vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Jorge, kon95, dkostas, Xxristos

Twitter

Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 13:30 »
 
Κατα τη διάρκεια των διακοπών μου ανακάλυψα τα εξής:
 
1) Το 80% που ασχολήθηκαν με το τσιγαρο μου, ξέρουν πια τι είναι.
    Αυτο σημαινει καλη διαφημιση απο ολους μας.
 
2) Το 50% οσων το ξέρουν, το αποκαλεί ψεύτικο.
 
3) Το 80% οσων το ξέρουν, ξέρει μόνο, γιατί κάπου το άκουσε, οτι βρεθηκε πως προκαλεί καρκίνο!
 
4) Το 70% οσων άκουσαν οτι προκαλεί καρκίνο, είναι πεπεισμένοι πως προκαλεί καρκίνο!
 
5) Το πλήθος των ανθρώπων που συνάντησα να κανουν ητ ειναι 0!
 
6) το 10% των ανθρώπων που το γνώριζαν, μου ζητησαν να το δοκιμάσουν! Ευτυχως εχω πάντα πολλά φιλτράκια μαζι...
 
Συμπεράσματα δικά σας...

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 13:45 »
Δυστυχως κ εγω εχω καταληξει στα ιδια συμπερασματα
Το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως πολλοι που καπνιζουν,οταν τους ελεγα για το ητ,ηταν πεποισμενοι πως ειναι πολυ χειροτερο απτο κανονικο τσιγαρο  :o


Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 22:36 »
Βρε Cyan μπράβο, πολύ στοχευμένες  οι παρατηρήσεις σου και πολύ μελετημένα τα ποσοστά που δίνεις!

1) Το 80% που ασχολήθηκαν με το τσιγαρο μου, ξέρουν πια τι είναι.
    Αυτο σημαινει καλη διαφημιση απο ολους μας.
Δεν σταματώ κι εγώ να διαφημίζω το Η.Τ., σε σημείο που αναρωτιέμαι μήπως δεν πρέπει...
αλλά μετά συνέρχομαι και συνεχίζω να το διαφημίζω. :)
 
2) Το 50% οσων το ξέρουν, το αποκαλεί ψεύτικο.
Πόσο ενοχλητικό αυτό, πόσο μου τη διιιίνει!
 
3) Το 80% οσων το ξέρουν, ξέρει μόνο, γιατί κάπου το άκουσε, οτι βρεθηκε πως προκαλεί καρκίνο!
4) Το 70% οσων άκουσαν οτι προκαλεί καρκίνο, είναι πεπεισμένοι πως προκαλεί καρκίνο!
Είναι απίθανη η δύναμη της παραπληροφόρησης των Μέσων Μαζικής  Επικοινωνίας.
Το χειρότερο όμως είναι η πλήρη υποταγή και η αδράνεια.Φταίμε κι εμείς, οι άνθρωποι τελικά...
5) Το πλήθος των ανθρώπων που συνάντησα να κανουν ητ ειναι 0!
Ναι βρε παιδί μου, αισθανόμαστε σαν τη μύγα μες το γάλα, έχουμε....μοναξιές!  :)
Ξυπνήστε κόσμε!

6) το 10% των ανθρώπων που το γνώριζαν, μου ζητησαν να το δοκιμάσουν! Ευτυχως εχω πάντα πολλά φιλτράκια μαζι...
Κι αυτό μου τη δίνει, πολλοί δεν θέλουν ΚΑΝ να το δοκιμάσουν  μόνο 1 στους 10...τολμά;   :wall:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 22:43 »
σωστά όλα  :thumpup:

αυτό το "ψεύτικο" με κάνει να θέλω να ουρλιάξω  :wall:

καί ... όσοι το δοκίμασαν -στην περίπτωσή μου- τόχουν πάρει! 8 στούς 10! (οί 2 δεν το κάνουν γιά οικονομικούς λόγους)

Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 23:24 »

Κατα τη διάρκεια των διακοπών μου ανακάλυψα τα εξής:
 
1) Το 80% που ασχολήθηκαν με το τσιγαρο μου, ξέρουν πια τι είναι.
    Αυτο σημαινει καλη διαφημιση απο ολους μας.
 
2) Το 50% οσων το ξέρουν, το αποκαλεί ψεύτικο.
 
3) Το 80% οσων το ξέρουν, ξέρει μόνο, γιατί κάπου το άκουσε, οτι βρεθηκε πως προκαλεί καρκίνο!
 
4) Το 70% οσων άκουσαν οτι προκαλεί καρκίνο, είναι πεπεισμένοι πως προκαλεί καρκίνο!
 
5) Το πλήθος των ανθρώπων που συνάντησα να κανουν ητ ειναι 0!
 
6) το 10% των ανθρώπων που το γνώριζαν, μου ζητησαν να το δοκιμάσουν! Ευτυχως εχω πάντα πολλά φιλτράκια μαζι...
 
Συμπεράσματα δικά σας...

Τι να περιμένει κανείς από μυαλά που η μόνη πηγή πληροφόρησης τους είναι η τηλεόραση και το ιντερν(έ)τ στο οποίο δεν έχουν την παραμικρή αμφιβολία πως ότι διαβάσουν η δουν  ( από όπου και το διαβάσουν η το δουν ) είναι έγκυρο.
Βλέπε από θεωρίες συνωμοσίας μέχρι τα κακά ηλεκτρονικά τσιγάρα.
Κατά την  άποψή μου το να περιμένεις σωστή αντιμετώπιση και κριτήριο από τους "πολλούς" είναι εντελώς ουτοπικό.
Ο Χαρδαβέλας εξάλλου θα σώσει τους καπνιστές που καπνίζουν “πραγματικά” τσιγάρα από τις αρρώστιες και τη Γη από την αποκάλυψη του 2012.
Εμείς οι υπόλοιποι με τα "ψέυτικα" τσιγάρα αν δεν πεθάνουμε από την PG η την VG  θα εξαφανιστούμε από την επικείμενη καταστροφή που είχαν μαντέψει ο  Νοστράδαμος ,οι Ινκας ,οι Αζτέκοι ,οι Αιγύπτιοι και οι Αρχαίοι Ελληνες   ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 23:31 από liquidx »

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 00:53 »
Πραγματι η παραπληροφορηση οταν απευθηνεται σε...ιθαγενεις πιανει πολυ τοπο.
Οταν μου λενε οτι προκαλει καρκινο τους ρωταω αν ξερουν ποσες καρκινικες ''νιτραμιζινες'' εχει ενα φιλτρακι Η.Τ.
''δεν ξερω'' μου λενε
ΟΚΤΩ τους απανταω
και μετα τους ρωταω ¨,'μηπως ξερεις ποσες εχεει το τσιγαρο που καπνιζεις??
''δεν ξερω΄΄ μου ξαναλανε.
ΠΑΝΩ ΑΠΟ  7500 τους απαντω.Εκει καπου μενουν αγαλμα και προσπαθουν να κανουν κατι που απο χρονια εχουν ξεχασει...ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ!!!!

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 09:40 »
Eχω νευριάσει πάρα πολλές φορές τον τελευταίο μήνα με αυτή την αντιμετώπιση και δυστυχώς όσο και να προσπάθησα το έχω ξαναπει αυτοί που το άκουσαν από ένα "μεγαλόσχημο" δημοσιογράφο δεν πιστεύουν  την Μαρία ή το Γιώργο ή το Μιχάλη.
Το μόνο που απαντώ πια είναι ότι πρόκειται για μια "συνομωσία" για να το θάψουν (χε χε χε )
Και αντιπαραθέτω το πόσο με ωφέλησε στην υγεία μου και φυσικά πως γλίτωσα από όλα τα επακόλουθα(τασάκια,καπνός,αποτσίγαρα κ.λ.π.).Εκεί σταματούν γιατί ξέρουν ότι αυτα είναι πέρα για πέρα αλήθεια,αφού όσοι όλοι μπαίνουν και στο αυτοκίνητο πια με ρωτούν ,να καπνίσω???

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 14:49 »
Αυτό που χρειάζεται είναι ενημέρωση, με απλά λόγια, και μια γρήγορη
επίδειξη του ηλ. τσιγάρου. Συνήθως λέω ότι δεν είναι τσιγάρο αλλά
ατμοποιητής και τους δείχνω πως δουλεύει. Οι πιο πολλοί πείθονται αλλά
οι ´παλαβές´ απόψεις για την επικινδυνότητα δεν αναιρούνται τόσο εύκολα, ιδιαίτερα εάν προέρχονται από ιατρικούς κύκλους, έστω και ανενημέρωτους.
Π.χ. γνωστός μου ρώτησε τους γιατρούς μεγάλου ιστρικού κέντρου της Β.Ελλάδας (στο οποίο εργάζεται)και του είπαν να το πετάξει γιατί είναι πολύ επικίνδυνο. Όταν τον
παρότρυνα να ζητήσει εξηγήσεις δεν πήρε καμμία.!!

Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 15:04 »
....Π.χ. γνωστός μου ρώτησε τους γιατρούς μεγάλου ιστρικού κέντρου της Β.Ελλάδας (στο οποίο εργάζεται)και του είπαν να το πετάξει γιατί είναι πολύ επικίνδυνο. Όταν τον παρότρυνα να ζητήσει εξηγήσεις δεν πήρε καμμία.!!
Παρόμοια περίπτωση είχε συμβεί και σε εμένα. Σε φιλική συγκέντρωση ένας Γιατρός καθηγητής πανεπιστημίου (με το πούρο στο χέρι μάλιστα) με το που με είδε άρχισε να το κατηγορεί ως επικίνδυνο κλπ κλπ.
Όταν τον ρώτησα να μου πει με επιχειρήματα γιατί είναι επικίνδυνο και ποίες είναι οι πηγές του και οι έρευνες που καθιστούν το e-cig επικίνδυνο    δεν πήρα την παραμικρή απάντηση.....
Αρκετή ώρα μετά και αφού η κουβέντα είχε πάει αλλού με ρώτησε πού το είχα αγοράσει για να δοκιμάσει και αυτός.
Η βλακεία και η επιπολαιότητα ευδοκιμεί παντού....

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 01:51 »
Μου θύμησες ένα διοπτροφόρο παρουσιαστή στο Alter που όταν βρεθεί στην γωνία, πετά την συνήθη ερώτηση :
Δηλαδή, αποκλείεται να / να έχει/ να μπορεί να/ συμβεί ; :wall:

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 12:01 »
Πολύ καλογραμμένο και αληθινό το τοπικ Cyan

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 14:35 »
Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι όταν συναντάω ξανά κάποιον μετά από καιρό. Η πρώτη κουβέντα είναι σχεδόν πάντα η ίδια. "Ακόμα μ' αυτή τη μ.....α παιδεύεσαι;" (Χαμογελώντας ειρωνικά, μοστράροντας τα γεμάτα πίσσα δόντια του)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 18:40 »
εγώ εκνευρίζομαι περισσότερο, όταν ακούω το παραπάνω, από ανθρώπους πού προσπάθησαν να ατμίσουν (ξέρω 2), καί το εγκατέλειψαν επειδή δεν είχαν internet, ενημέρωση κλπ (καταλαβαινόμαστε νομίζω!)

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2009, 22:56 »
Είναι αλήθεια, αν δεν υπήρχε αυτό το forum ίσως κι εγώ να ήμουν κάποιος που να τα είχε παρατήσει με το Η.Τ.
Είχα ενημερωθεί για το τί "με περίμενε" αγοράζοντάς το.
Δεν μου ήρθαν όλα ξαφνικά, ατομάιζερ, φίλτρα, υγρά, τρόπος χρήσης, απορίες και απαντήσεις
Οπότε είναι αυτό που λέμε όλοι, λείπει η ενημέρωση. Και για τα θέματα υγείας αλλά και για θέματα χρήσης.
Οι έμποροι (όχι οι αντιπροσωπείες) είναι μακριά νυχτωμένοι. (Μήπως να τους γίνει κάποιο σεμινάριο από όποια εταιρία συνεργάζονται;)
Οπότε άν κάποιος ακούσει γι'αυτό και πάει να το πάρει έτσι,απλά, χωρίς καμία μελέτη, πιστεύω ότι είναι πολυυύ ευκολο να απογοητευτεί.
Θα είχα πιθανόν κι εγώ απογοητευτεί ενώ τώρα έχω αποκτήσει σχέσεις χμμμ....ερωτικές -(θα το'λεγες)  :)
Να αρχίσουμε εμείς τις εξορμήσεις ενημέρωσης;

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Αναγνωρισιμότητα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2009, 00:15 »
Σήμερινό σκηνικό σε καφετέρια:

Κάθομαι μέσα και βγάζω το BL μου.
Περνώντας το γκαρσόνι με βλέπει και μου λέει: "Να σου φέρω τασάκι ή είναι μαϊμού;:o

2 Συμπεράσματα:
Α) Ο αντικαπνιστικός νόμος.... πάει! Πέρασε, και πολύ εκατσε (το "να σου φερω τασάκι", αυτο λέει)
Β) ΠΟΛΥΣ κόσμος το θεωρεί "ψευτικο τσιγάρο", αλλά αυτό τελικά αποβαίνει υπέρ μας. Οσο το θεωρούν ψευτικο δεν το βάζουν στόχο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180569 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59773 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35405 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12