vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

405 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 17, 2010, 19:38 »
Τα πιο πολλα υγρα είναι water. ΣΕ καποια υπαρχει και η επιλογη του oil αλλα το συστημα πάντα έχει ως στανταρ επιλογη το water. Δεν έχω βρει κάποιο που να είναι μόνο oil .
Απλα το τονισα για να μην το κάνεις εσυ  ;)

Επισης μην ξεχάσεις να πάρεις σκετη VG ή PG μιας που ψωνιζεις τώρα για να μην ψάχνεις μετά. Εκτος αν θα τα ατμιζεις στα 18mg οποτε δεν την χρειάζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 17, 2010, 20:10 »
Βασίλη, η διεύθυνση του ecofarm;

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 17, 2010, 20:24 »
Βασίλη, η διεύθυνση του ecofarm;
Από φαρμακείο το πήρα εγώ. Η ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.ecofarm.net/Products.aspx?pid=000000000000023.EL

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 18, 2010, 01:38 »
τα τελευταία μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2022, 23:48 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 19, 2010, 10:08 »
Βασίλη, PG ή VG;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 19, 2010, 10:47 »
Παράθεση
Τα πιο πολλα υγρα είναι water. ΣΕ καποια υπαρχει και η επιλογη του oil αλλα το συστημα πάντα έχει ως στανταρ επιλογη το water. Δεν έχω βρει κάποιο που να είναι μόνο oil

H PG και VG ειναι υδατοδιαλυτές και δεν διαλύονται σε λάδι. Γι αυτό έχει ως στανταρ επιλογη το water

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 19, 2010, 10:51 »
απο panos
Παράθεση
Παιδιά ξέρει κανείς αν είναι όλα τα αρώματα της flavourart απο τις κατηγορίες "Sweet flavors" και "Tropical garden" κατάλληλα για άτμισμα?
Εννοώ πχ να μην περιέχουν ζάχαρη κτλ
Δεν έχεις παρά να τους ρωτήσεις. Κάνουν και χρήση  skype.

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 19, 2010, 13:27 »
Απο το site της FlavourArt copy-paste

"Our flavors DOES NOT contain sugars, protein, genetic modified ingredients, animal ingredients of any kind, preservatives, sweeteners and colors. They are all gluten and peanut free. Great for diabetics, vegetarian and vegans.
Water soluble flavors are based on pharmaceutical grade propylene glycol and water. Average caloric count for water soluble  flavors is 200 calories for 100 grams flavor. Oil soluble flavors are based on sunflower oil or triacetin. Average caloric count is 700 calories for 100 grams flavor."

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 11:32 »
Εδώ και μια βδομάδα ατμίζω υγρά από Flavourart.
Οι γεύσεις που παρήγγειλα ήταν :
Apple pie , Black cherry , Blackberry , Tiramisu όλα PG non.

Όλα τα υγρά αφήνουν μια έντονη γεύση στο στόμα και φυσικά δεν έχουν ίχνος κτυπήματος.

Apple pie : Όμορφη γλυκιά γεύση που δεν έχει καμιά σχέση με μηλόπιτα. Μια απροσδιόριστη γλυκιά  γεύση που μου αρέσει αλλά κουράζει άμα την κάνεις όλη μέρα.
Black cherry : Γεύση cherry κάτι σαν καραμέλα halls που επίσης αφήνει μια γλυκάδα στο στόμα. Είναι το υγρό που χρησιμοποιώ συνέχεια με μικρά διαλείμματα από ECOpure-Menthol και apple pie.
Blackberry : Λίγες τζούρες έκανα και η γεύση που αφήνει είναι κάτι σαν σαπούνι.
Tiramisu : Υπερβολικά γλυκό και με υπερβολικά έντονο άρωμα. Δεν άντεξα για πάνω από 5-6 τζούρες και πέρασαν 2 μέρες να φύγει η μυρωδιά από τον ατμ.

Αυτά σε evo με 2 ατμ που έχω και είναι αρκετά ταλαιπωρημένοι περίπου 1 μήνα που τους χρησιμοποιώ (έχω δώσει παραγγελία από Κίνα για πίπα 601 και μερικούς ατμ 401 από  6/1 και ακόμα να έρθουν). Όταν παραλάβω τους νέους ατμ θα ξαναδοκιμάσω τα υγρά να δω τι παίζει.

ΥΓ1. Οι μόνες γεύσεις που έχω δοκιμάσει είναι
 ECOpure – Menthol non και έτοιμα φιλτράκια για evo.
ΥΓ2. Παρήγγειλα 4χ30ml και αυτά που μου ήρθαν γράφουν στην ετικέτα 100ml. Το μέγεθος τους είναι υπερδιπλάσιο από το μπουκαλάκι που έχω με το ecopure ενώ είναι γεμισμένα μέχρι το πώμα. Κάποια στιγμή θα αγοράσω ογκομετρικό σωλήνα να δω ακριβώς τι ποσότητα μου έστειλαν. 

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 12:23 »

YΓ2. Παρήγγειλα 4χ30ml και αυτά που μου ήρθαν γράφουν στην ετικέτα 100ml. Το μέγεθος τους είναι υπερδιπλάσιο από το μπουκαλάκι που έχω με το ecopure ενώ είναι γεμισμένα μέχρι το πώμα. Κάποια στιγμή θα αγοράσω ογκομετρικό σωλήνα να δω ακριβώς τι ποσότητα μου έστειλαν. 


Η flavourart το κανει συχνα αυτο να "χαρίζει" σε ποσοτητα :)
Αν καταλαβα καλά πρεπει να σου έστειλαν το μπουκαλακι που χωραει 125ml στην τιμή των 30ml.
μονο στην νικοτίνη δεν χαριζουν τιποτα :(

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 12:40 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Τον επόμενο μήνα εχει παραγγελία!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 14:27 »
Εγώ έχω πάρει εδώ και κάμποσες μέρες 3 τσιγαρίσιες γεύσεις
α) Virginia
β) Latakia
γ) Perique black
Υποτίθεται τσιγαρίσιες. Δεν βρήκα κάτι τσιγαρίσιο (ίσως κάτι προς νερουλιασμένο καπνό αλλά και με μια γεύση - μυρωδιά φαρμάκου) και δεν μου άρεσαν καθόλου. Παρόλα αυτά θα τους δώσω μια δεύτερη ευκαιρία κάποια στιγμή ξανά στο μέλλον.

Επίσης πήρα και ένα Coffee Espresso το οποίο μου άρεσε. Έχει μια πολύ ελαφριά πικράδα καφέ και φέρνει λίγο προς τον ελληνικό καφέ αλλά και με κάτι από εσπρέσο.

Όλα είναι VG (Velvet Cloud) σε High (18 mg) περιεκτικότητα και πήρα και 2 μπουκαλάκια σκέτο VG (Crystal Clear Velvet Cloud) χωρίς γεύση και χωρίς νικοτίνη μήπως χρειαστεί να τα αραιώσω.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 23:22 »
Atmos
Το Virginia θάβεται απο το VG . για κάποιο λόγο τα VG τους δεν βγάζουν καλές γεύσεις και όντως μυρίζουν λίγο φαρμακίλα. Είχα ατμίσει 30ml virginia στα 24 mg . Μάλον η VG είναι αυτή που έχει το πρόβλημα.
Γιατί το λέω αυτό .
Όταν ο Βασίλης μου χάρισε ένα άρωμα σκέτο Latakia  , έπαθα με το πόσο ωραία μυριζε. Το έβαλα σε PG και το αποτέλεσμα ήταν τελείως διαφορετικό απο τη γεύση virginia  με VG.
Θα μου πεις ... μου συγκρίνεις Latakia   με virginia ? Οχι, αλλά νομίζω ότι οι γεύσεις τους είναι παραπλήσιες και τουλάχιστον το Latakia  με τίποτα δεν θα το χαρακτήριζα "φαρμακίλα".
Όταν βρεις ευκαιρία πάρε PG  ή ακόμη καλυτερα σκέτο άρωμα και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 23, 2010, 05:59 »
Μου πέρασε από το μυαλό αυτό που λες και φαίνεται να έχει λογική βάση αν λάβουμε υπόψιν ότι σε VG (συνήθως) δεν υπάρχει η πληθώρα επιλογών σε γεύσεις που βρίσκει κανείς στην PG. Μάλλον η PG είναι πιο εύκολη στις προσμίξεις γεύσεων και δίνει καλύτερα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 25, 2010, 21:48 »
Πήγα στο site και πρόσεξα το εξής:

Heaven Juice
Made by USP Propylen Glycol, USP Glycerol, purified water.
100 ml Crystal clear - 0 mg (+12,00 €)                      (Ice blade: 95% PG + 5% water)

λίγο παρακάτω γράφει:

For your personal touch
Get USP Glicerol or USP Propylene glycol to fine tune your Heaven Juice. 100 ml bottle
USP Propylene glycol (+3,60 €)

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια η διαφορά αυτών των 2? Δεν είναι λογικό να χρεώνουν τα 5ml απεσταγμένου νερού σχεδόν 9€.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias