυτά η δεν το έψαξα καλά ?

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1615 στις: Απριλίου 08, 2012, 01:44 »
 :hmmm: Για τα υγρα τησ F.A δεν ειδα να το λεει καπου παρα μονο στο λενε στο καταστημα απο οπου τα αγοραζεισ,αν ξερουνε.Καποια αλλη το γραφει :yes:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1616 στις: Απριλίου 08, 2012, 01:49 »
Ενας απλός εμπειρικός κανόνας για το άρωμα, είναι 1 σταγόνα ανά ml, δίνει περίπου 3%-3.5% και είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης για τα περισσότερα αρώματα...
επίσης για δοκιμή, τα 5ml άντε τα 10 είναι αρκετά.

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1617 στις: Απριλίου 09, 2012, 00:31 »
Είχα πάρει μια  Traditional 24 άρα και έφτιαξα κάτι ...βερύκοκα-ροδάκινα-σύκα-κεράσια-μπανάνες
Έριξα 1 σταγόνα αρώματος για κάθε 1 ml βάσης με νικοτίνη 12 mg δεν είμαι ακόμα ευχαριστημένος  :-\
να φταίει η βάση Traditional: 50% PG + 40% VG + 10% Water  ή κάτι άλλο ? πάντως μοσχοβολάει ...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1618 στις: Απριλίου 09, 2012, 00:41 »
1 σταγόνα/ml όπως είπαμε δίνει 3-3.5% και είναι μια "καλή αρχή".
Ο καθένας όμως έχει διαφορετική αντίληψη για το "καλό".  Σε άλλους για παράδειγμα το 2% είναι αρκετό, σε άλλους πάλι ακόμα και το 6-7% είναι λίγο.
Εγώ για παράδειγμα στα πιο πολλά φρουτένια βάζω 15 σταγόνες/10ml, αλλά και πάλι είναι σχετικό...
Χρειάζεται λίγο οργάνωση και χρόνος (φιάχνεις, δοκιμάζεις την άλλη μέρα, διορθώνεις, δοκιμάζεις την άλλη μέρα κοκ. αλλιώς δεν βγάζεις άκρη) για να βρείς αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα. Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει επίσης ο ατμοποιητής. Το ίδιο υγρό έχει διαφορετική ένταση και χροιά σε διαφορετικούς ατμοποιητές... για δοκιμές και μαγειρέματα ενδείκνυται το dripping σε bridgeless  άτμο, θα γλυτώσεις πολύ χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος afrogall

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1619 στις: Απριλίου 09, 2012, 03:41 »
Παιδιά sorry αν έχει ξαναπαντηθεί, αλλά ποιος είναι πιο οικονομικός δρόμος προς την flavourArt, συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών και εκπτωτικών;
Απ'ευθείας από την μαμά flavourartexpress.biz; Δεν με πειράζει να περιμένω.
Πιο πολύ για κάνα velvet cloud ενδιαφέρομαι αλλά, όπως πάντα, άπαξ και γίνει αγορά το καλάθι θα βαρύνει!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias