vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

357 επισκέπτες, 2 χρήστες
stsoulos, camber

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #990 στις: Ιουνίου 25, 2015, 13:46 »
Κάτι θα έκανες λάθος με το βαμβάκι σου. Απλώς να ελέγχεις να καλύπτει στο ντεκ το βαμβάκι σου το σημείο με τις εγκοπές, αν θα έχει μυτούλες ή όχι αυτό θα το βρεις στην πορεία. :)

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #991 στις: Ιουνίου 25, 2015, 13:54 »
Ξέρω ότι έχω κάνει λάθος γιατί ο Phenomenon είναι άριστος.Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.Κάτι τελευταίο υπάρχει τρόπος να αδειάσουμε το υγρό που υπάρχει μέσα στο tank αν θέλουμε να κάνουμε κάποια αλλαγή στο στήσιμο μας?

Αποσυνδεδεμένος giorgos640

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #992 στις: Ιουνίου 25, 2015, 13:55 »
βαλε το coil πανω απο τις τρυπες οχι στη μεση και το βαμβακι πανω στο deck αν θελεις να βαλεις στα καναλια θελει ελαχιστο αν βαλεις παραπανω θα σου στεγνωση και θα φας καμενο  :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #993 στις: Ιουνίου 25, 2015, 14:00 »
Όντως η θέση του coil πρέπει να είναι λάθος γιατί το έχω βάλει ανάμεσα στiς βίδες.Όσο για το βαμβάκι θα την βρώ την άκρη :P το θέμα είναι πως τον αδειάζεις για να τα κάνεις όλα αυτά  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #994 στις: Ιουνίου 25, 2015, 14:01 »
Το πάνω δαχτυλίδι που κρύβει την ψήκτρα δεν τo ανοίγουμε παρά μόνο όταν θέλουμε να γεμίσουμε... Και αυτό μάλιστα με κλειστή καμπάνα και  κλειστές τις τρύπες εισαγωγής του αέρα που βρίσκονται στο κάτω δαχτυλίδι.


Κατά το γέμισμα καλό είναι να έχουμε τον δείκτη μας στον drip tip ώστε να το κλείνουμε, με ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ το πάνω δαχτυλίδι, ώστε να ξανακλείσουμε τις τρυπούλες αναπλήρωσης χωρίς να ξεταπώσουμε το drip tip.


Αν το ανοίξουμε χωρίς να γίνουν τα παραπάνω τότε ο ατμοποιητής χάνει την εσωτερική υποπίεση με απόλυτα λογικό επακόλουθο να πάρουμε τα υγρά από κάτω.


Τώρα...


Ένα κολπάκι που το έμαθα από τους παλιούς χρήστες του ΙΑΤΤΥ...


Ο Phenomenon κρατά από υγροποίηση υγρό κάτω από το drip tip... Επίσης κάποιες φορές λόγω υπερτροφοδοσίας (από παραπανίσιο άνοιγμα της καμπάνας ή προβληματικού σετάπ) μπορεί να νοιώθουμε ότι υγρό έχει φτάσει στις κάτω τρύπες της βάσης που μπαίνει ο αέρας...


Σε παρόμοιες περιπτώσεις στον ΙΑΤΤΥ γυρνούσαν λοιπόν οι παλαιοί τον ατμοποιητή ανάποδα και χτυπούσαν ελαφρά σε μια χαρτοπετσέτα...
Πριν λίγο έχοντας ανοίξει παραπάνω την καμπάνα στον Zest, είχα κάποια υπερτροφοδοσία. Λέω "δεν κάνω ότι έκανα και στον ΙΑΤΤΥ?", χτύπησα ελαφρά με το drip tip προς τα κάτω σε μια χαρτοπετσέτα αρκετές φορές... Βγήκαν λοιπόν κάποιες σταγόνες, και αφού έκλεισα και λίγο την καμπάνα συνέχισα να ατμίζω κανονικά και χωρίς κανένα ζήτημα...


Σχετικά με τα σετάπ...


Αν κάνουμε σετάπ σχήματος Π που το βαμβάκι μας μοιάζει με φυτίλι, τότε καλό είναι να μπουν τα άκρα του Π μέσα στα αυλάκια εισαγωγής του υγρού... Σε αυτή την περίπτωση (και χωρίς να είναι κανόνας) παίζουμε με κλειστή εντελώς την καμπάνα.


Αν επιλέξουμε να καλύψουμε ΟΛΟ το κάτω σκαλοπάτι με βαμβάκι χωρίς να βάλουμε στα αυλάκια, τότε καλό είναι η ποσότητα βαμβακιού μας να είναι τόση ώστε να καλύπτεται πραγματικά ΟΛΟ το κάτω σκαλοπάτι που βρίσκονται τα αυλάκια εισαγωγής του υγρού. Σε αυτή την περίπτωση (και χωρίς να είναι κανόνας) παίζουμε με την καμπάνα ώστε να φτάσουμε στα όρια της υπερτροφοδοσίας, οπού και ο Zest δίνει απίστευτη γεύση...
Αν μάθουμε από την πείρα μας το ΠΟΣΟ πρέπει να ανοίξουμε την καμπάνα, τότε...  :cigar:  χωρίς προβλήματα. ;)


Edit :


drakmor...


Δες λίγο εδώ...


[youtube]ah1daz_LoLg[/youtube]


από τη στιγμή που θα τον ανοίξεις μπορείς να βγάλεις γέρνοντάς τον σε ένα μπουκαλάκι και το υγρό... Πρόσεξε όμως όταν θα τον γύρεις το υγρό να έρθει ΑΝΑΜΕΣΑ στις τρυπούλες... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2015, 14:08 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #995 στις: Ιουνίου 25, 2015, 14:12 »
Απολύτως κατανοήτα όλα ,σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια επίσης @benny που έδωσε λινκ με προτεινόμενα στησίματα σου και θα τα δώ μόλις γυρίσω απο τη δουλειά.Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα :)

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #996 στις: Ιουνίου 25, 2015, 14:20 »
Σε ευχαριστώ θα τα κοιτάξω άμεσα απλά το μόνο θέμα που με προβληματίζει είναι ότι μόλις σήκωσα το top cap που κρύβει την ψύκτρα είχα leak.Σίγουρα έχω κάνει κάτι λάθος ελπίζω να το βρώ :)


Λέγοντας top cap φαντάζομαι εννοείς το πάνω δαχτυλίδι; Αν εννοείς αυτό,θα σου πώ απλά,για να τον γεμίσεις,γύρισε τον ανάποδα,
ξεβίδωσε το Deck/βάση με το tank και γεμισε τον αναποδα.απο τότε που τον πήρα στα χέρια μου δεν χρησιμοποίησα ποτέ το πάνω
δαχτυλίδι για γέμισμα καθώς το θεωρώ μπελαλίδικο και πολύ πιο εύκολα το να γεμίσω τον ατμο ανάποδα.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #997 στις: Ιουνίου 25, 2015, 14:24 »
Ναι το πάνω δαχτυλίδι εννοώ.Έτσι το έκανα χτές όταν έκανα το 3 στήσιμο γιατί δεν είχα βελονάκι εύκαιρο θέλω να ξέρω όμως τι μπορώ να κάνω και τι όχι.Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2015, 18:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #998 στις: Ιουνίου 25, 2015, 14:53 »
Οι τρόποι για να γεμίσεις τον zest είναι 3.


1.



2.


3.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #999 στις: Ιουνίου 25, 2015, 15:00 »
Ναι το πάνω δαχτυλίδι εννοώ.Έτσι το έκανα χτές όταν έκανα το 3 στήσιμο γιατί δεν είχα βελονάκι εύκαιρο θέλω να ξέρω όμως τι μπορώ να κάνω και τι όχι.Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια :)


Θεωρώ,πως ο τρόπος του να γεμίζεις βγάζοντας το πανω δαχτυλίδι,είναι λανθασμένος,κατα την δική μου μόνο άποψη βέβαια,καθως
δεν υπάρχει υποπίεση στο tank με αποτέλεσμα,με το παραμικρό να αρχίσουν τα δάκρυα.Αν όχι δάκρυα,πιστεύω πως σίγουρα θα γεμίσει
μέσα υγρό το deck.Ίσως αν γεμίσεις έως την μέση μόνο απο τις πάνω τρύπες,να μην έχεις διαρροές.

Παντώς πραγματικά μου φαίνεται περίεργο,άσχετο που ποτέ δεν δοκίμασα να τον γεμίσω απο πάνω,οι υπόλλοιποι παιδιά,γεμίζετε κανονικά
απο πάνω χωρίς διαρροές; :hmmm: (ξαναλέω,δεν το έχω δοκιμάσει καν καθώς μου φάνηκε πολύ πρακτικό να τον γεμίζω ανάποδα).


Επειδή στον Kayfun Lite Plus,πλήρωσα ακόμη μισό ατμοποιητή για να πάρω το deck access kit ώστε να μπορώ να βλέπω αντίσταση
χωρίς να αδειάζω υγρά,ενώ ο Phenomenon μου το δίνει αυτό απλόχερα,θεωρώ χαζό να μην το χρησιμοποιώ.

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1000 στις: Ιουνίου 25, 2015, 15:39 »
Εχω να τον γεμίσω από πάνω από τη πρώτη βδομάδα που τον πήρα (Μεγάλη Βδομάδα ήταν). Από τότε μόνο από κάτω πανεύκολα και με όλα τα μπουκάλια. Το μόνο που ελέγχω κατα το δέσιμο είναι να μη μου έχει αλλάξει θέση το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1001 στις: Ιουνίου 25, 2015, 15:47 »
Από την στιγμή που υγρά μου είναι σε μπουκαλάκια με πιπέτα και όχι με βελόνα ο απλοκλειστηκός τρόπος για γέμισμα είναι αυτός από κάτω.


Θα σας πω και κάτι άλλο. Ότι από την στιγμή που θα βάλουμε μυτούλα με βαμβάκι στις εγκοπές, κανονικά δεν πρέπει να έχουμε ίχνος διαρροής ή οτιδήποτε άλλο και ΑΝ τονίζω ΑΝ έχουμε βάλει λίγο παραπάνω βαμβάκι κι έχουμε υποψία καμμένου γυρίζουμε μισή στροφή την καμπάνα και όλα καμπάνα.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1002 στις: Ιουνίου 25, 2015, 16:05 »
Πήρα τελικά την κωνική καμπάνα. Έκανα δοκιμές back-to-back μεταξύ των 2 με ίδια αντίσταση και ίδιο υγρό.
Δεν διαπίστωσα σημαντικές διαφορές με την άλλη. Ίσως η κωνική είναι λίγο πιο... "επιθετική".
Χαουέβερ.... η προτίμησή μου (αν υπάρχει) εξαρτάται κυρίως απο το υγρό.
Πχ το gambit νομίζω οτι το προτιμάω με την τρουλωτή επειδή είναι πιο "απαλό".
Αντίθετα, το castle long το προτιμώ με την κωνική επειδή είναι λίγο πιο... βαρύγδουπο.
Πιθανότατα να είναι μόνο ιδέα μου αυτές οι διαφορές.
Στο μυαλό μου πάντως έγινε η εξής σύνδεση:
Για τις... γκανιάν στιγμές που το ζητάει ο οργανισμός σου και θες να ξεχαρμανιάσεις (πχ μετά το φαγητό) μάλλον η κωνική ταιριάζει περισσότερο.
Για τις στιγμές που ρεμβάζεις στο μπαλκόνι με το καφεδάκι σου η τρουλωτή συνεισφέρει στην ονειροπόληση.
Πιθανότατα, ξαναλέω, είναι στο μυαλό μου αυτά.
Όπως και να έχει και οι 2 είναι εξαιρετικές.

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1003 στις: Ιουνίου 25, 2015, 17:02 »
Γεια σας παιδια εχω τον φαινομενον lite αν παραγγειλω αυτο http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_41&products_id=261
Ταιριαζει αν βαλω το ντεκ και το δαχτιλιδι του αερα?Το θελω ετσι για αλαγη!θα βαλω και πολυκαρμπονικο απο εναν kl που εχω.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1004 στις: Ιουνίου 25, 2015, 17:12 »

Θεωρώ,πως ο τρόπος του να γεμίζεις βγάζοντας το πανω δαχτυλίδι,είναι λανθασμένος,κατα την δική μου μόνο άποψη βέβαια,καθως
δεν υπάρχει υποπίεση στο tank με αποτέλεσμα,με το παραμικρό να αρχίσουν τα δάκρυα.Αν όχι δάκρυα,πιστεύω πως σίγουρα θα γεμίσει
μέσα υγρό το deck.Ίσως αν γεμίσεις έως την μέση μόνο απο τις πάνω τρύπες,να μην έχεις διαρροές.

Παντώς πραγματικά μου φαίνεται περίεργο,άσχετο που ποτέ δεν δοκίμασα να τον γεμίσω απο πάνω,οι υπόλλοιποι παιδιά,γεμίζετε κανονικά
απο πάνω χωρίς διαρροές; :hmmm: (ξαναλέω,δεν το έχω δοκιμάσει καν καθώς μου φάνηκε πολύ πρακτικό να τον γεμίζω ανάποδα).


Επειδή στον Kayfun Lite Plus,πλήρωσα ακόμη μισό ατμοποιητή για να πάρω το deck access kit ώστε να μπορώ να βλέπω αντίσταση
χωρίς να αδειάζω υγρά,ενώ ο Phenomenon μου το δίνει αυτό απλόχερα,θεωρώ χαζό να μην το χρησιμοποιώ.

Έχεις απόλυτο δίκιο του έκανα ένα γρήγορο γέμισμα από πάνω στο γραφείο και με κλειστο αερα και drip tip και είχα leak πάλι.Βέβαια όπως είπα και πριν δεν έχω κάνει καινούργιο στήσιμο ακόμα για να εφαρμόσω αυτά που μου είπατε αλλά από εδώ και πέρα από κάτω μόνο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias