vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Ηρακλης, camber, manoslykos, bloodlessz, gigelis78

Twitter

GeekVape Aegis Boost Plus Mod Pod kit 40W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
GeekVape Aegis Boost Plus Mod Pod kit 40W
« στις: Ιουλίου 13, 2020, 22:48 »

Στη σειρά GeekVape Aegis, προστέθηκε πολύ πρόσφατα ένα ακόμη μέλος. Είναι λίγο έως πολύ, μια αναμενόμενη κυκλοφορία.
Πρόκειται για την συσκευή GeekVape Aegis Boost Plus Pod Mod kit, που όπως είναι εμφανές από το όνομά της, είναι ένα pod kit, που δέχεται μια 18650 μπαταρία και αποδίδει μέγιστη ισχύ 40W.
H συσκευή είναι μια αναβαθμισμένη έκδοση του GeekVape Aegis Boost Pod Mod kit, από την οποία διαφέρει σε διαστάσεις, σε βάρος και έχουν γίνει επίσης κάποιες βελτιώσεις.
Το GeekVape Aegis Boost Plus Pod Mod kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία.  
Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος.
Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι καλογραμμένο και κατατοπιστικό, σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.




Στην συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω

·        1 x Aegis Boost Plus (Pre-installed: G Coil Boost Formula Mesh Coil 0.4ohm 25-33W, 5.5ml)
·        1 x G Coil Boost Formula (Mesh) Coil 0.6ohm 15-25W
·        1 x Drip tip
·        1 x Coil tool
·        1 x USB cable
·        1 x User manual
·        1 x Promotion card & warranty card





Το GeekVape Aegis Boost Plus Pod Mod kit θα είναι διαθέσιμο στους παρακάτω έξι διαφορετικούς χρωματικούς συνδυασμούς



Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και οι διαστάσεις του είναι τα ακόλουθα. To βάρος της συσκευής είναι 110g (χωρίς τη μπαταρία).

Dimension: 49.5 x 28.6 x 114.2mm
 Pod Capacity: 5.5ml
 Output power: 5-40W
 Input voltage: 3.2-4.25V
 Output voltage: 0.1-6.5V
 Minimum voltage: 3.3V±0.1V
 Resistance range: 0.1ohm-3.0ohm
 Longest output/vaping time: 10s
 Temperature control: 100°C - 315°C/200°F - 600°F
 Charger voltage: Micro USB 5V/2A
 Display screen: 0.96 inch(TFT Color screen)
 Shell material: Plastic + silicone + Leather+ Zine alloy

Waterproof, Shockproof and Dust-proof
 Compatible with Pod, RDTA and Tank
 G Coil Boost Formula for boost and rich flavor
 Adjustable wattage and temperature
 IP-67 rating for stable and durable use
 External single 18650 battery
 Multiple protections for a safe and vaping






To Aegis Boost Plus είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου, δέρμα, food grade σιλικόνη και PCTG.
H εταιρεία υποστηρίζει πως η συσκευή είναι απολύτως αδιάβροχη και η κατασκευή της είναι τέτοια, που να μη κρατάει σκόνη, δακτυλιές ή άλλα ίχνη χρήσης. Επίσης, υποστηρίζει, πως η συσκευή είναι πολύ ανθεκτική σε πτώσεις ή άλλη κακομεταχείριση.





Το Aegis Boost Plus είναι πολύ όμορφο σε εμφάνιση και δείχνει να είναι ποιοτική κατασκευή.
Στο χρονικό διάστημα που το έχω στην κατοχή μου, δεν αντιμετώπισε κάποιου είδους ατύχημα ή πτώση και δείχνει πράγματι να μη συγκρατεί ίχνη χρήσης. Αντιθέτως, συγκρατεί σκόνη, που είναι εμφανέστερη περισσότερο στις φωτογραφίες.





Τo fire button και το πλήκτρο επιλογών συν (+) και πλην (-) είναι πολύ καλά λειτουργικά και σαφέστατα.
Τo fire button βρίσκεται σαφέστατα σε καλύτερη θέση από τη θέση που βρίσκεται στο Aegis Boost.
Η υποδοχή της μπαταρίας γίνεται από τη βάση της συσκευής. Υπάρχει σήμανση για τον θετικό πόλο και το σπείρωμα της τάπας είναι άψογο.
Η συσκευή είναι απόλυτα συμπαγής, χωρίς ανεπιθύμητους ήχους κροταλίσματος ή κακής εφαρμογής επιμέρους τμημάτων της.
Η φόρτιση της συσκευής γίνεται στα 5V με ρεύμα έντασης .
Η θύρα φόρτισης βρίσκεται στο μέσο της μιας μεγάλης παράπλευρης έδρας και είναι καλυμμένη για λόγους στεγανότητας. Η αποκάλυψή της δεν είναι και τόσο εύκολη. Για να αποκαλυφθεί, πρέπει να σηκωθεί η ελαστική τάπα που την καλύπτει και χρειάζεται νύχι ή πολύ λεπτά δάκτυλα.
H θύρα φόρτισης θα μπορούσε να έχει αντικατασταθεί από θύρα τύπου c. Τώρα πια, σχεδόν όλες οι ανταγωνιστικές συσκευές έχουν αλλάξει τη θύρα φόρτισης σε τύπο micro usb τύπου c.




Η δεξαμενή αναπλήρωσης του υγρού έχει χωρητικότητα 5,5ml, πολύ μεγαλύτερη από τα 3,7ml του απλού Aegis Boost.
Κρίνεται πάρα πολύ καλή αυτή η αύξηση χωρητικότητας.
H αναπλήρωση του υγρού γίνεται από πάνω, χωρίς να πρέπει να αποσπαστεί από τη θέση της η δεξαμενή. Πάλι με το σήκωμα μιας τάπας που απαιτεί νύχι, αποκαλύπτεται η οπή αναπλήρωσης . Η οπή δεν είναι αρκετά μεγάλη, ώστε να μπορεί να γίνει η αναπλήρωση εύκολα από οποιοδήποτε μπουκάλι κι ακροφύσιο. Προβλήματα διαρροών δεν αντιμετωπίστηκαν. Η συσκευή προσφέρει πολύ καλή στεγανότητα.
Μειονέκτημα της δεξαμενής είναι το σχετικά σκούρο χρώμα της, που δεν είναι αρκετά διάφανο και η στάθμη του περιεχομένου υγρού είναι δυσδιάκριτη.
Το χρώμα θα έπρεπε να είναι πιο ανοικτό κι η δεξαμενή λίγο πιο διαφανής. Θα περίμενε κανείς μια διόρθωση στη διαφάνεια της δεξαμενής, που παρέμεινε ίδια.







Στη συσκευασία περιέχονται δύο επιστόμια, ένα κυλινδρικό κι ένα πεπλατυσμένο, με την ίδια όμως εσωτερική διάμετρο και το ίδιο ύψος.
Το ένα υποτίθεται πως κάνει για mtl και το άλλο για dl άτμισμα, αλλά περισσότερο προσφέρουν δύο επιλογές προτίμησης, για να διαλέξει ο χρήστης τι ταιριάζει περισσότερο στα χείλη του.
Το κυλινδρικό είναι πιο λεπτό και θερμαίνεται λίγο περισσότερο από το πεπλατυσμένο. Κανένα δεν θερμαίνεται ενοχλητικά όμως. Και τα δύο επιστόμια εφαρμόζουν στη δεξαμενή με δύο o rings και είναι και τα 510. Πολύ θετικό είναι το γεγονός πως μπορεί να αντικαταστήσει κανείς αυτά τα επιστόμια με οποιοδήποτε άλλο 510 επιστόμιο της αρεσκείας του.  
Η δεξαμενή δεν κρατιέται με μαγνήτες πάνω στο mod, αλλά κουμπώνει με ένα σχετικό μηχανισμό.
Το ξεκούμπωμα για την απόσπαση της δεξαμενής γίνεται με το σπρώξιμο προς τα πάνω ενός κουμπιού.
Η δεξαμενή δεν χρειάζεται να αποσπαστεί από το mod, παρά μόνο για την αντικατάσταση της αντίστασης.
Στη δεξαμενή τοποθετούνται κουμπωτά, χωρίς βίδωμα, οι δύο αντιστάσεις που μπορεί να δεχθεί. Υποτίθεται πως η μια αντίσταση είναι κατάλληλη για mtl άτμισμα και η άλλη για dl.


Και οι δύο αντιστάσεις είναι τύπου mesh. H μία είναι η GV Boost Coil 0.4ohm (25-33W) και η άλλη είναι η GV Boost Coil 0.6ohm (15-25W). Και οι δύο αντιστάσεις έχουν μεγάλο χρόνο ζωής και αποδίδουν σχεδόν το ίδιο μέχρι το τέλος της ζωής τους. Και από τις δύο αντιστάσεις πήρα, για το δικό μου γούστο, το καλύτερο αποτέλεσμα σε ισχύ λίγο πιο πάνω από το μέσο της προτεινόμενης ισχύος.


Πάμε στo σύστημα του airflow τώρα. Η ρύθμιση της ποσότητας του εισερχόμενου αέρα γίνεται με την περιστροφή μιας κυκλικής ροδέλας.
Η περιστροφή γίνεται εύκολα κι η ρύθμιση κρατιέται σταθερά κι απροβλημάτιστα.
Μπορεί κανείς να ρυθμίσει την εισαγωγή του αέρα με τέτοιο τρόπο ώστε να καλύψει όλο το εύρος του mtl ατμίσματος. Να πάρει από πολύ σφιχτή τζούρα, ως πολύ αεράτη (για mtl πάντα).
Στην επιλογή της μικρής αντίστασης των 0,4Ω, η dl τζούρα που μπορεί να προσφέρει, ακόμη και με εντελώς ανοικτή την οπή εισαγωγής του αέρα, η τζούρα δεν είναι πάρα πολύ αεράτη. To airflow δουλεύει σχετικά αθόρυβα και η τζούρα του είναι smooth.
Να επισημάνω εδώ πως το μέγεθος των αντιστάσεων δεν είναι και το πιο κατάλληλο για mtl άτμισμα, αλλά το αποτέλεσμα είναι επιτυχές.
Η παραγωγή ατμού είναι πολύ ικανοποιητική κι η απόδοση των γεύσεων αρκετά καλή, πάνω από τον μέσο όρο των συσκευών της κατηγορίας.


Περιμένω να δω πως θα είναι το deck για το στήσιμο αντιστάσεων και τι δυνατότητες θα προσφέρει. Έχουμε μπει πια για τα καλά στην εποχή που οι εταιρείες, η μια μετά την άλλη, προσφέρουν  τη δυνατότητα  για επισκευάσιμο κομμάτι και στις συσκευές pods.
Προς το παρόν όμως, η Geekvape δεν έχει ανακοινώσει την έκδοση επισκευάσιμης αντίστασης για το Aegis Boost Plus.


Η μονόχρωμη οθόνη TFT οθόνη των 0,96 ιντσών, είναι κατακόρυφης διάταξης. Στην οθόνη αναγράφονται η ισχύς, η τιμή της αντίστασης, ο αριθμός των puffs και υπάρχει κι ένδειξη για τη στάθμη φόρτισης της μπαταρίας, που έχει διάταξη τόξου. H οθόνη είναι φωτεινή, αλλά όχι τόσο ευανάγνωστη.
Εκτός από την ισχύ και την ένδειξη της στάθμης φόρτισης της μπαταρίας, όλα τα άλλα είναι πολύ μικροσκοπικά.
Η οθόνη δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο.
Είναι διαφορετική από την οθόνη του προκατόχου του, αλλά παραμένει λιτή και κατά κάποιο τρόπο παλιομοδίτικη.

Το GeekVape Aegis Boost Plus Pod Mod kit είναι εφοδιασμένο με AS chipset, που παρέχει όλα τα απαραίτητα συστήματα προστασίας, παρέχει μέγιστη ισχύ 40W κι έχει χρόνο απόκρισης στο firing μικρότερο από 0,02sec.
Το γεγονός ότι δέχεται μια 18650 μπαταρία, δεν αυξάνει την μέγιστη παρεχόμενη ισχύ, αλλά αυξάνει την αυτονομία της συσκευής κατά 50%



Να επισημάνω εδώ ένα γεγονός που έχει συζητηθεί πολύ και δεν το έχω αναφέρει.
Η πρώτη συσκευή Aegis Boost που έπεσε στα χέρια μου δεν ήταν συσκευή από την επίσημη πρώτη έκδοση. Ήταν μια έκδοση ίσως δοκιμαστική, που δόθηκε για δοκιμές. Σ’ αυτή τη συσκευή αντιμετώπισα πολλά προβλήματα διαρροών. Ζήτησα από το τμήμα υποστήριξης της Geekvape αλλαγή κι αυτή έγινε με τρόπο υποδειγματικό.
Στη δεύτερη συσκευή δεν αντιμετώπισα και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα διαρροών. Όμως πολλοί αγοραστές της συσκευής αντιμετώπισαν κι ίσως αντιμετωπίζουν ακόμη.
Στο Aegis Boost Plus, που έχω στην κατοχή μου μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε υποψία διαρροής.
Καθυστέρησα αρκετό χρονικό διάστημα την παρουσίαση, για να διαπιστώσω αυτό το γεγονός σε ένα ικανοποιητικό βάθος χρόνου.



Το GeekVape Aegis Boost Plus Pod Mod kit είναι μια πολύ όμορφη, αξιόπιστη, ανθεκτική συσκευή, που δέχεται μια 18650 μπαταρία.
Προσφέρει ικανοποιητική ισχύ για τις αντιστάσεις που δέχεται και πολύ καλή αυτονομία. Η στεγανότητά του είναι υποδειγματική. Τέλος προσφέρει πολύ όμορφη ατμιστική εμπειρία, πλούσιο και γευστικότατο ατμό.


Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες των Aegis Boost και Aegis Boost Plus μαζί, για σύγκριση μεγέθους και διαστάσεων. 







Ευχαριστώ για την ανάγνωση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2020, 00:05 από aragiannis »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: GeekVape Aegis Boost Plus Mod Pod kit 40W
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 28, 2020, 01:42 »
Μιας και παίζω και εγώ μαζί του αρκετό καιρό να γράψω και εγώ μια γνώμη. Στο τέλος θα βάλω και κάνα 2-3 φωτογραφίες από αυτές που έβγαλα όταν μου ήρθε.

Το Aegis Boost είναι μέχρι σήμερα ένα από τα αγαπημένα μου ποντάκια και χαίρομαι που και η συνέχεια είναι εξίσου καλή.

Ευτυχώς έγινε η αλλαγή στο Plus και πλέον έχει 510 επιστόμιο οπότε μπορώ να βάλω κάποιο που να με βολεύει γιατί αυτό που έρχεται μαζί με τη συσκευή είναι τεράστιο και δεν μου αρέσει καθόλου και το δεύτερο της συσκευασίας είναι ένα πολύ μέτριο επιστόμιο. Το θετικό με το δικό του, το μεγάλο και πλακουτσωτό, επιστόμιο είναι ότι αν και από κάτω, όταν ειδικά παίζεις με αρκετά βατ, μαζεύει μπόλικο υγρό δεν ανεβάζει καθόλου υγρό προς τα πάνω. Απλά θέλει το κλασικό σκουπισματάκι του που και που.

Η εισαγωγή και ρύθμιση του αέρα παρέμεινε η ίδια και είναι σίγουρα από τις πιο βολικές που υπάρχουν και κάτι που έμεινε επίσης ίδιο είναι και οι αντιστάσεις. Γενικά θεωρώ πολύ καλό που η Geek Vape δεν βγάζει εκατό διαφορετικές αντιστάσεις για κάθε καινούργια συσκευή που βγάζει αλλά χρησιμοποιεί τις ίδιες, οι οποίες είναι και πάρα πολύ τίμιες και σε γεύση και σε αντοχή.

Η αλλαγή που έγινε στην τάπα σιλικόνης για την αναπλήρωση του υγρού με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Στο Boost μου έσπαγε λίγο τα νεύρα για να την ανοίξω ενώ εδώ έχει γίνει πάρα πολύ βολική και μπορώ να την ανοίξω άνετα με το ένα χέρι ενώ κρατάω την συσκευή, φυσικά κουμπώνει το ίδιο εύκολα. Η τρύπα αναπλήρωσης του υγρού συνεχίζει να είναι λίγο πιο μικρή από όσο θα ήθελα και νομίζω θα έπρεπε να είναι αλλά δεν το θεωρώ σημαντικό μειονέκτημα. Απλά θέλει προσοχή όταν βάλεις την μύτη του μπουκαλιού να μην το πιέσεις τέρμα μέσα αλλά να αφήσεις λίγο άερα για να γεμίσεις κανονικά το τανκ και να μην χυθεί όλο απέξω.

Αν γίνω πολύ επιλεκτικός θα ήθελα σίγουρα τα τανκάκια να μην ήταν τόσο σκουρόχρωμα και να μπορούσες άνετα να δεις πόσο υγρό έχει μέσα χωρίς να χρειαστεί να το σηκώσεις στο φως αλλά νταξ ψειρίζω την μαϊμού με το συγκεκριμένο.

Το ποντ αν και κρατιέται πολύ καλά πάνω στη συσκευή και δεν κουνιέται ούτε στο ελάχιστο, όταν το κουμπώνεις είναι σαν να μπαίνει απλά στη θέση του και δεν κάνει αυτόν τον ευχάριστο κλικ ήχο. Δεν ξέρω αν με τον καιρό και την χρήση το πλαστικό κομμάτι του ποντ θα φαγωθεί από το κούμπωμα επειδή γλιστράει για να μπει και δεν κάνει το κλικ να μπει απευθείας αλλά είναι κάτι που το έχω στο μυαλό μου για το μέλλον.

Το σημαντικότερο αρνητικό, βασικά νομίζω το μόνο, είναι το καπάκι της μπαταρίας και τα σπειρώματα στη συσκευή. Κάθε φορά που θέλω να αλλάξω μπαταρία για να ξαναβιδώσω το καπάκι πρέπει να ξοδέψω ένα πεντάλεπτο τουλάχιστον για να πιάσω τα σπειρώματα καλά και να βιδώσει όπως πρέπει. Δεν είναι ότι βιδώνει στραβά, που σίγουρα τις πρώτες φορές θα βιδώνει μόνιμα στραβά αλλά τερματίζει σε δύο στροφές οπότε το μισό καπάκι είναι σχεδόν έξω και ενώ δουλεύει κανόνικα η συσκευή αφού κάνει επαφή δεν μπορείς να το αφήσεις όρθιο γιατί κάθεται στραβά. Ο μόνος τρόπος για να λυθεί αυτό είναι ή βγάζεις το όρινγκ που υπάρχει στο εσωτερικό του καπακιού ή βιδώνεις-ξεβιδώνεις μέχρι να μπει καλά. Το κακό με το να βγάλεις το όρινγκ είναι ότι χάνεις την στεγανοποίηση και ένα μοντάκι που μαζεύει μόνιμα σκόνη και μπορείς άνετα να το πλύνεις χάνεις αυτή την δυνατότητα.
(θα βγάλω φωτογραφία αύριο, ελπίζω να το θυμηθώ, για να δείτε τι εννοώ ακριβώς)

Η οθόνη ευτυχώς και αυτή άλλαξε από την κλασική μέτρια των Aegis, πολύ πιο ωραία εμφανισιακά και ευδιάκριτη. Οι ενδείξεις θα μπορούσαν σίγουρα να ήταν μεγαλύτερες γιατί τώρα αν δεν έχεις 100% όραση δύσκολα να δεις τι λέει καθαρά αν δεν το φέρεις κοντά σου.

Γεύση, τζούρα είναι ίδιες με το προηγούμενο και είναι πολύ καλά και τα δύο. Παίζω με τον αέρα στη μέση και λίγο παραπάνω κλειστό, 0.4Ω, 30-31 βατ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχω δει καθόλου διαρροές και ούτε κάποια υπερβολική υγρασία κάτω από την αντίσταση. Βέβαια όπως είδαμε και στο θέμα του πρώτου Boost, το μέλλον θα δείξει αν θα έχει διαρροές το συγκεκριμένο.

Λογικά η RBA κεφαλή είναι ήδη στα σκαριά και ελπίζω να είναι καλύτερη και σίγουρα με διαφορετικό σχεδιασμό από την προηγούμενη.






 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix