vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Tem, e-akapnos, ramon, Ducati.Jimakos

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 730
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Και με σύρμα της WireOptim και με της Crazywire η αντίσταση ήθελε αλλαγή σε 3-4 μέρες.Το υγρό παίζει ρόλο αν θα βγάλει πολλά ή λιγότερα κατάλοιπα αλλά εδω μιλάμε για το ίδιο υγρό.Πως καταλαβαίνουμε αν είναι καθαρό ενα σύρμα;Εγω το ζεσταίνω λίγο και βλέπω πόση κάπνα βγάζει.,δεν ξέρω άλλον τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Θεωρώ ότι το fused clapton, ως πλέξη τριών συρμάτων, κατακρατά το ίδιο μια ποσότητα υγρού την οποία ατμοποιεί άμεσα, με αποτέλεσμα να καταπονεί λιγότερο το βαμβάκι το οποίο θερμαίνεται λιγότερο από το σύρμα και ο ρόλος του ως μεταφορέας του υγρού στην αντίσταση είναι πιο εύκολος και λιγότερο επίπονος.
Αντίθετα ένα μονόκλωνο σύρμα θερμαίνει ένα βρεγμένο βαμβάκι, για αυτό και το στεγνώνει πιο γρήγορα άλλωστε, αδυνατώντας να λειτουργήσει το ίδιο σαν αποθήκη υγρού.
Αυτό είναι ακόμη πιο εμφανές στους genesis όπου με σύνθετα σύρματα η ανάγκη για αλλαγή setup μπορεί να προκύψει και στους 3-4 και παραπάνω μήνες, ενώ με το μονόκλωνο ο ένας, ενάμισος μήνας αποτελεί όριο συνήθως.
Για τον παραπάνω λόγο πιστεύω ότι και στην απόδοση της γεύσης του υγρού υπερτερεί ξεκάθαρα μια σύνθετη πλέξη από ένα μονόκλωνο. Φυσικά και μεταξύ των φιουζοειδών συρμάτων υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάλογα με την ποιότητα των συρμάτων που έχουν χρησιμοποιηθεί για το building.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Για το πώς καταλαβαίνουμε την καθαρότητα. Εγώ πολύ απλά περνάω το σύρμα με λίγο χαρτί με οινόπνευμα καθαρό η ισοπροπυλική. Ένα βρώμικο σύρμα με κατάλοιπα της παραγωγής αφήνει μάκα κανονική. Επίσης ότι αναφέρει ο Γιώργος ribot είναι σωστά σχετικά με τις πλέξεις. Από τη στιγμή που έχεις όλες τις παραμέτρους ίδιες το μόνο που μένει είναι το είδος του σύρματος, αν και πιστεύω ότι θα είναι από τα γνωστά.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 730
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Με οινόπνευμα το περνάω και εγω πολύ σφιχτά και μένουν μαύρες γραμμές πάνω στο χαρτϊ,δεν ξέρω όμως αν αρκεί αυτό για να καθαριστεί καλά το σύρμα γιατί μετά όταν το ζεσταίνω πάλι βγαίνει κάπνα.Αυτό που λέει ο Ribot μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει και έτσι ίσως είναι σωστός ο συλλογισμός του κυρίου chip... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
...μέχρι που η Innokin μας πλάσαρε το εναλλασσόμενο ρεύμα για καθαρότερες αντιστάσεις...
δουλεύει, όντως, αυτό το σύστημα ή είναι παραμύθι?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Το TCT lab μέτρησε έως διπλάσια διάρκεια στη ζωή της αντίστασης.

https://www.tasteyourjuice.com/wordpress/archives/24813




(Μην μπερδευτείς, την αντίσταση την αναφέρουν coil, όπως όλοι οι λογικοί ατμιστές που δίνουν προτεραιότητα στη συνεννόηση [member=6026]Buliwyf[/member])

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Μην ανησυχείς, ΔΕΝ μπερδεύομαι! Τό 'χω λέμε!!!

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
 Δεν έχω χρησιμοποιήσει χειροποίητες αλλά έχω δουλέψει clapton του σορού και κάποια πιο ποιοτικά.
Ένα βασικό χαρακτηριστικό είναι τα πολύ πιο λεπτά wrap που έχουν εξωτερικά (καλές & χειροποίητες με 40-38 ga αντί για ~ 32ga της μηχανής)
Κάτι geek & vandy vape είχα βαρεθεί να τα ακούω να σιγοτσιτσιρίζουν και 5 δευτερόλεπτα μετά την τζούρα.

Το λεπτό σύρμα στο wrap έχει μικρότερη μάζα / θερμική χωρητικότητα.
πολλά περισσότερα σημεία επαφής ανά μήκος πυρήνα.
Ιδιαίτερα στα πιο πολύπλοκα και πεπλατυσμένα coil θα λυγίσει εύκολα αγκαλιάζοντας όλο τον πυρήνα χωρίς να αφήνει κενά. Στα δε χειροποίητα φαντάζομαι σε αυτό το σημείο να δίνεται μεγάλη προσοχή για να είναι σφικτά.  

Με αποτέλεσμα την γρηγορότερη μεταφορά θερμότητας από τον πυρήνα στο υγρό μέσω του wrap (αυτό που λέμε ramp up) αλλά και το ανάποδο όταν σταματήσουμε να πατάμε το fire, θα κρυώσει γρηγορότερα ο πυρήνας από το υγρό.
Έχουμε ένα ποιο έντονο αποτέλεσμα και ταλαιπωρούμε λιγότερο το υγρό μας. Αυτό μπορεί να μεταφράζεται από κάποιους ως καλύτερη απόδοση/ γεύση.


Για τη μάκα και πότε μπορεί να δημιουργείται περισσότερη.
Ουσίες των υγρών με οργανικές ενώσεις στις αρωματικές ύλες (με βάση τον άνθρακα) που δεν ατμοποιούνται και μένουν ως στερεά υπολείμματα στην αντίσταση. Με την συνεχόμενη θέρμανση ψήνεται και γίνετε αυτό που λέμε μάκα. Σε θερμοκρασίες πάνω από αυτές της ατμοποίησης π.χ. >350 οC τις έχουμε δει όλοι μας ότι καίγονται αφήνοντας κάτι σαν στάχτη (σαν να καις κάρβουνο όταν κάνουμε dry burn).

Και στο νερό που πίνουμε υπάρχουν στερεά που δεν θα τα δούμε παρά μόνο εάν εξαχνώσουμε το νερό. Στις φυσικές αλυκές το θαλασσινό νερό εξαχνώνεται μόνο με την θερμοκρασία του ήλιου και την κίνηση του αέρα χωρίς να υπάρχει βρασμός αφήνοντας σαν ίζημα το αλάτι.
Με δυνατό βρασμό ίσως τα στερεά παρασύρονται πιο εύκολα μαζί με την δυνατή ροή του ατμοποιημένου υγρού.

Αυτή η παραμονή σε ζεστές θερμοκρασίες που δεν φτάνουν όμως για να κάνουν ατμοποίηση ίσως είναι ένας λόγος για την διαφορά


Τώρα για το ερώτημα του microchip, τι είναι καλύτερο; να βλέπω την μάκα ή όχι
για μένα γίνετε.
Να εισπνέω τα στερεά που υπάρχουν στο υγρό πριν απανθρακωθουν ή να τα ψήνω ξανά και ξανά πάνω στην αντίσταση, αναπνέοντας της αναθυμιάσεις τους;


Για το test της innokin θα ήταν πιο ενδιαφέρων εάν αντί για αριθμό puffs είχαν ml.
Εάν αντί για σταθερή ισχύ σε όλη την διάρκεια της τζούρα, δίνω λιγότερο χρόνο ισχύ (έστω και λίγο μεγαλύτερη) και μετά την κόβω και ξανά από την αρχή σαφώς και είναι ένα τέχνασμα για να βγάλει περισσότερες τζούρες με λιγότερο άτμισμα.


Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο σεντόνι που μπερδεύονται πληροφορίες με εικασίες.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Τι σύρματα χρησιμοποιείτε σε Bishop και σε Siren v4?

Τον Siren ακόμη δεν τον έχω πιάσει (ακόμη είναι στο σπα), αλλά στον Bishop ακόμη και το 26ρι ΚΑ μου ψιλοσπαει τα νεύρα...

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Στον bishop ni80 27ga, τον siren δεν τον έχω.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
28 ή 30 ga είναι νομίζω ιδανικά. Αναφέρομαι σε απλά σύρματα και κατά προτίμηση kanthal.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Από αυτά τα πλεχτα της coilology ni80 για 5-6 σπείρες να βγαίνει περίπου 0.9-1.0 ομ ποιο μέγεθος παίρνω ρε παιδιά έχω ένα τώρα αλλά με 6 ολόκληρες φτάνει 0.8 και λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Το clapton mtl θες.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Λογικά ναι, τώρα δεν το έχω μπροστά μου να δω αν λέει mtl, αλλά νομίζω πως αυτό λέει.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Mου απαντάς σαν να σε ρώτησα, αλλά δεν το έκανα, απάντησα στην ερώτησή σου. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1448 171243 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:10
από Ελένη Π
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15160 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13895 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8888 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas