vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 8 χρήστες
tony1976, johnath, manoslykos, bloodlessz, Ribot, tasos1976, tsiv, stamatisgr

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης XO Liberty Flights

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Υγρά Αναπλήρωσης XO Liberty Flights
« στις: Απριλίου 29, 2014, 04:33 »
Τα συγκεκριμένα υγρά μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση και επειδή το site της Liberty Flights www.liberty-flights.co.uk το είδα να "παίζει" σε πολλά θέματα στο φόρουμ, αλλά δεν βρήκα τίποτε για τα υγρά της, λέω να κάνω την αρχή εγώ με τις εντυπώσεις μου. Όπως λέει και ο παραγωγός, παρασκευάζονται στο Ηνωμένο Βασίλειο στο Blackburn. Στο δια ταύτα:


(πρόχειρη φωτογραφία της στιγμής!)
Κλασικό 10ml μπουκαλάκι, με child proof και σφράγισμα στο καπάκι με δακτύλιο που σπάει (δε φαίνεται στη φωτογραφία, μετά το "κράκ" ο δακτύλιος μπορέι να βγει).
 Γευστικά, αν και η αντίληψη των γεύσεων και το γούστο είναι υποκειμενικά, αυτό που μου "άφησαν" εμένα είναι:

Tobacco Vanilla
Το αγαπημένο μου της εταιρίας. Αυτό που μου αρέσει και νομίζω ξεχωρίζει, δεν είναι το Tobacco μέρος, αλλά η βανίλια. Ούτε να γλυκίζει, ούτε να μπουκώνει, ούτε να μην υπάρχει. Πώς όταν κάνει η μαμά μας κέηκ και βάζει αυτές τις βανίλιες στα μικρά τα λευκά τα κυλινδράκια με το κόκκινο καπάκι; Αυτή η μυρωδιά. Και μαζί με το καπνικό μέρος δένει τόσο εξαιρετικά, "μια ομορφιά" που λέει και γνωστός αοιδός. Ισορροπημένο απόλυτα. 9,5/10 στο άνετο

Mojito
Από τα ωραία που δοκίμασα επίσης, παραπέμπει στο γνωστό κοκτέηλ. Μην περιμένετε να γευτείτε ρούμια και γενικά αλκοολίλες. Αυτό που παίρνω εγώ είναι lime και μέντα. Η μέντα είναι σαν γεύση, σαν να μασάς φύλλο μέντας, αλλά χωρίς τη μενθόλη. Δεν έχει αυτή τη δροσιά της μέντας, αλλά μόνο τη γεύση. Και το lime δίδεται πιστά με αυτό το πολύ ελαφρύ πίκρισμα, όχι κάτι ενοχλητικό, όπως όταν στίβεις σφιχτό λεμόνι και μυρίζουν τα χέρια σου "λεμονόπικρα" χωρίς να τη γεύεσαι. 8/10

Strawberry Lime
Φράουλα και Lime, ότι ακριβώς λέει και το όνομά του, αυτό και γεύεσαι. Εξαιρετική αρωματική φράουλα, όχι "ψεύτικη", με τη γλυκάδα της να έρχεται σε αντίθεση με το Lime και να ισορροπεί κάπου στη μέση. Είναι από αυτά που αν τα ξεκινήσεις δύσκολα το παρατάς. Από τα υγρά που μου τελειώνουν πρώτα. 9/10, και λίγα είναι

Banana Split
Κανείς δεν είναι τέλειος. Κι ενώ αυτή η μπανάνα-παγωτό-κρέμα περιμένεις να είναι ότι πρέπει για τις γλυκές στιγμές, και ανοίγεις το καπάκι και το άρωμα σε κάνει να θέλεις να το πιεις αντί να το στάξεις στο dripper, στο κρας-τεστ με απογοήτευσε. Σκούρο, σχεδόν κατάμαυρο υγρό, στο χρώμα του σιροπιου σοκολάτας που βάζουμε στα παγωτά. Η μπανάνα στο άτμισμα άφαντη. Η κρέμα κάπου στο βάθος αχνοφαίνεται και αυτή που είναι δε με κάλεσε κοντά της. Παγωτό; Μπα, θα έλιωσε. Κρίμα, αλλά μπορεί κάποιος άλλος να το προτιμάει έτσι. Εγώ όμως 2/10, κι αυτό για το άρωμα πριν το άτμισμα

Apple
Πράσινο μήλο. Αρκετά καλό, όχι όμως από αυτά που κάνουν εντύπωση. Προσωπικά θα το ήθελα πιο γευστικό, λίγο πιο έντονο. Δεν είναι άσχημο, ελαφρύ είναι. Αν ήθελα να σβήσω με αυτό προηγούμενη γεύση από τσιγαρίσιο ή από γλυκό που άτμιζα πριν, θα μου το αργήσει. Αλλά για τις ελαφριές στιγμές που δεν θέλω να μου μένει πολύ η γεύση όταν τελειώνω, είναι ότι πρέπει. 6/10

RRYY44
Έχοντας δοκιμάσει (και αγαπήσει) το Tobacco Vanilla, φαντάστηκα πως θα πήρανε το Tob-Van, θα του βάλανε και λίγο καραμελίτσα, και ορίστε το RRYY44 (RY4 με πάρκινσον;). Αμ δε. Στο RRYY44 το Tobacco μέρος είναι ξηρό. Πολύ ξηρό. Εμένα με ενόχλησε. Η βανίλια άφαντη. Αντί για καραμέλα, έχει καμμένη ζάχαρη. Το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε, και λόγω του καπνικού μέρους που δεν ήταν του γούστου μου, αλλά και το ένοιωσα ότι λείπανε αρώματα. 1/10

Strawbery Kiwi
Μάλιστα. Άλλο ένα "από τα καλά". Πλούσιο άρωμα, στο άτμισμα γεμίζει το στόμα και τη μύτη φρεσκοκομμένο φρούτο. Η φράουλά τους ήξερα ότι είναι καλή, από το "Strawberry Lime", και το ακτινίδιο δεν πάει πίσω. Απόλυτα ισορροπημένο, ούτε να παραγλυκίζει, ούτε να παραξυνίζει. Τα αρώματα υπέροχα, καμία σχέση με φτηνιάρικες γεύσεις της βιομηχανίας τροφίμων. Φρουτοπανδαισία 9/10

Jalippo Bears
Αυτό έχει άρωμα Haribo. Ναι, αυτά τα "λαστιχωτά" αρκουδάκια που παίρναμε μικροί (και μεγάλοι!). Αρκετά καλό, αν και επειδή αυτό το άρωμα δεν έχει έντονο στοιχείο όπως τα φρούτα, ίσως θα ήθελα να ήταν λίγο πιο δυνατά αρωματισμένο. Μετά από 1ml, δεν καταλάβαινα τη γεύση καθόλου. Παρ'όλ'αυτά, ποιοτικά ήταν αρκετά καλό. 6/10

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης XO Liberty Flights
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 13, 2014, 20:33 »
Δοκίμασα άλλα δύο της εταιρείας, τα οποία είναι τα εξής:

Espresso - Mocha

Εσπρέσο-Μόκα. Στην πραγματικότητα ούτε εσπρέσο, ούτε μόκα. Τραχύς, βαρύς καφές, σαν τους φτηνότερους καφέδες τύπου Νες Καφέ στιγμιαίου, από αυτούς που πουλάει το Lidl. Έχω δοκιμάσει καλύτερους καφέδες σε υγρά. Βασικά, όλα τα υγρά καφέ που δοκίμασα ήταν καλύτερα σαν καφέ από αυτό. Απογοητευτικό. Μόνο για το ότι κατάλαβα ότι ήταν καφές, ένα 2/10

Spearmint

Δυόσμος. Τσίχλα trident δυόσμος, αυτό ακριβώς. "Καίει" λιγότερο από τη μέντα, και πολύ λογικό, αφού η εταιρεία ήδη έχει στη γκάμα της και "μέντα" αλλά και "έξτρα δυνατή μέντα". Αν και νόμισα πως θα με κουράσει, διότι και γενικά δεν τρελαίνομαι για μεντοειδή, ιδίως σκέτα, αλλά εξεπλάγην όταν τελείωσα τη μέρα με αυτό (με μικρό διαλειμματάκι όταν ήπια τον καφέ μου), και παρ'όλ'αυτά το συνέχισα και την επόμενη. Μάλλον οφείλεται στο ότι δεν έχει δυνατή "φρεσκάδα" και η γεύση του παραμέμπει σε τσίχλα δυόσμο. Ευχάριστη έκπληξη. 8/10

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης XO Liberty Flights
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 16, 2014, 18:40 »
Άλλα δύο λοιπόν

Tobacco Liberté
Απλό καπνικό, και με το "απλό" εννοώ χωρίς γλυκαντικά ή αρώματα περίεργα. Η εταιρία λέει για κακάο στην εισπνοή. Δεν το αναγνώρισα, αλλά μπορεί και να είναι. Είναι θα έλεγα Marlbor-ίσιου τύπου, καθόλου ξηρό, με πολύ καλό χτύπημα και επίγευση. Απ' όσο κατάλαβα, είναι το tobacco που χρησιμοποιείται στο αγαπημένο μου Tobacco Vanilla. Πάρα πολύ καλό για το φραπεδάκι μου, απλές καταστάσεις. 8,5/10

Irish Coffee
Τι είναι το Irish coffee σαν ποτό, γι αυτούς που δεν δοκίμασαν. Είναι καφές με ιρλανδέζικο ουίσκι. Για την ακρίβεια ουίσκι+καφές φίλτρου+χτυπημένη κρέμα γάλακτος και λίγο μαύρη ζάχαρη. Αν και με την προηγούμενη εμπειρία μου με τους καφέδες της εταιρίας δεν είχα καλή... γνωριμία, είπα να δοκιμάσω κάτι ακόμη. Το κομμάτι του καφέ είναι μέτριο, με την έννοια του μετριοκαλό, όχι μέτριοχάλια. Δεν είναι "ουάου" αλλά οκ. Το αλκοολίσιο κομμάτι νομίζω το πέτυχαν, είναι αυτή η αίσθηση του αλκοόλ που σου αφήνει, όχι το ουίσκι όταν το πίνεις, αλλά κάποιο ποτό σαν το Baileys. Αυτό το γλυκίζον-όχι βαρύ. Το αποτέλεσμα, θετικό. 7/10

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης XO Liberty Flights
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 10, 2014, 03:18 »
Δύο ακόμη:

Strawberry Menthol
Αχ, αχ, αχ, γιατί; Γιατί δεν το ισορροπείς, Liberty Flights; Υγρό που είχε πολύ προοπτική για δροσερό φρούτο, αλλά τη φράουλα σχεδόν ούτε που την καταλαβαίνεις. Και έχουν τόσο ωραία φράουλα... Η μέντα είναι καλή, αρκετά δυνατή, αλλά σκεπάζει τα πάντα. Ίσως και σε κάποιους να αρέσει έτσι, αλλά εμένα δε με "γέμισε". Με άφησε μισό, όπως και το βαθμό. 5/10

Blueberry
Απλά πράγματα. Η γεύση και η απόδοση αυτής, καλή και ποιοτική. Απλά λόγω της φύσης της γεύσης του Blueberry, δεν είναι έντονο, και κατά τη γνώμη μου έτσι πρέπει να είναι. Συνιστάται για τις στιγμές που ζητάμε πιο "σκέτες" γεύσεις. Μέχρι στιγμής το μοναδικό που αντικατέστησε κάποιο καπνικό για τη συνοδεία καφέ. Ακριβώς αυτό που λέει η ετικέτα. 9,5/10

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης XO Liberty Flights
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 16, 2014, 07:03 »
Οι δοκιμές συνεχίζονται

Blackcurrant&Liquorice
Φραγκοστάφυλο με λικέρ. Είναι σαν αυτά τα λικέρ που κάνουν κάτι γιαγιάδες και θείτσες σπιτικά που είναι σα σιρόπι για το βήχα. Η αλήθεια είναι πως εμένα δε μου άρεσε καθόλου, μα καθόλου όμως, αλλά η γεύση είναι υποκειμενική. Σε όποιον αρέσουν τέτοιες γεύσεις, αυτό το υγρό είναι ακριβώς αυτό που λέει η ετικέτα, και μάλιστα καλής μορφής, ωραία δεμένο και έχει αποδοθεί πιστά. Αν μου άρεσε θα του έδινα παραπάνω, αλλά είναι αδικία να του δώσω παρακάτω. 7/10

Brazillian Caipirinha
Με αφορμή το μουντιάλ της Βραζιλίας, έκαναν μια μίνι εκδήλωση το Σάββατο 14/6 (δεν ξέρω αν το έκανε μόνο το τοπικό κατάστημα ή όλα τα καταστήματα λιανικής και σε άλλες πόλεις) στην οποία είχανε μπουφέ, 20% έκπτωση σε όλα τα προϊόντα, το μαγαζί στολισμένο στα πρασινοκίτρινα με βραζιλιάνικες σημαίες και σε limited edition νέο υγρό brazillian caipirinha (δεν ξέρω αν το "BRAZILLIAN" το γράψανε επίτηδες με δύο "L", έτσι το έχουν, έτσι το γράφω), αλλά και δωρεάν ατμοποιητή c4 (ή κάποιο τέτοιου τύπου, ένα μικρό) και δωρεάν κοκτέηλ caipirinha στο ποτήρι για να πιεις. Τί είναι λοιπόν αυτό το Caipirinha; Είναι το εθνικό coctail της Βραζιλίας, το οποίο γίνεται με cachaça (ένα είδος λικέρ από ζαχαροκάλαμα), ζάχαρη και lime. Ένα διάφανο δροσερό ποτό, που γι αυτούς που δεν είναι πολύ του ποτού (σαν εμένα καλή ώρα) θα έλεγες πως είναι σαν mojito χωρίς την πρασινάδα (λέμε τώρα). Εστιάζοντας στο υγρό, μπορώ να πω πως το πέτυχαν απόλυτα. Δεν είχα δοκιμάσει caipirinha πριν, οπότε είχα το ποτό στο ένα χέρι και τον ατμοποιητή γεμισμένο στο άλλο και φύσα ρούφα τράβατόνε. Το πέτυχαν τόσο, ώστε σε μια φάση έπρεπε να σκύψω να δω τι κρατάω που, σε ποιο χέρι, γιατί μπερδεύτηκα από πού ρουφάω κι από πού καταπίνω! Πολύ καλή δουλειά, καλό υγράκι καλοκαιρινό, δοκιμασμένη live δεν μπορώ παρά να του δώσω για την πολύ πιστή απόδοση 9,5/10.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix