vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Made in Europe & America

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 19:49 »
Πάντως,  μπορεί να κάνω λάθος, αλλά συμμερίζομαι την άποψη του alfisti. Ότι δηλαδή, ακόμη κι αν ένα προϊόν είναι κινέζικο, θα το εμπιστευτώ πιο πολύ αν το αγοράσω από γερμανό, αμερικάνο, άγγλο κτλ. εισαγωγέα από το να το αγοράσω από Κίνα. Π.χ. η Toyota, άλλα αυτοκίνητα εξάγει στις ΗΠΑ και άλλα ...στη Μαδαγασκάρη!  8)
Εάν σε βοηθά ψυχολογικά να το πιστεύεις αυτό, πάω πάσο...  :))

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 21:30 »
Εάν σε βοηθά ψυχολογικά να το πιστεύεις αυτό, πάω πάσο...  :))
Αποκλείεις δηλαδή οι Κινέζοι να εξάγουν καλύτερα ποιοτικά υγρά π.χ. στη Γερμανία ή τις ΗΠΑ επειδή σε αυτά τα κράτη υπάρχει αυστηρότερος ποιοτικός έλεγχος, και από τη χώρα τους όπου ο ποιοτικός έλεγχος είναι πιο ...ελαστικός, να πουλάνε β' διαλογής? Εννοείται πως τα "καλύτερα" υγρά θα τα πουλάνε ακριβότερα. :)
Εμένα μου ακούγεται λογικό και το βρίσκω πιο πιθανό να συμβαίνει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 22:07 »
Αποκλείεις δηλαδή οι Κινέζοι να εξάγουν καλύτερα ποιοτικά υγρά π.χ. στη Γερμανία ή τις ΗΠΑ επειδή σε αυτά τα κράτη υπάρχει αυστηρότερος ποιοτικός έλεγχος, και από τη χώρα τους όπου ο ποιοτικός έλεγχος είναι πιο ...ελαστικός, να πουλάνε β' διαλογής? Εννοείται πως τα "καλύτερα" υγρά θα τα πουλάνε ακριβότερα. :)
Εμένα μου ακούγεται λογικό και το βρίσκω πιο πιθανό να συμβαίνει έτσι.

Φυσικά και το αποκλείω :)

Απλές ερωτήσεις για τον υποτιθέμενο ποιοτικό έλεγχο σε υγρά:
Τι έλεγχοι γίνονται?
Με τι προδιαγραφές?
Ποιός τις κάνει?
Τι ελέγχει?
Αναλαμβάνει την ευθύνη της διάθεσης στη συνέχεια?
κτλ κτλ...

Εγώ ξέρω μόνο για κάποιες έρευνες που έχουν γίνει σε υγρά και παρακαλάμε να γίνουν κι άλλες..

Σίγουρα θα ξέραμε εάν κάποιος φορέας στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό ελέγχει την ποιότητα των υγρών.
Εδώ ψάχνουμε να βρούμε έρευνες που γίνεται σε υγρά, λες να τα ελέγχουν κάποιοι και να τα δίνουν και στην κυκλοφορία?  :))

Εκτός και εάν πιστεύουμε ότι οι Κινέζοι από μόνοι τους επειδή ίσως μας αγαπάνε ιδιαίτερα, στέλνουν τα υγρά με την καθαρή προπυλενογλυκόλη σε εμάς και οι άλλοι παίρνουν ότι περισσέψει...

EDIT:
Έχω γράψει πολλές φορές ότι η παρασκευή ενός λίτρου υγρού α' διαλογής δεν ξεπερνά στην χειρότερη περίπτωση τα 10€. Το κόστος της προπυλενογλυκόλης είναι ουσιαστικά μηδέν...
Το κέρδος και στους Κινέζους είναι τεράστιο.
Άρα πιστεύω ότι εσκεμμένα δεν έχουν λόγο να κάνουν νοθεία σε υγρά.

Τώρα την περίπτωση του λάθους δεν μπορείς να την αποκλείσεις ποτέ, αλλά πρώτον αυτό μπορεί να συμβεί και σε ευρωπαϊκή εταιρία και δεύτερον λόγω του πολέμου που υφίσταται το ηλεκτρονικό το ελέγχουν πιστεύω σίγουρα καλά γιατί εάν ακουστεί κάτι τέτοιο τέρμα το ηλεκτρονικό...

Τα περιθώρια κέρδους στα υγρά είναι απλά τεράστια...

Άρα αυτό που λέω είναι ότι πιστεύω ότι δεν τα νοθεύουν όχι γιατί μας αγαπάνε, ή γιατί είμαστε Ευρωπαίοι ή οτιδήποτε άλλο, αλλά απλά ότι δεν τους βολεύει να τα νοθεύσουν  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2010, 22:42 από Kostas »



Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 22:40 »
Αυτές είναι έρευνες που έχουν γίνει και αφορούν τα συστατικά των συγκεκριμένων υγρών που ελέγχθησαν.

Δεν είναι ποιοτικός έλεγχος για διάθεση σε κυκλοφορία.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 22:47 »
Μου αρκεί. Τουλάχιστον ο Δημόκριτος, τα έλεγξε και φαντάζομαι δεν βρήκε ποντικοφάρμακο  :)) (λέμε τώρα!) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 22:54 »
Μου αρκεί. Τουλάχιστον ο Δημόκριτος, τα έλεγξε και φαντάζομαι δεν βρήκε ποντικοφάρμακο  :)) (λέμε τώρα!) :laugh1:
Μα δεν ήταν αυτή η κουβέντα μας...  :hmmm:
Εκτός και εάν πιστεύεις ότι αφού ο Δημόκριτος έκανε ένα έλεγχο σε υγρά, οι Κινέζοι θα στέλνουν τώρα "καλύτερης" διαλογής σε μας...

Και όλος ο κόσμος να τα ελέγξει σε οποιοδήποτε κράτος τα ίδια καλά αποτελέσματα θα πάρει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2010, 23:01 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 23:03 »
Μα δεν ήταν αυτή η κουβέντα μας...  :hmmm:
Εκτός και εάν πιστεύεις ότι αφού ο Δημόκριτος έκανε ένα έλεγχο σε υγρά, οι Κινέζοι θα στέλνουν τώρα "καλύτερης" διαλογής σε μας...
Μα δεν λέω αυτό. Λέω ότι ο εισαγωγέας θα απαιτεί από τον Κινέζο, να του πουλάει ποιοτικά υγρά και ο κάθε Δημόκριτος απλά τα ελέγχει και λέει στον εισαγωγέα: Περιέχουν τάδε, τάδε και τάδε. Υπάρχει δηλαδή ποιοτικός έλεγχος. Όχι επίσημος κρατικός, αλλά της κάθε εταιρίας που θέλει να διασφαλίσει ότι τα προϊόντα που πουλάει είναι ασφαλή.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 23:11 »
Μα δεν λέω αυτό. Λέω ότι ο εισαγωγέας θα απαιτεί από τον Κινέζο, να του πουλάει ποιοτικά υγρά και ο κάθε Δημόκριτος απλά τα ελέγχει και λέει στον εισαγωγέα: Περιέχουν τάδε, τάδε και τάδε. Υπάρχει δηλαδή ποιοτικός έλεγχος. Όχι επίσημος κρατικός, αλλά της κάθε εταιρίας που θέλει να διασφαλίσει ότι τα προϊόντα που πουλάει είναι ασφαλή.

Σιγά να μην κάνει η κάθε εταιρία για κάθε 2 λίτρα υγρού που παραγγέλνει έλεγχο στον Δημόκριτο...  :))

Δεν υπάρχουν κατά τη γνώμη μου (και έγραψα τα επιχειρήματά μου σ' αυτό) διαφορετικές γραμμές παραγωγής με ποιοτικά υγρά και λιγότερο ποιοτικά. Ούτε α' διαλογής και β' διαλογής.

Όλα είναι α' διαλογής όπως αποδεικνύεται και από τις έρευνες που κατά καιρούς γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 23:14 »
Γιά μένα δεν έχει σημασία απο που προέρχεται η προπυλενογλυκόλη ή η νικοτίνη δηλ οι πρώτες ύλες.
Σημασία έχει να την ελέγχει ο εισαγωγέας και να απαιτεί καθαρότητα απο τον προμηθευτή. Αυτό κατά την εκτίμησή μου είναι δυνατόν.
Επίσης απο τη μέχρι τώρα εμπειρία μου απο κινέζικα, τα αρώματά τους είναι για κλάματα ή τα γούστα των κινέζων ( όπως και στο φαγητό άλλωστε) είναι μακρυά απο τα ευρωπαϊκά.
Τό άρωμα και γενικά η μίξη έχει αποδειχθεί ότι έχει τεράστια σημασία για ένα υγρό.
Πάρτε παράδειγμα τη flavorart. Οι άνθρωποι το κατέχουν το ά8λημα. Οι γεύσεις τους πέρα απο το γούστο του κα8ενός είναι άριστες και ευωδιάζουν

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 23:17 »
Όλα είναι α' διαλογής όπως αποδεικνύεται και από τις έρευνες που κατά καιρούς γίνονται.
Μπα, κάτι απαίσια που βρωμάνε και σου φέρνουν αναγούλα, όχι β, μάλλον για ω διαλογής τα κόβω! :D
EDIT: Η flavour art, άλλα κόλπα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 23:24 »
Σημασία έχει να την ελέγχει ο εισαγωγέας και να απαιτεί καθαρότητα απο τον προμηθευτή. Αυτό κατά την εκτίμησή μου είναι δυνατόν.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν.
Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό?
Προσωπικά πιστεύω είναι ότι ότι και να απαιτήσει καθαρό θα πάρει, γιατί απλά δεν υπάρχει λιγότερο καθαρό  :)

Επίσης απο τη μέχρι τώρα εμπειρία μου απο κινέζικα, τα αρώματά τους είναι για κλάματα ή τα γούστα των κινέζων ( όπως και στο φαγητό άλλωστε) είναι μακρυά απο τα ευρωπαϊκά.
Μπα, κάτι απαίσια που βρωμάνε και σου φέρνουν αναγούλα, όχι β, μάλλον για ω διαλογής τα κόβω! :D
Οι γεύσεις είναι υποκειμενικές και ο καθένας μας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
Αυτό δεν αφορά όμως την ποιότητα.

Τό άρωμα και γενικά η μίξη έχει αποδειχθεί ότι έχει τεράστια σημασία για ένα υγρό.
Πάρτε παράδειγμα τη flavorart. Οι άνθρωποι το κατέχουν το ά8λημα. Οι γεύσεις τους πέρα απο το γούστο του κα8ενός είναι άριστες και ευωδιάζουν.
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά σε πιστεύω  :))

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 23:30 »
Παράθεση
Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό?
Τίποτα δε με κάνει να το πιστεύω, απλά είπα οτι ειναι δυνατόν . Αυτό εξαρτάται εν μέρει και απο τις δικές μας απαιτήσεις με τη δράση των φορουμς
Παράθεση
αι πιστεύω είναι ότι ότι και να απαιτήσει καθαρό θα πάρει
δεν εννοώ από πρόθεση αλλα απο αμέλεια ή προχειρότα
πχ κάτι φυστίκια που αγόρασα ήταν χάλια ( ταγισμένα και μπαγιάτικα) κοιτάω στο φακελάκι , ήταν κινέζικα ( αν είναι δυνατόν) και η ημερομηνία λήξης ήταν μακρυά.


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Made in Europe & America
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 21, 2010, 23:37 »
πχ κάτι φυστίκια που αγόρασα ήταν χάλια ( ταγισμένα και μπαγιάτικα) κοιτάω στο φακελάκι , ήταν κινέζικα ( αν είναι δυνατόν) και η ημερομηνία λήξης ήταν μακρυά.
Συμφωνούμε βρε Αbet για τα φυστίκια αλλά πιστεύω ότι στα υγρά δεν τους βολεύει να κάνουν μαμουνιές...
Έχουν τεράστια κέρδη...
Γιατί να τα χάσουν?

Εάν παρουσιαστεί πρόβλημα αύριο σε υγρό με τον πόλεμο που δέχεται το ηλεκτρονικό τέρμα το άτμισμα... Και οι τελευταίοι που το θέλουν αυτό είναι οι Κινέζοι.
Δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβεί από λάθος, αλλά αυτό σίγουρα το φοβούνται σαν το διάβολο.
Επίσης λάθος μπορεί να συμβεί σε όλους.

Και φυσικά δεν τα λέω αυτά από εμπιστοσύνη στους Κινέζους...  :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix