vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

103 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, pirate

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7815 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 09:42 »
3 χρονια στο forum και ακόμα δεν έχω μάθει ποίες μπαταρίες από αυτές που δίνουν περισσότερα από 3120mah θεωρούνται ασφαλούς χημείας
για διμπαταρο και έως 30 watt ποίες μπαταρίες από αυτές που θεωρούνται ασφαλούς χημείας θα μου δώσουν την μεγαλύτερη αυτονομία?
αυτές ας πούμε είναι καλές?
https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/lg-inr18650-mj1.html
έχει καλύτερες για μεγαλύτερη αυτονομία?

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7816 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 09:50 »
Την έχω αυτήν και έχω λίγο μεγαλύτερη αυτονομία (σε μονομπάταρα mods) από την LG HG2, αλλά τις δουλεύω και τις δύο σε λίγα watts (μέχρι 10W) και με αντιστάσεις πάνω από 1Ω (η πράσινη λέει ότι είναι για μέχρι 10Α maximum)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7817 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 09:57 »
είπαμε, σε ηλεκτρονικό mod δεν παίζει ρολο η αντίσταση
τα watt είναι αυτά που παίζουν ρολο
το θέμα είναι να βρω πια είναι η καλύτερη επιλογή για μεγαλύτερη αυτονομία και ασφάλεια σε χαμηλά watt (έως 30) και σε διμπαταρο mod
έως 30 watt το μέγιστο που θα ζητήσει είναι 5a

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7818 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 10:12 »
Ίσως βοηθήσει




Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7819 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 10:27 »
δεν βλέπω να με βοηθάει αυτό
μιλάνε για μηχανικά και δεν βάζουν στο παιχνίδι τις 10a και κάτω που με ενδιαφέρουν

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7820 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 10:44 »
Νομίζω, πως ακόμα καλύτερο είναι αυτό στο θέμα ασφάλειας.
ΑΝ καλύπτει το μηχανικό, δεν πιστεύεις πως σίγουρα καλύπτει και το ηλεκτρονικό?

Τι περισσότερο ζητάς από vtc5A η vtc6?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7821 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 10:47 »
ναι ok και εγώ τις vtc6 χρησιμοποιώ
τώρα θέλω να μάθω για την μεγιστη αυτονομία που θα μπορώ να έχω σε δuμπαταρο
5a θα ζητάω στην χειρότερη
το μονο που με νοιάζει τώρα είναι ποίες από αυτές που δίνουν πάνω από 7-8A είναι ασφαλούς χημείας

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7822 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 11:30 »
Εγώ πάλι θα ήθελα να επιστρέψουμε στο θέμα μας, που ΔΕΝ είναι οι μπαταρίες

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7823 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 11:44 »
:thumpup::thumpup:
Ρϊξε μια σκούπα στον [member=13275]kotsos75[/member] να αγιάσει το χέρισ'!!
:))

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7824 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 16:18 »
έπεσε αυτοκαθαρισμός  8)
τώρα αν μου απαντούσε και κάποιος γιατί είμαι έτοιμος να παραγγείλω μερικές μπαταρίες θα του ήμουν ευγνώμων

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7825 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 17:32 »
Εγώ ειμαι πάντως με αυτους που θα έπαιρναν high drain Μπαταρίες. Δηλαδή αν σου κάτσει ένας dead rabbit θα τρέχεις για μπαταρίες; ;D
Eπίσης σαν το άκρο, το Tesla wye με δυο LG H2 και μέχρι 25W  μου κρατάει τριε ημέρες σύνολο,  όχι χρόνο ατμίσματος.  ;D Ατμίζω πολύ όμως μπορώ να σε διαβεβαιώσω και εγώ και οι γύρω μου :tongue_smilie:
αλλά επίσης το wye είναι με τα "πράσινης κατανάλωσης" , γι αυτο το ανέφερα και σαν άκρο
Απο την άλλη αν ήθελα τις 72 ώρες μου να τις αυγατίσω δεν ξέρω αν θα έπαιρνα τις sanyo τις GA Που εχουν αφήσει τον κόσμο με ανοιχτό το στόμα ή αυτές που ανέφερες που ειναι φθηνότερες...:hmmm:
Αν ποτέ τα άλλαζα, πάλι τις HG2 θα έπαιρνα :))

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7826 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 17:46 »
δεν θα μου κάτσει dead rabid
και να μου κάτσει δηλαδή δεν θα τον χρησιμοποιήσω
τα 30watt που είπα είναι πολλά, με 25 είμαι καλυμμένος
ξέρω πως είναι καλύτερες οι γνωστες high drain μπαταρίες για όλα μας τα mod και εγώ αυτές προτείνω
άλλο πράγμα ρώτησα αλλα δεν το ξαναρωτάω γιατί δεν το αντέχω το παλούκωμα από τον διαχειριστή
κάπου μέσα στις 522 σελίδες υπάρχει η απάντηση
λίγο χλομό το κόβω

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7827 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 18:23 »
Αν θεωρήσεις πως όλες που αναφέρονται περι ατμού, είναι και ασφαλούς χημείας/εκτόνωσης μπαταρίες, μπορεί κάποιος απο τους αρμόδιους με τριβή και ειδικότητα να μας κάνει εύκολα τα "μαθηματικά" και να προτείνει κάποια άλλη. Εγώ χωνεύω ακόμα :))

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7828 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 21:20 »
To φορουμ απλα ειναι πλεον τεραστιο , αλλα αυτο που εγραψα το εγραψα γιατι και στην προηγουμενη σελιδα για αυτες τις μπαταριες μιλαμε και στην πιο προηγουμενη , αλλα και στις προ, προ, προ, προ, προηγουμενη και παλι για τις μπαταριες αυτες μιλαμε.

Δεν πειραζει ομως .   Εξαλλου και 'γω τωρα δεν εχω να κανω κατι καλυτερο........... ;D :))


Υπαρχουν 3 oμαδες μπαταριων Li-Ion με τις οποιες ασχολουμαστε καθε μερα και εχουμε οι περισσοτεροι απο εμας.
Αυτες οι ομαδες ειναι :


IMR
INR
ICR


Οι IMR ειναι οι πιο αποδοτικες , ασφαλης  και  δυνατοτερες μπαταριες.
Οι INR ειναι αυτες που λεμε υβριδικες , και στην ουσια ειναι οι μπαταριες με τις οποιες ατμιζουμε οι περισσοτεροι ατμιστες.
Οι ICR ειναι πιο παλαιας τεχνολογιας και τεχνοτροπιας , αλλα εδω εχουμε και ενα μεγαλο κακο , που ειναι η χαμηλου επιπεδου ασφαλεια.


(Image removed from quote.)
Η πρωτη ομαδα ειναι αυτη των IMR , η οποια εχει σαν βασικα στοιχεια της τα Ιοντα Λιθιου και το Μαγγανιο.
Eιναι η πιο αφαλεις  Li-Ion μπαταριες (ακομα και σημερα) παρα την καποια ηλικια της.
Ειναι η μονη ομαδα μπαταριων που εχει αποδοση εντασης ρευματος πανω απο 20 Amps , αλλα εχει σαν κοστος την χωρητικότητα σε mAh .
H μεγαλυτερη και δυνατοτερη IMR μπαταρια ειναι η Sanyo UR 18650 RX 2050mAh 20 Amps.
Mπαταριες οπως η
Sanyo UR 18650 W / WX || LG ICR 18650 HB2 || Panasonic CGR 18650 K / KA || Sony US 18650 V / VT
ειναι μπαταριες IMR με 20 + Amperes , αλλα εχουν απο 1400 μεχρι 1750 mAh.

Η δευτερη ομαδα ειναι αυτη των υβριδικων μπαταριων.  Το INR ειναι τα αρχικα που δηλωνουν την υβριδικοτητα και χωριζονται σε δυο υποομαδες.Τις INR/IMR και τις INR/NCR(NCA-NCO).

Εδω εχουμε τις INR/IMR , που με την προσθικη του Κοβαλτιου σε μικρο ποσοστο , εχουν καταφερει οι εταιριες κατασκευης μπαταριων , να ανεβασουν τα mAh απο τα 2000 στα 2500 + , εχοντας διατηρησει την ενταση αποδοσης ρευματος σε πολυ υψηλα επιπεδα.
Τα βασικα στοιχεια των μπαταριων αυτων ειναι τα Ιοντα Λιθιου , το Νικελιο , το Μαγγανιο και μικρη ποσοτητα Κοβαλτιου.
Εχουμε δηλαδη μπαταριες σχεδον ομοιες με τις IMR εμπλουτισμενες με ενα στοιχειο που βοηθαει στην ''αποθυκευση'' (Co-Koβαλτιο) μεγαλυτερης ποσοτητας ρευματος , εχοντας παντα σχεδον αναλογη ασφαλεια με τις IMR και ενίσχυση της αντοχης του στοιχειου μεσο υλικων που επιτρεπουν χαμηλες εσωτερικες αντιστασεις ως προς την κινηση του ρευματος , που σημαινει χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας , αρα και μικροτερη η καταπόνηση του στοιχειου.


Πιο κατω βλεπουμε τη δευτερη υποομαδα των υβριδικων μπαταριων . Τις INR/NCR.
Aυτες οι μπαταριες εχουν μεγαλες διαφορες απο τις δυο προηγουμενες και ο στοχος τους δεν ειναι η αποδοση εντασης / δυναμης , αλλα η διαρκεια με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ισχυ.
Οι μπαταριες αυτες , εχουν σαν βασικα στοιχεια τα Ιοντα Λιθιου , το Νικελιο , το Κοβαλτιο και το Αλουμινιο.
Η κυρια εργασια για την οποια κατασκευαζονται αυτες οι μπαταριες , ειναι με μικρης εντασης αποφορτισεις να μπορουν να δωσουν μεγαλη διαρκεια λειτουργιας.
Κορυφαια δειγματα απο αυτη την ομαδα σημερα , αλλα και καποια στοιχεια απο το παρελθον , ειναι οι μπαταριες :
Panasomic/Sanyo NCR A/B/BD/BE/BF/BL/PD/PF/G/GA || Samsung 29E/32E/35E  ||  LG E1/MH1/MJ1.
Οι παραπανω μπαταριες ειναι απο 2900 μεχρι 3600mAh και απο 6 μεχρι 12 Amperes .
Η μπαταρια με τα περισσοτερα Amperes σ' αυτη τη κατηγορια ειναι η Panasonic NCR 18650 E  2250mAh 15 Amps.
Ειναι μπαταριες μεγαλης αντοχης , σχετικα καλης ασφαλειας , εχουν ομως μεγαλες εσωτερικες αντιστασεις  με αποτελεσμα σε υψηλη ζητηση ρευματος , να εχουμε αύξηση θερμοκρασιας πολλες φορες σε επικινδυνα επιπεδα .
Δεν ειναι μπαταριες με τις οποιες θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι και αν συμβει (κανονικα με καμια μπαταρια δεν πρεπει να εχουμε αυτη την αισθηση) , γιατι δεν εχουν την προοδευτικη και ήπια αντιδραση των IMR - INR/IMR , αλλα μπορει ξαφνικα σε μια κακια στιγμη , να ανεβασουν μεγαλη θερμοκρασια και στην  καλυτερη περιπτωση να χαλασουν.


Στην  τριτη ομαδα εχουμε τις μπαταριες ICR.
Tα κυρια στοιχεια της συστασης τους ειναι τα Ιοντα Λιθιου , το Κοβαλτιο και το Οξυγονο.
Οξυγονο βεβαια εχουμε σε ολα τα ειδη , αλλα εδω το Κοβαλτιο και το Οξυγονο , ειναι σε μεγαλα ποσοστα.
Ειναι μπαταριες με πολυ χαλαρους χημικους δεσμους και αυτη ειναι και η αιτια που τις κανει εξερετικα επικινδυνες σε υψηλες θερμοκρασιες.
Οπως σε ολες τις μπαταριες , με τη μεγαλη θερμοκρασια μπορει να χαλασουν αυτοι οι δεσμοι και να εχουμε Οξυγονο ελευθερο μεσα σε ενα στενο σωληνα , με διαφορα αλλα χημικα στοιχεια που ειναι ευλεκτα και επικινδυνα ακομα και για αυταναυλεξη.  
Η πιεση που μπορει να δημιουργηθεί μεσα σε ενα στενο σωληναριο οπως η μπαταρια , απο μια ανεξελεγκτη χημικη αντιδραση που κανεις δεν ξερει πια θα ειναι και στη συνεχεια απο μια ενδεχομενη αναφλεξη ειναι τετοια που πολυ συχνα βλεπουμε στο youtube τι ειναι ικανη να κανει.
Αυτες ειναι οι μπαταριες που δεν παρεχουν καμια ασφαλεια σε 'μας και ειναι ακαταλληλες για καποιον απειρο χρηστη , ιδιαιτερα οσο αφορα τα μηχανικα μοντακια.
Στα VV/VW εχουμε την ασφαλεια της πλακετας , αλλα με τις μπαταριες αυτες και την ξαφνικη και πολυ μεγαλη θερμοκρασια που μπορει να ανεβασουν σε χρονο μηδεν , ακομα και σε μοντακια με πλακετες , εχουμε δει ατυχηματα και πολυ κακη συμπεριφορα.
Μερικα απο τα καλυτερα δειγματα της αγορας σ' αυτη την κατηγορια ειναι :
Sanyo F/FM/FH/ZT/ZTA/ZY  ||  LG D1  ||  Samsung 28A/30A.


Μπαταριες οπως Efest , AW , AWT , Οbtronic , Keeppower , EH (Eizfan,Efan) , MXJO , Shockli και τοσες αλλες , δεν ειναι κατασκευαστες και απλα αγοραζουν μπαταριες απο τις Panasonic/Sanyo , LG , Samsung , Sony και βαζουν επανω ετικετες με το ονομα τους.
Εταιριες σαν την Keeppower , AWT , Obtronic , AW , Powerdan κ.α. , ειναι εταιριες που προσεχουν τι στοιχεια αγοραζουν και στις περισσοτερες των περιπτωσεων , εχουν στην ετικετα την πραγματικη πειργαφη του στοιχειου που εχουν κατω απο την ετικετα.


Eλπιζω με αυτη την οσο μπορουσα πιο απλη αναλυση των αρχικων των μπαταριων , να βοηθησα εστω και στο ελαχιστο.







[size=78%]


Ειναι μια απο τις καλυτερες μπαταριες 18500 , αλλα οχι για αποφορτιση μεγαλυτερη των 3 Amps.
Σε 18500 υπαρχουν οι AW με πολυ καλα στοιχεια και οι Tensai .
Οι Tensai ειναι καπως πιο δυνατες , αλλα εχει ακουστει οτι καποια στοιχεια ηταν αναξιοπιστα.
Τεσσερεις μπαταριες Tensai που αγορασα παντως , δεν ειδα κατι κακο .  Αντιθετα πραγματι ειναι λιγο πιο δυνατες απο τις AW , αλλα κανεις δεν μπορει να πει οτι οι AW δεν ειναι καλες , αφου εδω και τοσα χρονια στα μεγεθη 14500-18350-18490-18500 εχουν διξει την καλυτερη διαγωγη απο καθε αλλη μπαταρια.


Μην κοιτατε ποσα mAh εχουν , αλλα ποσα Amperes μπορουν να αποδοσουν και με τι ρυθμο.  Δηλαδη τα κυριοτερα κριτηρια σε μια μπαταρια , δεν ειναι τα mAh αλλα τα A , C και IR
A = Amperes
C = Coulomb
IR = εσωτερικη αντισταση.


Μια μπαταρια των 2000 mAh  με ρυθμο αποφορτισης 10C , μπορει να δωσει 20Αmps ενταση ρευματος.
Τετοια ενταση ρευματος ειναι ικανη να υπερνικησει μπαταρια με 3000mAh και ενταση αποδοσης ρευματος καπου στα 6 Amps.

[/size]
Παραθετω τον φιλο Shadockan σχετικα με τις ανω αποριες-ερωτησεις.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7829 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 21:37 »
Ευχαριστώ  :thumpup:
αυτό ακριβώς έψαχνα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias