vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

424 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, dkostas, tibolaso, angelosdes, john67, gigelis78, lagoudakis, Olga68

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1140 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 23:24 »
Μόλις έφτιαξα DIY με αρώματα maxxboro, virginia. Εξαιρετικά!!!!!! Λεπτή, φίνα γεύση κι άρωμα.
Βέβαια παίζει ρόλο και το κατάστημα. Τα δικά μου ήταν από το hlektroniko-tsigaro.com
Η αλήθεια είναι ότι από άλλο κατάστημα δεν ηταν τόσο αρωματικά και φίνα.
Γυάλινο φιμέ μπουκαλάκι με σταγονόμετρο.
Αύριο θα φτιιάξω dark vapure & RY4. Από τη μυρωδιά τους λέω ότι θα είναι κι αυτά εξαιρετικά.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1141 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 23:26 »
Είναι λίγο περίεργα τα καπνικά αρώματα της FA. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ποσότητα του αρώματος, αν βάλεις λίγο βγαίνει μια ελαφριά απροσδιόριστη χορταρίλα, αν βάλεις πολύ μοιάζει με σιρόπι. Ακόμα χειρότερα κάθε άρωμα έχει τη δική του σωστή περιεκτικότητα που τονίζει τα χρώματα του κάθε αρώματος. Ενα καλό σημείο εκκίνησης είναι οι 10 σταγόνες ανά 10ml.
Εχω πειραματιστεί σχεδόν με όλα τα καπνικά της FA πάρα πολύ και πολύ βάση έχει πεταχτεί στο νεροχύτη, αρχικά αισθανόμουν όπως εσύ, όλα μου φαίνονταν τραγικά, τους έδωσα  περισσότερο χρόνο και κυρίως δεν δοκιμάζουμε πολλά μαζί, ουτε αυξάνουμε-μειώνουμε την περιεκτικότητα και δοκιμάζουμε συνέχεια, στο τέλος θα σου φαίνονται όλα ίδια! Αν χρησιμοποιείς Velvet Cloud θα σου πρότεινα να την αλλάξεις στα καπνικά, είναι υπερβολικά γλυκιά και τα κάνει όλα σιρόπια (καλό αυτό για τις γλυκιές γεύσεις), αντίθετα αν είσαι λάτρης της VG, η MIST είναι πιο ουδέτερη, αλλιώς χρησιμοποίησε κάτι με PG. Επίσης αν θές να δώσεις μια πιο τσιγαρίσια αίσθηση τοτε βάλε και λίγο Bitter Wizzard να πικράνει η επίγευση.
Τελευταία μου αρέσει πολύ ενα μίγμα (για 10ml) :

8 σταγόνες Cuban Suprime
4 σταγόνες Perique Black ή Dark Vapure (και τα δύο έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα, το Vapure έχει πιο βαρύ background)
2 σταγόνες Bitter Wizzard

 ΥΓ: Το μόνο που δεν μπορώ με τίποτα είναι το MaxxBlend, όπως και να το δοκίμασα μου βγάζει μια μούργα από πολυκαιρισμένο ντενεκέ λαδιού, ακόμα και σε ανάμιξη, μου χάλασε το υπόλοιπο υγρό...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2012, 23:34 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1142 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 23:47 »

Φιλε slammer ειμαι νεος στα DIY υγρα και πειραματιζομαι ακομη.
Επειδη ατμιζω υγρα με μεγαλυτερο ποσοστο PG, τα υγρα που δοκιμασα να φτιαξω ηταν στην ιδια φιλοσοφια.
Η τελευταια μου απογοητευση ηταν ενα υγρο 2ml με 70/30 PG/VG στα 16 mg στο οποιο εριξα 2 σταγονες Tobacco Virginia.
Για να δοκιμασω τις γευσεις δεν εφτιαχνα μεγαλες ποσοτητες  2-5 ml, και το περισσοτερο που χρησιμοποιησα ηταν 2 σταγονες στα 5 ml υγρο, αλλα αυτη η φαρμακιλα ειναι τοσο εντονη που μου γυριζει τα αντερα.

Ακομη και απο το μπουκαλακι αν μυρισεις δεν υπαρχει σαφης μυρωδια καπνικου, η κατι τελος παντων που να θυμιζει καπνο. Κι αν υπαρχει, τον κρυβει αυτη η εντονη οσμη αποσμητικου (που μονο καπνο δεν θυμιζει).  :wall:

Τα χαπια μου !


Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1143 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 23:57 »
Καταλαβαίνω, αλλα ο προσδιορισμός της σωστής αναλογίας στα 2 ml είναι εξαιρετικά δύσκολος γιατί μπορεί με μια σταγόνα να περάσεις εύκολα από το λίγο στο πολύ.
Από την άλλη μεριά είναι πιθανό η αντίληψη της FA για τα καπνικά να μη συμπίπτει με τη δική σου.....

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1144 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 00:06 »

Σωστο...ομως συμπτωματικα η αντιληψη μου για τον καπνο, συμπιπτει απολυτα με την αντιληψη αλλων εταιρειων που παρασκευαζουν ετοιμα υγρα οπως η Halo και η Nobacco. Αυτο πρακτικα σημαινει, οτι η δικη μου αποψη για την γευση που πρεπει να εχει ο καπνος ειναι ιδια με την γενικα αποδεκτη.

Αυτο ηταν που με εκανε αρχικα να ρωτησω μηπως κανω κατι λαθος εγω, γιατι δυσκολευομαι να πιστεψω οτι εχουν πεσει τοσο εξω.  Αλλιως, κατι αλλο πρεπει να συμβαινει.

Χρησιμοποιεις αρωματα F.A. αγορασμενα απο funstore (στο πλαστικο μπουκαλακι)?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1145 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 00:14 »
Χρησιμοποιεις αρωματα F.A. αγορασμενα απο funstore (στο πλαστικο μπουκαλακι)?
Μέχρι τώρα ναι....  Λές να μην είναι FA? Λες να τα μαγειρεύουν? Δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα τον είχαν ξεφωνίσει τον άνθρωπο...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1146 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 00:25 »
Από μαγαζί σε μαγαζί παίζουν πολλά. Δεν ξέρω τι ακριβως, αλλά πήρα κι απο φαν κι από το ηλεκτρονικό και είχαν διαφορά.
Του hlektroniko-tsigaro.com ήταν πιο φίνα, πιο αρωματικά.
Βέβαια, στη γεύση υπάρχουν διαφορές και στο γούστο, σωστά;;

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1147 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 00:30 »
Το φίνα και αρωματικά ίσως να έχει να κάνει με τον χρόνο που τα έχει ο καθένας στην αποθήκη του και από τις συνθήκες φύλαξης.
Μια και έχεις πάρει και από τους δυο, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν κοινά αρώματα, σε αυτά υπάρχει διαφορά? Δε μιλάω για λιγότερο ή περισσότερο  αρωματικά, αλλα για σοβαρές διαφορές  στο άρωμα ....

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1148 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 00:37 »

Μισο λεπτο βρε παιδια...εχει κανεις καμμια αμφιβολια οτι το Desert Ship της Nobacco εχει αρωμα και γευση καπνου.
Ναι συμφωνω οτι σε πολλους μπορει να μην αρεσει..δεκτον...ομως ειναι ενα αρωμα καπνου που δεν αρεσει.

Τα υγρα που εχω παραλαβει χρειαζονται αρκετη φαντασια για να πεισεις τον εαυτο σου οτι εχουν γευση και αρωμα καπνου.
Για τετοια διαφορα μηλαω.

Μηπως τελικα τα αρωματα πρεπει να αφεθουν να ωριμασουν πριν τα χρησιμοποιησω?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1149 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 00:45 »
το μήλο που δοκίμασα κι από τους δυο είχε διαφορά στην αίσθηση. Του Ηλ.Τσ. ήταν πιο απαλό και ταυτόχρονα πιο γεμάτο, πιο φίνο. του Φ ήταν πιο πουσαρισμένο, αλλά πιο τραχύ και μπουχτιστικό.
Τώρα, εσύ nikoshat αν θεωρείς ότι το DS που ήταν και το πρώτο μου έχει άρωμα και γεύση καπνού, τότε μάλλον δεν ταιριάζουν τα γούστα μας και μάλλον θα πρέπει να επιλέξεις αυτά που δεν αρέσουν σε μένα  :) :) Ξηρό ίσως, γεύση καπνού δεν κατάλαβα.
Να σου πω την αλήθεια πάντως, άρωμα που να το άτμισα και να είπα έκανα μάρλμπορο ή κάμελ, όχι, δε νομίζω ότι υπάρχει. Γενικά στο η.τ. καπνικά μάλλον λέμε αυτά που δεν είναι φρούτο ή γλυκό ή καφές κλπ. Αλλά, βρήκα ατμοποιητή τσιγαρίσιο. Οτι κι αν έβαζα, γεύση τασάκι με ολίγον πλαστικό μου έβγαζε. Μήπως να το δοκίμαζες με ένα ξηρό ατμο-υγρό;

Προσωπικές απόψεις βέβαια είναι αυτές, έτσι; Νομίζω ότι κάποιος που ξετρελαίνεται με τα ίδια υγρά που ξετρελαίνεσαι κι εσύ θα μπορούσε να σου προτείνει με περισσότερη ασφάλεια κάτι.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1150 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 00:49 »
Η ξηρότητα που δημιουργούν μερικά έτοιμα υγρά για να είναι πιο τσιγαράτα ( άλλο καπνικά ) πολλές φορές οφείλεται σε πρόσθετα που βάζει ο κατασκευαστής....

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1151 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 01:16 »
Χεχε..εχω μια φοβερη περιεργεια να μυρισω τα αρωματα που εχετε εσεις.
Γιατι τα δικα μου αν δεν τα ατμισω τελικα ...θα γινουν ωραιοτατα αποσμητικα σωματος  :))

Ειδικα εκεινο το φαρμακερο Cowboy Blend ειναι σκετο πατσουλι

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1152 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:05 »
Mόλις δοκίμασα RY4 και dark vapure. Πολύ καλά.
Τα χτεσινά Virginia & Maxxboro ακόμη καλύτερα. πιο ραφιναρισμένα κι αρωματικά

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1153 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:11 »
Τα χτεσινά Virginia ...

Αυτο το Virginia ειναι το λεγομενο Tobacco Virginia που εχω η υπαρχει κι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1154 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:13 »
petra, ετοιμα υγρα η DIY?   :idiot1:

Νικο το ιδιο ειναι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:37 από Γιάννης Μ »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279282 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias