vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, yorgoss, white varadero, Jorge

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3645 στις: Ιανουαρίου 18, 2020, 13:52 »
Ο Prime πάντως (για να είμαι και ον τόπιτς) παίζει πολύ καλά τα καπνικά και έχει ανύπαρκτο χτύπημα.
Και έλεγα ότι 6 μήνες τώρα δεν μπορώ να πετύχω σωστό στήσιμο. Άρα δεν είμαι ο μόνος που δεν βρίσκει χτύπημα αρκετό

Αποσυνδεδεμένος fastmanakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3646 στις: Ιανουαρίου 18, 2020, 14:17 »
H αλήθεια είναι ότι το παρατήρησα κ εγώ την απουσία χτυπήματος στην δοκιμή απλώς έδωσα περισσότερο έμφαση στο smoothness της τζούρας.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3647 στις: Ιανουαρίου 18, 2020, 14:55 »
Το χτύπημα, συνατμιστές, είναι βασικότατη προϋπόθεση.
Εκτός και αν έχεις μετασημαστιστεί πλέον σε γευσιγνώστη... ;)

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3648 στις: Ιανουαρίου 18, 2020, 18:13 »
Τον prime τον έχω στον κύκλο των καθημερινών μου ατμοποιητών για τα πιο "σκληρά" καπνικά μου. Τρομερή ποιότητα και γενικά καλός σε όλα του αλλά εξαιρετικός όχι. Αν τον βρεις σε αγγελία και λογική τιμή αξίζει αφού σου άρεσε αλλά στα λεφτά του δοκίμασε και άλλους όπως σου γράφουν οι αποπάνω.

Αποσυνδεδεμένος fastmanakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3649 στις: Ιανουαρίου 18, 2020, 19:29 »
Το πήρα το μήνυμα μάγκες. Άν διαθέσω 100ρικο εκεί κοντά εβίβα κ άγιος ο θεός  ::)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3650 στις: Ιανουαρίου 18, 2020, 21:28 »
Ακου & ένα ακόμα μήνυμα, τότε, αν συνεχίσεις να γυροφέρνεις εδώ μέσα, ή σε ομάδες Facebook. Δύσκολα, πολύ δύσκολα, μα πάρα πολύ δύσκολα, μα εξαιρετικά δύσκολα, θα καταφέρεις να μείνεις με έναν & μόνο ατμοποιητή (μην ξεχνάς & τα mods). Στις μέρες μας, όλα παίζουν περίπου το ίδιο. Αλλος καλύτερος σε κάποιο χαρακτηριστικό, άλλος σε άλλο & πάει λέγοντας. Μπορεί να είναι ένας πανάκριβος & δυσεύρετος high-end, απλά πανάκριβος αλλά ευρείας παραγωγής, κινέζικος κλώνος των προηγούμενων, γνήσια κινέζικος, κινέζικος αλλά σε σχεδίαση από κάποιον γνωστό reviewer, οι διαφορές είναι πλέον μικρές.
Κάποιος το ανέφερε & παραπάνω. Σχημάτισε δική σου γνώμη, όπως έκανες & με τον Prime. Διάβασε μερικές παρουσιάσεις. Δες κάποια βίντεο. Κατέληξε σε τί είδους υγρά αγαπάς (δεν τα αποδίδουν όλοι οι ατμοποιητές το ίδιο).
Προσωπικά & λόγω στενότατων οικονομικών, ξεκίνησα & εξακολουθώ με κλώνους. Εχω ένα πολύ καλό οπλοστάσιο για να παίζω & να ανανεώνω εμφάνιση, χαρακτηριστικά, απόδοση. Και δεν το έχω μετανοιώσει. Στην τελική, το άτμισμα μοιάζει με την πίπα, όχι με το τσιγάρο. Κάθε τσιμπουκλής που σέβεται τον εαυτό του δεν μπορεί να μείνει με μόνο μία (με το συμπάθειο κιόλας). ;D

Αποσυνδεδεμένος fastmanakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3651 στις: Ιανουαρίου 18, 2020, 21:40 »
Eυχαριστώ πολύ για την άποψή σου φίλε. Λογικά ανήκω στην μικρή κατηγορία πέστο std πέστο ότι θέλεις αλλά κάθε φορά με τους ατμοποιητές που έγραψα ότι έχουν περάσει απ τα χέρια μου χρησιμοποιούσα μόνο τον ένα π θεωρούσα καλύτερο και οι άλλοι κάθονται. μια δυο φορές δοκίμασα να έχω 2 γεμάτους και απλά κατέληγε ο ένας να μένει με το υγρό κανά μήνα ώσπου το πέταγα και τον έπλενα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2020, 21:58 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3652 στις: Ιανουαρίου 18, 2020, 22:33 »
Οχι, δεν το εννοούσα όπως το περιγράφεις, αλλά για να συνεχίσω τον παραλληλισμό μου, αυτός που έχει 2, 3, 4, 5 κλπ πίπες, δεν τις έχεις όλες γεμισμένες με καπνό & να περιμένουν την σειρά τους. Αλλοτε βαριέται την ίδια & την ίδια, άλλοτε  μία χρειάζεται ανάπαυση, άλλοτε το ένα καπνικό μπλεντ ταιριάζει με μία πιό συγκεκριμένη πίπα, δεν καπνίζουν όλες το ίδιο, δεν έχουν τα ίδια υλικά, τα ίδια σχήματα, την ίδια ιστορία.
Επαναλαμβάνω, τα παραπάνω ισχύουν εφόσον εξακολουθήσεις να μας κάνεις παρέα εδώ μέσα.
Ατμοχομπίστες είμαστε, δεν υπάρχει η αντιστοιχία του "παιδιά, καλό το μαλακό Marlboro αλλά δοκίμασα σκέτο camelάκι & μου άρεσε, ποιό μου προτείνετε";
Φυσικά, εσύ είσαι ο καπετάνιος, δικιά σου η ρότα. :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2020, 01:40 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3653 στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 01:25 »
Eυχαριστώ πολύ για την άποψή σου φίλε. Λογικά ανήκω στην μικρή κατηγορία πέστο std πέστο ότι θέλεις αλλά κάθε φορά με τους ατμοποιητές που έγραψα ότι έχουν περάσει απ τα χέρια μου χρησιμοποιούσα μόνο τον ένα π θεωρούσα καλύτερο και οι άλλοι κάθονται. μια δυο φορές δοκίμασα να έχω 2 γεμάτους και απλά κατέληγε ο ένας να μένει με το υγρό κανά μήνα ώσπου το πέταγα και τον έπλενα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Αφού λοιπόν χρησιμοποιείς μόνο έναν, ένας λόγος παραπάνω να το ψάξεις λίγο περισσότερο είτε διαβάζοντας είτε δοκιμάζοντας ώστε να καταλήξεις με έναν ατμοποιητη που σου ταιριάζει και όχι με έναν που να προσπαθείς να ταιριαξεις εσύ με αυτόν και στο τέλος να τον πουλήσεις και να ψάχνεις άλλον.
Επίσης εδώ μέσα είμαστε όλοι χομπιστες και όπως καταλαβαίνεις το να έχουμε μόνο έναν ατμοποιητη ενεργό φαντάζει απλά απίθανο.

Αποσυνδεδεμένος Paso

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3654 στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 10:23 »
Θα συμφωνήσω με καποιον πιο πανω που αναφέρει ότι όταν γίνει και λίγο χόμπυ το ατμισμα σε τραβάει ακόμα πιο μακριά απο το τσιγάρο.
Επίσης μην ξεχνάμε ότι χόμπυ δεν είναι μονο τα mod και οι rta/rda αλλα χόμπυ είναι και τα σύρματα με τα Βαμβακιά Που είναι και πιο οικονομικό και έχει πολυ ψωμί στους πειραματισμούς του.
Όπως και να έχει αν καταλήξεις στον eviva v2 παρε ενα τηλ στην Πανόρμου και ρωτα αν τον έχουν demo να δοκιμάσεις και πέρνα μετα απο εκεί.
Έτσι έκανα και εγώ και τελικά τον πήρα χωρις πολυ σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3655 στις: Ιανουαρίου 25, 2020, 15:49 »
Είμαι κάτοχος eviva v2, prime, iatty reloaded (original), skyline, integra (clone) κ.α. Από κάποιους ικανοποιημένους, από άλλους όχι. Κορυφή ο eviva. Επειδή ... χομπίστες είμαστε, όπως προαναφέρθηκε, και κάτι με ...τρώει, θα προτείνατε κινεζοκλώνο gsl  ή hussar (που να βρεις original) ή κάτι άλλο; Μήπως το καλύτερο θα ήταν, αν ξεπεράσουμε το κόστος, ένας δεύτερος eviva, που βέβαια δεν βοηθάει στην ...εξερεύνηση; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3656 στις: Ιανουαρίου 25, 2020, 22:08 »
Πάντα θα πρέπει να έχουμε 2-3 EVIVA……………………. :)) στο οπλοστάσιο από εκει και πέρα ένας HUSSAR (Κλώνος)
θα έπρεπε επίσης να υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος Dumouriez

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3657 στις: Ιανουαρίου 25, 2020, 23:55 »
Τι κλώνο προτείνετε ρε παιδιά; Επίσης, αυθεντικό hussar από Ελλάδα, που βρίσκουμε και ποιον προτεινετε για σφιχτή τζουρα;

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3658 στις: Ιανουαρίου 26, 2020, 15:12 »
Ο 415 Shenray που ήρθε και κοντα πλέον είναι πολύ καλη περίπτωση

Αποσυνδεδεμένος Makis Mousa

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #3659 στις: Ιανουαρίου 27, 2020, 15:02 »
Dumouriez - για κλώνο δεν μπορώ να σου προτείνω, αλλά hussar project x mtl που αγόρασα από esmoke guru δεν είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα. Διευκρινίζω:  εκεί που τελειώνει ο θόλος της καμπάνας και αρχίζει η καμινάδα - από κακό φινίρισμα υπάρχει μια αγριάδα στο μέταλλο - σε αυτό το σημείο συσσωρεύεται υγρό που αρχικά έμοιαζε με διάβρωση "ευτυχώς δεν ήταν. Χρωστάω φωτογραφία αλλά είναι πολύ δύσκολο το σημείο -  Κατά τ' άλλα ο ατμο είναι πολύ καλός σε απόδοση γεύσης / αρκετά καλό κτύπημα και ανάλυση με απλά σύρματα και με χαμηλά τοποθετημένη την αντίσταση. Με τις αντιστάσεις τύπου fused clapton mtl, σε 2 - 3 απανωτές τζούρες έρχεται κάψιμο στα χείλη λόγω στενής / χαμηλής καμπάνας.              

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33921 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15453 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12