vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

379 επισκέπτες, 8 χρήστες
Blackwolf, dkostas, kourlis, anetost, manoslykos, gfilip, lagoudakis, lounik

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #105 στις: Μαρτίου 02, 2010, 00:51 »
μόλις δοκίμασα το tobacco με mellow sunset.

Απαράδεκτο!!!! Καταστροφικά άσχημο. :o  :heat:
Μυρίζει πιπέρι, μέντα ή δυόσμο και κάτι άλλο άσχημο μαζί.
Χτύπημα πολύ μέτριο για high. Μάλλον περισσότερη αίσθηση κάνει το "πάγωμα" της μέντας στο λαιμό.

Ο λαιμός μου μετά απο ένα φιλτράκι που άτμισα άρχισε και πονάει/γδέρνει σα να είμαι άρρωστος.

Πωλείται/Ανταλλάζεται/Χαρίζεται/Το'χω/Διπλό/Τ'αλλάζω/Τα ρέστα μου/Βγήκα  :angry_tickedoff:
Το ανταλλάσσω με το desert ship!

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #106 στις: Μαρτίου 03, 2010, 03:21 »
Σήμερα παρέλαβα μερικά μπουκαλάκια με γεύσεις! Το black cherry είναι φανταστικό! :thumpup: Έσταξα και στα 5ml δύο σταγονίτσες  από κρυστάλλους μέντας και το απογείωσε!! Από αύριο έχουμε βατόμουρο, καρπούζι, πεπόνι, μαντολάτο (torrone), κάστανο (chestnut), κρέμα Βιέννης, βελανιδιά (oak wood) και αμύγδαλο. Για να δούμε! :)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #107 στις: Μαρτίου 03, 2010, 07:34 »
Καλώς τα δέχτηκες και καλοάτμιστα!
Αναμένουμε εντυπώσεις με αγωνία!
Μερικές ερωτήσεις:
-Πόσες ημέρες έκαναν να έρθουν? (και με τι τρόπο αποστολής)
-Η συσκευασία ήταν εντάξει (αν υπήρχαν διαρροές στα μπουκαλάκια εννοώ)
-Χρησιμοποιείς κανένα απο τα Heaven Juice (Traditional, Velvet Cloud, Ice Blade) ?
-Εχεις χρησιμοποιήσει το MTS Vape Wizard?

Επίσης πληροφοριακά, το Online shop τους άλλαξε καθώς και τα ml των αρωμάτων τους
 δηλαδή κατάργησαν τα 15 ml και στη θεση τους έβαλαν 20ml λίγο πιο ακριβά, πολύ κρίμα θα προτιμούσα 5ml πιο φτηνά
αλλά απο τους ίδιους (και όχι απο τους Αγγλους πχ Liberty Flights) και προσθέσαν 2-3 νεα καπνικά αρώματα (Marlboro Ultimate, Shade, Camtel Ultimate)

Επίσης αύξησαν το βάρος που αποστέλλουν με τον οικονομικό τρόπο στα 1000γραμμάρια (απο 500 νομίζω)  και ο "ακριβός" τρόπος πήγε στα 28 Ευρώ από 27...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #108 στις: Μαρτίου 03, 2010, 14:11 »
Πάνο, από Liberty Flights τα παράγγειλα http://www.liberty-flights.co.uk/product.asp?id=15 καθώς επίσης και PG/VG 24mg http://www.liberty-flights.co.uk/product.asp?id=56.
Οι συσκευασίες είναι των 5ml και υπήρχε κάποια διαρροή όπως επίσης και μια άσχημη μυρωδιά. Τα παρέλαβα 10 μέρες μετά την παραγγελία μου. Από Flavourart, εκτός του ότι δεν διαθέτει 5ml, τα είχα παραλάβει 20 μέρες μετά την παραγγελία μου! MTS Vape Wizard παρέλειψα να παραγγείλω αν και το είχα σκοπό.
Από Heaven Juice, Traditional που έχω πάρει, και μόνο τσιγαρίσια, δεν μου άρεσε κανένα!
Έξοδα αποστολής, 5.49 στερλίνες.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #109 στις: Μαρτίου 03, 2010, 16:28 »
Σε ευχαριστώ Βασίλη!

Τα τσιγαρίσια που δεν σου άρεσαν, θύμιζαν καθόλου τσιγάρο ή καπνό έστω και λίγο ή έμοιαζαν με μείξη άσχετων με καπνό αρωμάτων?

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #110 στις: Μαρτίου 03, 2010, 16:34 »
Παράθεση
-Χρησιμοποιείς κανένα απο τα Heaven Juice (Traditional, Velvet Cloud, Ice Blade) ?
-Εχεις χρησιμοποιήσει το MTS Vape Wizard?

1) Χρησιμοποιείς αναγκαστικά ένα από αυτά αφού αυτά είναι η βάση (ο βασικός διαλύτης) μέσα στην οποία διαλύονται τα αρώματα. Αν είναι σε υψηλή περιεκτικότητα η νικοτίνη, κόβεις το όλο υγρό με απλή VG/PG (και νερό 5-15% αν είναι πολύ πυκνό) για να το φέρεις στα επίπεδα που επιθυμείς. Έτσι φυσικά θα εξασθενίσει και το άρωμα οπότε έχεις φροντίσει να το υπολογίσεις ποσοστιαία στο σύνολο του υγρού.   
2) Το Wizard δεν προσδίδει σχεδόν κανένα άρωμα, παρόλο που αν το μυρίσεις στο μπουκαλάκι του έχει κάποια δική του (καλούτσικη) μυρωδιά. Έχει χρώμα ιωδίου και κάνει το υγρό πιο απαλό και πυκνό επιδρώντας στους γευστικούς υποδοχείς της γλώσσας για να μην αισθάνεσαι κάψιμο-τσίμπημα-οξύτητα κ.λ.π .

Για τα τσιγαρίσια υγρά το έχουμε ήδη πει οτι είναι πολύ διαφορετικά από αυτά που έχουμε συνηθίσει και κατα γενική ομολογία του φόρουμ μας, δεν αρέσουν. Οι "γλυκές" γεύσεις όμως είναι καλές.
Στο νέο eshop, τα έξοδα αποστολής με απλό ταχυδρομείο από Ιταλία έχουν διαφοροποιηθεί και πάνε σύμφωνα με το βάρος και είναι κατάτι φθηνότερα από πριν που η χρέωση ήταν flat rate στα 7.50 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #111 στις: Μαρτίου 03, 2010, 22:32 »
Σε ευχαριστώ Βασίλη!

Τα τσιγαρίσια που δεν σου άρεσαν, θύμιζαν καθόλου τσιγάρο ή καπνό έστω και λίγο ή έμοιαζαν με μείξη άσχετων με καπνό αρωμάτων?
Όπως έγραψε και ο marbass, δεν έχουν καμία σχέση με καπνό. Είναι μέχρι και για πέταμα! 8) Μιλάω για Dark Vapure, Desert Ship και Cowboy Blend. Τώρα, αν κρίνω από τις γεύσεις που έχω δοκιμάσει, το Latakia είναι καλούτσικο και μάλλον καλύτερο το Cuban Supreme το οποίο πιο πολύ με μαύρο ρούμι μοιάζει η γεύση του αλλά ατμίζεται.
Κι επειδή με έβαλες στην πρίζα :D, παράγγειλα τις δύο νέες γεύσεις που αναφέρεις (Marlboro και Camel)! Ίδωμεν! :)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #112 στις: Μαρτίου 03, 2010, 22:41 »
Να μη σε απογοητεύσω Βασίλη αλλά το Marlboro ήταν από τα πρώτα που παρήγγειλα (πριν 4-5 μήνες) και ήταν μακράν το χειρότερο (καμία μα καμία μιλάμε σχέση με Μαρλμπορο).
Αν εξακολουθεί να έχει και σήμερα την ίδια σύνθεση ....αχ, βαχ, κλαψ, κλουψ, λυγμ..

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #113 στις: Μαρτίου 03, 2010, 22:42 »
Παράθεση
το Latakia είναι καλούτσικο και μάλλον καλύτερο το Cuban Supreme το οποίο πιο πολύ με μαύρο ρούμι μοιάζει η γεύση του αλλά ατμίζεται.
Κι επειδή με έβαλες στην πρίζα :D, παράγγειλα τις δύο νέες γεύσεις που αναφέρεις (Marlboro και Camel)! Ίδωμεν! :)

- To Latakia , το εγκρίνω και εγώ, είναι ίσως το καλύτερο.
- το Cuban Supreme το δοκίμασα σε μίγμα με HG RY4  όπου το RY4 έβγαζε έντονη γεύση και δεν με άφησε να καταλάβω καλά το Cuban. Επειδή μου τελείωσε το άοσμο θα δοκιμάσω το Cuban χωρις νικοτίνη και θα ξαναγράψω. Πάντως γενικά δεν φαίνεται άσχημο
- Το Virginia είναι απαράδεκτο για τα γούστα μου
- Το Camel , έχω στα 18mg απο flavor arts (δικό τους μιγμα) , είναι λίγο περίεργη γεύση αλλά μου αρέσει, έχει μια "υπόξινη" γεύση σε ροζ-πορτοκαλί χρώμα, που στο βάθος της μόνο θυμίζει τσιγάρο. έχει καλό κτύπημα, σε φίλο παντως που το έδωσα δεν του άρεσε.
Πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο αν στο άρωμα μπει και ΜΤS ή μόνο του . MTS δεν έχω δοκιμάσει , αλλά νομίζω ότι στα fixed υγρα της flavor το βάζουν μέσα για να δώσει "σώμα"

EDIT
επίσης παρατήρησα ότι το άρωμα εξασθενίζει αρκετά γρήγορα με τη χρήση . Οπότε , έστω κι αν είστε σίγουροι για το αποτέλεσμα , μη φτιάχνετε μεγάλες ποσότητες. Σε ένα που έφτιαξα 30ml εξασθένησε και αναγκάστηκα να του ρίξω άλλες 3-4 σταγόνες για φρεσκάρισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2010, 22:49 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #114 στις: Μαρτίου 03, 2010, 22:55 »
- To Latakia , το εγκρίνω και εγώ, είναι ίσως το καλύτερο.
Αφου το εγκρινει και ο μπαρμπα abet παλι καλα!!! :)
εχω ηδη παραγγηλει 
Heaven Juice pack: 50 ml - Heavy 36 mg Ice Blade, No aroma
MTS Vape Wizard
Propylene glycole USP  (δεν γραφει μλ ειναι 100;)
Vegetable Glycerol USP (για να βγαζει λιγο ατμο αλλα πρωτα θα δοκιμασω λιγο να δω αν χαλαει πολυ την γευση)
Tobacco flavor Latakia
Tobacco flavor Cuban supreme
Tobacco flavor Perique black και λεει
The strongest and darkest Harsh and probably the most similar to the real cigarette smoke. Braves can vape it on its own, but it can be used to impart strong notes to aromatic tobacco flavor. A tough guy for tough vapers. Start with 1%
(το εχει δοκιμασει κανενας);

συνολο 42.30 μαζι με τα μεταφορικα.
Αντε να δουμε τι θα δουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #115 στις: Μαρτίου 03, 2010, 22:58 »
Αντε να δούμε και το Perique black Χρήστο !

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #116 στις: Μαρτίου 03, 2010, 23:02 »
απ οτι καταλαβα ειναι και καλα πολυ δυνατο και το χρησημοποιουν για να δυναμωσουν την γευση αλλων αρωματων,και ειναι το πιο κοντινο σε καπνο.
γιατι εχω την εντυπωση οτι θα ειναι και αυτο γλυκο;;; :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #117 στις: Μαρτίου 03, 2010, 23:15 »
τη γλυκίλα δεν μπορείς να την αποφύγεις τελείως , γιατί η PG -  VG είναι γλυκιά
το θεμα είναι το άρωμα να μειώνει λιγο τη γλυκιλα

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #118 στις: Μαρτίου 04, 2010, 01:16 »
Να μη σε απογοητεύσω Βασίλη αλλά το Marlboro ήταν από τα πρώτα που παρήγγειλα (πριν 4-5 μήνες) και ήταν μακράν το χειρότερο (καμία μα καμία μιλάμε σχέση με Μαρλμπορο).
Αν εξακολουθεί να έχει και σήμερα την ίδια σύνθεση ....αχ, βαχ, κλαψ, κλουψ, λυγμ..
Πριν 4-5 μήνες? Υπήρχαν? Δεν τα είχα ξαναδεί, υποτίθεται είναι νέες γεύσεις και είχαν σαν Marlboro το cowboy blend και σαν Camel το desert ship.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 04, 2010, 07:24 »
Είναι -τουλάχιστον κατα τους Ιταλούς- νέες γεύσεις στη νέα σειρά ultimate.
Πάντως δεν είδα πουθενά κανένα review (δεν έψαξα και παρα πολύ) για τη σειρα Ultimate ώστε να πάρουμε μια ιδέα τι παίζει.

Εκανα κι εγώ χθές παραγγελία, το Camel απο Ultimate (το μόνο απο τις καπνικες σειρές που παράγγειλα), και
αρκετά άλλα απο τις μη καπνικές γεύσεις (apricot, cocoa, tiramisu κτλ),  και τα περιμένω...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279384 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias