vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Tem

Twitter

VOOPOO DRAG 3

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
VOOPOO DRAG 3
« στις: Φεβρουαρίου 20, 2021, 00:52 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη VOOPOO)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Το νεότερο παιδί της οικογένειας Drag είναι εδώ.


Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από zinc alloy και δέρμα στο πίσω μέρος και δέχεται δύο 18650 μπαταρίες.
Έχει διαστάσεις 86x50x25mm, ζυγίζει 118g και μπορεί να φορτίσει/αναβαθμιστεί μέσω μιας θύρας USB Type-C.
Παίζει από τα 5 εώς τα 177W και διαβάζει αντιστάσεις μέχρι 0.10Ω.


Η συσκευασία είναι μόνο με το μοντ και όχι το κιτ μαζί με τον ατμοποιητή
οπότε και περιλαμβάνει μόνο τη συσκευή και ένα καλώδιο Type-C.


Η συσκευή πωλείται στα παρακάτω πέντε χρώματα/σχέδια.


Ο 510 πόλος, όπως και στα προηγούμενα, είναι και εδώ υπερυψωμένος για να μη γρατζουνιέται το μοντ από τους ατμοποιητές αλλά εδώ ευτυχώς είναι πολύ λιγότερο σε σχέση με τα προηγούμενα οπότε όταν έχουμε βιδωμένο ατμοποιητή επάνω σχεδόν δεν φαίνεται ότι είναι ελάχιστα πάνω. Δυστυχώς παίρνει μέχρι 24αρη ατμοποιητή σε διάμετρο, από τα 25mm αρχίζει και προεξέχει ελάχιστα μεν αλλά προεξέχει.

Τα κουμπιά είναι τα ίδια όπως σε όλες τις τελευταίες συσκευές της εταιρείας. Το κουμπί του fire είναι πάρα πολύ ωραίο, πολύ καλή αίσθηση στο πάτημα και σου δίνει τη σιγουριά που θες από ένα κουμπί που το πατάς όλη μέρα. Μου αρέσει πολύ αυτή η εσωτερική καμπύλη που κάνει προς τα μέσα, κάνει το πάτημα ακόμα πιο ευχάριστο και κάνει έναν πολύ ωραίο και μαλακό κλικ ήχο όταν το πατάς. Αν έπρεπε να αλλάξω κάτι στο κουμπί, ίσως το έκανε ελάχιστα μεγαλύτερο για να κάθεται πιο άνετα το δάχτυλο στο πάτημα αλλά τώρα μιλάμε για υπερβολές, το κουμπί είναι τέλειο. Ακριβώς τα ίδια και για τα δύο κουμπιά από κάτω με τη διαφορά όταν αυτά είναι λίγο πιο σκληρά στο πάτημα, πράγμα θετικό όταν μιλάμε για δύο μικρά κουμπάκια και ότι το κλικ που κάνουν είναι λίγο πιο δυνατό από αυτό του fire.

Το πορτάκι των μπαταριών στη δικιά μου συσκευή ενώ κουμπώνει και ξεκουμπώνει άνετα, στο μέσα σημείο που συγκρατείται με το σιδεράκι πάνω στη συσκευή βρίσκει κάπου και όταν το ανοίγεις ή κλείνεις τελείως ακουμπάει σε 2-3 σημεία οπότε είναι λες και έχει στοπ. Δεν είναι πρόβλημα αυτό βέβαια και λογικά είναι ελλάτωμα της συσκευής αλλά θεωρώ σωστό να το σχολιάσω. Επίσης έχω παρατηρήσει καμιά φορά αν το κλείσω βιαστικά, ενώ κλείνει κανονικά, όταν ανοίξω τη συσκευή θα μου δείξει ότι η μια μπαταρία(πάντα η αριστερή) είναι τελείως άδεια και η δεξία είναι φουλ γεμάτη. Όταν ανοίξω και κλείσω ξανά το πορτάκι των μπαταριών και ανάψω τη συσκευή θα μου δείχνει τη στάθμη σωστά.

H οθόνη είναι επίσης πάρα πολύ ωραία και αρκετά φωτεινή για να είναι ευδιάκριτη πάντα και παντού. Υπάρχουν πάνω όλες οι απαραίτητες ενδείξεις και ίσως θα προτιμούσα, από καθαρά προσωπική επιλογή, ένα πιο μίνιμαλ στυλ. Οι δύο ενδείξεις των μπαταριών είναι κατά καιρούς λίγο ότιναναι και η στάθμες ανεβοκατεβαίνουν αλλά σε μετρήσεις οι μπαταρίες αποφορτίζονται κανονικά οπότε λογικά είναι πρόβλημα της πλακέτας και της πληροφορίας που στέλνει στην οθόνη, εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό μιας και το παρατηρώ σε αρκετά μοντάκια τελευταία.

Πατώντας τα συν και πλην μαζί μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε δύο θέματα για την οθόνη. Το δεύτερο γυρνάει την οθόνη οριζόντια και δεν με βόλεψε καθόλου όταν το δοκίμασα. Με τρία κλικ του fire μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε δύο mode. Το ένα είναι για να αναγνωρίζει η συσκευή από μόνη της τα κατάλληλα βατ ανάλογα την αντίσταση που έχουμε στον ατμοποιητή και δεν μας αφήνει να πάμε πάνω από ένα όριο και στη δεύτερη έχουμε το ελεύθερο να κάνουμε ότι θέλεουμε. Επίσης, όταν ανεβαίνεις σε βατ αν ξεπεράσεις τα 80W όλες οι ενδείξεις στην οθόνη γίνονται κόκκινες και γράφει SUPER. Πατώντας το fire μαζί με το συν μπορούμε να κλειδώσουμε τη συσκευή αλλά δεν μπορούμε να ατμίσουμε παράλληλα, δηλαδή δεν έχει κανένα νόημα αυτό το κουμπί γιατί μπορείς απλά να κλείσεις την συσκευή με πέντε κλικ.

Το μοναδικό πράγμα που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα στα μοντάκια της VOOPOO είναι όταν έχεις το μοντ στην άκρη για λίγη ώρα και μετά όταν το πιάσεις να ατμίσεις, αυτή η ριμάδα η πρώτη τζούρα είναι πάντα νεκρή και στην ουσία το πρώτο πάτημα του fire είναι για να ξυπνήσει το μοντ. Όταν έχεις 50 μοντάκια που χρησιμοποιείς και δεν το κάνει κανένα, αυτά τα 1-2 που το κάνουν δεν συνηθίζονται με τίποτα δυστυχώς. Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα άλλο σοβαρό παράπονο από το μοντάκι.

Εμφανισιακά από θέμα εμφάνισης και η γενικότερη αίσθηση που έχεις όταν το κρατάς είναι μακράν η καλύτερη σε σχέση με τα προηγούμενα. Το δέρμα είναι πολύ ωραίας ποιότητας και το βάρος του το θεωρώ το κατάλληλο για διμπάταρο 18650 μοντάκι. Δεν έχει πολύ χοντροκομμένες γωνίες σε σχέση με τα προηγούμενα και φαίνεται να είναι καλά βαμμένο αλλά αυτό θα το δείξει η νεκροψία μετά από κάποιες βδομάδες ή μήνες. Για μένα είναι ακριβώς το ίδιο με το Argus GT από αυτά που μπορώ να καταλάβω όταν ατμίζω μέχρι και ότι σε κάποια φάση μετά τα 100 βατ όσο και ανεβαίνεις σε βατ δεν αλλάζει τίποτα.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2021, 01:17 από zamploutos »

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 20, 2021, 21:48 »
Ωραία παρουσίαση όμορφη συσκευή αλλα τα ίδια και εδώ με το που πευτει η μπαταρία κατω απο 50% τα ρεύματα ειναι υποτονικά... Σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις οτι ατμιζεις...

Και στο drag x το ίδιο γινόταν...

Κατά τα άλλα πολυ καλο το gene chip...  ::)

Ακομα θυμάμαι στο drag x ειχα 2 μπαταρίες παντού μαζι μου και οταν έφτανε στην μεση άλλαζα μπαταρία για να έχω φουλ απόδοση... Ειλικρινά σε αλλα mod αυτο το πράγμα δεν το εχω ξαναδεί...  Κρίμα και ας μην πω και για της διαρροές.... Ακομα και με αυτές της νέες αντιστάσεις στάζει η αντίσταση σταγόνες... Αν ειναι δυνατόν...

2021 εχουμε... Ειλικρινά η voopoo δεν δοκιμάζει τα προϊόντα της πριν τα βγάλει στην αγορά....?  

* Αυτο με το 1το πάτημα του fire button το εχει και το zero G της aspire και νόμιζα οτι ηταν χαλασμένο αρχικά... Πραγματικά πολυ ενοχλητικό...

Το ίδιο επίσης γίνετε και με το kroma Z  οταν σβήσει η οθόνη θέλει διπλό πάτημα για να δώσει ρευμα... 

Οπως και να εχει μικρο πρόβλημα αυτό το συνηθίζεις μετα απο ενα σημείο.



Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 14, 2021, 14:58 »
Λοιπόν, η πλακέτα τρώει τρελές φρίκες με την στάθμη των μπαταριών. Το έχω προσέξει λίγο καιρό τώρα αλλά περίμενα να πάρω να δοκιμάσω και με ένα ολοκαίνουργιο ζευγάρι μπαταριών.

Από φουλ γεμάτες μέχρι τα 3/4 γεμάτες οι μπαταρίες όλα βαίνουν καλώς. Μετά αρχίζει ανά κάποια ώρα να δείχνει την μία μπαταρία άδεια και την άλλη γεμάτη, με κλείσε-άνοιξε δεν φτιάχνει αλλά θέλει να βγάλεις τις μπαταρίες και να τις βάλεις πάλι πίσω. Μετά αρχίζει να δείχνει ότι ή μία ή η άλλη είναι στο κόκκινο και η άλλη πάλι γεμάτη και θέλει πάλι να βγάλεις τις μπαταρίες και να τις βάλεις.

Όσο πιο πολύ πέφτει η τάση τόσο πιο συχνά γίνεται αυτό και με έχει κουράσει τόσο πολύ που απλά πλέον το έχω αφήσει στην άκρη γιατί σχεδόν είμαι έτοιμος να το πετάξω σε καμιά ελιά.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 14, 2021, 15:50 »
Drag 2 platinum και ξερό ψωμί!

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 14, 2021, 17:02 »
Καλύτερο από το Drag 2 ητανε το πρώτο DRAG και μετά άρχισε το χάος.

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 15, 2021, 01:16 »
Καλά έκανα και έχω 4 από δαύτα   :laugh1: :laugh1: :laugh1:...

Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 15, 2021, 11:03 »
καλημέρα, πολύ ωραία παρουσίαση 
να πω και εγώ την αμαρτία μου τώρα   :) 
Όμορφο mod, δυστυχώς έχει να βγάλει η Voopoo από το παρεξηγημένο Alpha One (a-I)
Γούστα είναι αυτά βέβαια, εδώ για ένα υγράκι χαλάνε οικογένειες χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 11, 2021, 02:43 »


Αρκετά καθυστερημένα ήρθε στα χέρια μου το Voopoo Drag 3 σαν kit με το TPP Pod Tank.
Το Voopoo Drag 3 είναι ένα διμπάταρο mod (δέχεται δύο 18650 μπαταρίες) και αποδίδει μέγιστη ισχύ 177W
To TPP Pod Tank έχει χωρητικότητα 5,5ml και διάμετρο 24mm.

To Kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία



Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα ακόλουθα
·        1 x DRAG 3 Device 
·        1 x TPP Pod Tank (5.5ml) 
·        1 x TPP-DM2, 0.2Ω 
·        1 x TPP-DM1, 0.15Ω 
·        1 x Type-C Cable
·        1 x User Manual



Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι καλογραμμένο και πολύ κατατοπιστικό, σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.
Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος.

Το Kit είναι διαθέσιμο σε πέντε πολύ όμορφους χρωματικούς συνδυασμούς.


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά και οι διαστάσεις του Voopoo Drag 3 είναι τα παρακάτω
Size: 138 x 52 x 25mm
 Power Range: 5-177W
 Capacity: 5.5ml
 Resistance Range: 0.1-3.0
Ω
 Input Voltage: 6.4-8.4V
 Battery: Dual 18650 external battery (not included)
 Material: Zinc Alloy +Leather
 Standard Coils: TPP-DM1 / TPP-DM2
 Compatible Tanks:
 TPP Tank: All TPP Coils 
 PnP Pod Tank: All PnP Coils

High Burst Super Mode
 Max 177W Output Power
 Compatible with TPP & PnP &510 Platform
 Advanced GENE.FAN 2.0 Chip
 Support Temperature Control
 Dual 18650 Battery




Το Voopoo Drag 3 ακολουθεί την σχεδιαστική γραμμή και φιλοσοφία των πρόσφατων συσκευών της εταιρείας, που ελάχιστα θυμίζει την σχεδιαστική γραμμή των δύο πρώτων εκδόσεων της συσκευής.
Η ποιότητα κατασκευής του και η βαφή του δείχνουν υποδειγματικές. Όλες του οι κορυφές και οι ακμές, ενώ δεν είναι έντονα καμπυλωμένες, δεν είναι καθόλου αιχμηρές. Η σχεδίασή του, σε συνδυασμό με το μέγεθος, το βάρος και τη δερμάτινη πλάτη του, προσφέρουν πολύ καλό κράτημα και εργονομία. 
Οι διαστάσεις του είναι σχετικά περιορισμένες σε σύγκριση με πρόσφατες συσκευές της εταιρείας και ως προς το βάρος του, μπορεί να θεωρηθεί όχι ιδιαίτερα βαρύ. Η δερμάτινη πλάτη του με τα ανάγλυφα logos της εταιρείας είναι πολύ καλής ποιότητας.



Στη πάνω βάση του υπάρχει μόνο ο 510 ελατηριωτός ατσάλινος πόλος, πολύ ελαφρά υπερυψωμένος για να μη χαράζεται η βάση από το βίδωμα των ατμοποιητών. Μπορεί να δεχθεί ατμοποιητές με διάμετρο μέχρι και 25mm χωρίς αυτοί να εξέχουν από το σώμα της συσκευής.


Στην πρόσοψη της συσκευής και με σειρά από πάνω προς τα κάτω υπάρχουν το fire button, Η έγχρωμη TFT οθόνη, τα πλήκτρα των επιλογών συν (+) και πλην (-) και η θύρα φόρτισης, που είναι micro usb τύπου C. Μέσω της θύρας η φόρτιση των μπαταριών γίνεται στα 5V με ρεύμα έντασης
Η φόρτιση είναι αρκετά γρήγορη. Κατά τη διάρκεια της φόρτισης δεν μπορεί κανείς ταυτόχρονα και να ατμίζει.
Τόσο το fire button, όσο και τα πλήκτρα των επιλογών, είναι άψογα. Το fire button είναι ένα από τα καλύτερα που έχω συναντήσει. Πυροδοτεί ακαριαία, σαφέστατα, με ένα πολύ διακριτικό, ανεπαίσθητο ήχο. Τα πλήκτρα των επιλογών είναι σωστά λίγο πιο σκληρά από το fire button και η χαρακτηριστικός ήχος κατά την πληκτρολόγησή τους είναι λίγο πιο έντονος.



Η οθόνη είναι προρυθμισμένη σε κατακόρυφη διάταξη, αλλά υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής σε οριζόντια διάταξη, που κατά τη γνώμη μου υστερεί. 
Η οθόνη είναι έγχρωμη, με πολύ ωραία χρώματα, πολύ φωτεινή σε οποιεσδήποτε συνθήκες και πολύ ευανάγνωστη.
Στην οθόνη αναγράφονται η επιλεγμένη ισχύς, το επιλεγμένο mode λειτουργίας, η τάση, η τιμή της αντίστασης, η διάρκεια της τζούρας και το πλήθος των puffs. Η στάθμη φόρτισης των δύο 18650 μπαταριών επισημαίνεται με δύο ξεχωριστές ενδεικτικές μπάρες.



Στη βάση στήριξης της συσκευής υπάρχει ένα συρόμενο καπάκι που αποκαλύπτει τον χώρο υποδοχής των δύο μπαταριών. 
Ο μηχανισμός του δουλεύει πολύ καλά κι απροβλημάτιστα, αν και μου φαίνεται λίγο πιο ευτελής σε σύγκριση με τον μηχανισμό άλλων πρόσφατων συσκευών της εταιρείας. Η διάταξη και η αρχιτεκτονική του χώρου υποδοχής είναι τέτοια, που οι δύο μπαταρίες δεν έρχονται σε επαφή.
Η όλη συσκευή είναι πολύ συμπαγής και ποιοτική και τα πάντα αρμόζουν μεταξύ τους άψογα. 
Δεν γίνεται λόγος ούτε για υποψία ήχου κροταλίσματος ή άλλης κακής εφαρμογής επιμέρους τμημάτων της συσκευής, ακόμη και των πλήκτρων και του fire button.



Το Voopoo Drag 3 είναι εφοδιασμένο με το GENE.FAN 2.0 chipset, που εκτός από την ακαριαία πυροδότηση, προσφέρει οκτώ συστήματα προστασίας και τρία modes λειτουργίας: Smart mode, Super mode και RBA mode. Το chipset  προσφέρει επίσης έλεγχο θερμοκρασίας. 




Στο RBA mode, η ανάγνωση των αντιστάσεων δεν είναι ούτε τόσο ακριβής, ούτε τόσο σταθερή. 
Στο Smart mode, με την αναγνώριση της αντίστασης, το chipset επιλέγει και την ιδανική ισχύ γι' αυτήν. Υπάρχει βέβαια η δυνατότητα αλλαγής της ισχύος. 
Η ισχύς αυξομειώνεται κατά 1W σε κάθε πληκτρολόγηση και φτάνει μέγιστη ισχύ 177W
Στο RBA mode η επιλογή ισχύος γίνεται από τον χρήστη. Όπως σε όλες τις πρόσφατες συσκευές της Voopoo, αν η συσκευή είναι σε αδράνεια, η πρώτη πληκτρολόγηση του fire button δεν πυροδοτεί, αλλά μετράει ξανά την αντίσταση.
Στο Smart mode η μέτρηση των αντιστάσεων είναι ακριβέστατη. Αναγνωρίζει μια χαρά τις έτοιμες αντιστάσεις ΤΡΡ και PnP
Στο RBA mode όμως διαπίστωσα μικρές αποκλίσεις στη μέτρηση της αντίστασης από το μέσο όρο της μέτρησης σε μια σειρά άλλα αξιόπιστα mods
Αυτό προσωπικά με ενοχλεί, γιατί δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω μελλοντικά το Drag 3 με τα pods της Voopoo, αλλά μόνο με επισκευάσιμους ατμοποιητές.



To TPP Pod Tank τώρα, όπως προανέφερα, έχει χωρητικότητα 5,5ml, η βάση του έχει διάμετρο 24mm, αλλά πιο ψηλά η διάμετρός του είναι λίγο μεγαλύτερη.
Η διαφάνεια του tank είναι πάρα πολύ καλή και η στάθμη του περιεχόμενου υγρού είναι πολύ άνετα ευδιάκριτη. Το tank είναι κατασκευασμένο από PCTG
Από το ίδιο υλικό και στο ίδιο χρώμα είναι κατασκευασμένο και το 810 επιστόμιο του tank, που είναι αποσπώμενο και μπορεί να αντικατασταθεί από οποιοδήποτε άλλο 810 επιστόμιο.
Το tank συγκρατείται στη βάση του με τέσσερις κυκλικούς μαγνήτες, που πιάνουν πολύ δυνατά πάνω στον μαγνήτη σχήματος δακτυλίου που υπάρχει στο εσωτερικό της βάσης.




Το καλό με τη βάση του tank είναι πως δεν δέχεται μόνο το ΤΡΡ tank, αλλά και όλα τα PnP pods
Άρα εκτός από τις δύο νέες αντιστάσεις που δέχεται το ΤΡΡ tank, με την αλλαγή και αντικατάστασή του με κάποιο από τα PnP pods. 
Μπορεί κανείς να έχει στη διάθεσή του πληθώρα αντιστάσεων και επισκευάσιμης αντίστασης.


Η βάση βιδώνεται στον 510 πόλο του mod και το tank αποσπάται από τη βάση με ένα τράβηγμα προς τα πάνω. Οι αντιστάσεις τοποθετούνται συρταρωτά στο tank και η αναπλήρωση του υγρού γίνεται από κάτω και αφού αποσπαστεί το tank από τη βάση του. Με το σήκωμα μιας τάπας σιλικόνης που σφραγίζει πολύ καλά και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη υποβοήθηση για να σηκωθεί, αποκαλύπτεται μια σχετικά μεγάλη οπή, μέσω της οποίας γίνεται η αναπλήρωση του υγρού.




Η εισαγωγή του αέρα στο σύστημα airflow γίνεται από δύο μεγάλες αντιδιαμετρικές οπές που βρίσκονται στη βάση. Το περιστρεφόμενο δακτυλίδι που κάνει τη ρύθμιση του αέρα δεν περιορίζεται από stops, περιστρέφεται εύκολα και κρατάει την ρύθμιση πολύ σταθερά.
Οι δύο νέες αντιστάσεις που συνοδεύουν το ΤΡΡ tank είναι η TPP-DM1 των 0,15Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 60-80W και η TPP-DM2 των 0,2Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 40-60W. Και οι δύο αντιστάσεις είναι τύπου mesh.



Στο Smart mode υπάρχει κόφτης ισχύος και δεν επιτρέπει την αύξηση της ισχύος πάνω από 80W και 60W αντίστοιχα, για τις δύο ΤΡΡ αντιστάσεις. 
Στο RBA mode δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός.
Μερικές παρατηρήσεις για το TPP tank και την όλη απόδοσή του με τις συγκεκριμένες αντιστάσεις τώρα. 
Αν και οι αντιστάσεις αποδίδουν πολύ καλά, τόσο σε ανάλυση γεύσης, όσο και σε ισορροπία έντασης, εν τούτοις τα προβλήματα διαρροών είναι σχετικά έντονα. Διαρροές διαπίστωσα και από τη βάση του tank, αλλά και από τις οπές του airflow.
Το επιστόμιο επίσης συγκρατεί σταγονίδια υγρού στο εσωτερικό του.


Με αυτά τα δεδομένα, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ περισσότερο με το συγκεκριμένο TPP tank
Με το PnP tank και τις αντιστάσεις του τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Με τον τρόπο που ατμίζω, δεν έχω αντιμετωπίσει φαινόμενα διαρροών με τις PnP αντιστάσεις. Αυτό το tank και τις αντιστάσεις του τις έχω παρουσιάσει σε προηγούμενες αναρτήσεις.
Η διαχείριση των δύο μπαταριών νομίζω πως είναι ομαλή, όπως κι η εκφόρτισή τους αν κι αυτό δεν απεικονίζεται πάντα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από τις δύο ενδεικτικές μπάρες στην οθόνη της συσκευής.



To Voopoo Drag 3 προσωπικά μου άρεσε. Τόσο σε εμφάνιση, όσο και σε ποιότητα κατασκευής και εργονομία. Για τον τρόπο που ατμίζω (σπανίως ξεπερνώ τα 20W σε ισχύ), με καλύπτει απόλυτα, αφού το φορτίο των δύο μπαταριών το χρησιμοποιώ για αύξηση της αυτονομίας κι όχι της διαθέσιμης ισχύος. 
Οι ενστάσεις μου περιορίζονται μόνο στην ακρίβεια ανάγνωσης των αντιστάσεων των επισκευάσιμων ατμοποιητών που χρησιμοποιώ πάνω του.


Για πληρέστερη ενημέρωση παραθέτω αυτούσιο και το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης



Ευχαριστώ πολύ την επίσημη αντιπροσωπεία της Voopoo στην Ελλάδα




Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 21, 2021, 12:07 »
Ο λόγος που γράφω είναι για να ευχαριστήσω την Voopoo αλλά και το K110.eu που φρόντισαν να φτάσει το Drag 3 kit στα χέρια μου.

Δυστυχώς έχουμε για ακόμα μια φορά μια συσκευή που δεν με κάλυψε αφού συνεχίζει να λειτουργεί υποτονικά όταν πέφτει η στάθμη των μπαταριών συν του ότι αρκετές φορές αλλάζει τα watts στον ατμοποιητή που χρησιμοποιώ μετά το κλασικό διπλό πάτημα στο fire button που ζητάει όταν το chip μπει σε standby mode. Συνεχεια δηλαδή.

Η Voopoo πρέπει να αλλάξει το chip της και απορώ πως δεν το έχει κάνει ακόμα μετά από τόσες αποτυχημένες προσπάθειες να δώσει σωστές συσκευές στον κόσμο.
Καλή η ομορφιά και η ποιότητα κατασκευής, όταν η "καρδιά" όμως υπολειτουργεί το πράγμα είναι από τα αποδυτήρια χαμένο.

Για το tank και τις αντιστάσεις του τα είπα και στο νήμα του Drag X plus.
Τρομερή γεύση και απόδοση γενικότερα, ωραία τζούρα.. αλλά οι διαρροές είναι και πάλι εκεί και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό από τις προηγούμενες αντιστάσεις της εταιρίας.
Το ευχάριστο είναι πως το υγρό παραμένει στη βάση του tank και δεν το είδα ποτέ στον πόλο του mod, οσο το δούλεψα κι αυτό δηλαδή μιας και δεν είμαι φαν του ατμίσματος της τόσο αεράτης τζούρας και των 50+ watts.

Λυπάμαι για όλα αυτά αλλά δεν μπορώ παρά να είμαι απόλυτα ειλικρινής με αυτά που δοκιμάζω. Η Voopoo πρέπει να αλλάξει άμεσα όλα αυτά που χαλάνε το όνομά της κι είναι διπλό το κρίμα όταν οι συσκευές που παρουσιάζει είναι τόσο όμορφες και ποιοτικές εξωτερικά.

Πραγματικά κρίμα να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί πλήρως ένα τόσο όμορφο mod..


Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 09, 2021, 19:53 »
καλησπέρα, παίζω στα 16-20 watt, μεταξύ Voopoo Argus GT &  Voopoo Drag 3 πιο απο τα δύο προτείνετε? κυρίως ως προς την καλύτερη λειτουργία της πλακέτας μιλάω, γενικά στα πλαίσια που ατμίζω ίδια μου φαίνονται ως προς τα χαρακτηριστικά... μόνο απο θέμα εμφάνισης βλέπω διαφορές

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 10, 2021, 13:03 »
την ίδια πλακέτα έχουν...το περιτύλιγμα αλλάζει(firmware)

Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 10, 2021, 15:26 »
drag 3 --> gene.fan 2
argus gt --> gene.tt

μετά την . απλα ειναι η έκδοση firmware?

ρε συ παλουκαρε επειδή ψάχνω για δεύτερο modaki ,το Cloupor GT αποφάσισε να γίνει auto fire, αλλά οικονομικά δεν μπορώ να δώσω πάνω απο 40 euro, είμαι μεταξύ  Eleaf Istick Power 2C , Voopoo Argus GT ,Voopoo Drag 3... πιο εχει πιο αξιόπιστη και σταθερή λειτουργία της πλακέτας σε συνάρτηση με το firmware που φοράει?

Απ: VOOPOO DRAG 3
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 21, 2021, 17:58 »
2η και τελευταια αγορα σε modaki voopoo...μετα το argus gt που στους 2 μηνες χρησης εσβηνε μονο του σε ενοχλητικο βαθμο και το drag 3 κανει τα ιδια μετα απο 3-4 μηνες χρησης.... εχουν αλλαχτει και τα σετ μπαταριων οποτε δεν ειναι εκει το θεμα.... νομιζω εχει να κανει με την επαφη των μπαταριων.... για μενα μακρια απο voopoo...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181352 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 135 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 39 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8783 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537924 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238554 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16610 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138638 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085891 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63