vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!

Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 19:40 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"






Γειά σας,
Είμαι πολύ αρχάρια ατμίστρια και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένη.  Ακούστε όμως τι έπαθα λόγω της απειρίας μου.  Σε μια φάση ρούφηξα πολύ δυνατά με νεκρή μπαταρία -χωρίς να το ξέρω- (δεν ξέρω αν ήταν ελατωματικό και το κάρτομάιζερ -το πέταξα μετά) και μου ήρθε αρκετή ποσότητα υγρού στη γλώσσα, ένιωσα την πικρίλα (νικοτίνη high).  Έτρεξα αμέσως στον νεροχύτη και ξέπλυνα το στόμα μου.  Σε δευτερόλεπτα όμως ένιωσα ένα μούδιασμα σε όλο μου το σώμα να εξαπλώνεται από το στόμα προς όλο το σώμα, και σφήξιμο στο στήθος.  Σαν να έπαθα overdose νικοτίνης.  Δεν έπαθα τίποτα, βέβαια, και το αίσθημα έφυγε σύντομα.  Από τότε, όμως, αν ατμίσω πολύ νιώθω το ίδιο αίσθημα (πολύ πιο αναιπαίσθητο βέβαια) σαν να μουδιάζουν οι μύες μου πού και πού σε διάφορα μέρη του σώματος.  Μπορεί να έπαθα τίποτα κακό μακροπρόθεσμα από εκείνη τη φορά που μου ήρθε το υγρό (δηλητηρίαση, το συκώτι, κλπ)? Η αλήθεια είναι ότι τα χρειάστηκα.  Μήπως πρέπει να μειώσω τη νικοτίνη που ατμίζω και να πάρω φίλτρα light?  Τη βοήθειά σας, ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:21 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 19:55 »
Γειά σας,
Είμαι πολύ αρχάρια ατμίστρια και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένη.  Ακούστε όμως τι έπαθα λόγω της απειρίας μου.  Σε μια φάση ρούφηξα πολύ δυνατά με νεκρή μπαταρία -χωρίς να το ξέρω- (δεν ξέρω αν ήταν ελατωματικό και το κάρτομάιζερ -το πέταξα μετά) και μου ήρθε αρκετή ποσότητα υγρού στη γλώσσα, ένιωσα την πικρίλα (νικοτίνη high).  Έτρεξα αμέσως στον νεροχύτη και ξέπλυνα το στόμα μου.  Σε δευτερόλεπτα όμως ένιωσα ένα μούδιασμα σε όλο μου το σώμα να εξαπλώνεται από το στόμα προς όλο το σώμα, και σφήξιμο στο στήθος.  Σαν να έπαθα overdose νικοτίνης.  Δεν έπαθα τίποτα, βέβαια, και το αίσθημα έφυγε σύντομα.  Από τότε, όμως, αν ατμίσω πολύ νιώθω το ίδιο αίσθημα (πολύ πιο αναιπαίσθητο βέβαια) σαν να μουδιάζουν οι μύες μου πού και πού σε διάφορα μέρη του σώματος.  Μπορεί να έπαθα τίποτα κακό μακροπρόθεσμα από εκείνη τη φορά που μου ήρθε το υγρό (δηλητηρίαση, το συκώτι, κλπ)? Η αλήθεια είναι ότι τα χρειάστηκα.  Μήπως πρέπει να μειώσω τη νικοτίνη που ατμίζω και να πάρω φίλτρα light?  Τη βοήθειά σας, ευχαριστώ.

Νικι,
Η αντίδραση σου μου φαίνεται υπερβολική, ίσως ήταν και αυθυποβολή επειδή το ΗΤ είναι κάτι νέο σε σένα και είναι λογικό να τρομάζουμε σε κάτι απρόβλεπτο.
Δεν νομίζω ότι η δόση νικοτίνης απο ένα στραβοτούφηγμα είναι overdose, πολύ περισσότερο αφού ξέπλυνες το στόμα σχεδόν αμέσως.
Αν υποθέσουμε ότι τρώμε 5 σταγόνες (δηλ 1/8 περίπου του γραμμαρίου) high δηλ με 18/1000 νικοτίνη μας κάνει 2/1000, δηλ  2mg νικοτίνης.
Σκέψου ότι η θανατηφόρος δόση είναι 2-3γρ δηλαδή το 1000πλάσιο περίπου, και μιλάμε για ενέσιμη δόση, στην κατάποση είναι πολύ περισσότερο.  Η πρώτη αντίδραση (απο υπερβολικό άτμισμα σε υψηλή νικοτίνη) που έχει αναφερθεί στο φόρουμ , είναι πονοκέφαλος. Μούδιασμα δεν έχει αναφερθεί ποτέ.
Αρα θεωρώ ότι τσάμπα φοβήθηκες.
Βέβαια η μείωση της νικοτίνης που λες ποτέ δεν έκανε κακό σε κανέναν  :yes: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 20:00 »
Γειά σας,
Είμαι πολύ αρχάρια ατμίστρια και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένη.  Ακούστε όμως τι έπαθα λόγω της απειρίας μου.  Σε μια φάση ρούφηξα πολύ δυνατά με νεκρή μπαταρία -χωρίς να το ξέρω- (δεν ξέρω αν ήταν ελατωματικό και το κάρτομάιζερ -το πέταξα μετά) και μου ήρθε αρκετή ποσότητα υγρού στη γλώσσα, ένιωσα την πικρίλα (νικοτίνη high).  Έτρεξα αμέσως στον νεροχύτη και ξέπλυνα το στόμα μου.  Σε δευτερόλεπτα όμως ένιωσα ένα μούδιασμα σε όλο μου το σώμα να εξαπλώνεται από το στόμα προς όλο το σώμα, και σφήξιμο στο στήθος.  Σαν να έπαθα overdose νικοτίνης.  Δεν έπαθα τίποτα, βέβαια, και το αίσθημα έφυγε σύντομα.  Από τότε, όμως, αν ατμίσω πολύ νιώθω το ίδιο αίσθημα (πολύ πιο αναιπαίσθητο βέβαια) σαν να μουδιάζουν οι μύες μου πού και πού σε διάφορα μέρη του σώματος.  Μπορεί να έπαθα τίποτα κακό μακροπρόθεσμα από εκείνη τη φορά που μου ήρθε το υγρό (δηλητηρίαση, το συκώτι, κλπ)? Η αλήθεια είναι ότι τα χρειάστηκα.  Μήπως πρέπει να μειώσω τη νικοτίνη που ατμίζω και να πάρω φίλτρα light?  Τη βοήθειά σας, ευχαριστώ.


μάλλον περισσότερο φοβήθηκες αλλά μην ανησυχείς.καλά έκανες και ξέπλυνες το στόμα.το υγρό όντως είναι αηδία και όλοι εδώ μέσα είχαν (και έχουν) τέτοια ατυχήματα.αν δε κατάπιες πολύ υγρό δεν έπαθες τίποτα αλλά αν συνεχίζεις να μην αισθάνεσαι καλά απευθύνσου σε γιατρό.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 20:06 »
Μην ανησυχείς, εκτός του αηδιαστικού της εμπειρίας - που έχει συμβεί αρκετές φορές σε όλους μας - δεν είναι ανησυχητικές μερικές σταγόνες στο στόμα. Το χειρότερο που φαντάζομαι ότι μπορεί να συμβεί είναι να νιώσεις σαν να κάπνισες 2-3 τσιγάρα μαζεμένα (δηλαδή τρέμουλο, νευρικότητα, μικρό μούδιασμα κ.λ.π.). Σε λίγη ώρα υποχωρούν όμως (αν όχι σταματάς να με διαβάζεις και πας σε γιατρό :)) ).

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 20:06 »
Γεια σου Νικι,  :bye: Καλως ηρθες στην παρεα μας και συγχαριτηρια για την αποφαση σου απο καπνιστρια να γινεις ατμιστρια.
Εχω την αισθηση οτι το προβλημα σου οφειλετε σε ψυχολογικο παραγοντα αφου οπως λες και εσυ το υγρο ΔΕΝ το καταπιες αλλα σταματησε στην γλωσσα σου. ;)

EDIT
Χα! οσο εγραφα δημοσιευθηκαν τα παραπανω μηνυματα και απο οτι βλεπω εχουμε ολοι την ιδια αποψη.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 20:09 »
πάντως όσες φορές και να πάει υγρό στο στόμα αυτή η αηδία δεν συνηθίζεται με τίποτα.
πάντα σαν την πρώτη φορά :wall: :wall: :wall:  μπλιάάάχ

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 21:08 »
Εγω τωρα με το ητ εχω σταματησει να βηγω και εχω αρχισει να φτυνω !!!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 21:14 »
Νίκη καλωσήρθες και από μένα στην παρέα μας.
Όπως είπαν και οι υπόλοιποι όλα δείχνουν ότι απλά ...φοβήθηκες.
Η ποσότητα δε της νικοτίνης, όπως ανέλυσε και ο Abet είναι απειροελάχιστη για να προκαλέσει οποιαδήποτε συμπτώματα (έστω και τα θετικά).

Η νικοτίνη όταν την παίρνουμε καπνίζοντας κανονικό τσιγάρο χρειάζεται περίπου 7 δευτερόλεπτα για να την καταλάβουμε.
Στο κανονικό τσιγάρο βάζουν ειδικά πρόσθετα ώστε ο χρόνος αυτός να είναι πολύ χαμηλός. Δηλαδή τα 7 δευτερόλεπτα.

Στο άτμισμα, όταν κατεβάζουμε τον ατμό στον πνεύμονα, η νικοτίνη χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο για να ενεργήσει.

Μέσω της γλώσσας και του στομαχιού ο χρόνος ακόμη πιο μεγάλος, δηλαδή κάποια αρκετά λεπτά.
Άρα το βρίσκω πολύ δύσκολο να ένιωσες συμπτώματα από την νικοτίνη μετά από μερικά δευτερόλεπτα όπως περιέγραψες.

Επειδή τα ιατρικά θέματα είναι, όπως αντιλαμβάνεσαι και συ, "δύσκολα", το καλύτερο όπως πάντα σε οποιαδήποτε θέματα υγείας, είναι να συμβουλεύεται κανείς τον γιατρό του.

Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 21:28 »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!  Όπως τα λέτε.  Μάλλον περισσότερο χ**τηκα διότι όλο το απόγευμα διάβαζα το φύλλο οδηγιών του η.τ. που έγραφε 250 φορές με bold πόσο τοξική είναι η νικοτίνη, και προσοχή μην έρθει σε επαφή με το δέρμα σας, και προσοχή μην το καταπιείτε, και προσοχή μην το γευτείτε, ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗΣ, κλπ και στο καπάκι μου ήρθε στο στόμα... χεχε, όλα καλά, σας ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 21:38 »
Εγω τωρα με το ητ εχω σταματησει να βηγω και εχω αρχισει να φτυνω !!!
:)) :)) :)) :)) σωστός

Νίκη, κάτι απλό. Πριν πάρεις το Η.Τ ή πριν το χρησιμοποιήσεις, είδες διαβάσει καθόλου το forum?     .  .. ?

Αν ναι, τότε σίγουρα είναι αυθυποβολή από όσα κακά για τα υγρά έχεις διαβάσει
Εγώ για παράδειγμα, πρώτα ήρα το Η.Τ, το χρησιμοποίησα και μετά (επειδή κατάλαβα οτι το χρησιμοποιούσα λάθος) άρχισα να ψάχνω και βρέθηκα εδώ. Μέχρι τότε, κατέβαζα αρκετές ποσότητες από κακή χρήση και άγνοια προφανώς, αλλά ποτέ δεν αισθάνθηκα τίποτε από τα συμπτώματα που αναφέρεις.
Με το που άρχισα όμως να διαβάζω, με την παραμικρή υγρή αίσθηση στο στόμα τρέχω πανικόβλητος να ξεπληθώ έχοντας ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (ναυτία, αηδία, νομίζω οτι καίγονται τα χείλη μου, οτι τρυπάει το στομάχι μου και διάφορα άλλα τέτοια). Τυχαίο;

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 21:39 »
Δεν ξέρω για εσάς...αλλά σε μένα, το υγρό στο στόμα δεν είναι ούτε αηδιαστικό, ούτε ανυπόφορο. Μη σας πω πως έχω αρχίσει και το σκέφτομαι να το κάνω σφηνάκια πλέον. ;D ;D

Υ.Γ μήπως να σας στείλω μερικές συνταγές μου?? 8)

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 21:45 »
Δεν ξέρω για εσάς...αλλά σε μένα, το υγρό στο στόμα δεν είναι ούτε αηδιαστικό, ούτε ανυπόφορο. Μη σας πω πως έχω αρχίσει και το σκέφτομαι να το κάνω σφηνάκια πλέον. ;D ;D

Υ.Γ μήπως να σας στείλω μερικές συνταγές μου?? 8)

socrates drunk the e-liquid ..

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 22:51 »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 23:33 »
πάντως όσες φορές και να πάει υγρό στο στόμα αυτή η αηδία δεν συνηθίζεται με τίποτα.
πάντα σαν την πρώτη φορά :wall: :wall: :wall:  μπλιάάάχ
εγώ θα έλεγα ότι εξαρτάται από το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Υγρό στο στόμα από κάρτομάιζερ, help!
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 23:35 »
...
Σκέψου ότι η θανατηφόρος δόση είναι 2-3γρ δηλαδή το 1000πλάσιο περίπου ...

Abert, τα αγόρια εδώ λένε άλλα νούμερα .. τι ισχύει τελικά ?
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,345.msg4135.html#msg4135
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,345.msg4209.html#msg4209

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 83 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 30, 2024, 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085860 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro