vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

183 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Milarepa, manoslykos, paiktaras, lagoudakis, Jorge, kyrgiannis

Twitter

Αρώματα Egoist

Αποσυνδεδεμένος Risk_one

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • NoSmoking_JustVaping
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #165 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 13:42 »
χαιρεται παιδια πηρα το melon custard απο egoist
και θα ηθελα να ρωτησω τι ποσοστο αρωματος να  βαλω σε βαση pink mule 70vg 30 pg  για να εχω ενα καλο αποτελεσμα με πλουσια γευση αλλα χωρις να ειναι κ πολυ μπουχτιστικο και ποσες μερες ωριμανσης χρειαζεται?

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #166 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 13:49 »
Θα έλεγα γύρω στο 15%-16% για 70VG βάση. Ξεκίνα από εκεί και αν σου βγει πολύ βαρύ το αραιώνεις. Ωρίμανση η εταιρεία λεει 24 ώρες εγώ τα αφήνω 3 ημέρες. Ολος ο υπόλοιπος κόσμος τα αφήνει μια βδομάδα τουλάχιστον ;D

Αναμένουμε εντυπώσεις

Αποσυνδεδεμένος Risk_one

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • NoSmoking_JustVaping
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #167 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 13:59 »
χαχα εγω να δεις ουτε 1 μερα δν μπορω ν τα αφησω :p . το εχω δοκιμασει αλλα οχι σε τοσο vg- pg για την ακριβεια δεν ξερω καν τι βαση ηταν απο γνωστο μου.Πριν δοκιμασω ελεγα καλα πεπονι με custard δεν θα βγει κατι καλο.Μολις δοκιμασα επαθα πλακα το πεπονι το περνεις στν εισπνοη αρκετα ωραιο κ οχι τοσο γλυκο ελαφρια γευση πεπονι με λιγα λογια κ στην εκπνοη εγω προσωπικα θυμηθικα μια γευση απο παγωτο γιαουρτι αγριοκερασο.Τωρα καπιος αλλος ισως παρει αλλη γευση.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2017, 14:18 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #168 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 21:27 »
Egoist Godfather (Νο.19)

Τελικά με το Grand Reserve δεν τα βρήκαμε. Όχι δεν έγραψα λάθος και το αναφέρω το Grand Reserve γιατί τα δύο υγρά μοιάζουν πολύ μεταξύ τους. Ακόμα και η περιγραφή της εταιρίας είναι σχεδόν ταυτόσημη (παρόλο που είναι μάλλον ανακριβής), το ίδιο και η πιο αναλυτική κριτική του Τρύφωνα. Το περίεργο είναι ότι παρόλο που και η μυρωδιά αλλά και η γεύση είναι πολύ κοντινές στα δύο υγρά, το ένα μου αρέσει πολύ (το Godfather) ενώ το άλλο το χάρισα! Τις λεπτομέρειες τις είπε ο Τρύφωνας και το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι το όποιο φιστίκι υπάρχει, μου θυμίζει κάποιο συστατικό του Eliquid France 32 που εικάζω πως είναι φιστικοβούτυρο. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο (ούτε γευσιγνώστης είμαι, ούτε τον πιο ευαίσθητο ουρανίσκο διαθέτω) αλλά αν δεν υπήρχε η μπανάνα στο Godfather θα έπαιρνα όρκο ότι ατμίζω το 32. Μια χαρά! Πάντα μου άρεσε το 32 και το Godfather είναι για μένα το νέο 32 που δεν κάνει τις αντιστάσεις και τα βαμβάκια πίσσα μετά από 5-6ml!

Υπάρχει όμως και κάτι ακόμα, κάτι που δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο υγρό. Είμαι σίγουρος πως δεν είμαι ο μόνος που έχει παρατηρήσει πως ορισμένα υγρά επενεργούν περίεργα στα άλλα υγρά που ατμίζουμε αμέσως μετά. Παίρνουμε δηλαδή μια τζούρα από το υγρό Α και μετά μια τζούρα από το υγρό Β που είναι σε άλλον ατμοποιητή και το υγρό Β έχει διαφοροποιημένη γεύση από αυτήν που θα είχε από μόνο του. Μου έχει τύχει μερικές φορές το υγρό Β να βγάλει και μια νέα γεύση που δεν ήταν αντιληπτή όταν το άτμιζα μόνο του, χωρίς δηλαδή να έχει προηγηθεί τζούρα από το υγρό Α. Βγάζει κανένα νόημα αυτό που λεω; Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές εδώ τις γραμμές ατμίζω εκτός από το Godfather, τον γνωστό κλώνο του Supreme (πολύ πετυχημένος κλώνος και πολύ αγαπημένο υγρό) και τα δύο υγρά με παραπλήσια στησίματα σε δύο σφιχτούς ατμοποιητές (doggy και cloud). Το καταπληκτικό που συμβαίνει είναι πως όταν προηγείται η τζούρα από το Godfather, η τζούρα του Supreme μετά είναι πολύ πιο απολαυστική και με κάποιες παραπανίσιες γευστικές νότες που δεν θα προσπαθήσω καν να περιγράψω διότι εγώ είμαι ο Σέρλοκ όχι ο Σβαρτσενέγκερ. Ας αναλάβουν οι επιστήμονες να εξηγήσουν τι διάολο λεω εδώ. Αλήθεια λεω όμως...

Αν λοιπόν σας στενοχώρησε λιγάκι το Grand Reserve, που σας ταίριαζε σαν γευστικό προφίλ αλλά δεν τα βρήκατε στην πράξη (όπως ακριβώς συνέβη και σε μένα), δώστε μια ευκαιρία στο Godfather που όσο το ατμίζω τόσο πιο πολύ μου αρέσει. Και φτιάξτε και τον κλώνο του Supreme. Θα με ευγνωμονείτε μετά!


ΥΓ. Θα μπορούσα βέβαια να μην είχα γράψει τίποτα εδώ. Θα μπορούσα να είχα ποστάρει μόνο αυτή τη φωτογραφία με την κατάλληλη λεζάντα...


Ashley Judd (aka Godfather) – Wynona Judd (aka Grand Reserve)





Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #169 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 02:09 »
Το πιθανότερο Κωστή είναι να δένει η επίγευση του ενός (ειδικά αντο υγρό έχει μακριά επίγευση) με το έτερο υγρό.

Να πώ ότι το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα όταν τραβάω τζούρα απο το Chateaux Haut και μετά απο το δικό μου κλωνοσουπρήμ. Το σουπρήμ μου φαίνεται αρκετά καλύτερο τότε.

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #170 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 02:18 »
Σήμερα πήρα το Fallen, μια και με εξιτάρει ο συνδυασμός γιαουρτιού φράουλας, έχοντας κάνει και αρκετά ml από το Streak της Lost Fog. Θα το αφήσω 2-3 μέρες, αλλά είπα να ντριπάρω λίγο για το καλό. Με άφησε έκπληκτο, κυρίως γιατί η φράουλα είναι κανονική φράουλα, αυτή η όξινη. Ούτε χημικίλα, ούτε κρέμα ζαχαροπλαστικής με φράουλα. Το γιαούρτι παραδόξως το αντιλαμβάνομαι αρκετά έντονα, και λέω παραδόξως γιατί σε άλλες συνταγές που είχα δοκιμάσει με γιαούρτια TPA και Capella, ήταν ιδιαίτερα υποτονικά και στις 20 μέρες έπαιρνα ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Σίγουρα το μεγάλο ποσοστό βοηθάει να αναδειχθούν τα αρώματα βέβαια.

Αν είναι ακόμα καλύτερο τις επόμενες μέρες, πρόκειται για ένα υγρό που θα προστεθεί σίγουρα στα καθημερινά, μετά το Jesus.. 

Αποσυνδεδεμένος borelli_13

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #171 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 03:25 »
Γεια σας παιδιά!
Μετα απο οσα διάβασα για το white castle πηγα και πηρα το 20μελο μπουκαλακι:) επειδη δεν μου αρεσει το αρωμα να ειναι πολυ εντονο σκεφτομαι να το κανω σε 10% όπως μου ειπε και ο τυπας απο το μαγαζι που το πηρα!!Απο την χαρα μου ξεχασα να τον ρωτησω ποσο περιπου χρονο ωριμανσης θελει!!!μια βοηθεια οποτε καλοδεχούμενη,ποσο καιρο το αφηνετε να ωριμασει?

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 604
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #172 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 08:07 »
Το λευκο καστρο μπορεις να το κανεις απο 10-12% μαξιμουμ. Μετα απο 48 ωρες ειναι ετοιμο για ατμισμα. Αν μεινει και παραπανω , ακομα καλυτερα. !

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #173 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 13:12 »
Στις 15 ημέρες αρχίζουν και βγαίνουν τα πιο ψημένα αρώματα, στρογγυλεύει και γίνεται ακόμη καλύτερο :yes:
Στο 12-15% είναι μια χαρά.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #174 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 14:06 »
Παίζει συνήθως ρόλο και η σύνθεση της ατμιστικής βάσης που χρησιμοποιούμε. Όσο μεγαλύτερο το ποσοστό VG τόσο μεγαλύτερο το απαιτούμενο ποσοστό αρώματος και αντίστροφα.

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #175 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 19:54 »
cpbaroque επιβεβαιωνω :yes:
 αυτο που λες για την εναλλαγή απο το υγρό Α στο υγρό Β 
και ιδιαίτερα με το ίδιο υγρό κλωνοsupreme (που έτσι κι αλλιώς υπάρχει πάντα ετοιμοπολεμο μέσα σε έναν ατμοποιητη) 

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #176 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 20:03 »
Χτυπησα κι εγω ενα melon custard και ενα godfather!! Με 50-50 ειναι καλα στο 12% ;; Θα μεινουν και 20-30 μερες ωριμανση τουλαχιστον λογω rotation υγρων...Ρωταω γιατι βαριεμαι ανελεητα τα 10μελα δοκιμαστικα και θα τα μαγειρεψω κατευθειαν ολοκληρα!  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #177 στις: Ιανουαρίου 27, 2017, 20:33 »
Η δική μου λύση ειναι ωρίμανση με 15%, δοκιμάζω ενα αραιωμένο δεκάμελο σε 12% και ανάλογα πράττω. Αν ειναι καλά αραιώνω το μισή ποσότητα ή το αφήνω στο 15%.
Και μετακόμιση το έτοιμο σε γεμάτα 30άμελα για φύλαξη.
Τα μεγάλα μπουκάλια μόνο για ωρίμανση, με υγρό στα 3/4 του όγκου του μπουκαλιού.

Αποσυνδεδεμένος Pseudonumo

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #178 στις: Ιανουαρίου 28, 2017, 12:05 »
Λοιπον μετα σχεδον απο μια βδομαδα δοκιμης του white castle και του juses juice εχω να πω οτι ειναι τρομερα υγρα αλλα το juses juice με κουρασε πολυ γρηγορα και εχασα την γευση του στην δευτερη μερα οσες και προσπαθειες να εκανα με διαφορα στησιματα..

Παμε στην αναλυση τωρα στησιμο σε kayfun v5 με twisted kanthal 0,40 στα 0.8ωμ στα 22 watt το white castle μου βγαζει καρυδα και αμυγδαλο πολυ κοντα στο supreme αλλα οχι ιδιο ευτυχως
Οσο αφορα το jesus juice ειναι μια κρεμα φουντουκι σαν αυτη που βρισκουμε σε σοκολατες να πω; σε καμια μους; δεν μπορω να το περιγραψω μου βγαζει μια γευση γαλακτος κρεμας φουντουκι και στο τελος κατι αλμηρο σαν ξυρους καρπους
Απο αυτα τα δυο ξεκαθαρα ο νικητης ειναι το jesus juice αλλα δυστυχως πρεπει να περιμενω κατι μερες για να ξανανιωσω την γευση του   :'(

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #179 στις: Ιανουαρίου 28, 2017, 14:30 »
Apple tree νε 13% σε pink mule 70-30 απο την πρωτη μερα μεχρι κ σημερα που εχουν περασει 20 εχει την ιδια γευση μουσταλευριας με ψημμένο μήλο. Δυστυχώς πολύ μακρια απο το μήλο που φανταζομουν αλλα ευτυχώς εφτιαξα μονο 30ml. Και ειμαι σε δίλλημα να το ενισχύσω ή να το αραιωσω ή να το φουνταρω?

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix