vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 10 χρήστες
ΨΗΛΟΣ, cmih1966, antre, bloodlessz, tibolaso, Milarepa, ahill2, Sergios, th3ofilos, maprix

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #285 στις: Ιουλίου 13, 2016, 18:39 »
Έναν πίρο από αυτούς που μπαίνουν στο φτερό του ψαροτούφεκου 
 

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #286 στις: Ιουλίου 13, 2016, 18:59 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Δεν το "εχω" σαν εικόνα, αλλά θα το βρώ...
Δεν θα έχω θέμα με τις υψηλές θερμοκρασίες?

Αποσυνδεδεμένος THANOSJ3

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #287 στις: Ιουλίου 14, 2016, 00:26 »
Εχει κάποιος δοκιμάσει αντιστάσεις πέραν από τις κάνθαλ 0.3 & 0.5 που υπάρχουν μέσα στο κουτί για τον Melo III Mini?

Τι διαφορές θα δώ με μια αντίσταση TC-Ti (Titanium) στα 0.5ohm σε σχέση με μια αντίσταση Nickel 200 στα 0.15ohm  με μέγιστη τροφοδοσία τα 60W και για τις δυο.
Είναι και οι δυο παραπάνω για πνευμονικό τρόπο ατμίσματος?

p.s: Ήδα και την RBA κεφαλή που έχει η εταιρία αλλά είπα σε μετέπειτα χρονικό διάστημα θα περάσω απευθείας σε επισκευάσιμο ατμοποιητή.

Διαρροές στην 0.5 δεν είχα καθόλου μόνο στην 0.3 απλά ένα μικρό γλύψιμο πάνω στο σημείο που ρυθμίζεις τον αέρα..
Πιθανό να οφείλεται στο κλέισε άνοιξε του τανκ και κάποιο o ring να μην κανει καλή επαφή?





Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #288 στις: Ιουλίου 14, 2016, 10:56 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Δεν το "εχω" σαν εικόνα, αλλά θα το βρώ...
Δεν θα έχω θέμα με τις υψηλές θερμοκρασίες?

Πήγαινε στην 18 σελίδα να δεις εικόνα
Όχι δεν έχει εκεί τόση θερμοκρασία, αλλά και να έχει ο πίρος μπορεί να είναι και ανοξείδωτος  

Θάνο να πας στην επισκευάσιμη του πρώτα είναι φτηνή και είναι σχολείο 
Τις κεφαλές δεν τις έχω δοκιμάσει και τις δύο 
Στην πίεση του αέρα στο τανκ κατά το κλείσιμο μάλλον , δεν είναι τίποτα αυτό 

Αποσυνδεδεμένος THANOSJ3

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #289 στις: Ιουλίου 14, 2016, 11:11 »
@ΚΩΣΤΑΣ H2O στην επισκευάσιμη μπορώ να παίξω με έλεγχο θερμοκρασίας?

Αποσυνδεδεμένος 1908nv

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #290 στις: Ιουλίου 14, 2016, 11:34 »
Εγώ έχω τον melo 2. Τον έχω δουλέψει με κεφαλές aspire, vaporesso και φυσικά eleaf. Πουθενά κανένα απολύτως πρόβλημα. Μόνο με τις κεφαλές της aspire σηκώνετε λίγο η καμπάνα, χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα (ποιο πολύ το αναφέρω για να μην παραξενευτεί κανείς). Τον 1 και τον 3 δεν τους έχω δουλέψει, αλλά τις ίδιες κεφαλές παίρνουν δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Ο 2 είναι πραγματικό υπόδειγμα εργοστασιακού ατμοποιητή. Εύκολο γέμισμα, κεφαλές από πολλές εταιρίες, ανθεκτικός στις πτώσεις, δεν θερμαίνετε εύκολα, συμβατός με τα περισσότερα επιστόμια, μεγάλη χωρητικότητα.  

τον 2 δεν τον εχω να σ πω την αληθεια.. εγω αυτο το εχω παρατηρησει στο 3.. τον οποιο και εχω 3 μηνες

Αποσυνδεδεμένος THANOSJ3

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #291 στις: Ιουλίου 14, 2016, 14:24 »
Το συγκεκριμένο θέμα που ανέφερα παραπάνω σχετικά με "διαρροή" ανάμεσα στο σημείο επιλογής του αέρα και το tank το έχει δει κάποιος?
Μετά από 30ML σχεδόν μου το εμφάνισε.



Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #292 στις: Ιουλίου 14, 2016, 14:52 »
Συμβαίνει αν έχει κουνηθεί ή αντίσταση. Τσέκαρε αν είναι καλά βιδωμένη.

Στα υπόλοιπα παρατήρησα πως από τις δύο αντιστάσεις του κουτιού ή 0.5 παράγει εμφανώς καλύτερη γεύση από την 0.3. Είναι τελικά κρίμα για την eleaf να έχει τόσο μέτριες αντιστάσεις σε όλα τους.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #293 στις: Ιουλίου 14, 2016, 16:03 »

Θάνο να πας στην επισκευάσιμη του πρώτα είναι φτηνή και είναι σχολείο


Καλησπέρα, να σε ρωτήσω...
Έχω τον Ego One και φτιάχνω τις επισκευάσιμές του με αρκετά μεγάλη ευκολία.
Επειδή μπορεί να πάρω έναν melo δεν θυμάμαι ποιον απο φίλο οι δικές του επισκευασιμες είναι εύκολες; 
Εάν έχεις εικόνα σε σχέση με της joyetech...

Αποσυνδεδεμένος 1908nv

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #294 στις: Ιουλίου 14, 2016, 16:19 »
οι επισκευασημεσ του melo ειναι πανευκολο να στηθουν..δε θα χεις κανενα προβλημα..

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #295 στις: Ιουλίου 14, 2016, 18:07 »
Έχω τον Ego One και φτιάχνω τις επισκευάσιμές του με αρκετά μεγάλη ευκολία.
Επειδή μπορεί να πάρω έναν melo δεν θυμάμαι ποιον απο φίλο οι δικές του επισκευασιμες είναι εύκολες;
Εάν έχεις εικόνα σε σχέση με της joyetech...
Ίδια μέθοδος με τις CLR, λίγο μεγαλύτερο μέγεθος.
http://vaping.gr/index.php/topic,28129.0.html

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #296 στις: Ιουλίου 14, 2016, 18:44 »
@ΚΩΣΤΑΣ H2O στην επισκευάσιμη μπορώ να παίξω με έλεγχο θερμοκρασίας?

Μπορείς 
Όσο για τις διαρροές, Δες αν η βάση κάτω από την κεφαλή έχει υγρό , κοίταξε το όρινγκ της κεφαλής μην έχει καβαλήσει ή χαλάσει (Όχι το μονωτικό ) Άλλαξε το και με μιας παλιάς για σιγουριά Δώσε 1-2 W στην μπαταρία σου 
Για πες μήπως στο κάνει μετά από γέμισμα με υγρό ;
Τα άλλα απαντήθηκαν  

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #297 στις: Ιουλίου 14, 2016, 20:34 »
επανέρχομαι σχετικά με την διαρροή υγρού που είχα στο melo 3 (4ml) και την αντίσταση 0.9Ω της vaporesso, και κλείνω το θέμα.
έβαλα λαστιχάκι από σιδεράκια (για τα δόντια) στο κάτω μέρος της αντίστασης και σταμάτησαν οι διαρροές.
η εργοστασιακή 0.3Ω παίζει χωρίς μόντα.

τέλος, μια φωτό από ccell vaporesso 0.9Ω μετά από 120ml smash mouth και 18 (ή 19) μέρες χρήσης στο melo 3 mini (2ml) . βλέπετε ότι έχει κιτρινίσει ελαφρώς το βαμβάκι (επίτηδες το άσπρο χαρτί για να φαίνεται η διαφορά) , σε ένα σημείο έχει μαυρίσει όσο μαυριζει συνήθως και από τα άλλα υγρά (τα μαυράκια είναι το σπάσιμο του κεραμικού υλικού).
θα έβγαζε κι άλλο, πολύ πιθανό άλλο τόσο διάστημα, αλλά και τόσο καλά είναι. 2 αντιστάσεις με βγάζουν λίγο περισσότερο από μήνα. τις προτείνω για δοκιμή.
και πάλι ευχαριστώ τα παιδιά που ασχολήθηκαν τις προηγούμενες μέρες με τις προτάσεις τους σχετικά με τις διαρροές που είχα.

Στάλθηκε από το H1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #298 στις: Ιουλίου 14, 2016, 23:00 »
Το κεραμικό δηλαδή είναι μαύρο από μόνο του; Προσωπικά πάντως δεν το λέω κι "ελαφρώς" κιτρινισμένο το βαμβάκι. Εκείνα τα πιο καφετί σημεία όπου εφάπτεται με την αντίσταση για κάψιμο μου φαίνεται. Δεν νομίζω να δίνει και πολύ γεύση όπως είναι; 
Ήμουν στο τσακ να παραγγείλω κι εγώ αυτές τις cCell αλλά αφού η τιμή τους ήταν γύρω στα 15 δολλάρια πήρα έναν serpent mini επισκευάσιμο με 19 να ησυχάσω από αυτά.  ;D

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #299 στις: Ιουλίου 14, 2016, 23:56 »
ο φωτισμός της φωτογραφίας αδικεί το "ελαφρώς κιτρινισμένο" :/ .
όλες τις κεραμικές μετά από 19-20 μέρες (στις αρχές μετά από 10-11 μέρες) τις ανοίγω για να δω σε τι φάση βρίσκονται. όσες έχω ανοίξει, αυτό το κεραμικό που βγαίνει αναγκαστικά σπάζοντας το, είναι πάντα μαύρο. δυστυχώς, δεν έχω ανοίξει αχρησιμοποίητη κεραμική για να επιβεβαιώσω ότι είναι μαύρο από την αρχή.
σε επισκευάσιμο, μέσα σε λιγότερο από 24ωρο το υγρό humble smash mouth αφήνει μία κόκκινη-καφέ απόχρωση στο βαμβάκι. Εδώ, το ίδιο υγρό αφήνει μόνο ένα κιτρίνισμα, μετά από αρκετά 24ωρα.
οι ίδιες αντιστάσεις, με diy υγρό full vg ανανά (άχρωμο), είναι άσπρες.
εννοείται ότι δεν βάζω το μαχαίρι στο λαιμό να αγοράσει κάποιος τις κεραμικές, αλλά από την στιγμή που έχω μείνει ικανοποιημένος, γιατί να μην το μεταφέρω και στους υπόλοιπους;  :)

Στάλθηκε από το H1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1095 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix