vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 3 χρήστες
FaniFox, manoslykos, Jorge

Twitter

Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 23:21 »
Κωστα μακαρι να εχουμε καλα νεα ( απο την μεγαλη προσπαθεια που κανεις ) και να μπορουμε σε οποιο μερος του κοσμου να ατμιζουμε  :thumpup:



εγω εμπειρια μονο απο Κωνσταντινουπολη εχω μιας και ηταν στο διαστημα που αρχισα το ητ .. μπορω να πω οτι εμπαινα σε μαγαζια και εμπορικα κεντρα και ενιωθα οτι δεν τους καιγοταν καρφι αν ατμιζα .. η φαση ηταν οταν μπηκα σε μαγαζι με ναργιλεδες αλλα τους ¨καλους¨ :laugh1: :laugh1: :laugh1:   και ατμιζα μεσα εκει και τοτε βεβαια δεν ειχα τιποτα το τρομαχτικό με vv  μπαταριες ειμουν και με κοιτούσαν με θαυμασμο .. ετσι το ένιωσα ...  κινητή  shisa  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος bananajoe

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 29, 2015, 14:11 »
GOTHARD "πέσαμε με τα μούτρα αμέσως", και καλά κάναμε, θα συμπληρώσω εγώ! Στην Αγγλία που ζω εγώ το άτμισμα είναι άνετο παντού, περίεργα βλέμματα πουθενά, αν και δεν δοκίμασα τα άκρα, δηλαδή να ψάξω να βρω τα όρια μέχρι να πάρω περίεργα βλέμματα. Σε εμπορικό κέντρο στους διαδρόμους από μαγαζί σε μαγαζί βλέπεις κι άλλους να ατμίζουνε, σε εσωτερική αίθουσα αναμονής σταθμού λεωφορείου κτλ. Δεν δοκίμασα να ντουμανιάσω επειδικτικά ΜΕΣΑ σε λεωφορείο ή μπαίνοντας σε κατάστημα ρούχων. Η μόνη περίπτωση που κάποιος μου είπε κάτι, ήταν μία φορά ένα απόγευμα που έκανα τη βόλτα μου να περάσει η ώρα, μπήκα σε ένα κατάστημα της Ladbrokes (εταιρεία στοιχημάτων). Την πρώτη φορά που ήμουν στην Αγγλία είχα λογαριασμό στη Ladbrokes και έπαιζα κάπου κάπου κανένα τουρνουά πόκερ online, όχι τίποτε ιδιαίτερο, του ενός και δύο δολλαρίων. Μπήκα να ρωτήσω αν υπάρχει ακόμη ο λογαριασμός μου και τί πρέπει να κάνω για να ανακτήσω τον κωδικό μου, γιατί δεν θυμόμουν τίποτε, ούτε είχα πρόσβαση στη διεύθυνση email από την οποία είχα κάνει register. Εκεί ήταν καμιά 20αριά πελάτες, άλλοι βλέπανε τις κυνοδρομίες, άλλοι παίζανε ρουλέτα στα φρουτάκια, άλλοι χαζεύανε μπάλα στις οθόνες. Αφού μίλησα με τις κοπέλες στο γκισέ, φεύγοντας (δε βιαζόμουν, βόλτα έκανα) κοντοστάθηκα και χάζευα τους αγώνες όρθιος πίσω από τα τραπεζάκια που είχε γι αυτούς που κάθονται και παίζουν στοίχημα ή ιππόδρομο. Άτμιζα χαλαρά ένα eVod πάνω σε μια μπαταρία απλή 650άρα, μη φανταστείτε τίποτε τέρατα. Έρχεται ένας υπάλληλος σε μια φάση και μου λέει "δεν μπορείς να το κάνεις αυτό εδώ". "Ποιό;", του λέω. "Το κάπνισμα απαγορεύεται", λέει δείχνοντας την κλασική no smoking πινακίδα στον τοίχο. "Το να καπνίζεις και να φυσάς τον καπνό σου". "Ποιον καπνό; Βλέπεις κανένα καπνό; Μυρίζεις τίποτε να καίγεται;", απαντάω, που ενώ είχα καταλάβει και τι εννοεί, και ότι δεν ξέρει καν τι είναι αυτό, λέω να τον σκάσω εγώ αντί να με τσατίσει αυτός. "Αυτό το... μαύρο... τσιγάρο", ξαναλέει. "Αυτό το μαύρο... τσιγάρο, είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο, και η χρήση του σε εσωτερικούς χώρους δεν απαγορεύεται στο Ηνωμένο Βασίλειο. Υπάρχει κανένας εσωτερικός κανονισμός στα καταστήματα της Ladbrokes που να μην επιτρέπει το άτμισμα; Διότι δεν είδα καμία πινακίδα κρεμασμένη γύρω". Αλλά δεν ήθελα να το τραβήξω πάρα πολύ, εφ'όσον ήμουν περαστικός όπως είχα πει, δεν είχα αφήσει ούτε πέννα, ο τζάμπας-επαναστάτης δεν λέει. Αλλά αυτός είχε πάρει ήδη το βλέμμα της αγελάδας, μάλλον ήταν νέος υπάλληλος και ήθελε να το παίξει τυπικός και προσεκτικός και τα'χασε. "Ok, whatever" λέω και γυρνάω να φύγω και ακούω έναν πελάτη που ήταν δίπλα μας να λέει στον υπάλληλο "Έχει δίκιο, mate, έχω κι εγώ ένα". Κατά τ'άλλα δεν έτυχε κάτι, ούτε σε μένα, ούτε είδα σε κάποιον άλλο

Ζω στη Βόρεια Αγγλία και δυστυχώς τελευταία αρχίζουν και το ενοχοποιούν/απαγορεύουν παντού.

Προφανώς ο νόμος δεν το απαγορεύει, αλλά, καθότι ο ιδιοκτήτης/διαχειριστής ενός χώρου έχει δικαίωμα να βάζει τους δικούς του κανόνες, βλέπουμε:
- Να απαγορεύεται σε μεγάλες αλυσίδες από pubs
- Να μην είναι αποδεκτό σε μεγάλα γενικά καταστήματα, π.χ. σουπερ μαρκετ
- Να απαγορεύεται στα περισσότερα αεροδρόμια (από 1η Αυγούστου 2014)
- Να απαγορεύεται σε λεωφορεία/coaches
- Να απαγορεύεται σε δημόσια κτήρια
- Να απαγορεύεται στους σταθμούς τρένων (ακόμα και υπαίθριους) που διαχειρίζονται οι περισσότερες εταιρίες. Σήμερα, μετά από σχεδόν 1 χρόνο καθημερινού ολιγόλεπτου ατμίσματος στον ίδιο σταθμό μου επισήμανε μια υπάλληλος ότι απαγορεύεται ("all kinds of smoking [...] it's against the law of this land [...] they can fine you")

Από αυτά που είπε φάνηκε ότι δε γνώριζε την θεμελιώδη διαφορά καπνίσματος - ατμίσματος και νόμου - εσωτερικού κανονισμού, όμως έχει δίκιο στο ότι απαγορεύεται.

Ωστόσο απέτυχα να της εξηγήσω ότι δεν μπορούν να επιβάλουν πρόστιμο, μόνο να μου ζητήσουν να σταματήσω ή να απομακρυνθώ, ότι δεν απαγορεύεται από το "νόμο" αλλά από τον εσωτερικό κανονισμό της εταιρίας και ότι μόνο ένας υπάλληλος της σιδηροδρομικής εταιρίας που διαχειρίζεται τον εκάστοτε σταθμό -όχι υπάλληλος άλλης σιδηροδρομικής εταιρίας, όπως η συγκεκριμένη -εφόσον πάντα ατμίζεις στο σταθμό, όχι στο τρένο- μπορεί να το κάνει αυτό, καθώς δεν ήθελα να φανώ ξερόλας ξένος ή "twat" όπως λένε εδώ :p

Στη δε Γαλλία απ' ότι διαβάζω ότι είναι ακόμα χειρότερα, καθώς θα ενταχθεί στο νομοθετικό πλαίσιο του καπνίσματος απαγόρευση από όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους.

Φοβάμαι ότι λίγο λίγο έχουν καταφέρει να το ενοχοποιήσουν στις συνειδήσεις, ώστε οι απαγορεύσεις να ακούγονται κάτι φυσιολογικό και θεμιτό, παρότι οι προτεινόμενες αιτιολογήσεις είναι ανεπαρκείς ως παράλογες. Δε ξέρω κατά πόσο αυτό θα επηρεάσει τα πράγματα στην Ελλάδα αργά ή γρήγορα (παρ' οτι έχουμε πιο σημαντικές φουρτούνες αυτή τη στιγμή). Μπορεί κάλλιστα να μην επηρεαστεί, αλλά έχω την εντύπωση ότι υπάρχει η τάση να αντιγράφουμε τη νομοθεσία των περισσότερων ευρωπαϊκών κρατών σε τέτοιου είδους πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2015, 00:17 από bananajoe »

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 04, 2015, 15:23 »
Ταξίδι στην ουγγαρία , τρίτη μεγάλη πόλη Σέγκεντ .
Απαγορέυεται  η πώληση νικοτινούχων υγρών , ευτηχως ειχα παρει μαζι μου
προμήθειες....μιάς και θα μενα εκει 2-3 μηνες .
Ατμισμα παντα με προσοχή σε εσωτερικους χωρους...μιάς και απαγορέυεται το Κ.Τ.
σχεδόν παντού...ακομα και εξω σε στασεις σε περιμετρο 10-15 μετρων
Μεσα σε εμπορικο κεντρο , συσταση απο σεκιουριτα αλα ολα οκ οταν ειδε οτι ηταν ηλεκτρονικο
Γενικα δεν ηθελα να προκαλεσω...με τη συμπεριφορα μου , μιας και η αστυνομευση ειναι εντονη τοσο πολυ...που νομιζεις οτι σε περιμενουν στη γωνια...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33996 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536411 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136160 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12