vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

249 επισκέπτες, 5 χρήστες
Buliwyf, Dorian, maprix, TasMan, Jorge

Twitter

Hussar RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1200 στις: Ιουλίου 26, 2017, 00:33 »
ακουω πολυ καλα σχολια ,για στησιμο με τα ποδαρακια της αντιστασης απο πανω,το εχει δοκιμασει κανεις να πει εντυπωσεις?

Αποσυνδεδεμένος snik3

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1201 στις: Ιουλίου 27, 2017, 20:23 »
Το χτύπημα μου φάνηκε υποτονικό σε σχέση με τον Siren GTA που χρησιμοποιούσα ως τώρα.
Κατα τα άλλα είναι εκπληκτικός ατμοποιητής και το κυριότερο δεν leakάρει ούτε για αστείο.
Κάποια συμβουλή για το χτύπημα;Τον δουλεύω με το 1.3 pin με τον αέρα σχεδόν εντελώς κλειστό

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1202 στις: Ιουλίου 27, 2017, 21:34 »
Δοκιμή αντοχής βαμβακιού μετά από 40ml Maxx Blend 4%. SS316L AWG 27 (0,35mm) σε πυρήνα 2,5 mm, 5 σπείρες, 0,47Ω, στα 12 Watt (!!), τζούρες 2 δευτερολέπτων. Το σύρμα αρπάζει αμέσως λέμε. Στα 14 Watt είναι υπερβολικά όλα (παραγωγή ατμού, θερμοκρασία, χτύπημα (nic 4mg/ml), γεύση). Σταματάω στα 12. Μετά καίγομαι ;D

Οπότε στα 20 ml αλλαγή βαμβάκι, στα 40 ml αντίσταση.

Φωτό:


Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1203 στις: Ιουλίου 28, 2017, 00:42 »
@vag21 ηταν ο λόγος που τον έδωσα το χτύπημα . Αν πρεπει να ανεβάσω νικοτίνη η pg για να παρω χτύπημα τότε δεν... εκπληκτική γεύση άλλα χτύπημα 0 !


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1204 στις: Ιουλίου 28, 2017, 11:41 »
Χρήστο έχει πολύ δυνατό χτύπημα ο hussar, απλά δε σου έκατσε στο στήσιμο του.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1205 στις: Ιουλίου 28, 2017, 12:52 »
ακριβως,δεν ειναι ολοι οι ατμ για ολους,οπως και πολλα αλλα πραγματα στην ζωη(τι ειπα ο φουστης καλοκαιριατικα; )

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1206 στις: Ιουλίου 28, 2017, 13:04 »
Έστησα με τα ποδαρακια της αντίστασης πάνω, με 40αρι kanthal σε 2.5 πυρηνα 6 σπειρες, την αντίσταση ανάμεσα στα post και χαμηλά! Γεύση και χτύπημα παραπάνω.... 
Για μένα ο Skyline είναι γατάκι μπρος τον Hussar! 

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1207 στις: Ιουλίου 28, 2017, 14:18 »
Καλα Παρη δεν έπαθα κ τίποτα ! Ειμαι μια χαρα με τον sky. Κ φυσικά τον Gt3 που ειναι αγαπημένος !


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1208 στις: Ιουλίου 28, 2017, 15:40 »
Δοκιμή αντοχής βαμβακιού μετά από 40ml Maxx Blend 4%. SS316L AWG 27 (0,35mm) σε πυρήνα 2,5 mm, 5 σπείρες, 0,47Ω, στα 12 Watt (!!), τζούρες 2 δευτερολέπτων. Το σύρμα αρπάζει αμέσως λέμε. Στα 14 Watt είναι υπερβολικά όλα (παραγωγή ατμού, θερμοκρασία, χτύπημα (nic 4mg/ml), γεύση). Σταματάω στα 12. Μετά καίγομαι ;D

Οπότε στα 20 ml αλλαγή βαμβάκι, στα 40 ml αντίσταση.

Φωτό:
σου δουλευει καλα ετσι;δεν ειναι λιγο το βαμβακι σου;

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1209 στις: Ιουλίου 28, 2017, 15:43 »
Εγώ το πρώτο στήσιμο το έκανα με ανάποδα την αντισταση αλλα είχα πρόβλημα γιατί μου έκοβε τον αέρα. Εϊχε και το 2mm pin που φορούσε απο την Κόπερ και ήθελα 2,5, δεν το μελέτησα και πολύ, ίσως για λιγότερο βαμβάκι, ήτοι μικρότερο πυρήνα και πιν να συζητιόταν όπως το είδα (και μόνο). Αλλα κοιτούσα αλλού :laugh1:
Πάω για άλλους δύο εγώ..  :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1210 στις: Ιουλίου 28, 2017, 16:15 »
Δεν ξαναμπένω σε αυτό το νήμα, αστα διαλα με έχετε διαολίσει :deviltroll:, εναν μήνα και, περιμένω πότε θα φιλοτιμηθούν εκει στο τελωνείο να το στείλουν. :wall: :wall: :wall: :NevraKlama:

Αποσυνδεδεμένος akisd

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1211 στις: Ιουλίου 28, 2017, 16:17 »
Μηπως ξερει κανενας σας που βρισκω o-rings για το συγκεκριμενο κλωνο της coppervape? Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1212 στις: Ιουλίου 28, 2017, 17:17 »
"The Polish Hussars (/həˈzɑːr/, /həˈsɑːr/, or /hʊˈzɑːr/; Polish: Husaria [xuˈsari.a]), or Winged Hussars, were one of the main types of the cavalry in the Polish-Lithuanian Commonwealth between the 16th and 18th centuries."



Τις τελευταίες τρείς ημέρες, τον υποβάλω ( με υποβάλει, μήπως? ) σε δημιουργικές δοκιμές. Για λόγους αισθητικής, χρησιμοποιώ μόνο το micro kit -το βασικό δεν θα χρησιμοποιηθεί μάλλον ποτέ, άξιο ρόπαλο γαρ ( όχι δηλαδή ότι το micro δεν είναι και αυτό ροπαλάκι, αλλά ας κάνω πως το βλέπω να κινείται σε μία εξαιρετικά οριακή τάξη μεγέθους, και ανίκανη για αναπαραγωγή ). Για λόγους ενημέρωσης, καταθέτω τις ταπεινές μου εμπειρίες και εύχομαι να φανούν σε κάποιους χρήσιμες:

- Εξαιρετικά καλοκατασκευασμένος. Λύθηκε και μπήκαν τα πάντα όλα σε χλιαρό διάλυμα Corega για 2 ώρες ( τα o-rings δεν αφαιρέθηκαν ). Καλό ξέβγαλμα με νερό και στέγνωμα. Λίπανση με μηδενική VG σε όλα τα o-rings. Συναρμολόγηση. Σφιξίματα χωρίς υπερβολές. Όλα δούλεψαν ταμάμ -κανένα, μα κανένα πρόβλημα. Άνοιγμα / κλείσιμο υγρών, παιχνιδάκι. Μόνο το δαχτυλίδι ρύθμισης εισαγωγής αέρα είναι λίγο σφιχτό, αλλά δεν με ενόχλησε -μάλλον με βόλεψε. Καμμιά δεκαριά drip tips που δοκίμασα, όλα κούμπωσαν όμορφα και αδιαμαρτύρητα.

- Οριστική επιλογή μου το pin των 2mm. Το 1,3mm δεν νομίζω πως θα ικανοποιήσει παρά μόνο τους θιασώτες σφιχτοτζούρηδων ατμοποιητών ( τύπου Eviva, ας πούμε ), αλλά και αυτούς που επιθυμούν παράλληλα μία ήπια άσκηση για τους μύες των παρειών. Το 2,5mm είναι πολύ αεράτο για εμένα, αλλά σίγουρα κάμποσοι φίλοι θα βρουν τον ατμιστικό τους παράδεισο μαζί του. Ειδικά σε συνδυασμό με χοντρά σύρματα, watt χωρίς τσιγκουνιές, φρούτα, φρουτόκρεμες, βιτρίνες ζαχαροπλαστείου, νομίζω πως εδώ θα αράξουν για τα καλά.

- Στα καπνικά που δοκίμασα ( White Castle, Chateu Haut, 3BEC*, RY4 Double, RY69, Cuban Cigar, Supreme ) δεν αναγνώρισα κάποια εντυπωσιακή διαφορά υπέρ του, σε σύγκριση με CloudOne, Skyline, Doggystyle. Στα φρουτόγλυκα όμως ( Lemon Tart, GAMe-BIT*, Gaucho Veravo, Tetraploid, HoneyBrew ), νομίζω πως ο Ουσσάρος κεντάει! Ειδικά το Lemon Tart, το απογειώνει σε δυσθεώρητα ύψη. Βέβαια, μην πάρω και κάποιους στο λαιμό μου -των καπνικών είμαι, βασικά... ( όλα τα υγρά που πέρασαν από το τανκ είναι στα 5-6mg, και τα DIY στο 60-70% PG )

- Καταληκτικό set up του γούστου μου: Kanthal A1 0.28mm, mc 2.5mm ( αναμεσίς στις βίδες ), 6 σπείρες, 1.39-1.41Ω, 11.5-12W, ορθάνοιχτη εισαγωγή αέρα. Έπαιξε πολύ καλά και με Kanthal A1 0.36mm, mc 2.5mm, 6 σπείρες, 0.92-0.94Ω, 13.5-14W, αλλά δεν ταίριαξε με το καθημερινό μου ατμιστικό προφίλ. Έστριψα και 316L, και NiChr, αλλά προτιμώ το Kanthal. Από βαμβακιά δοκίμασα Cotton bacon, VCC, FF Cotton blend, αλλά το καλύτερο αποτέλεσμα ήρθε από Nakamichi τροποποιημένο σε Scottish Roll, όπως εξαιρετικά υπέδειξε στο video του ο αγαπητός antonelos, λίγα μηνύματα πιο πίσω. Το χτύπημά του, το βρήκα "γλυκό" να το πω; "Ευγενικό" να το πω; Όπως και να 'χει, αυτό δεν υποβαθμίζει σε τίποτα την ατμιστική εμπειρία μαζί του ( μου μοιάζει με το χτύπημα του Le Mirage ). Σημειώστε πως με το set up του 0.36mm, η αλήθεια είναι πως το τρώει όλο το φαγάκι του... Με το 0.28mm, λογικά πράγματα.

- Εν κατακλείδι, μιλάμε για έναν απροβλημάτιστο, χρηστικό, θεόστεγνο, πανεύκολο στην αναπλήρωση, εντυπωσιακά παραμετροποιήσιμο και έντιμο ατμοποιητή. Μόνο με λίγη προσοχή στην τοποθέτηση του βαμβακιού, δημιουργείται ένα δυναμικό σύνολο που δύσκολα θα το παλέψει έτερος επίδοξος μνηστήρ της τσέπης σας.

Παιδιά, ευτυχείτε και απολαύστε τον! Αξίζει το κάθε του cent! ( μάλλον μιλάμε για new VFM entry )


* 3BEC και GAMe-BIT

Αρώματα / συνταγές από το "Atomizer". Το πρώτο είναι ο καλύτερος κλώνος Tribeca που έχω δοκιμάσει ( του παλιού καλού Tribeca της καρδιάς μας ). Το δεύτερο είναι κάτι πολύ κοντινό στο επίσης παλιό FP Gambit.


Disclaimer: Σόρρυ αν έχουν ματαειπωθεί τα παραπάνω, αλλά δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα ( κακώς, θα μου πεις -και καλά θα κάνεις ).



Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1213 στις: Ιουλίου 28, 2017, 19:00 »
@ 30χρόνια δάσκαλε...
Και το 'λεγα οτι Ουσσάρος θα είναι ο Hussar, και το επιβεβαίωσες με την ιστορική αναφορά :)
Αλλά το καλύτερο το άρπαξα όταν ανέφερες που και πως παίρνεις και κάνεις τα υγρά σου. Είναι πολλά τα καταστήματα πλέον και όλα έχουν κάποιους κρυμένους θησαυρούς.
Άμεσα παρήγγειλα την συνταγή Τριμπέκα που αναφέρεις, το Absolute Pin, τo Queenside, και το Castle Long (όλα σε έτοιμες φτιαγμένες συνταγές).
 

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1214 στις: Ιουλίου 28, 2017, 19:15 »
Οφτοπικ αλλα οταν δοκιμάσεις το castle θα ήθελα την γνώμη σου !


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem