vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

222 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, manoslykos, dkostas, danys620, lagoudakis, Doubt

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος zavalos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #540 στις: Απριλίου 18, 2015, 19:43 »

Υπάρχει η πιθανότιτα, όπως κούμποσες το afc να μην του είχες βάλει λίγο υγρό να γλυστράει και να το ζόρισες; Αποτέλεσμα αυτού θα ήταν να χαλάσουν τα o rings. Αλλιώς πάρτο απο την αρχή βήμα, βήμα και αν έχεις πάλι πρόβλημα στείλε μου πμ να το πάμε μαζί. Κάνω το ίδιο στήσιμο με το ίδιο βαμβάκι. Κάτι αλλο. Μήπος ανοίγεις πολύ την καμπάνα;
ευχαριστώ για την απάντηση. Θέμα με o rings δεν παίζει. Είναι καθαρά τροφοδοσία και πίεση. Δυο ερωτήσεις: πόσο πάχος κόβεις απο ff2 για να βάλεις στο coil ( σε kfl+ βάζω περίπου διπλάσιο της διαμέτρου του coil) και πόσο ψηλά από τις βίδες βάζεις το coil;

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #541 στις: Απριλίου 18, 2015, 20:17 »
Βάζω περίπου για 2mm τρυπανάκι που φτιάχνω την αντίσταση, 7χιλιοστα επί 3 εκατοστα κομματι και το στρίβω-ρολάρω, όπως τα κουλουράκια,  πιέζοντάς το ελαφρά πάνω στο πόδι μου μέχρι να γίνει κυλινδρικό. Την αντίσταση την έχω περίπου 1-2 χιλιοστά, πάνω από τα βιδάκια. Δοκίμασε πρώτα απλός να ακουμπάει το βαμβάκι πάνω στο ντεκ και μετά αφού βρείς την λύση, κάνε και το στύσιμο με την μυτούλα στο αυλάκι. Αν κάνεις το στύσιμο με το βαμβάκι στο ντεκ μην ανοίξεις καθόλου την καμπάνα. Αφου πετύχεις το πρώτο στύσιμο έτσι, προσπάθησε στο επόμενο να κάνει το βαμβάκι ομπρελίτσα. Και μετά κάνεις την μύτη. Πήγαινε βήμα βήμα.

Αποσυνδεδεμένος SPY DAG

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #542 στις: Απριλίου 18, 2015, 23:41 »
Πια καμπανα πιστευται ειναι καλυτερη για γευση και ντουμανι?

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #543 στις: Απριλίου 19, 2015, 00:11 »
Μερικές φώτο από το στήσιμο του zest.


1. Έχοντας περάσει το βαμβάκι ή παντ μέσα από την αντίσταση το κόβουμε στην ίδια ευθεία και λίγο παραμέσα απο την βάση και το ανοίγουμε σαν τα φτερά της πεταλούδας.



2. Μετά κόβουμε με το ψαλιδάκι το υλικό που έχουμε σχεδών κάτω από την γωνία μέχρι τα σύρματα της αντίστασης.



3. Διαβρέχουμε το υλικό μας και τοποθετούμε την μύτη που δημιουργείτε μέσα στην εγκοπή μέχρι κάτω στο αυλάκι.
Σε περίπτωση που που η μύτη από το υλικό μας είναι λίγο πιο μακρύ, γιατί ανθρώποι είμαστε, το ανασηκώνουμε λίγο από τις κορφές.



4. Βάζουμε την καμπάνα μας χωρίς να πιάσουμε το υλικό μας και συνεχίζουμε κανονικά τα υπόλοιπα.
Σε περίπτωση που πάρουμε καμένο στις πρώτες τζούρες (μου έτυχε τώρα πρώτη φορα σ'αυτό το στήσιμο) γυρίζουμε λίγο την καμπάνα και συνεχίζουμε να ντουμανιάζουμε.


Αυτό το στήσιμο κάνω εξαρχής και αποδίδει τέλεια. Υπερτοφοδοσία ποτέ, υποτροφοδοσία αν τύχη γύρισμα λίγο την καμπάνα και ποτέ στο γέμισμα δεν έχω διαρροή. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #544 στις: Απριλίου 19, 2015, 01:11 »
Εσύ benny το έκανες στήσιμο αλα Erlkonigin.. :-)

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #545 στις: Απριλίου 19, 2015, 01:48 »



Οταν εχω φτασει σε αυτο το σημειο βαζω το κατσαβιδακι καθετα στα λουκια
και σπρωχνω το βαμβακι να κολλησει στο καθετο λουκι

Με αυτο το τροπο και οι μυτουλες λεπτενουν και δε κλεινουν τα λουκια
αλλα ανασηκωνεται συμμετρικα και το παχυ μερος του βαμβακιου που βγαινει απ την αντισταση
και ειναι αυτο που βρισκεται στον αερα και δεν ακουμπαει στο ντεκ
σχηματιζοντας ενα ωραιοτατο (Π)  μεσα στη καμπανα το οποιο τροφοδοτει την αντισταση
με αρκετο υγρο ωστε αυτη με τη σειρα της να Πυροβολαει με γευστικα ατμοκυματα  :)

το τελικο αποτελεσμα ειναι καπως ετσι ...




 

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #546 στις: Απριλίου 19, 2015, 12:39 »
Μπράβο στον Lux για την ακόμη πιο λεπτομερή αναφορά.

Απλώς αυτός ο τρόπος στησίματος είναι μέχρι στιγμής απροβλημάτιστος αλλά  δουλεύει άψογα και σε αλλους ατμοποιητές.

Ελπίζω να βοήθησα με τις φώτο και καλά στησίματα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zavalos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #547 στις: Απριλίου 19, 2015, 14:57 »
Μπράβο κύριοι για τις λεπτομερής επεξηγήσεις.
Βρήκα και εγώ την σωστή ποσότητα βαμβακιού ff2 που χρειάζεται για να μην έχω υπερτροφοδοσία. Φαίνεται ότι φοβόμουν να βάλω τόσο λιγότερο υλικό σε σχέση με στησίματα σε άλλους ατμοποιητές, όπως επίσης να ακουμπά ελάχιστα το βαμβάκι στα πλαινά του deck και να κάνει καμπύλη προς τα τοιχώματα της καμπάνας και να καταλήγει στα αυλάκια.


Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #548 στις: Απριλίου 19, 2015, 15:30 »

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #549 στις: Απριλίου 19, 2015, 15:36 »
Wilde αν κατάλαβα καλά απο τη φωτό και εσυ απο κάτω αφαιρείς βαμβάκι, σωστά;


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #550 στις: Απριλίου 19, 2015, 15:37 »
Τελευταία ερώτηση για το συγκεκριμένο στήσιμο για να επιβεβαιώσω ότι το κατάλαβα καλά.
Δεν βάζουμε καθόλου το βαμβάκι να πατάει στο ντεκ; το αφήνουμε σε Π και μόλις βάλουμε την καμπάνα θα πάει και θα κάτσει κοντά στα τοιχώματά της και θα πατήσει όσο πρέπει στο ντεκ από μόνο του, σωστά;
Εγώ εκανα το ίδιο απλά έβαζα από την αρχή το βαμβάκι να ακουμπάει και στο ντεκ. Έχει διαφορά;

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #551 στις: Απριλίου 19, 2015, 15:38 »
Όχι δεν έχει μεγάλη διαφορά, είναι και αυτός ένας από τους πολλούς τρόπους στησίματος


Wilde αν κατάλαβα καλά απο τη φωτό και εσυ απο κάτω αφαιρείς βαμβάκι, σωστά;


Sent from my iPad using Tapatalk


Ναι λίγο στις άκρες

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #552 στις: Απριλίου 19, 2015, 16:01 »
Τελευταία ερώτηση για το συγκεκριμένο στήσιμο για να επιβεβαιώσω ότι το κατάλαβα καλά.
Δεν βάζουμε καθόλου το βαμβάκι να πατάει στο ντεκ; το αφήνουμε σε Π και μόλις βάλουμε την καμπάνα θα πάει και θα κάτσει κοντά στα τοιχώματά της και θα πατήσει όσο πρέπει στο ντεκ από μόνο του, σωστά;
Εγώ εκανα το ίδιο απλά έβαζα από την αρχή το βαμβάκι να ακουμπάει και στο ντεκ. Έχει διαφορά;




Ακριβώς, το τοποθετούμε μέσα στα αυλάκια.
Στήσιμο αλλά erl όπως προανέφερες, απλώς εδω δεν έχουμε τα αυτάκια της βάσης για βοήθεια και το κάνουμε μόνοι μας.
Τώρα για το βαμβάκι να ακουμπάει στο ντεκ μόνο, δεν ξέρω δεν το έχω επιχειρήσει.

Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #553 στις: Απριλίου 19, 2015, 19:57 »
Παιδες καλησπερα. Εχω την σοφια εδω και 1 χρονο και ποιο παλια ειχα αγορασει τον expromizer. Λοιπον τον zest τον δοκιμασα απο φιλο και επαθα πλακα φοβερος σιγουρα θα τον παρω. Εκανα λοιπον ακριβως το setup που δειχνετε ολοι εδω για τον phenomenon το Π στο βαμβακι και τις μιτουλες στα αυλακια και........ :respect:   ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΟΟΟ εκει που ειμουν ετοιμος να τον πεταξω τρελαθηκα δουλευει αψογα σας ευχαριστω πολυ παιδες ειστε  φοβεροι φανταζομαι στο zest τι θα κανει αυτο το setup. Ολα στησηματα τα κανω με flat ribbon 1.3 ohm καο nakamitsi pads

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #554 στις: Απριλίου 19, 2015, 20:52 »
Όπως και να στήσεις παίζει μια χαρά
Με βαμβάκι στο deck ή χωρίς
Με μυτούλες στα αυλάκια ή χωρίς
Με 2mm,2,5,3.οτι να'ναι.
Μια χαρά
και φυτίλι silica.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2015, 21:16 από Αποστολης »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias