vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 2 χρήστες
th3ofilos, giorgos1999

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΕΤΟΙΜΑ ΥΓΡΑ άτμισης. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος johntr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Black Note 10ml - Μόνο 6mg - 9mg - 12mg στην Ελλάδα | Έλλειψη στο εξωτερικό;
« Απάντηση #915 στις: Οκτωβρίου 09, 2023, 21:16 »
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα, καθώς είναι το πρώτο μου post στο forum και ελπίζω να μην έχει συζητηθεί το θέμα και δεν κατάφερα να το βρω.


Είμαι ΜΟΝΟ ατμιστής εδώ και έναν χρόνο, κόβοντας το κάπνισμα (10-15 τσιγάρα Malboro Gold ανά ημέρα) σε μια ημέρα.
Ο λόγος: η υπόσχεση που έδωσα ή, αν θέλετε, το τάμα που έκανα και έπρεπε (και πρέπει) να τηρήσω.


Για να είμαι ειλικρινής, όμως, δεν το τηρώ στο 100% καθώς, δεν καπνίζω μεν, αλλά ατμίζω.
Από το 2018, όταν ένας καλό φίλος έκοψε το κάπνισμα και ξεκίνησε το άτμισμα, άτμιζα ελάχιστα (10ml στους 2 μήνες) το Black Note Prelude ή/και το Sonata, τα οποία αγόραζα από καταστήματα της Γερμανίας ή της Ολλαδίας μιας και δεν υπήρχαν στην Ελλάδα.
Εμπιστεύτηκα την Black Note και παρέμεινα σε αυτή λόγω της ιδιότητας του NET. Τα υγρά της δεν περιέχουν πολλές χημικές ουσίες και δεν μου προκαλούν παρενέργειες όπως ζαλάδα, ναυτία, βήχα κλπ.


Είναι σημαντικό να σημειώσω ότι, γενικότερα, δεν τα πάω καλά με την "χημεία". Τι σημαίνει αυτό;
Η παραμικρή αλλαγή σε ένα συστατικό μπορεί να μου προκαλέσει πονοκεφάλους, ναυτία, βήχα, δύσπνοια κλπ.


Στο θέμα μας: ατμίζω εδώ και έναν χρόνο ΜΟΝΟ Black Note. Δεν έχω ατμίζει ή δοκιμάσει ΠΟΤΕ υγρό άλλης μάρκας. Λόγω απουσίας της κλασικής σειράς από την Ελλάδα, ατμίζω το Rock των 6mg. 'Ομως, έφτασε το πλήρωμα του χρόνου να "κατέβω" στα 3mg.
Η Vapeland, όμως, δεν εισάγει κανένα υγρό της Black Note στα 3mg. Κατοικώ στον Άγιο Στέφανο και, στο τοπικό Vapeland, οι άνθρωποι ήθελαν να με εξυπηρετήσουν και ζήτησαν να γίνει μια εισαγωγή 100 μπουκάλια 3mg Rock, αλλά δεν έγινε δεκτό το αίτημα λόγω διαδικασιών logistics.


Εκείνο που έκανα, λοιπόν, ήταν να στραφώ σε καταστήματα του εξωτερικού...
ΤΙΠΟΤΑ. Το απόλυτο μηδέν. Καταστήματα που παλαιότερα έφερναν όλες τις γεύσεις, δεν έχουν πλέον καθόλου το brand, δεν μπορώ να παραγγείλω από αντιπροσωπεία του εξωτερικού, όπου βρίσκω είτε την κανονική σειρά είτε την V Series είναι sold out ή out of stock εκτός... Από την Μ. Βρετανία και το vapour.co.uk.


Μη έχοντας ψάξει, λοιπόν, την νομοθεσία περί εισαγωγής καπνικών ειδών ή ειδών με νικοτίνη από χώρες εκτός της Ε.Ε., έκανα με περίσσεια χαρά και άπλετη βλακεία την παραγγελία μου από το vapour.co.uk και, μάλιστα, μεγάλη για να έχω stock και να μην χρειάζεται να παραγγέλνω συνέχεια.


Και φυσικά, "κόλλησαν" στο τελωνείο, από όπου δεν κατάφερα να τα πάρω ούτε πληρώνοντας εκτελωνιστή.
Ευτυχώς, το vapour.co.uk με αποζημίωσε (ας είναι καλά οι άνθρωποι).


Έχοντας αναπτύξει μια φιλική σχέση με τον πωλητή του Vapeland στην περιοχή μου, τον ρώτησα τι μπορώ να κάνω. Μου πρότεινε να μου φτιάξει εκείνος ένα Rock από το συμπυκνωμένο υγρό το οποίο πλέον είναι διαθέσιμο παντού, αναφέροντάς μου ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την "χημεία" καθώς τα υγρά που χρησιμοποιούν είναι τα πλέον κορυφαία (και, φυσικά, δεν έχω κανέναν λόγο να το αμφισβητήσω). Για μια στιγμή, χάρηκα και εγώ ότι βρήκα την λύση και, μάλιστα πολύ πιο οικονομική και πίστεψα ότι θα μπορέσω έτσι να μεταβώ και πιο σταδιακά στα 3mg, κατεβαίνονταν 1mg/μήνα χωρίς να κάνω μόνος μου αλχημίες με μπουκαλάκια των 3ml και των 6ml.


Το άφησα να ωριμάσει 4-5 μέρες και το δοκίμασα.
Δεν είχε ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία σχέση με το έτοιμο. Ήταν υπερβολικά γλυκό, δεν είχε την καπνική αίσθηση του Rock, αλλά μια "φρουτένια" επίγευση που μου προκάλεσε αηδία.


Δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να ατμίσω αυτό το πράγμα οπότε, επέστρεψα στα έτοιμα 10ml των 6mg και παραμένω, αφού δεν μπορώ να βρω πουθενά διαθέσιμη οποιαδήποτε σειρά της Black Note σε έτοιμα υγρά.


Μίλησα με το παλικάρι και μου εξήγησε ορισμένα πράγματα που έπρεπε να γνωρίζω όπως ότι κάποιο υγρό συστατικό (το οποίο δεν γνωρίζω, να με συγχωρείτε) είναι κάπως πιο γλυκό σε σχέση με άλλες μάρκες και ότι, όσο λιγότερη είναι η περιεκτικότητα της νικοτίνης σε ένα υγρό, τόσο γίνεται πιο γλυκιά η γεύση του.


Σας έχω ήδη κουράσει οπότε προχωράω στην ερώτηση που ίσως έπρεπε να έχω κάνει από την πρώτη γραμμή αυτού του post:
Γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα εντός της Ε.Ε. που να διαθέτει μπουκαλάκια των 10ml με 3mg νικοτίνη της Black Note, είτε την κλασική, παλιά σειρά ή την V Series;


Και κάτι άλλο: Το "φτιαχτό" υγρό το έχω κρατήσει. Έχουν περάσει περίπου 2-3 μήνες από τότε που το φτιάξαμε. Υπάρχει περίπτωση να έχει "στρώσει" η γεύση του ή να μην μπω καν στη διαδικασία να χαραμίζω αντιστάσεις;


Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2023, 21:43 από johntr »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Δοκίμασε να αναμίξεις με το ίδιο υγρό χωρίς νικοτίνη (αν υπάρχει) με το 6αρι σου.
Για αυτό που έχεις ήδη το αποτυχημένο, ανάμιξε το με σκέτη βάση σε ποσοστό 50 50.
Επίσης δοκίμασε σκέτη βάση με νικοτίνη στο επίπεδο που θέλεις, είναι μια πολύ οικονομική και βολική επιλογή, με ουδέτερη γεύση.
Γενικά μην κολλάς με εταιρείες και γεύσεις, εσύ τη δουλειά σου κάνεις, η οποία είναι να απαλλαγείς από το τσιγάρο ( :thumpup:) και στο μέλλον από τη νικοτίνη. Ο εξοπλισμός και τα υγρά είναι απλά εργαλεία, δεν σου κάνει το ένα, πας στο άλλο, χωρίς φανατισμούς και εξαρτήσεις.
Αφού έχεις και πρόσβαση σε κατάστημα, δοκίμασε άλλα υγρά, όσα θέλεις μέχρι να βρεις κάποιο που να σου κάνει.

Αποσυνδεδεμένος johntr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου, Doubt και, γενικώς, για την απάντησή σου!

Δυστυχώς, ο εισαγωγέας της Blacknote στην Ελλάδα δεν εισάγει τα μπουκαλάκια των 3mg και των 0mg, αλλά μόνο των 6mg, 9mg και 12mg. Για αυτό και έχω χάσει άπειρες ώρες ψάχνοντας να τα βρω σε κάποιο κατάστημα της E.E.

Θα δοκιμάσω τις προτάσεις σου για το "αποτυχημένο" υγρό, αλλά και για την απλή ανάμειξη βάσης με νικοτίνη και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Είναι 101% σωστά αυτά που γράφεις. Ακριβώς to the point. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, είμαι λίγο φοβιτσιάρης. Δεν με ενοχλεί να ξοδέψω κάποιο ποσό αναζητώντας ένα υγρό που θα με ικανοποιεί από μια άλλη μάρκα γιατί, ακριβώς όπως έγραψες, θέλω να κάνω την δουλειά μου και τίποτα παραπάνω. Απλώς, επειδή είμαι ΠΟΛΥ... "Περίεργος" να το πω; "Ευαίσθητος" να το πω; "Φοβικός" να το πω; "Κλασική περίπτωση ψυχαναγκαστικού" να το πω; Φοβάμαι ότι κάποια άλλη μάρκα θα μου προκαλέσει κάποιο πρόβλημα υγείας, όπως βήχα, ζαλάδα, ναυτία ή κάποιου είδους αλλεργία στο αναπνευστικό και για αυτό δεν έχω δοκιμάσει τόσα χρόνια κάτι διαφορετικό. Είναι εμπειρίες που βίωσα μέσω φίλων και συναδελφων και μου έχουν προκαλέσει έντονη ανασφάλεια. Ειλικρινά, δεν είμαι fanboy της Blacknote. OK, είναι καλά υγρά, με ικανοποιούν αλλά σε καμία περίπτωση δεν αρνούμαι να την αλλάξω αν βρω κάτι άλλο αντίστοιχα ποιοτικό που να μου προσφέρει την νικοτίνη που χρειάζομαι (γιατί αυτό είναι που χρειάζομαι και τίποτα παραπάνω) και να μην μου προκαλέσει παρενέργειες. Είναι καθαρά θέμα ανασφάλειας και φόβου.

Μια φορά έτυχε να ξεχάσω το υγρό μου και να βγω για ένα ποτό με έναν φίλο και όταν μου τελείωσε, γιατί είχα πολύ λίγο στο tank, προσφέρθηκε να μου βάλει από το δικό του. Ήταν μια γεύση σαν καπνός με κρέμα βανίλιας. Του ζήτησα να δοκιμάσω πρώτα από την δική του συσκευή. Αυτό ήταν: έκανα ένα puff και ένιωσα ναυτία. Είχα την γεύση του στην μύτη μου και στο στόμα μου όλο το βράδυ, ακόμη και όταν πήγα για ύπνο. Κακή εμπειρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2023, 07:54 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Δοκίμασε σκέτη βάση. Πάρε ένα μπουκαλάκι 60 ml και ρίξε μέσα ένα booster και pg vg στην αναλογία που θες και άτμισε το. Προφανώς δε σου αρέσουν τα έντονα αρώματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8367 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180705 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59839 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237629 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12