vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

286 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, lidbab, Jorge, stamatisgr, lagoudakis, zalaros, Doubt

Twitter

Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 22, 2012, 19:55 »
τι φορτιστη του εχεις βαλει(βολτ και αμπερ)και γενικα αν μπορεις μια περιγραφη για τον τροπο λειτουργιας του κτλ.
Σε ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος theodor001

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 22, 2012, 20:30 »
τι φορτιστη του εχεις βαλει(βολτ και αμπερ)και γενικα αν μπορεις μια περιγραφη για τον τροπο λειτουργιας του κτλ.
Σε ευχαριστω
χρησιμοποιώ για τροφοδοσια ενα 12βολτο 10αμπερ μετασχηματίστη και φορτιζω 6σελες  μπαταριες λιπο χωρις κανενα προβλημα  η λειτουργια του ειναι σχετικα απλη με το κουμπι type οριζουμε τον  τυπο της μπαταριας Ni-MH/NiCd,η li-ion η,Poly,η Pb.αφου δουμε στην οθονη το τυπο τησ μπαταριας που θελουμε να φορτισουμε παταμε enter, αμεσως μετα με τα κουμπια + και - αυξομειώνουμε την ενταση σε αμπερ που θελουμε να φορτισουμε. για τις μπαταριες των τσιγαρον μας δεν ξεπερναμε ποτε την ονομαστική τουσ αξια δηλαδη αν η μπαταρια μασ ειναι 1000αρα θα ορισουμε οριακα τον φορτιστη στο 1 αμπερ. κατοπιν παλι enter και ξεκινα η φορτιστη στην οθονη θα βλεπεις τον χρονο που φορτιζει τα μιλιαμπερ που βαζει στη μπαταρια τα βολτ τησ μπαταριας ..οταμ σου ερθει με το καλο οτι απορια εχεις εδω ειμαστε :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 22, 2012, 20:59 »
Σε ευχαριστω πολυ.θα τα πουμε σε 3-4 μερες παλι :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:
παντος τα σπαει σαν φορτιστης ε?

Αποσυνδεδεμένος theodor001

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 22, 2012, 21:06 »
ενταξει για τα λεφτα του καλος ειναι,υπαρχουν και καλυτεροι αλλα αρκετα πιο ακριβοι

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 22, 2012, 21:28 »
@digitalis : οι κινέζοι κρύβονται ανάμεσά μας...  :)) χαράς στο κουράγιο σου και σένα!  ;)
@all: επειδή σκέφτομαι αγορά σοβαρού φορτιστή και μιας και ο pilaz δε με έχει πείσει για τα 60ε που θέλει , τούτος εδώ είναι κλάσεις ανώτερος μιας και έχει τα χαρακτηριστικά που έχω για τις ΑΑ μου (maha c9000 analyzer) , η ερώτησή μου είναι πώς φορτίζεις τις μπαταρίες στους ακροδέκτες... με τα μαγνητάκια; και εάν ναι αυτά παρέχονται ή είναι εξτρά;   ::)

http://www.giatrakos.gr/product_info.php?cPath=164_218_220&products_id=5521   8)


μετράει και εσωτερική αντίσταση των μπαταριών  :thumpup:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=G7GxYamjwDs[/youtube]


Παρακαλούμε: Δεν υπάρχει λόγος να δημοσιεύετε συνεχόμενα μηνύματα. Αν ξεχάσατε κάτι ή θέλετε να πείτε κάτι επιπλέον, κάντε "Τροποποίηση" στο τελευταίο σας μήνυμα. Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας
Ευχαριστούμε.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2012, 19:32 από Ωμέγα »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 13, 2012, 21:51 »
Πολύ ακριβός είναι για αυτό που κάνουμε εδώ... και δεν έχει και εσωτερικό τροφοδοτικό.
Αν είναι να πάει κάποιος σε τέτοια κατηγορία τιμής καλύτερα απο amain αυτός
http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/1574_116/products_id/217519/n/EcoPower-Electron-65-AC-LiPo-LiFe-NiMH-AC-DC-Battery-Charger-6S-5A-50W
Φτηνή αντιγραφή του Team Orion IQ605, τον οποίο τον έχω ξεσκίσει εδώ και 1 χρόνο και είναι άψογος.
Όσοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν για τα καλύτερα πάντως, κατευθείαν σε hyperion η graupner, οι δεύτεροι είναι και η προσωπική μου προτίμηση.

Αποσυνδεδεμένος Manolis1979

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Vmax SS, Lava 1.5, VV by me
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 13, 2012, 23:21 »
Λόγο πολλών χρόνων ενασχόλησης με το μοντελισμό :
Έχω έναν Β5 και έναν Β6  ΙΜΑΧ ( τους έχω περίπου 5 χρόνια )
Και οι 2  :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: !!!!!!!!
Όλες τις μπαταριές μου εκεί τις φορτίζω
αλλά και του αυτοκίνητου και των μηχανών που έχω !!!!
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα !!!!!

Αποσυνδεδεμένος d3mon

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 14, 2012, 09:06 »
Εγώ δουλεύω με έναν Multiplex, απόρροια χρόνιας ενασχολήσεις με το μοντελισμό, μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος και σε κάποιο βαθμό πιο σίγουρος ότι αν κουραστεί μια μπαταρία (από τις γνωστές κινέζικες 16340) θα μου το δείξει η φόρτιση.   

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 16:22 »
Βρε παιδιά βάλτε ένα χέρι όσοι γνωρίζεται γιατί είχα παραγγείλει έναν IMAX B6AC Dual Power από Hong Kong το καλοκαίρι και δεν ήρθε ποτέ. Άκρη δεν μπορώ να βγάλω μαζί τους και τους ζήτησα refund ή reporting στο paypal και negative rating στο ebay.

Υπάρχει κάπου αυθεντικός ο B6 AC Dual Power από Ευρώπη ας είναι και λίγο ακριβώτερος δεν πειράζει γιατί βαρέθηκα με τις αναμονές από την Ασία. Επίσης ο B6AC+ (φώτο κάτω) τι λέει? Είναι καλύτερος κι από που θα προτείνατε να τον πάρω?



κι εδώ ο Β6AC Dual Power



Αποσυνδεδεμένος martin

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 16:40 »
μπορεις απο εδω:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6478__IMAX_B6_AC_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_.html

υπαρχει αντιπροσωπος στην Ελλαδα αν σε ενδιαφερει

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 22:01 »
Το έχω δει αυτό αλλά και σ'ελληνικό site (Γιατράκος) με 50 Ευρώ. Μου φαίνεται θα τον πάρω από εδώ αρκεί να είναι αυθεντικός. Ο αντιπρόσωπος που λες είναι ο giatrakos?

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος martin

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 13, 2012, 22:31 »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 14, 2012, 12:07 »
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να αγοραστεί ο B6 με ξεχωριστό, εξωτερικό τροφοδοτικό ρεύματος.
Σε περίπτωση που χαλάσει ένα απο τα δύο να μη αχρηστευτεί ολόκληρος ο B6AC ή στην καλύτερη να μη χρειάζεται επέμβαση για να αλλαχτεί το εσωκλειστο τροφοδοτικό του.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 09:47 »
Ωραία, τι power supply χρειάζεται? Βλέπω στο Hobbyking έχει διάφορα. Δηλαδή να πάρω έναν ΒΑ6 σκέτο συν ένα power supply? Ποιο? Αν έιναι να πάρω κάτι που θα φορτίζει και τα power packs από τα παιχνίδια του μικρού μου. Δηλαδή να μην ειναι ψόφιο. Τι θα προτείνατε?




Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 10:05 »
Αυτός αξίζει σε σχέση με τον BA6?

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31281__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_accessories_NL_Warehouse_.html

Λέω αυτόν γιατί βρίσκεται στο ευρωπαϊκό warehouse συν ένα power supply εξωτερικό. Απο Ευρώπη αποφεύγω και το ρίσκο τελωνείου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556560 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 198 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181432 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 69 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 743 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16642 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz