vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, marauder800, Buliwyf, Jorge, bloodlessz, Christos Z, tony1976

Twitter

Zenith tank by Innokin

Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #495 στις: Ιουλίου 04, 2018, 21:43 »
Στο youtube λένε από 14 έως 19 Watt

Για δώσε κανα λινκ να δούμε πως παίζουν

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #496 στις: Ιουλίου 05, 2018, 10:28 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Πληκτρολόγησε το ονομα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2018, 10:48 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #497 στις: Ιουλίου 05, 2018, 10:33 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Το έκανα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Θα το ψάξω.
Ευχαριστώ πάντως
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2018, 10:49 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #498 στις: Ιουλίου 06, 2018, 10:56 »
Ενδιαφέρουσα η πλέξους, πλέξτον πλέξαν πως σκ@τα λέγεται, η 0.5 τελος πάντων. Τη δοκιμάζω τώρα. Θα μπορούσε να ήταν καλύτερη αν έπαιζε λίγο πιο ψηλά... Στα 25 πχ. Δε βρίσκω ιδιαίτερες διαφορές με την 0.8. Αν και η αντοχή της δεν έχει φανεί ακομα αν είναι μεγαλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος Bill-Βασιλης

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #499 στις: Ιουλίου 08, 2018, 11:44 »
Καλημερα,δυστυχως μετα απο αρκετο καιρο χρησης και ''πεταμενων'' χρηματων αποφασισα να τον αποσυρω.
Εκτος απο την οξειδωση η οποια δεν επηρεαζει την απολαυση του ατμισματος ,εχω καταληξει οτι πρεπει να ειναι ο εργοστασιακος με τις χειροτερς αντιστασεις που εχει κυκλοφορησει στην αγορα.
Αν εξαιρεσεις αυτες της συσκευασιας,εχω αγορασει απο 3 μαγαζια ,σε διαφορετικους χρονους (μηπως πετυχω αλλη παρτιδα ) αλλα δυστυχως καμμια μα καμμια
αντισταση δεν μου εδωσε γευση ,απο τιποτα μεχρι ελαχιστη.
Επισης απειρα υγρα στο στομα σε αρκετες διαβαθμισεις watt.
Κριμα γιατι ειναι απο Ελληνα κατασκευαστη (υποστηριζουμε Ελληνες), αλλα και γιατι η φιλοσοφια  του ειναι πολυ καλη
Επειδη ομως η ελπιδα πεθαινει τελευταια θα του δωσω μια ευκαιρια ακομα αγοραζοντας μια και μονο μια απο τις νεες αντιστασεις οταν κυκλοφορησουν

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #500 στις: Ιουλίου 08, 2018, 13:55 »
Κατ' αρχάς, οι καινούργιες αντιστάσεις Plexus υπάρχουν ήδη στην ελληνική αγορά. Όμως, είναι 0.5Ω. Άρα θέλουν περισσότερα W και αέρα. Είναι καταλληλότερες και για υγρά με μεγαλύτερη ποσόστωση VG.

Οι παρατηρήσεις σου περί γεύσης αποδεικνύουν την σχετικότητα των πραγμάτων της γευστικής εντύπωσης που αποκομίζει ο κάθε ατμιστής. Αν έχεις παρατηρήσει, πάντα οι δικές μου αναφορές σε θέματα γεύσης περιορίζονται στην διάκριση ανάμεσα σε ανάλυση γεύσης, ολοκλήρωση γεύσης και ένταση γεύσης, τις οποίες έχω εξηγήσει κατά καιρούς. Την διάκριση αυτή θεωρώ πιο εξαντικειμενικοποιημένη, καθώς την στηρίζω σε αντικειμενικά σχεδιαστικά χαρακτηριστικά των ατμοποιητών. Στους εργοστασιακούς άτμο δεν τίθεται θέμα στησίματος (που παρεμβαίνει στον γευστικό καθορισμό), καθώς έχουμε να κάνουμε με εργοστασιακές κεφαλές. Αλλά και αυτών ο γευστικός χαρακτηρισμός τους πάλι μπορεί να διακριθεί αναλόγως, βάσει σχεδιαστικών/κατασκευαστικών κριτηρίων, ως κάπως πιο εξαντικειμενικοποιημένων παραμέτρων.

Στην περίπτωση των κεφαλών του Zenith, έχω αναφέρει στο νήμα αυτό, αλλά και σε νήματα άλλων ατμοποιητών, με τους οποίους κάνω μια σχετική σύγκριση (π.χ. δες στο νήμα του Nicolas της Vapefly), ότι οι 1.6Ω κεφαλές του Zenith είναι πιο αεράτες από τους υπόλοιπους της ίδιας γευστικής κατηγορίας, λόγω των συγκεκριμένων σχεδιαστικών/κατασκευαστικών επιλογών τους.
Επίσης, έχω αναφέρει τον τρόπο χρήσης τους, που εξασφαλίζει την παρατηρούμενη μεγαλύτερη αντοχή τους.

Παράλληλα, γευστικά, έχω χαρακτηρίσει τον Zenith ότι, με την 1.6Ω κεφαλή, εντάσσεται στην κατηγορία ολοκλήρωσης γεύσης (με λίγα W και λίγο αέρα) και όχι ανάλυσης γεύσης. Στην ανάλυση γεύσης βοηθούν κατασκευές ατμοποιητών με μικρό χώρο ατμοποίησης και κεφαλές με στενότερο αξονάκι τυλίγματος του πηνίου της αντίστασης της κεφαλής, αλλά και με μικρότερη τρύπα εισαγωγής αέρα στο κάτω μέρος της κεφαλής (αυτές, όμως, δεν παρουσιάζουν ικανή διάρκεια χρήσης). Ο Zenith με την κεφαλή 0.8Ω τείνει προς την ένταση γεύσης (με περισσότερα W και αέρα), αλλά δεν παρουσιάζει κάτι ιδιαίτερα έντονο, ως προς άλλους που ανήκουν στην κατηγορία sub-Ohm.

Το γεγονός ότι στην δική σου περίπτωση, οι κεφαλές της συσκευασίας σε ικανοποίησαν, αλλά όχι οι άλλες που αγόρασες μετέπειτα, είναι ένα σύμπτωμα που θα κάνει κάποιους άλλους να απορήσουν, γιατί τους έτυχε το ακριβώς αντίθετο.

Θα έλεγα, πριν τον αποχωριστείς, να ρίξεις μια ακόμα ματιά στο νήμα, σχετικά με τον τρόπο χρήσης των κεφαλών του και τον τρόπο ατμίσματος που χρειάζονται για να αποδώσουν καλύτερα (π.χ. να τις ξεκινάς στην πρώτη χρήση από χαμηλότερα W από τα αναγραφόμενα πάνω τους και να τραβάς ήπιες, μακρόσυρτες τζούρες, που να διαρκούν και μετά το άφημα του fire).
Μπορεί να βρεις την πόρτα εξόδου από την απογοήτευσή σου για την γεύση του (αρκεί να μην ζητάς έντονη ανάλυση γεύσης, την οποία δύσκολα θα την βρεις σε υψηλό βαθμό σε εργοστασιακούς ατμοποιητές).

Όλα τα ανωτέρω είναι εντελώς προσωπικές μου απόψεις και δεν έχουν γενική ισχύ (δεν γίνεται αυτό), ακόμα και αν κάποιοι συνατμιστές έχουν διαμορφώσει παραπλήσιες απόψεις.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2018, 22:50 από alexoyiorgis »

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #501 στις: Ιουλίου 08, 2018, 14:18 »
Τελικά δεν μας είπες, έχεις δοκιμάσει τις 0,5?

Sent from better smart phone than yours


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #502 στις: Ιουλίου 08, 2018, 14:21 »
Όχι ακόμα. Τις περιμένω υπομονετικά μαζί με τον 22άρη. Κάνω... άσκηση ψυχής! :))

Αποσυνδεδεμένος PanCivi

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • I never told the truth so I can never tell a lie.
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #503 στις: Ιουλίου 08, 2018, 20:01 »
... ότι οι 1.8Ω κεφαλές του Zenith είναι πιο αεράτες από τους υπόλοιπους της ίδιας γευστικής κατηγορίας, λόγω των συγκεκριμένων σχεδιαστικών/κατασκευαστικών επιλογών τους. Επίσης, έχω αναφέρει τον τρόπο χρήσης τους, που εξασφαλίζει την παρατηρούμενη μεγαλύτερη αντοχή τους. Παράλληλα, γευστικά, έχω χαρακτηρίσει τον Zenith ότι, με την 1.8Ω κεφαλή...
[member=20557]alexoyiorgis[/member] μάλλον ήθελες να γράψεις 1.6Ω γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν βγαίνουν 1.8Ω.[/color]

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #504 στις: Ιουλίου 08, 2018, 20:43 »
Καλημερα,δυστυχως μετα απο αρκετο καιρο χρησης και ''πεταμενων'' χρηματων αποφασισα να τον αποσυρω.
Εκτος απο την οξειδωση η οποια δεν επηρεαζει την απολαυση του ατμισματος ,εχω καταληξει οτι πρεπει να ειναι ο εργοστασιακος με τις χειροτερς αντιστασεις που εχει κυκλοφορησει στην αγορα.
Αν εξαιρεσεις αυτες της συσκευασιας,εχω αγορασει απο 3 μαγαζια ,σε διαφορετικους χρονους (μηπως πετυχω αλλη παρτιδα ) αλλα δυστυχως καμμια μα καμμια
αντισταση δεν μου εδωσε γευση ,απο τιποτα μεχρι ελαχιστη.
Επισης απειρα υγρα στο στομα σε αρκετες διαβαθμισεις watt.
Κριμα γιατι ειναι απο Ελληνα κατασκευαστη (υποστηριζουμε Ελληνες), αλλα και γιατι η φιλοσοφια  του ειναι πολυ καλη
Επειδη ομως η ελπιδα πεθαινει τελευταια θα του δωσω μια ευκαιρια ακομα αγοραζοντας μια και μονο μια απο τις νεες αντιστασεις οταν κυκλοφορησουν
Βασίλη αυτό με το υγρό στο στόμα  το παθαίνω όταν ατμίζω συνεχόμενα μακρόσυρτες τζούρες σε υψηλά Watt
Έχω την εντύπωση ότι και εγω και εσύ κάνουμε το ίδιο λάθος .Αλλά πάλι  ............  
Προσωπικά επειδή μου τελείωσαν οι 1.6  ατμίζω με την 0.8 και είμαι περίπου  στα 25 ml (Black  flag -Five pawns)

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #505 στις: Ιουλίου 08, 2018, 22:49 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member] μάλλον ήθελες να γράψεις 1.6Ω γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν βγαίνουν 1.8Ω.[/color]
Σωστά. Το διορθώνω, για να μην μπερδευτεί κανένας αργότερα. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #506 στις: Ιουλίου 09, 2018, 16:16 »
 Μετά απο 2 εβδομάδες χρήσης καταλήγω στο άνθρακες ο θησαυρός. Η 0.8 που αγόρασα εκτός συσκευασίας, είναι πολύ χειρότερη της 1.6. Αυτή δεν κάηκε, όμως μετά τα 10 μλ, είχε απόδοση σαν να χρησιμοποιούνταν 10 εβδομάδες. Απο γεύση less than zero, σε ταυτόχρονη δοκιμή με Nautilus X, του ίδιου υγρού και με κορεσμένη μάλιστα αντίσταση για τον Ναυτιλάκο, η διαφορά ήταν μερα με την νύχτα. Για το γ@#ώτο θα πάρω και την 0,5 μετά φεύγει για πούλημα.

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #507 στις: Ιουλίου 09, 2018, 19:39 »
Σύρμα και βαμβάκι με την 0.8 μετά από 35 μλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2018, 20:22 από mathimatikos1966 »

Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #508 στις: Ιουλίου 09, 2018, 19:50 »
Με την 0,8 εννοείς μήπως; οι αντιστάσεις του Zenith είναι 0,8 και 1,6

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #509 στις: Ιουλίου 09, 2018, 20:22 »
Ναι αδερφέ  λάθος μου .Το διόρθωσα .
Ρε με τα δεκαδικά σήμερα ......    ;D ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92707 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex