vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

419 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, Lazy Dog, camber

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #345 στις: Ιουνίου 10, 2010, 16:53 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Πότε θα κάνουμε εκείνο το ατμοπάρτυ που λέγαμε ?   :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #346 στις: Ιουνίου 10, 2010, 17:01 »
:thumpup: :thumpup: :thumpup:
Πότε θα κάνουμε εκείνο το ατμοπάρτυ που λέγαμε ?   :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Πρέπει φίλε να το κανονίσουμε κάποιο ΣΚ τώρα που καλοκαιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #347 στις: Ιουνίου 13, 2010, 22:52 »
Επανέρχομαι στις γεύσεις από flavorart
10  γεύσεις στο mod μου σε κριτική πιό αυστηρή απο το Dancing with the Stars
:idiot1:

Είχα υποσχεθεί μια συγκεντρωτική κριτική σε όλες τις γεύσεις που δοκίμασα απο flavorart, ιδού λοιπόν
Όλες οι δοκιμές είναι στα 8-12mg περιεκτικότητα κυρίως σε 901 και 510.
Ατμίστηκαν τουλάχιστον 10ml σε κάθε δοκιμή
Η βάση ήταν σε όλες τις δοκιμές 70-100 % PG και 0-30% VG με 2-4% άρωμα και 1% MTS.
Μερικά από τα παρακάτω τα άτμισα έτοιμα απο flavor (οχι DIY), σε αυτή την περίπτωση το αναφέρω ώστε να ξεχωρίζει απο τα DIY.

Προσωπικές παρατηρήσεις (γούστα είναι αυτά)
-To ΜΤS όπως έχω ξαναγράψει βρίσκω ότι προσθέτει μάλλον παρά αφαιρεί ευχαρίστηση.
-Τείνω να καταλήξω ως προς τη βάση σε χρήση 20 % VG στο μείγμα, δίνει περισσότερο ατμό χωρίς να "πήζει" το υγρό, θέλει όμως το χρόνο της για να αφομοιωθεί στο μείγμα.

έχουμε και λέμε λοιπόν... με σειρά προτίμησης...

1. καφές esspresο 
Δεν με κούρασε καθόλου, αγόρασα 10 ml άρωμα και με βλέπω να μη με φτάνει. Γεμάτη και στρογγυλή γεύση. Καμία σχέση με ότι "κεφεοειδές" έχω δοκιμάσει στο παρελθόν (παλιό και νεο capuccino nobacco, roasted απο heaven κλπ)
Πιθανότατα είναι η γεύση μου    :thumpup:

2. perique black
Πολύ καλή και έντονη γεύση. Μοιάζει πολύ με το latakia, αλλά είναι λίγο πιό οξύ. Στο τέλος αφήνει μια ελάχιστη γευση "φαρμακίλας" που είναι κοινή σε όλες τις καπνιστικές γευσεις της flavor. Ατμίζεται ευχάριστα παντού και πάντα  :thumpup:

...Παρένθεση για  "φαρμακίλα"Μερικές φορές η φαρμακίλα είναι σχεδόν ευχάριστη όταν δεν είναι έντονη γιατί τονίζει το άρωμα. Σε άλλες περιπτώσεις όπως το Camtel είναι υπερβολική και δυσάρεστη. Μάλον πρόκειται για ένα πρόσθετο άρωμα της flavor που θα το δείτε σε όλες τις καπνογεύσεις της ακόμη και σε φρούτα ( δες παρακάτω blackberry) . Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η αίσθηση. Τέλος παρένθεσης...

3. Latakia 
Eξαιρετικό άρωμα, πιο ευώδες απ το perique αλλά λιγότερο έντονο στο άτμισμα. Το στόμα δεν "γεμίζει" αν με εννοείτε όπως στο perique. Θα δοκιμάσω στο μέλλον με
περισσότερη περιεκτικότητα. Σχεδόν μηδέν φαρμακίλα  :thumpup:

4, Hypnotic Myst
Γεύση φρουτώδης με ιδιαίτερο τόνο στο μήλο
Δεν μπουχτίζει , δεν κουράζει όπως άλλες φρουτώδεις που δοκίμασα κατά καιρούς
Ειναι σχεδιασμένο για ατμιστές που τους αρέσουν τα φρούτα.
Ας πούμε ότι το χαρακτηριστικό του είναι η γεμάτη γευση αλλά ως γευστική ένταση είναι έναν τόνο  χαλαρότερη  απο το apple. Φαρμακίλα μηδέν.  :thumpup:

5. Cuban Supreme
Καλό άρωμα , χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Εχει μια ελαφριά γεύση πούρου που δυσκολεύεσαι όμως να την αντιληφθείς. Πιό πολύ έχει μια ελαφρά αίσθηση λικέρ. Πάντως το Cuban είναι άτονο, χωρίς εξάρσεις  :hmmm:

6. Virginia
Το συγκεκριμένο άρωμα το άτμισα έτοιμο απο flavor σε βάση Velvet Cloud (VG). Αρκετά καπνιστικό άρωμα με μέτρια φαρμακίλα. Στην αρχή ξενίζει , αλλά μετά ατμίζεται καλά. Καμία σχέση με Virginia πάντως. Μου φάνηκε ως καλύτερη εκδοχή του Camtel. :hmmm:

7. Camtel
Ειναι το υγρό της flavor με την περισσότερη φαρμακίλα, καπνιστική γεύση ελάχιστη  :thumpdown:

8. Liquid Αmber
Στο site λέει "Warm and smooth, with a hint of fresh fruit and a delicate sourness in the aftertaste"
Δεν κατάλαβα τίποτα απ όλα αυτά ! Αδιάφορο , με αρκετή φαρμακίλα  :thumpdown:

9. Balackberry
Eπειδή το ατμίζω τώρα, δεν βλέπω την ώρα να τελειώσει. Αρκετά χάλια γεύση με έντονη φαρμακίλα. ΟΚ, μυρίζει μούρο του δάσους , δεν είναι το πρόβλημά του αυτό, αλλά δεν είναι του γούστου μου. Ποτέ δεν θα αγόραζα μούρα απ τον μανάβη , ούτε έχω πει ποτέ στον παγωτατζή να βάλει τέτοιο πράγμα στο παγωτό μου. Αλλά είπαμε , γούστα είναι αυτά. Φαρμακίλα μέτρια
( Το συγκεκριμένο ήταν έτοιμο από flavor απλά το ενίσχυσα ώστε να γίνει 10% νικοτινούχο )  :thumpdown:

10.  MTS σκέτο
Επειδή η flavor λέει ότι ατμίζεται και σκέτο έφτιαξα 5ml με 2 %. Πέρα απο το ωραίο χρώμα του, δεν με ικανοποίησε.
Δεν είναι πάντως υπεύθυνο για την "φαρμακίλα"  σε άλλα υγρά.

* Τα παραπάνω γούστα είναι προσωπικά, κάτι σαν δημοσιευμένα personal vapored data , οποιαδήποτε ομοιότητα γούστων ή διαφορών με άλλους συνατμιστές είναι εντελώς τυχαία και πιθανόν περιστασιακή  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2010, 23:24 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #348 στις: Ιουνίου 13, 2010, 23:20 »
μπράβο Σταύρο, πολύ ενδιαφέρουσα και ωραία κριτική - παρουσίαση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #349 στις: Ιουνίου 13, 2010, 23:40 »
Ωραίος Σταύρο :thumpup:

Κάποιος έπρεπε να το κάνει επιτέλους :))

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #350 στις: Ιουνίου 13, 2010, 23:59 »
Πολύ ωραία η κριτική Σταύρο!

Το Camtel άρχισα να το απολαμβάνω πραγματικά όταν το αραίωσα πολύ αλλιώς μου έφερνε λίγο σε.. κολώνια!
Οταν λέω το αραίωσα πολύ εννοώ μια σταγόνα στα 5 ml...
Πάντως αυτή η αίσθηση "φαρμακίλας" αν εννοείς μια  γλυκόπικρη γεύση που δεν γινεται άμεσα αισθητή αλλά σου μένει στο στόμα σαν επίγευση
υπάρχει ακόμη και σε αυτήν την αραίωση...

Στο cuban supreme δεν μπορώ να καταλάβω μυρωδιά η γεύση πουρου παρόλα αυτά είναι αξιοπρεπές.

Οταν σου δοθεί ευκαιρία, δοκίμασε το mellow sunset, κατά τη γνώμη μου το πιο κοντινό στην μυρωδια (άκαυστου) καπνού από όλη τη σειρά.
Μου θυμίζει αδιόρατα μη αρωματικό καπνό στριφτού όπως μυρίζει στο σακουλάκι του.

Υ.Γ.
Κάτι άλλο που παρατήρησα και δεν ξέρω αν έτυχε και σε άλλους είναι το εξής.
Όταν όλη την ημέρα ατμίσω εναλλάξ πολλές διαφορετικές καπνικές γεύσεις της flavourart.
(π.χ. σήμερα άτμισα Latakia, Perique, Burley, Camtel, Dark Vapure, mellow sunset)
Οταν κάνω κάτι τέτοιο μου μένει στην μύτη (απο εκεί βγάζω τον καπνό) μια μυρωδιά που την αντιλαμβάνομαι
όταν εισπνέω σά να έχω  καπνίσει κάποιο βαρύ καπνό η πούρο, αδιόρατη βέβαια και -εννοείται- χωρίς να έχω καπνίσει.
Αυτό μου κάνει εντύπωση...


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2010, 00:28 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #351 στις: Ιουνίου 14, 2010, 01:01 »
Παράθεση
Κάτι άλλο που παρατήρησα και δεν ξέρω αν έτυχε και σε άλλους είναι το εξής.
Όταν όλη την ημέρα ατμίσω εναλλάξ πολλές διαφορετικές καπνικές γεύσεις της flavourart.
(π.χ. σήμερα άτμισα Latakia, Perique, Burley, Camtel, Dark Vapure, mellow sunset)
Οταν κάνω κάτι τέτοιο μου μένει στην μύτη (απο εκεί βγάζω τον καπνό) μια μυρωδιά που την αντιλαμβάνομαι
όταν εισπνέω σά να έχω  καπνίσει κάποιο βαρύ καπνό η πούρο, αδιόρατη βέβαια και -εννοείται- χωρίς να έχω καπνίσει.
Αυτό μου κάνει εντύπωση...

 Το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Μάλλον επειδή η flavor χρησιμοποιεί πραγματικά υλικά για να παράξει αρώματα.
 Αν αφήσεις 2-3 μέρες μερικά φύλλα καπνού από τσιμπούκι ή πούρο μέσα σε PG και μετά αφού τα σουρώσεις προσεκτικά πολλές φορές, τα ατμίσεις θα καταλάβεις τι εννοώ. Μυρίζουν όπως το αυθεντικό.

Αυτό που λες "άκαυστου καπνού" είναι το ιδίωμα της flavor που ( για μένα) το έχει πετύχει σε perique και latakia.

Αλλά , μη κολάς στις τσιγαρίσιες τους γεύσεις. Νομίζω ότι εκεί πειραματίζονται, στα άλλα έχουν κατασταλάξει και είναι καλύτεροι , δοκίμασε το esspresso και θα με θυμηθείς  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #352 στις: Ιουνίου 14, 2010, 01:07 »
Παράθεση
Πάντως αυτή η αίσθηση "φαρμακίλας" αν εννοείς μια  γλυκόπικρη γεύση που δεν γινεται άμεσα αισθητή αλλά σου μένει στο στόμα σαν επίγευση
Αυτή ακριβώς εννοώ !

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #353 στις: Ιουνίου 14, 2010, 10:12 »
http://www.vaporbomb.com
Αλλα κόλπα και απο Αμερική με υγρά Flavour Art  :thumpup:
Με custom made liquids και same day shipping  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2010, 10:21 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #354 στις: Ιουνίου 14, 2010, 10:28 »
Camtel είναι η αναφερόμενη και ως desert ship ?
Edit: Ακυρο, το βρήκα διαφορετική την παρουσιάζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2010, 10:41 από Lancerlot »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #355 στις: Ιουνίου 14, 2010, 10:48 »
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Μάλλον επειδή η flavor χρησιμοποιεί πραγματικά υλικά για να παράξει αρώματα.
 Αν αφήσεις 2-3 μέρες μερικά φύλλα καπνού από τσιμπούκι ή πούρο μέσα σε PG και μετά αφού τα σουρώσεις προσεκτικά πολλές φορές, τα ατμίσεις θα καταλάβεις τι εννοώ. Μυρίζουν όπως το αυθεντικό.

Αυτό που λες "άκαυστου καπνού" είναι το ιδίωμα της flavor που ( για μένα) το έχει πετύχει σε perique και latakia.
Έτσι εξηγείται λοιπόν....
Ελπίζω να μην ξεχνούν να αφαιρέσουν τις νιτροσαμίνες!

Αλλά , μη κολάς στις τσιγαρίσιες τους γεύσεις. Νομίζω ότι εκεί πειραματίζονται, στα άλλα έχουν κατασταλάξει και είναι καλύτεροι , δοκίμασε το esspresso και θα με θυμηθείς  :thumpup:

O espresso  της F.A. είναι καλύτερος απο τον espresso της καφετέριας! πραγματικά άπαιχτος!

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #356 στις: Ιουνίου 14, 2010, 20:08 »
Πράγματι ...Espresso και latakia είναι απο τα καλύτερά τους ...Επίσης μπορείτε να προσθέσετε και λίγο capuccino ή caramel στο espresso για να δώσετε ενα τόνο πιο γλυκό στο τελικό αποτέλεσμα

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #357 στις: Ιουνίου 15, 2010, 20:49 »
Τι τραγική courier υπηρεσία είναι αυτή:


Έφυγε από Ιταλία στις 8 Ιουνίου και μέχρι σήμερα (7 μέρες μετά) έχει περάσει από Αυστρία, Ουγγαρία, Βουλγαρία, Θεσσαλονίκη και από τα ξημερώματα είναι στην Αθήνα αλλά όχι στα χέρια μου :))

Κάνει κανένας ποδηλάτης το γύρο της Ευρώπης και μου το φέρνει αυτοπροσώπως; ;D

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #358 στις: Ιουνίου 15, 2010, 21:14 »
με φορτηγο τα φερνουν....ρε τι μπουζουκια ειναι αυτα?με τρεχαντηρι αμα τα φερναμε απο απεναντι πιο γρηγορα θα τα φερναμε.θα καναμε και την πλακα μας :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #359 στις: Ιουνίου 15, 2010, 21:57 »
με φορτηγο τα φερνουν....ρε τι μπουζουκια ειναι αυτα?με τρεχαντηρι αμα τα φερναμε απο απεναντι πιο γρηγορα θα τα φερναμε.θα καναμε και την πλακα μας :laugh1:
αν θέλετε να ναυλωσετε κανά βαπορι για υγρά εδώ είμαι εγώ.Tωρα βέβαια πόσο φορτίο θα παραλαβενετε αυτό είναι αλο θεμα :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias