vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

345 επισκέπτες, 4 χρήστες
Buliwyf, gstamatos, manoslykos, Jorge

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3180 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 08:30 »

Παιδιά, το βιρτζίνια με τι ποσοστό αρώματος το φτιάχνετε; Η εταιρεία δίνει 2-3% αν θυμάμαι καλά, εγώ το έφτιαχνα με 5%, αλλά είπα χτες να φτιάξω 10μλ με 10% έτσι για δοκιμή.

Αν και ομολογώ πως δεν το άφησα πολλές ημέρες να ωριμάσει (γύρω στις πέντε, από 15-20 που αφήνω συνήθως), το δοκίμασα σήμερα και η γεύση μου φάνηκε μεν αισθητά πιο έντονη, αλλά με την καλή έννοια, δηλαδή όχι τόσο έντονη ώστε να μπουχτίσω ακόμα και μετά από πιπίλα. Θα ξαναπέσω βέβαια εκεί γύρω στο 5% μιας και ανησυχώ λίγο για την ποσότητα του αρώματος (κάνω και ~10μλ τη μέρα) αλλά απλά μου φάνηκε περίεργο, το περίμενα πιο, εχμ, «δυνατό».

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3181 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 11:29 »
Άφησέ το λίγο καιρό ακόμα να δέσει. Αν στο τέλος σου φανεί υπερβολικά έντονο, μπορείς να το αραιώσεις με σκέτη βάση ώστε να το φέρεις στα επίπεδα που σου αρέσει.

Στα ποσοστά της FA, δεν θα έδινα και πολύ σημασία, μάλλον ως μπούσουλα θα τα χρησιμοποιούσα ώστε να γνωρίζω περίπου πόσο δυνατό είναι το κάθε άρωμα. Θυμάμαι ότι στα έτοιμα υγρά της, έγραφε ότι είχε άρωμα 1%. Δεν ξέρω τι γράφει τώρα καθώς έχω πολύ καιρό να τα ατμίσω.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3182 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 12:04 »
Καλημέρα και από μένα.
Για τον φίλο Akpe:
Χρησιμοποιώ τα αρώματα της Flavour Art εδώ και πολλούς μήνες και έχω παρατηρήσει ότι μεγάλο ρόλο παίζει η ωρίμανση.
Όσο παραμένουν μετά την ανάμιξη στο μπουκαλάκι τόσο γίνονται πιο πλούσια σε άρωμα και γεύση.
Δεν ξέρω πού οφείλεται αυτό, αλλά γι αυτό το λόγο τα προτιμώ. :)
Για παράδειγμα θα σου αναφέρω το SOHO που η εταιρεία το δίνει ποσοστό αραίωσης 20%.
Εγώ το έκανα την πρώτη φορά με 10%.
Στην βδομάδα που το δοκίμασα ήταν άτονο.
Στις 20 μέρες πολύ καλό με έντονα χαρακτηριστικά.
Στο μήνα ήταν πολύ έντονο και το αραίωσα με βάση.
Πλέον το SOHO το κάνω με ποσοστό αραίωσης 5% και το αφήνω να ωριμάσει ένα μήνα.
Τότε πραγματικά για τα προσωπικά μου γούστα είναι ιδανικό.
Απλά έδωσα ένα παράδειγμα για να καταλάβεις ότι επειδή τα γούστα του καθενός διαφέρουν, πρέπει να πειραματιστείς, χωρίς να βιάζεσαι. Κάπου θα βρεις το ιδανικό για σένα.
Τα ποσοστά που δίνει η εταιρεία, όπως σου είπε και ο Cruiser79 είναι ένας μπούσουλας και όχι κανόνας.
Ξέχασα να πω ότι για να πετύχω αυτή την (για μένα) ικανοποιητική ωρίμανση χρησιμοποιώ μία ιδιοκατασκευή μαγνητικής ανάδευσης. Ανά 2 με 3 ημέρες αναδεύω τα υγρά για μία ώρα τις πρώτες 10 ημέρες.
Μετά τα αφήνω να ξεκουραστούν σε ντουλάπι σκοτεινό σε θερμοκρασία δωματίου.
Ότι ενέργεια και να κάνω πάντα τα μπουκαλάκια που περιέχουν υγρά, πρέπει να είναι ερμητικά κλειστά. :)

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3183 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 12:27 »
Κάνω copy-paste  παλαιότερο δικό μου post του 2012  για τα αρώματα της FA..."Σχετικά με τις δοσολογίες των αρωμάτων η Flavourart στο επίσημο site προτείνει..."NOTES ON FLAVOR APPLICATION.Our flavors are pretty concentrated and we suggest as start dosage of 1% up to 2-3%.The best way to make trial e juice is as follow:Get hand on a 5 ml dropper bottle, fill it with plain e juice of any given strength, and add 3 drops of any of our flavors. This roughly means 1% of flavor as a drop is more or less 0.02 ml . You can start to evaluate and increase up to your expectations".Όπως έχω ξαναποστάρει λοιπόν και βάση τις προτάσεις της Flavourart για τελικό υγρό 10ml βάζω 6 σταγόνες ανά 1%. Πχ. RY4 3%........................6x3=18 σταγόνες στα 10 ml πάντα      Chocolate 4%..............6x4=24 σταγόνες    Το αποτέλεσμα αυτής της δοσολογίας  με ικανοποιεί απόλυτα σε όλα τα αρώματα της εν λόγω εταιρείας.Σας προτείνω να ακολουθήσετε αυτόν τον εύκολο και ακριβή τρόπο υπολογισμού με βάση τα ποσοστά που δίνουν  οι Ιταλοί για κάθε άρωμα. "

Σημείωση το άρωμα chocolate πολύ σωστά η FA το άλλαξε από 4% σε 2% γιατί με την ωρίμανση το υγρό γίνεται πολύ σκούρο και χάνει τα καλά χαρακτηριστικά της γεύσης του . 12 σταγόνες στα 10 ml είναι αρκετές λοιπόν...
Επίσης μπορεί να θεωρηθεί ότι σύμφωνα με αυτόν τον υπολογισμό τα ποσοστά αρώματος είναι υπερβολικά-είναι πολλές οι σταγόνες, αλλά τα καινούργια μπουκαλάκια αρωμάτων (μπλε) έχουν πολύ λεπτή μύτη σε σχέση με τα παλιότερα και νομίζω πως θα ικανοποιήσει και αυτούς που δεν αρέσκονται στις έντονες γεύσεις.
Τέλος η ωρίμανση στα FA όπως ανέφερε και ο Makis66 παίζει καταλυτικό ρόλο.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα το υπέροχο Soho...

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3184 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 19:44 »
Πηρα σημερα το αρωμα butterscotch της FA.Μου μυριζει σαν το soho η κανω λαθος?? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3185 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 19:47 »
κάνεις λάθος, καμία σχέση

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3186 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 21:19 »
το soho δεν ατμίζεται με τίποτα, κανένα συνδυασμό μπας και το σώσουμε απ'το νεροχύτη;


Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3187 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 21:36 »
cappuccino, σοκολάτα, βανίλια, καραμέλα...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3188 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 21:54 »
το soho δεν ατμίζεται με τίποτα, κανένα συνδυασμό μπας και το σώσουμε απ'το νεροχύτη;

Στείλτο σε μένα.  :)) Είναι το καθημερινό μου all day

Επιβεβαιώνεται ότι ο καθένας βλέπει το κάθε άρωμα από διαφορετική σκοπιά. Άβυσσος η γεύση του ανθρώπου. :))

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3189 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 00:59 »
Καλησπερα παλιοτερα υπηρχε μια σελιδα του εδω εισαγωγεα των υγρων που ειχε αναρτημενες  πληροφοριες/αναλυσεις των υγρων.Επειδη δεν την βρισκω την σελιδα μπορω καπου να βρω τις αναλυσεις τους;
Ευχαριστω.

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3190 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 01:24 »

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3191 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 01:44 »

 επίσκεψη του Busardo στη flavourart







Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3192 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 21:49 »
παιδια για καπνικο αρωμα εχω τσεκαρει το soho μιας και θελω καπνικο που να εχει και μια γλυκια επιγευση αλλα δεν θελω να μου πολυ μελιαζει..τι πιστευετε για το soho χρειαζεται εξρα πυραζινη για να αποδωσει καλυτερα ειμαι αναμεσα σε soho και smoke x μιας και ειδα οτι ειναι βελτιομενο smoke καποιος που να εχει τσεκαρει και τα 2 μια ιδεα?sorry αν ειμαι off topic.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3193 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 14:54 »
Εχει δοκιμάσει κανείς το Torrone ( μαντολάτο ), να μου πει αν αξίζει;

Αποσυνδεδεμένος crab21

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3194 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 19:13 »
Πολύ καλό το μαντολάτο, αρκετά ρεαλιστικό και ιδανικό για πάντρεμα με φρουτάκια όπως το πορτοκάλι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279143 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias