vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

242 επισκέπτες, 5 χρήστες
athmichalop, lagoudakis, tibolaso, bloodlessz, athalpa

Twitter

Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος

Αποσυνδεδεμένος parisp

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:09 »
βασικα ΔΕΝ θελω να δοκιμασω γιατι ηδη εκοψα το καπνισμα !!!
απλα οπως ειπε καποιος φιλος πριν, ναι γουσταρω το ατμισμα και το απολαμβανω παρα πολυ!!! ποτε δεν ημουν της αποψης να κοψω το τσιγαρο αλλα εφ οσον βρηκα τροπο αν το αντικαταστησω με κατι πολυ πιο απολαυστικο κ καμποσες φορες πιο υγειηνο απ το τσιγαρο τοτε ναι, γουσταρω που ειμαι ατμιστης, σε λαθος ανθρωπο φιλε μου καλε προτεινεις βελονισμο για να κοψει το τσιγαρο, ολοι εδω μεσα ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ, απλα πρεπει να το καταλαβεις !!!
Να σε ρωτήσω όμως κάτι? Πάλι δεν πάει νικοτίνη στους πνεύμονες???? Σίγουρα η επιβάρυνση ειναι μικρότερη αλλά και πάλι έχεις επιβάρυνση, Οταν το δοκίμασα αισθάνθηκα σαν να κάνω ναργιλέ

Αποσυνδεδεμένος stefanos terou

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:13 »
συζητηση υψηλου επιπεδου ανευ ουσιας :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος parisp

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:14 »
Παίζει και αυτό, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσεις από αυτό!
Εγώ πάντως φίλε μου θα λυπηθώ αν επιλέξεις να ξεκινήσεις το ηλ. τσιγάρο ενώ ήθελες να κόψεις τα πάντα και θα χαρώ πολύ αν το επιλέξεις έχοντας αποφασίσει να ΜΗΝ ξαναγυρίσεις με τίποτα στο κανονικό.
Δική σου είναι η απόφαση και απ' ότι βλέπω δεν είναι ακόμα εντελώς ξεκάθαρη μέσα σου...
Κοίτα προσπαθώ να μην κάνω τίποτα και το καταφέρνω. Στις 10 μέρες 2 φορές ένιωσα την ανάγκη να ανάψω τσιγάρο. Στην μπάλα προχθές εκεί γύρω στο 90 που είχε ληξει και κοιτάγαν όλοι οι παίκτες τον ηλερκτρονικό πίνακα και αλλη μια φορά στο μαγαζί μου που καθόμουνα όλη μέρα χωρίς να μπεί άνθρωπος μέσα. Λογικό νομίζω και στις 2 περιπτώσεις. Πάντως και τις 2 φορές το απέφυγα.

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:15 »
ναι, νικοτινη. εαν θελω. υπαρχουν και μη νικοτινουχα υγρα, οχι αλλες 10000 επιβλαβης ουσιες για τον οργανισμο! αυτα και τελος απο μενα, δεν βρισκο λογο αντιπαραθεσης μαζι σου αλλο. καλη τυχη! μαλλον πρεπει ν απευθυνθεις σε φορουμ καπνιστων για οσα λες, εδω νομιζω εισαι λιγο ατοπος.

Αποσυνδεδεμένος thanos_rr

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
    • Δρομοκρατία
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:17 »
Να σε ρωτήσω όμως κάτι? Πάλι δεν πάει νικοτίνη στους πνεύμονες???? Σίγουρα η επιβάρυνση ειναι μικρότερη αλλά και πάλι έχεις επιβάρυνση, Οταν το δοκίμασα αισθάνθηκα σαν να κάνω ναργιλέ

Φιλαράκι χωρίς να θέλω να σου επιτεθώ και χωρίς παρεξήγηση.
Το τι κάνουμε εδω το ξέρουμε ολοι μας και ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του.
Σίγουρα όπως σου προείπαν διάφοροι είναι αρκετά καλύτερο απ το κ/τ και φαίνεται απ τις πρώτες μέρες η διαφορά αυτή.
Τώρα γιατί επιμένεις,τι πιστεύεις οτι θα καταφέρεις;
Συνέχισε αυτό που κάνεις και μην προσπαθείς να κάνεις πλύση εγκεφάλου σε κανένα.
Εγω προσωπικά δεν θα κανα βελονισμο με καμια παναγια και λαβε υποψη σου οσους ξερω και το κανανε αντέξαν 3-4 μήνες max και μετά πάλι κ/τ.
Οσο για τον αργιλέ τι έχει ο αργιλές;Τούμπανο είναι και απο γεύση και ντουμάνι σκοτώνει  8)

Αποσυνδεδεμένος Prince23

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:19 »
Φίλε ειμαι μαζί σου 1000%.
Σε καταλαβαίνω και δεν μπορώ να σου πώ τίποτα. Αμα την παλεύεις έτσι με αυτό το σύστημα οκ. ΕΙναι πραγματικά διάολος όπως το λές. Στο μαγαζί μου δεν έχω τασάκι αλλά ειχα ένα μπουκαλάκι νερό που τα πέταγα μέσα. Οταν μαζεύονταν καμιά δεκαρια τσιγάρα μέσα και τα κοιτούσα έλεγα "πω πω ρε π...στη μου τι έχω βάλει μέσα μου σήμερα". Ντρεπόμουνα που τα πέταγα και με βλέπανε. ΕΙναι διαολόπραγμα αλλα τι να κάνεις. Θέλει πολύ προσπάθεια για να το κόψεις τελείως αλλά αξίζει τον κόπο. Δεν κάνω πλάκα αλλά όταν άρχισα να ψάχνω για το η.τ ήθελα να δώ αν μπορείς να βάλεις και αμπούλες με σκέτο νερό. Τουλάχιστον να έκανα συνεφάκια υγιεινά χωρίς αρώματα και φρου φρου αλλά μάλον δεν παίζει αυτό. Επομένως σου λέω θα το συνεχίσω να προσπαθώ και όσο αντέξω.

Δεν είμαι 100% σίγουρος, κάποιοι πιο έμπειροι ίσως να με διαψεύσουν αλλά θεωρώ πως και σκέτο νερό να βάλεις αφού είναι ατμοποιητής θα κάνει κανονικά τη δουλειά του.
Με το μπουκαλάκι και εγώ τα ίδια ακριβώς. Το έβλεπα που κιτρίνιζε και αν δεν το πέταγα την άλλη μέρα που το άνοιγα μου ερχόταν να τα βγάλω όλα.
Εγώ είμαι κολλημένος με την κίνηση. Δοκίμασα κομπολόι, τσίχλες, μπεγλέρια αλλά τζίφος. Οπότε επέλεξα μια οδό που είναι καινούρια αλλά έχει το κύριο αποτέλεσμα που ήθελα, να κόψω το κ.τ. Εσύ δοκίμασες τον βελονισμό, άλλοι δοκίμασαν την ύπνωση. Εσύ το πέτυχες(αν και ακόμα δεν το ξέρεις γιατι έιναι μικρό το διάστημα) και μακάρι να το κρατήσεις. Είναι πιο επίφοβη η διαδικασία του βελονισμού και της ύπνωσης γιατι δεν έχω ακούσει πουθενά να υποστηρίζεται ιατρικά!
Το θέμα μας δεν είναι η επιλογή σου ούτε κανένας σε αντικρούει. Όλοι κάνουμε τις επιλογές μας και είμαστε υπεύθυνοι γι'αυτές. Ίσως είμαστε αδύναμοι σαν χαρακτήρες, ίσως να μην θέλουμε να κόψουμε το κάπνισμα απλά όλοι πιστεύω οτι σου λένε οτι εφόσων έκανες την επιλογή σου και είναι η πιο σωστη(να το κόψεις μαχαίρι) το να μπαίνεις σε ένα site που μιλάει για κάπνισμα δεν θα σε βοηθήσει στην δύσκολη πορεία απεξάρτησης απο το τσιγάρο!

Αποσυνδεδεμένος parisp

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 13:42 »
επειδή μάλλον ενοχλώ εδώ μέσα πάω να ασχοληθώ με τίποτε άλλο. Μονο ο Prince ειναι περισσότερο συζητήσιμος. Οι υπόλοιποι μιλάτε λες και σας πατάνε τον κάλο. Δεν με απασχολεί τι κάνετε και ούτε νουθεσίες κάνω. Μάλον το παρεξηγήσατε λιγάκι και οι ποιό πολύ βγαίνεται στην κόντρα. Προσωπική εμπειρία κατέθεσα.Το τι θα κάνω εγώ ειναι άλλο θέμα. Επίσης το γιατί μπήκα εδώ ειναι ένα άλλο θέμα. Θες απο περιέργεια πες ότι θές αλλά ειναι κάτι που πλέον το πουλανε και στην λαική και μου έκανε εντύπωση. Τώρα αν το σαιτ το θεωρείται βιλαέτι σας οκ δεν με απασχολεί και τόσο. Δεν ξαναμπαίνω και δεν θέλω να ενοχλώ κανενα με τις απόψεις μου.
ΓΙα χαρά σε όλους

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:33 »
Δεν νομίζω ότι κάποιο μέλος ήρθε σε αντιπαράθεση μαζί σου.
Σε μια διαδικτυακή κοινότητα η συζήτηση είναι που φέρνει το αποτέλεσμα.
Λες τις απόψεις σου και διαβάζεις τις απαντήσεις που φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούν με τα γραφόμενά σου.
Η στάση σου βέβαια άλλα δείχνει, δεν θέλεις να ακούς - διαβάζεις τις απόψεις των άλλων.
Καλή σου επιτυχία στο δύσκολο ομολογουμένως δρόμο που ακολούθησες.
Κράτα γερά μακρυά από το κ.τ.
Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 17:44 »
Κυριοι και εγω εχω μια εναλλακτικη λυση για την διακοπη του καπνισματος, αλλα και παλι δεν νομιζω να μου επετρεπαν να την εφαρμωσω οποτε απλα θα την αναφερω και εαν μαζευτουμε αρκετοι και καποια μερα μπορουν να βρουνε οι κυριοι της Βουλης να "πως" θα γινει να φορολογηθει και αυτο,,,ισως το επιτρεψουν κιολας.

Η μεθοδος ειναι απλη, οποτε σου ερχετε η ωρεξη να κανεις τσιγαρο ( ειτε ηλεκτρονικο ειτε αναλογικο) μπαινεις σε ενα δωματειο, οπου σε περιμενει ενας υπουργος / βουλευτης /προθυπουργος εκει σου επιτρεπεται να τον πλακωσεις στις σφαλιαρες μεχρι να σου περασει η στερηση της νικοτεινης, μετα βγαινεις απο το δωματειο. Μολις σου ξανα-ερχετε η ορεξη για τσιγαρακι,, παλι τα ιδια.

Με αυτον τον τροπο παντως εγω ειμαι διατεθημενος να κοψω και το η.τ.


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 01:53 »
Εφαρμοσα την συγκεκριμενη μεθοδο πριν 3,5 χρονια περιπου οταν στην Θεσσαλονικη το συγκεκριμενο antis. center ηταν στην παραλιακη και κοντα στο αμερικανικο προξενείο.
Πραγματι οταν εφυγα απο εκει και πεταξα το πακετο απο τα τσιγαρα σε ενα μεγαλο διαφανο δοχειο δεν ειχα την αισθηση να αναψω τσιγαρο.
Εφυγα απο εκει και διάνυσα μια αποσταση 50 χιλιομετρων χωρις να αναψω τσιγαρο  που σε αλλη περιπτωση θα ειχα κανει εφτα.
Στις αρχες πηγαιναν ολα καλα αλλα στην διαρκεια παρατηρηθηκε μειωση σεξουαλικων επιδοσεων.
Στην συνεχεια ενοιωθα ατονιες,μελαγχολιες νευρα αλλα και παλι δεν ειχα την αναγκη  η την αισθηση αναζητησης τσιγαρου.
Μεχρι την 1-1-2009 που τα ξημερωματα βρηκα την κορη τριων ετων τοτε φυτο με ανοιχτα τα ματια και μηδεν επαφη με το περιβαλον για 10 λεπτα.
Ηταν μια κριση επιληψιας η οποια προηλθε απο ξενυχτη ,ελλειψη υπνου και παρατεταμενη διαρκεια σε παρακολουθηση πυροτεχνηματων λογω της αλλαγης του χρονου.
Στις μια το μεσημερι περιπου και αφου οι γιατροι μας ενημερωσαν το τι συνεβει και οτι δεν πρεπει  να ανυσηχουμε τοτε συνειδητοποίησα οτι ειχα καπνισει ενα πακετο τσιγαρα.
Απο εκει και μετα συνεχισα το καπνισμα μεχρι στις αρχες καλοκαιριου του 2009 οπου μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια με το τοτε αρχαιολογικο ΗΤ ανακαλυψα ξανα το ΗΤ σε πιο βελτιωμενη μορφη και έκτοτε ειμαι χωρις ουτε ενα ΚΤ στο στομα μου και τον εαυτο μου σε πολυ καλη φορμα ;D και με πολυ καλη διαθεση παρολα τα ασχημα που επακολουθησαν με την κορη μου και την γυναικα μου.
Για του λογου το αληθες τοτε ειχα δωσει 450 ευρω στην συγκεκριμενη μεθοδο και ειχα το δικαιωμα να κανω αλλες δυο επισκεψεις σε περιπτωση που ξανακυλουσα στο τσιγαρο χωρις καμια επιβαρυνση μεσα σε διαστημα καποιων μηνων.
Τα στοιχεια σε οποιον αμφιβαλει μπορω να τα δωσω γιατι πιστευω οτι θα υπαρχουν και αποθηκευμενα στο συγκεκριμενο σημειο που προανεφερα.
Τα συμπερασματα δικα σας.
ΥΓ. Και δεν ειναι βελονισμος οπως αναφερεται αλλα ηλεκτροβελονισμος.
Με ενα μεταλικο αντικειμενο σε ακουμπαει σε διαφορα σημεια του αυτιου και στο τελος στην βαση της μυτης δεξια,αριστερα και τελος στο κεντρο οπου σε αυτην την φαση νοιωθεις την μυρωδια και γευση ταυτοχρονα καμενου μεταλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2011, 02:11 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 21:20 »
SEB, με συγκίνησες. Τα προβλήματα υγείας με την οικογένεια και τα παιδιά είναι ο χειρότερος εφιάλτης ενός γονιού. Θυμάμαι επίσης ότι τα παιδιά σου είναι μικρά. Τους εύχομαι να είναι πάντα γερά, με δυνατούς γονείς.
Βλέπω ότι ακολούθησα την ίδια μέθοδο με σένα. Ηλεκτροβελονισμό σε αντικαπνιστικό κέντρο. Η απεξάρτηση από τη νικοτίνη (σωματική) έγινε άμεσα. Η ψυχολογική ποτέ! Ξέρετε, η διαδικασία εκείνη που έχει να κάνει με την κίνηση των χεριών, του στόματος, τη γεύση. Γι΄αυτό και το ξανάρχισα. Λίγο λίγο, ξανακύλισα. Χάθηκαν οι βελιτώσεις που είδα στον αργανισμό μου. Επιχείρησα δεύτερη επίσκεψη στα όρια της εγγύησης, η οποία δεν κατάφερε ούτε την επιθυμία για νικοτίνη να εξαφανίσει. Συμπέρασμα; Σε άλλους η μέθοδος πιάνει, σε άλλους όχι. Είμαι εξαρτημένη, το ξέρω, για κάποιους είμαι σχεδόν το ίδιο με ένα πρεζόνι. Ξέρω επίσης, ότι όσο κυλάει η νικοτίνη στο αίμα μου, δεν θα επανέλθω στο 100% της αντοχής μου, αλλά να σας πω κάτι;; Δε με νοιάζει πλέον. Αισθητή βελτίωση στην υγεία μου, αλλά και στην τσέπη μου έχω ήδη δει. 80% πάνω η αντοχή μου έχει ανέβει και μου αρκεί. Δε μυρίζω, ούτε μολύνω το χώρο μου. Λιτή ζωή κάνω, γυμνάζομαι, πίνω ελάχιστα, δεν είμαι υπέρβαρη, δεν παίρνω φάρμακα, δεν είμαι εξαρτημένη από λούσα και άλλες νόσους του σύγχρονου ανθρώπου... ε, ας μου επιτραπεί αυτή η εξάρτηση από τη νικοτίνη. Όσο για τον κύριο που έκοψε το κάπνισμα, του εύχομαι να μην ξανακυλίσει και να μη χρειαστεί ούτε η.τ. 

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Παραδοσιακές μέθοδοι διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 21:29 »
Καταθέσεις ψυχής,σας ευχαριστούμε που τις μοιραζόσαστε μαζί μας. :respect:


Ευχομαι απο καρδιας υγεια σε μικρους και μεγαλους.


Ας μας μεινει και κανενα κουσουρακι τυπου η-τ μη παμε και τελειως υγιεις ;) 


Ειμαι οφ αλλα ενιωσα την αναγκη να το γραψω. :-[





 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92726 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex