vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, Mimhsdr, th3ofilos

Twitter

Νεος με απορίες! =)

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 13, 2011, 23:40 »
Έχω μπερδευτεί τελείως. Αφού βρήκα τελικά το υγρό που με ικανοποιεί, Freedom της Halo, με Nobacco Hybrid εδώ και 10 μέρες, είπα να ξαναδοκιμάσω το πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο, το Ovale eGo-T, για να κάνω σύγκριση και απογοητεύτηκα παντελώς με τη γεύση που αποδίδει στο Freedom. Μήπως δεν ξέρω τι θέλω ή όντως υπάρχει αλλοίωση γεύσης? Ευχαριστώ!
To ιδιο υγρο σε 5 συσκευες , 5 διαφορετικα αποτελεσματα !!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 14, 2011, 00:08 »
To ιδιο υγρο σε 5 συσκευες , 5 διαφορετικα αποτελεσματα !!
Συμφωνώ.
Μάλιστα δείχνει να προτιμάει τα καρτομάιζερ σύμφωνα με τα δικά μου γούστα με ιδιαίτερη αδυναμία στις LR !!!
Σε τανκ τύπου "Β", μόνο κατόπιν αραιώματος 2 προς 1 (2 tribeca ή freedom , 1 νικοτινούχα 12άρα βάση VG) ήταν "αποδεκτό" γευστικά για άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 14, 2011, 10:36 »
Εχω δοκιμάσει πολλές συσκευές, μερικές απ αυτές σε συνεχόμενες βδομάδες ή και μήνες.
Κατά την άποψη μου , ο 901 παραμένει ο ατμοποιητής που αποδίδει καλύτερα τις γευσεις και τα αρώματα έχοντας ταυτόχρονα ικανοποιητικό χτύπημα (LR)

Αποσυνδεδεμένος vterm

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 16, 2011, 22:18 »
Παιδιά,

προσπαθώ να ανοίξω καινούργιο θέμα, χωρίς όμως επιτυχία!
Δε βλέπω πουθενά κάποιο κουμπάκι που να μου επιτρέπει να το κάνω....
Το κοίταξα από δω, το κοίταξα από κει, δεν έβγαλα άκρη και έτσι αποφάσισα να γράψω και γω τις εμπειρίες μου ως πρωτάρης με τη μορφή απάντησης μέσα στο θέμα "Νέος με απορίες" που πιστεύω πως ταιριάζει στην περίσταση!
Οι εμπειρίες ενός πρωτάρη λοιπόν....
Ξεκίνησα με ego-t (με κανονικό αλλά και με lr ατμοποιητές).
Από υγρά, πήρα: Halo Freedom, decadence tobacco & Apple για να τα δοκιμάσω....
1. Δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό τσιγάρο, υπήρξανε πολλές στιγμές μέσα στην ημέρα που ζητούσα ένα αναλογικό τσιγαράκι...
2. Πήρα το Freedom με 12mg Νικοτίνης και με βάρεσε στο κεφάλι λιγάκι!! (είχα να το νιώσω από πιτσιρικάς αυτό το συναίσθημα)
    Πως ήταν όταν ξεκινούσαμε το κάπνισμα και μας προσφέρανε ένα βαρύ τσιγάρο και μας ζάλιζε; Ένα τέτοιο πράγμα.
    Πρέπει εδώ να αναφέρω, πως πριν το η.τ. κάπνιζα Marlboro Silver (2 πακέτα περίπου ημερησίως) που είναι πιο ελαφρύ από τα Lights 0.4 mg Νικοτίνη.
3. Για να μη δώσω λάθος εντυπώσεις, εξακολουθώ και κάπνιζω αναλογικά τσιγάρα, επειδή ακόμα πειραματίζομαι με το ηλεκτρονικό, σκοπός μου είναι να το κόψω άμεσα.
4. Εύχομαι να βρω κάποιο υγρό που να μου κάνει, γιατί έως τώρα τουλάχιστον, είμαι λιγάκι απογοητευμένος σε αυτό το κομμάτι...
    Όλα τα υγρά, "γλυκίζουν" και το βρίσκω άκρως εκνευριστικό. Δε μου άρεσαν ποτέ ούτε τα "γλυκά" τσιγάρα, ούτε τα γλυκά ποτά...ακόμη και τον καφέ μου τον πίνω σκέτο!
Έχω παραγγείλει επιπλέον υγρά με 8mg νικοτίνης σε μπουκαλάκια των 5ml για να τα δοκιμάσω, μήπως και καταλήξω κάπου.
Θα τολμούσα να πω, πως προτιμώ τον κανονικό ατμοποιητή του ego από τον lr.
Ο lr βγάζει πολύ καπνό και όταν εισπνέω με κάνει και βήχω (ίσως αυτό έχει να κάνει και με το γεγονός, ότι χρειάζομαι υγρό με χαμηλότερο ποσοστό νικοτίνης, μιας και απ' ότι φαίνεται τα 12mg δεν τα σηκώνω...)
Τώρα, έχω κάποιες απορίες, θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια!
Τα υγρά που περιέχουν νικοτίνη είναι επικίνδυνα, με τη νικοτίνη δεν παίζουμε.
όταν η νικοτίνη έρχεται σε επαφή με το ανθρώπινο δέρμα, απορροφάται στιγμιαία, και σε μεγάλη ποσότητα προκαλεί ανακοπή / δηλητηρίαση.
Όλο αυτό το γράφω, γιατί ενώ κάποιος μπορεί να είναι πολύ προσεκτικός την ώρα που γεμίζει την αμπούλα του και να αποφύγει την όποια επαφή με το δέρμα, κάποιες φορές την ώρα που ατμίζω μου έρχεται υγρό στα χείλη! Σκούπισα αμέσως τα χείλη μου και ξέπλυνα το στόμα μου, αλλά πόσο επικίνδυνο είναι κάτι τέτοιο;
Μπορεί κάποιος να δώσει μια υπεύθυνη απάντηση;
Η δεύτερη μου απορία, έχει να κάνει με τον ατμοποιητή.
Έχω γεμίσει την αμπούλα με υγρό με γεύση μήλου και αφού τράβηξα μια δυο τζουρίτσες και συνειδητοποίησα πόσο απαίσιο ήταν, άδειασα την αμπούλα, την έπλυνα και την ξαναγέμισα με υγρό άνευ γεύσεως. Έλα μου όμως που ο ατμοποιητής έχει κρατήσει την γεύση. Τον φύσηξα καλά καλά, χωρίς αποτέλεσμα.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Απλά πετάς τον ατμοποιητή;
Ή υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορείς να "διώξεις" το άρωμα;
Ελπίζω να μη σας κούρασα!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 16, 2011, 22:21 »
Πρέπει να κάνεις 5 μηνύματα για να έχεις δικαίωμα να ανοίξεις θέμα.
Ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς θα το βρείς..


Για τις αποριες σου.
1)Ναι η νικοτινη θελει προσοχη,αλλα ολοι λιγο πολυ εχουμε παρει γευση απο υγρο στο στομα,λιγο ξεπλυμα με νερακι και συνεχιζουμε.Τα υγρα σου δεν ειναι ιδιαιτερως υψηλοβαθμα οποτε και λιγοτερο επικινδυνο.


2)Τροποι υπαρχουν μπορεις να δοκιμασεις μερικους.
α)Αν εχεις pg η vg σκετη χωρις νικοτινη ριχνεις μερικες σταγονες και φυσας για να καθαρισει.Μετα απο μερικες τζουρες σιγα σιγα θα καθαρισει....
β)Τον πλενεις με απιονισμενο νερο και τον αφηνεις να στεγνωσει αρκετες ωρες,αυτο εμπεριεχει τον κινδυνο να χασεις τον ατμοποιητη,προσωπικα εχω πλυνει αρκετους και δεν μου καηκε κανενας αλλα η αποφαση δικη σου.


Υπαρχουν και αλλοι πολλοι τροποι αλλα να μη σε ζαλιζω αν δεν τα καταφερεις τα ξαναλεμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2011, 22:42 από trap »

Αποσυνδεδεμένος vterm

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 16, 2011, 23:25 »
trap, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Διάβασα τους κανονισμούς (ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα), προφανώς αυτό το κομμάτι μου διέφυγε!

Όταν λες απιονισμένο νερό,  εννοείς, ότι βουτάς τον ατμοποιητή μέσα σε αυτό τον αφήνεις για λίγη ώρα και μετά τον βγάζεις έξω και τον αφήνεις να στεγνώσει;;
Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω στο προηγούμενο μου post.
Έτσι για να έχουμε και έναν μπούσουλα, (αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό) 1mg υγρού σε πόσα αναλογικά τσιγάρα μεταφράζεται;;;

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 16, 2011, 23:39 »
Ναι  καντο ετσι και οταν τον βγαλεις φυσηξε να φυγουν τα πολλα νερα και αφησε τον να στεγνωσει καλα.Μπορεις και να τον βρασεις για 2-3 λεπτα αλλα μπορει να φυγει το χρωμα και απο μαυρος να γινει παρδαλος οποτε δοκιμασε ετσι για αρχη..


Εχει γινει πολλες φορες αυτη η συζητηση και δεν υπαρχει απολυτο μετρο συγκρισης.
Περιπου λεμε ενας που καπνιζε 30 τσιγαρα με 0.8mg επαιρνε (30χ8=24mg nik)
Τωρα αν ατμιζεις 2ml x 12 mg(2x12=24mg nik)


Λιγο μπακαλιστικα ολα αυτα,αλλα κανεις δεν ξερει ουτε ποση νικοτινη παιρναμε με το τσιγαρο γιατι σιγουρα δεν προσλαμβανετε ολη απο τον οργανισμο, αλλα ουτε και με το ατμισμα,αν και καποιες ερευνες λενε οτι με το ατμιζμα προσλαμβανεις ελαχιστη,αλλα και για αυτο εχουμε τις αμφιβολιες μας..

Αποσυνδεδεμένος predator

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 18, 2011, 16:34 »
Πολυ καλησπερα σας παιδια! :D

Τωρα ξεκιναω να μπαινω στον κοσμο του ηλεκτρονικου τσιγαρου και αφου ειμαι νεος εχω και αποριες (λογικο).

Εχω παρει το εξης πακετο

Items Ordered:  Price:  Status: 
•1 of : eGo-T Starter Kit (650mAh) [Device Color:Matte Black][Plug Type:Euro Plug]
•1 of : Milk Chocolate (10ML, 30ML, 60ML) [Bottle Size:10 ML][Strength:11MG (Low)]
•1 of : Vanilla (10ML, 30ML, 60ML) [Bottle Size:10 ML][Strength:11MG (Low)]

και εχω τις εξης αποριες

1ον για να ξεκινησω το ατμισμα θα χρειαστω κατι αλλο?
Το λεω γιατι ψιλομπερδευτηκα με τα υγρα.Θα μπορεσω να ριξω 7-8 σταγονες(η οσες ειναι τελοσπαντων)
απο σοκολατα και να ατμισω η θα χρειαστει να φτιαξω καποιο διαλυμμα?

2ον με ενδιαφερει να μην εχει πολυ νικοτινη κ.λ.π. ,το θελω οσο γινεται ποιο "αθωο",
καλα εκανα και επελεξα 11mg?

Αυτα προς το παρον και σε λιγο θα περασω και απο το στεκι της αυτοπαρουσιασης για να με μαθετε. :D

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 18, 2011, 18:16 »
1 Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο  go go  :thumpup: :thumpup:
2 Υπάρχουν και 6 mg  και 0 mg   
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2011, 15:50 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος predator

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 18, 2011, 19:53 »
Θα κοιταω να βρισκω με 0.
Δυστυχως στο greenhouse δεν ειχε :-(

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 25, 2011, 02:36 »
Τα τελευταία μηνύματα για αλλεργία στην PG μεταφέρθηκαν εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2968.0.html

Αποσυνδεδεμένος takeshy27

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #41 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 00:57 »
καλησπερα και απο μενα
επειδη και εγω τωρα ψαχνομαι με το Η.Τ. εχω μπερδευτει λιγο
διαβασα σε καποιο site οτι
Το προσδόκιμο λειτουργίας των ατμοποιητών είναι μεταξύ 10 και 30 ημερών ενώ των μπαταριών μεγαλύτερη των 3 μηνών.

ειναι οντως ετσι δηλ καθε 10 με 30 μερες χρειαζετε νεος ατμοποιητης?
και καθε 3 μηνες καινουργιες μπαταριες??

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #42 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 01:26 »
H αλήθεια είναι ότι οι μη επισκευάσιμοι ατμοποιητές έχουν σχετικά μικρή διάρκεια ζωής. Υπολόγισε κατά μέσο όρο 7 με 10 ημέρες.
Οι μπαταρίες μπορεί να κρατήσουν και πάνω από 3 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #43 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 01:46 »
καλησπερα και απο μενα
επειδη και εγω τωρα ψαχνομαι με το Η.Τ. εχω μπερδευτει λιγο
διαβασα σε καποιο site οτι
Το προσδόκιμο λειτουργίας των ατμοποιητών είναι μεταξύ 10 και 30 ημερών ενώ των μπαταριών μεγαλύτερη των 3 μηνών.

ειναι οντως ετσι δηλ καθε 10 με 30 μερες χρειαζετε νεος ατμοποιητης?
και καθε 3 μηνες καινουργιες μπαταριες??

Οι μπαταρίες συνήθως ζουν πολύ, αν δεν βραχυκυκλώσουν από διάφορους λόγους. Βέβαια η απόδοσή τους θα έχει μειωθεί, αλλά συνεχίζουν να δουλεύουν και 6 μήνες και 1 χρόνο και περισσότερο. Ωστόσο αρκετοί από εμάς, δεν χρησιμοποιούν τις βιομηχανικές μπαταρίες, αλλά μπαταριοθήκες (Mods) που παίρνουν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες του εμπορίου και μεσομακροπρόθεσμα συμφέρουν από άποψης κόστους.

Οι ατμοποιητές, είναι λαχείο. Ανάλογα το μοντέλο και τον κατασκευαστή του. Σε αρκετούς από εμάς, κάποιοι έχουν κρατήσει και 3-4 μήνες (εννοείται με καθαρισμούς ενδιάμεσα). Ακριβώς αυτό το σημείο, δηλαδή η έλλειψη σταθερής απόδοσης των βιομηχανικών ατμοποιητών, έχουμε αρχίσει οι περισσότεροι να στρεφόμαστε σε ατμοποιητές που μπορούμε να επισκευάζουμε με αλλαγή των αναλώσιμων υλικών τους.


Αποσυνδεδεμένος White

  • 1
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νεος με απορίες! =)
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 13:18 »
Καλημέρα!

Είμαι καινούρια ατμίστρια και πήρα το alter dual coils εχτές.... αλλά δεν μου έστειλαν τις οδηγίες χρήσης...
Γέμισα το ένα με 100 περίπου σταγόνες για πρώτη φορά αλλά το σφουγγαράκι του ήταν σαν να μάζεψε και δεν βγάζει και τόσο ατμό.
Τον δεύτερο τον γέμισα με άλλη γεύση με 40 σταγόνες και φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα... Φαίνεται να βγαζει περισσότερο και καλύτερο ατμό.

Έχει κανείς τις οδηγίες χρήσης να μου τις στείλει?
Αυτό το κουμπάκι το πατάω μόλις ρουφήξω ή και λίγο πριν?
Πόσες σταγόνες βάζω στην αρχή και πόσες σε κάθε επαναγέμισμα?
Γιατί δεν μου βγάζει πολύ ατμό όπως διάβασα ότι κάνει σε όλους εσάς? Τι κάνω λάθος?
Μήπως βούλωσα τον ατμοποιητή? Και αν ναι, πως καθαρίζεται?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237660 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12