vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 7 χρήστες
Harris, dkostas, bloodlessz, dallaskdp, manoslykos, Jorge, kon95

Twitter

ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 00:48 »
Με αφορμή έναν προβληματισμό που ξεκίνησε από εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4424.msg545441.html#msg545441
θα ήθελα να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, που αφορούν παιδιά/νέους 12-17 ετών.

Το συμπέρασμα μέχρι τώρα είναι ότι  δεν πρέπει να ατμίζουμε μπροστά σε αυτές τις ηλικίες, διότι, μεταξύ άλλων, ο άσχετος δεν ξεχωρίζει το ΗΤ από το ΚΤ.

Πολύ σωστά, ιδιαίτερα στις μικρές ηλικίες, 12-15.

Τι γίνεται όμως με τους νέους 15-18;
Ασφαλώς και γνωρίζουν τις βλαβερές συνέπειες του ΚΤ, καθώς έχουν ενημερωθεί πολλές φορές.
Κι όμως, ή καπνίζουν ίδιοι, ή έχουν τουλάχιστον τον ένα γονιό εξαρτημένο από το ΚΤ.

Κάνω φροντιστήρια σε γκρουπ 2-3 ατόμων.
Η επαφή είναι πιο άμεση σε σχέση με το μεγάλο πλήθος παιδιών που υπάρχει στο σχολείο.
Κατάλαβα λοιπόν, ότι υπάρχει ένας προβληματισμός στα παιδιά αυτά, σε σχέση με την εξάρτηση των γονιών τους από το ΚΤ, ή ακόμα και από την εξάρτηση του δασκάλου τους από αυτό.
Με έβλεπαν, κάθε ώρα, 18 μήνες πριν, να τρέχω στο μπαλκόνι για τη "δόση" μου.

Έ, λοιπόν, τα παιδιά αυτά (17-18), όταν με είδαν με ΗΤ...
δεν παραξενεύτηκαν...
το χειροκρότησαν από την αρχή...
κι όταν είδαν τα δόντια μου να ασπρίζουν, μίλησαν στους γονείς τους υπέρ του ΗΤ...

Σήμερα, υπάρχουν αρκετοί γονείς ή θείοι/θείες παιδιών που ατμίζουν.
Κάνουμε μαζί παραγγελίες.
Τους δίνω τους όγκους ώστε να φτιάχνουν τα DIY τους.

Κι αν θελήσουν να αλλάξουν τα mg νικοτίνης, προς τα κάτω συνήθως,
εδώ είναι οι αυριανοί χημικοί.
Παίρνουν το νέο ζητούμενο (mg νικοτίνης, αναλογία PG/VG ανάλογα με τα γούστα του καθενός) σαν άσκηση για το σπίτι.
Την επόμενη μέρα το διορθώνουμε μαζί.
Κι έτσι, μαθαίνουν να λύνουν και ασκήσεις με διαλύματα  ;)

Με το παρόν ποστ δεν διαφωνώ καθόλου με αυτούς που λένε να μην ατμίζουμε μπροστά σε έφηβους.
Απλά, ενημερώνω:
Όταν ο νέος είναι γνώστης (και μόνο τότε) της κατάστασης, είναι πρόθυμος να βοηθήσει, ανάλογα με τις συνθήκες.

Μάλλον η συμπεριφορά του έφηβου είναι πιο γνήσια όταν εκφράζεται σε ολιγομελείς ομάδες, παρά σε ένα μεγάλο πλήθος ανθρώπων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2012, 00:57 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 03:16 »
Ζούμε σε μια επόχη όπου τα παιδιά αναγκάζονται να ωριμάζουν νωρίτερα... Χαρακτηριστικό παράδειγμα το 12οχρονο ξαδελφάκι μου, ο οποίος αρχικά μου έκανε πολλές ερωτήσεις προκειμένου να καταλάβει τα γιατί και πως του η.τ. Μια από αυτές τις ερωτήσεις ήταν και η εξής: ''Κώστα, ελέγχονται από κάποιον τα υγρά;'' Η ερώτηση τέθηκε σε πολύ σοβαρό ύφος, όπως και η υπόλοιπη συζήτηση....Είμαι βέβαιος οτι κατανόησε τα πάντα, και είμαι επίσης βέβαιος οτι τις πληροφορίες που του μετέφερα δεν τις δέχθηκε ως ''ευαγγέλιο''. Τις επεξεργάστηκε με το όποιο κριτικό πνέυμα μπορεί να έχει ένα 12οχρονο παιδί, και έβγαλε τα συμπεράσματα του.
Όταν ενημερώνουμε με σωστό & αμερόληπτο τρόπο τα παιδιά μας, τότε δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.... όταν αντιμετωπίζουμε τους εφήβους μας ως εν δυνάμει ώριμους ενήλικες, τότε θεωρώ οτι έχουμε να κερδίσουμε...
Η οποιαδήποτε λοιπόν προσπάθεια ΑΠΛΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΩΣ εξωραϊσμού ή δαιμονοποίησης  (όποια λέξη σας αρέσει περισσότερο) της οποιαδήποτε ''καλής ή κακής συνήθειας'' , με βρίσκει αντίθετο.
Συζήτηση, συζήτηση και πάλι συζήτηση λοιπόν... και τα παιδιά θα μπορούν να αντιμετωπίσουν το οποιοδήποτε οπτικό ερέθισμα με τον σωστό τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 08:54 »
Ζούμε σε μια επόχη όπου τα παιδιά αναγκάζονται να ωριμάζουν νωρίτερα...

Όταν ενημερώνουμε με σωστό & αμερόληπτο τρόπο τα παιδιά μας, τότε δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.... όταν αντιμετωπίζουμε τους εφήβους μας ως εν δυνάμει ώριμους ενήλικες, τότε θεωρώ οτι έχουμε να κερδίσουμε...

 :respect:
Συμφωνω απολυτα μαζι σου Sunspear. Τα παιδια δεν ειναι προστατευμενα απο το να βλεπουν και να μαθαινουν το κανονικο τσιγαρο, θα το θεωρουσα μαλλον "αδικο" για αυτα να μην μαθαινουν και για το ηλεκτρονικό τσιγαρο. Ο ανηψιος μου εχει παμπολα ερεθισματα απο τον πατερα του για το τσιγαρο (που παλιοτερα το θεωρουσε και παιχνιδι να παιρνει ενα τσιγαρο στο χερι του). Εδω και μηνες, απο τοτε που ειδε σε εμενα το ηλεκτρονικο τσιγαρο, και εμαθε τι ειναι αλλα κυριως το γιατι οι ανθρωποι το κατασκευασαν,γιατι υπαρχει, ποιες ειναι οι διαφορες του με το κανονικό τσιγαρο κατανοησε καλυτερα το ειναι το κανονικό τσιγαρο και ποσο επιβλαβες ειναι. Μπηκε σε μια διαδικασια σκεψης και κρισης του εθισμου των μεγαλυτερων στο τσιγαρο/νικοτινη και των επιπτωσεων που μπορει να εχει..απλα απο κατι φυσιολογικο που ηταν μεχρι πριν γιαυτον (αφου το εβλεπε στην καθημερηνοτητα του) απεκτησε πιο κριτικη σταση.

Δεν ειμαι γνωστης της ψυχολογιας των προτυπων, αλλα η γνωση και η ενημερωση πιστευω οτι ειναι το Αλφα και το Ωμεγα για τα παιδια.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 09:54 »
Εγώ όταν είμουν μικρός, η επικρατούσα άποψη ήταν "κάπνισε τσιγάρο οταν πας φαντάρος, όχι μικρότερος", δηλαδή σαχλαμάρες. Οπότε αρχίζαμε το τσιγάρο μαθητές για να το παίξουμε μεγάλοι.

Τον μεγάλο μου γιό (6 χρονών) ήδη από τώρα τον ενημερώνω για το πόσο βλαβερό είναι το τσιγάρο, για τους λόγους που άρχισα το ηλεκτρονικό, και για το για ποιό λόγο δεν του χρειάζεται. Οχι μία φορά, αλλά σε κάθε ευκαιρία του τα λέω ξανά και ξανά.

Ελπίζω να έχει το ίδιο αποτέλεσμα με την ενημέρωση που έκανα και για την ζώνη ασφαλείας του αυτοκινήτου. (σκεφτείτε ότι ο μικρός μου - < 4 χρονών - αν μπω στο αμάξι και ξεχάσω να του δέσω την ζώνη στο καθισματάκι, μου φωνάζει: "μπαμπά, την ζώνη μου").

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 11:00 »
 οταν καπνιζα δεν το εκανα ποτε μπροστα σε παιδια ,μου ειχε μεινει απο το οτι εγω μεγαλωσα σε περιβαλον με καπνιστες και εβλεπα παντου τασακια αποτσιγαρα και αναπτηρες.....με αποτελεσμα να το θεωρω φυσιολογικο ενα κομματι της ζωης στο σπιτι........οταν αρχισα το τσιγαρο δεν κρυφτηκα ποτε απο την μητερα μου οπως αλλα παιδια της το ειπα και θελησε να μου πει το αναμενομενο......''να το κοψεις'' με αυστηρο υφος.......και η απαντηση μου....γιατι?αφου κι εσυ το κανεις......πιστευω οτι ειναι αντιδραση πολλων......οποτε το βασικο ξεκιναει απο εκει...οταν ο ανιψιος μου με ρωτησε τι ειναι το η.τ αφου το ειδε στο γραφειο γιατι ουτε ατμιζω μπροστα σε παιδια του εξηγησα οτι ειναι ενας τροπος να κοψω μια κακη συνηθεια το τσιγαρο......οταν μου ειπε γιατι να το κοψεις και η μαμα με το μπαμπα καπνιζει τσατιστικα τοσο με την ξαδερφη μου και προσπαθησα να του εξηγησω το οτι επειδη το κανουν αυτοι δεν σημαινει οτι ειναι καλο και προσπαθησα να του μιλησω για την εμπειρια μου με το τσιγαρο......αρχισα να του δινω να μυριζει τα αρωματα απο το η.τ και να μιλαμε για αυτο να τον ρωταω τι αρωμα να κανω με αποτελεσμα να μαλωνει την μανα του οταν βρωμαγε τσιγαριλα και να της ζηταει να μυριζει μπισκοτο...........με αποτελεσμα η ξαδερφη μου να ειναι 3 μηνες ατμιστρια και ο γαμπρος μου να καπνιζει μονο οταν κοιμουντε και στην βεραντα .......ας τους εξηγησουμε υπαρχει τροπος και ειναι και ενα τεστ για εμας....γνωριζουμε καλα αυτο που μπορουμε να εξηγησουμε και σε ενα παιδι.......ετσι δεν λενε?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 11:46 »
Πολύ ωραίο θέμα Μιχάλη.

Κατ' αρχάς, πρέπει όλοι μας να παραδεχτούμε ότι τα παιδιά σήμερα είναι πολύ πιο έξυπνα από ότι ήμασταν εμείς στην ηλικία τους. Και δεν είναι και πολλά χρόνια από τότε!!!

Κατά δεύτερον, τα παιδιά σήμερα έχουν πρόσβαση σε άπειρες πηγές πληροφοριών, στο χέρι των γονέων είναι να τους μάθουν να τις ερευνούν και να τις εκμεταλλεύονται.

Κατά τρίτον, ότι χειρότερο κατά την άποψή μου, τα παιδιά σήμερα χάνουν την αθωότητά τους πολύ νωρίς και δεν έχουν πολλές εμπειρίες όσον αφορά το παιχνίδι στο δρόμο, την αλάνα κλπ.

Ένα παιδί, δεν είναι καλό να σε βλέπει να ατμίζεις, ένας έφηβος όμως το αντίθετο. Γιατί στον έφηβο μπορείς να εξηγήσεις ότι για σένα το ητ είναι ένας τρόπος να απαλλαγείς από την αρρώστια που λέγεται κτ.

Αναφέρθηκες σε ιδιαίτερο μάθημα. Συνήθως σε αυτή την περίπτωση, το κλίμα είναι φιλικό. Εκτός από το μάθημα, γίνεται και κουβέντα. Σε ένα σχολείο όμως, όχι και τόσο! Επιλέον, στο σχολείο υπάρχει αυτό που λέμε απαγόρευση. Και φυσικό είναι για τον έφηβο ο οποίος τα αμφισβητεί όλα, να μην δέχεται το ότι κάτι απαγορεύεται μόνο για αυτόν. Το καλοκαίρι που μας πέρασε, έκανα συζητήσεις με αρκετά έφηβα στελέχη της κατασκήνωσης. Καπνιστές και μη. Έδειξαν να καταλαβαίνουν.

Πάμε τώρα στη μεγαλύτερη πληγή, τους γονείς. Ή τουλάχιστον την πλειοψηφία τους. Κατά τη γνώμη μου, αρκετά ακραία, πιστεύω ότι κάποιος θα πρέπει να περνάει εξετάσεις και να παίρνει άδεια πριν γίνει γονέας. Μπορεί να είμαι μικρός, αλλά λόγω της ενασχόλησης μου με κατασκήνωση, έχουν τα μάτια μου πολλά. Και το χειρότερο, είναι ότι οι περισότερροι θεωρούν τα παιδιά τους κτήμα τους. Δικό μου είναι το παιδί, άρα έχω δικαίωμα να το ντουμανιάζω στο αυτοκίνητο, εσύ όμως κύριε καθηγητά, δεν έχεις δικαίωμα να ατμίζεις μπροστά του στο σχολείο. Και διάφορα άλλα παρόμοια περιστατικά. Αδυνατώ πλήρως να κατανοήσω το πως μερικοί μπορούν να κάνουν το οτιδήποτε μπορεί να οδηγήσει στο κακό ενός παιδιού. Και ξαναλέω, ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.

Εμμένω στην άποψή μου: μπροστά σε παιδί δεν ατμίζω. Αν είναι έφηβος, θα φροντίσω να του δημιουργήσω εμπιστοσύνη ώστε να μπορεί να συζητήσει μαζί μου πράγματα ευαίσθητα. Και θα την φέρω την κουβέντα εκεί που πρέπει. Δεν θα χρησιμοποιήσω τη λέξη "απαγορεύεται", θα πω "δεν επιτρέπεται", και θα το αιτιολογήσω. Δεν ισχύει κάτι επειδή το λέω εγώ, αλλά για τον α β γ λόγο. Και θα καταλάβει. Δεν είναι τόσο δύσκολο να "κατέβεις" στην ηλικία του. Ίσα ίσα, μπορείς να μάθεις και κάποια πράγματα.

Μπορεί οι πιο παλιοί να μην μας δίδαξαν τόσο καλά, ο πατέρας μου ένιωσε και περήφανος όταν με είδε να πίνω ουίσκι και να καπνίζω άφιλτρο τσιγάρο. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει και εμείς να βαδίσουμε στον ίδιο δρόμο. Η απαγόρευση, δεν είναι η λύση. Η συζήτηση είναι. Θέλω να πιστεύω πως φέτος έπεισα 2 έφηβους να κόψουν το τσιγάρο, πριν η εξάρτησή τους το κάνει επίπονο. Και έπεισα και άλλους 10 να μην το αρχίσουν ποτέ.

Τελικά, όσοι από μας είναι σε θέση η οποία μπορεί να τους φέρνει ως πρότυπα για τη νεολαία, πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί στην προσέγγισή τους. Να κρίνουν κατά πόσο μπορούν να συζητήσουν και να έχουν τη δυνατότητα να περάσουν μυνήματα. Και το κυριότερο, να μην φοβούνται να παραδεχτούν το πόσο λάθος ήταν η επιλογή τους να ξεκινήσουν στην αρχή το κτ.

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 14, 2012, 00:00 »
Δεν θέλω να έχουν κανενός είδους πρότυπο τα νέα παιδιά.
Τους παραδίδω μια πραγματικότητα τραγική που απέχει παρασάγγας
να θεωρηθεί πρότυπη και οι δημιουργοί της προς μίμησην
και φταίω πρώτος γιαυτό.
Θέλω να λειτουργούν αυτόνομα έτσι όπως προστάζει η ηλικία και η αγνότητά τους.
Αν είναι λάθος να με βλέπουν με τσιγάρο, ηλεκτρονικό τσιγάρο ή δορυφορικό τσιγάρο στο στόμα,
το ίδιο λάθος είναι να τσακώνομαι μπροστά τους, να βρίζω, να φωνάζω, να ασκώ βία (σε όποια της μορφή),
να φανατίζομαι και χίλια άλλα μύρια όσα, κάνουμε καθημερινά.
Μπορείς όμως να το αποφύγεις αυτό όσο και αν προσπαθείς?
Δεν νομίζω.
Ας μάθουν λοιπόν καλύτερα ότι είμαστε και εμείς οι κοντινότεροι άνθρωποι που τα περιβάλλουν
αλλά και ο υπόλοιπος κόσμος γεμάτοι ατέλειες και αντιθέσεις και όχι άριστα , αψεγάδιαστα cyborg.
Τουλάχιστον έτσι θα τα προετοιμάσουμε λίγο καλύτερα για το μέλλον που υπάρχει έξω από τα παραμύθια τους.
Τουλάχιστον έτσι θα τους έχουμε πει λίγη από την αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος soulty

  • *
  • 22
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 13:14 »
Αφου μιλάτε για αυτές τις ηλικίες, να σας πω την δικη μου αποψη, αφού στα 18 πηρα την πρωτη αποφαση να εγκαταλείψω το κ.τ και να ξεκινησω το ατμισμα. Ημουν σε internet cafe στη Θεσσαλονίκη, πηγα να ζητήσω τασακι και μου απαντάει ο υπεύθυνος.
-Εδω περα δεν επιτρέπεται το καπνισμα, αν θες νοικιάζεις με 2€ η.τ.
Έμεινα δεν ηξερα καν τι σήμαινε αυτο πριν 3 χρόνια.  Το πηρα απο περιεργια και τοτε επαθα σοκ. Το μονο που σκέφτηκα ήταν ποσο Μ@@@@η θα ήμουν αν συνεχιζα το κ.τ.
Τωρα που το σκέφτομαι ήταν πολυυυ μπροστά αυτος ο καταστηματαρχης. Την επόμενη μερα κιολας ειχα αγοράσει η.τ.
Το αστείο ηταν πως οταν γυρισα σπίτι μου και ο πατέρας μου μου πρότεινε να βγούμε εξω να πάρουμε τη δοση μας (μεσα στο καταχείμωνο) του έδειξα το η.τ και επαθε σοκ! Απο τότε δεν ξαναεβαλε κ.τ στο στόμα του.
Αποψη μου?  Τα παιδιά μπορούν πιο ευκολα να επηρεαστούν αλλα και να επηρεάσουν και αν σ καθε καταστημα οπως αυτο που απευθύνεται σε μικροτερες κατα κυριω λογω ηλικίες υιοθετουσαν αυτη την πολιτική τωρα το η.τ θα ηταν σίγουρο πιο διαδεδομένο.  Εδω η αδερδη μου που ειναι αθλήτρια σε πανευρωπαϊκή κλίμακα και δεν εχει βάλει ποτε κ.τ στο στομα της, πολλές φορές μου κλέβει τζουρες απο το e-cig μου και το γουστάρει κιόλας!  ( και ειναι 14 χρονων).

Αποσυνδεδεμένος Nick.V

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Growing Older...Feeling Younger
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 14:11 »
Το η.τ. ειναι για αντικατασταση του κ.τ στους ηδη εθισμενους καπνιστες...σιγουρα καλυτερο κ πιο υγιες
Δεν ειναι μοδα κ ειναι λαθος ν'αφηνουμε ατομα κ μαλιστα ανηλικα που δεν εχουν καπνισει ποτε στη ζωη τους
να παιζουν μαζι του σα να μην συμβαινει τιποτα... 
 

Αποσυνδεδεμένος soulty

  • *
  • 22
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 14:16 »
Δεν νομιζω οτι είναι τόσο κακό ειδικά οταν χρησιμοποιειτε χωρίς νικοτίνη.  Και φυσικά από το να το κάνει αλλού και σίγουρα μ κανονικο τσιγάρο,  καλύτερα να το κάνει με την επίβλεψη μου, χωρίς νικοτίνη και φυσικά με τη χρηση ηλεκτρονικού.  Το 95% των εφήβων είτε καπνιστές ειτε όχι εκαναν στην ηλικία των 14-18 τουλάχιστον 1-2 τσιγαρα.  Οπότε καλύτερα έτσι πιστεύω εγώ. ..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 14:49 »
Εδω θα πρεπει να συμφωνησω με το Nick.
Το η.τ. απευθυνεται αποκλειστικα σε ενηλικες καπνιστες, ως ενα πιο υγιεινο υποκαταστατο του κ.τ.
Ενα πιο υγιεινο, οχι ενα τελειως υγιεινο.

Εμεις που ατμιζουμε το κανουμε με δικια μας ευθυνη, παιρνοντας τα οποια ρισκα, για να απαλλαγουμε απο τη επιβεβαιωμενες βλαβερες συνεπειες του κ.τ.
Το να κατευθυνουμε μη καπνιστες στο η.τ. και μαλιστα 14 χρονων το θεωρω μεγα λαθος.
Εχω κι εγω φιλο, φανατικο αντικαπνιστη που δε δοκιμασε ποτε του κ.τ. λογω ασθματος,
που οταν με βλεπει παιρνει το μου η.τ. και τραβα μερικες τζουρες (και δε φτανει αυτο, εχει και αποψη για τα υγρα μου  :wall:).
Αλλα αυτος ειναι 32 χρονων, το κανει με δικια του ευθυνη, δεν ειναι 14, πανω στην αναπτυξη.

Δεν ξερω, δικια σου οικογενεια ειναι, εσυ ξερεις καλυτερα πως να χειριστεις το θεμα.
Απλα η γνωμη μου ειναι, αν μετραει καπου, αν θες να κατευθυνεις καπου τον ενθουσιασμο σου για τη νεα σου ανακαλυψη, το η.τ., κατευθυνε την στον πατερα σου
που οπως μας ειπες ειναι εθισμενος καπνιστης και να χαρισε του με αυτον τον τροπο μια πιο υγιη ζωη ωστε να καμαρωνει την πρωταθλητρια κορη του.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 15:06 »
Εδω θα πρεπει να συμφωνησω με το Nick.
Το η.τ. απευθυνεται αποκλειστικα σε ενηλικες καπνιστες, ως ενα πιο υγιεινο υποκαταστατο του κ.τ.
Ενα πιο υγιεινο, οχι ενα τελειως υγιεινο.

Συμφωνώ απόλυτα. Σε καμία περίπτωση το ητ δεν απευθύνεται σε ανήλικους. Το ίδιο όμως και το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 17:12 »
off topic: Είμαι σε κατάστημα ητ. Μπαίνει καινούργιος και με αφήνουν στην άκρη (λογικό, απλά κουβεντιάζαμε) και του εξηγεί. Αρχικό πακέτο και τα λοιπά. Φτάνει στην ερώτηση
Μαγαζάτορας:
-Τι τσιγάρα καπνίζετε;
Πελάτης:-
Δεν καπνίζω, αλλά έχω ακόυσει ότι αυτό δεν είναι βλαβερό, και θέλω να το δοκιμάσω.
Μαγαζάτορς:
(βάζοντας τα πακετάκια του στη πίσω βιτρίνα)
-Λυπάμαι, το ηλεκτρονικό τσιγάρο απευθύνσεται σε καπνιστές που αναζητούν μια εναλλακτική.
Ας διδαχτούμε...
On topic:
Το θέμα είναι πιο δύσκολο για κάποιον που έρχεται πρώτη φορά με παιδιά σε επαφή ως ατμιστής. Με το τσιγάρο ήξερα. Ξεκινάω λέγοντας αυτό είνια μια πολύ κακή συνήθεια, και να τι επαθα που δεν άκουγα τη μαμά μου. Τώρα πως θα εξηγήσω πως αυτό δεν είναι για σένα, χωρίς να ακούγεται σαν, ξεκίνα το κάπνισμα πρώτα και μετά θα είναι για σένα..;
Όσο έξυπνα κι αν είναι τα παιδιά, πρέπει να ψαχτεί πολύ ο καθένας με το σενάριο του, για να μη φανεί υποκριτής σε αυτά που λέει.

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 17:39 »
Ευτυχώς το ΗΤ δεν είναι καθόλου cool  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 18:23 »
"Πως να κρυφτείς απ' τα παιδιά; Έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα"
Είμαι νέος πατέρας και με προβλημάτισε πολυ τι θα κάνω με το θέμα τσιγάρο μπροστα στο παιδί μου. Η 1η μου κίνηση ήταν να πάρω ητ. Στη συνέχεια και μετά απο πολλή σκέψη αποφάσισα ότι το να κρύβομαι από το παιδί μου είναι σαν να του λέω ψέματα. Έτσι και αλλιώς το κτ το βλέπει όπου κι αν κοιτάξει. Άρα θα βλέπει κι εμένα και όταν έρθει η ώρα θα του εξηγήσω για την ασθένεια του μπαμπά με τη νικοτίνη. Αν και ελπίζω μέχρι τότε να μη χρειάζεται

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180572 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33956 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237418 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12