vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #615 στις: Απριλίου 25, 2015, 13:26 »
Σήμερα νέο σετάπ με 0,2 σύρμα 5 σπείρες, 2,1 Ω...

Αφού "χτένισα" το βαμβάκι με το πιο χρήσιμο εργαλείο μου, μιας και με αυτό στρώνω και τις σπείρες πριν να βγάλω το τρυπανάκι...



Βελόνα σύριγγας δηλαδή που έχω στραβώσει τη μυτούλα. ;)

Έβαλα στο βαμβάκι ως εξής...





εντελώς ανοιχτά δηλαδή τα αυλάκια τροφοδοσίας, με το βαμβάκι να ακουμπάει στο σκαλοπάτι των βιδών και των οπών αέρα.

Εδώ και ώρες, δουλεύει εξαιρετικά.

Είναι πάρα πολύ εύκολο να γίνει, ειδικά αν στο κατέβασμα του βαμβακιού βάλει κανείς το τρυπανάκι που χρησιμοποίησε για το coil, από ΚΑΤΩ από το βαμβάκι και μετά σπρώξει το βαμβάκι με το παραπάνω εργαλείο ή το δικό του εργαλείο που χρησιμοποιεί για να στρώσει το βαμβάκι. Ο σκοπός είναι να μην "σπάσει" το βαμβάκι σε ορθή γωνία, αλλά να γίνει μια όμορφη καμπύλη.

Συγνώμη για τις άσχημες ζωγραφιές. :))
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2015, 14:03 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #616 στις: Απριλίου 25, 2015, 13:50 »
Η δική μου άποψη είναι οτι πρέπει να αποφεύγουμε το τόσο κοντινό στήσιμο απορροφητικού υλικού στις τρύπες αέρα....ο λόγος;
Διότι κάποια στιγμή μπορεί να υπάρξει διαρροή ή γουργουριτό απο το πουθενά, λίγη περισσότερη τροφοδοσία να δωθεί στο βαμβάκι (απο διαφόρους παράγοντες) θα υπάρξει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #617 στις: Απριλίου 25, 2015, 14:07 »
Νικο, δεν βλεπω να εχει βαλει βαμβακι κοντα στις τρυπες αερα ο demkoni.
Μόνο αυτό που έχει στην αντίσταση, το υπόλοιπο φευγει και παει και παταει στα σκαλοπάτια.
Που ειναι το κοντά; εκτός αν εγώ δεν κατάλαβα κατι.... :confused1:


Εχω και γω μια ερώτηση. Αναλόγως την καμπάνα στηνετε και διαφορετικά; γιατι με την διπλή ο χώρος είναι μικρότερος και φαίνεται ότι θέλει λιγότερο βαμβάκι και ίσως μικρότερη σε μεγεθος ή/και διάμετρο αντίσταση. Εχω δίκιο;


Δεν εχει στησει και ο Lux το "Συστηματικον Στησιματζίδικο" ακόμα ρε γμτ... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #618 στις: Απριλίου 25, 2015, 14:10 »
Το βαμβάκι απλά το κόντραρα στο πάνω σκαλοπάτι...


Θέλει πράγματι προσοχή σε εκείνο το σημείο για να μην ανέβει το βαμβάκι στο πάνω σκαλοπάτι και οδηγεί το υγρό στις τρυπούλες αέρα.


Γι αυτό και έχεις δίκιο nikosma σε αυτό που λες... :yes:


Όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα και όλα πηγαίνουν ρολόι.


Με σκοπό όμως το έστησα έτσι, ώστε να έχω μια ελεγχόμενη (από την καμπάνα πλέον) υπερτροφοδοσία, ώστε η γεύση, αν και νεαρό σετάπ, που μου δίνει να είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #619 στις: Απριλίου 25, 2015, 14:17 »
'Οχι όχι Αντώνη, δεν το έγραψα αυτό για τον demkoni...είναι μια δική μου διαπίστωση μετά απο πειραματισμό.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #620 στις: Απριλίου 26, 2015, 12:21 »
καλά και όμορφα τα λέτε με ανοικτές τις οπές χωρίς βαμβάκι αλλά γεμίζει κανένας απο τις τρύπες πάνω ή τον ξεβιδώνεται και γεμίζεται απο κάτω. σε μένα αν είναι ανοικτές οι δίοδοι ΄'οπως στο  παραπάνω σχήμα αν δοκιμάσω να γεμίσω απο τις μικρές τρύπες του τανκ έχει διαροές. αν κατεβάσω μιτουλες βαμβάκι στα λούκια δεν τρέχει τίποτα στο γέμισμα απο πάνω. αν γεμίσω ξεβιδόνοντας την καμπάνα και το τάνκ όπως και να τον στέίσω δεν έχω ποτέ διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #621 στις: Απριλίου 26, 2015, 22:31 »
To βιντεακι που λεγαμε
ελπιζω να φανει χρησιμο σε καποιους

[youtube]XjNOdn-pTXQ[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #622 στις: Απριλίου 27, 2015, 16:03 »
Καλησπέρα , έχω δύο zest. Ο ένας από τους δυο έχει δύο τρύπες στο top cap και ο άλλος δεν έχει καμία . Ποια η διαφορά (έκδοση;) ;
Ευχαριστώ

edit: Μήπως αυτός χωρίς τις τρύπες δεν είναι με το update ;
Εχει όμως 2 τρύπες για αέρα ανάμεσα στους πόλους και 3 τρύπες για αέρα στο πλάγιο μέρος της βάσης.... :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2015, 16:21 από vladimirus »

Αποσυνδεδεμένος Goulliver

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπηκα στην πρωτη δεκαετια μου
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #623 στις: Απριλίου 27, 2015, 19:39 »
Το φαινομενο εχει την ιστορια του 

αυτο που εχεις φιλε μου ειναι απο τις πρωτες εκδοσεις με γεμισμα απο κατω μονο

μετα βγηκε το καπακι με τις τρυπες 

οι βασεις εχουν ιδια διατομη των οπων για την αντισταση και στο δαχττυλιδι για την  ρυθμιστη αερα

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #624 στις: Απριλίου 27, 2015, 21:39 »
Καλησπέρα , έχω δύο zest. Ο ένας από τους δυο έχει δύο τρύπες στο top cap και ο άλλος δεν έχει καμία . Ποια η διαφορά (έκδοση;) ;
Ευχαριστώ

edit: Μήπως αυτός χωρίς τις τρύπες δεν είναι με το update ;
Εχει όμως 2 τρύπες για αέρα ανάμεσα στους πόλους και 3 τρύπες για αέρα στο πλάγιο μέρος της βάσης.... :dontknow:
Αυτος που δεν εχει τρυπες για αναπληρωση υγρου απο πανω στο τοπ καπ ειναι απο το πρωτο batch
στο δευτερο batch (update) ξεκινησαν να τρυπανε και πανω

αν τα λεω σωστα παρακαλειται ο Γκας να πατησει το bravo
αλλιως να μου στειλει μνμ στο fb να κανω edit  :))

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #625 στις: Απριλίου 29, 2015, 15:34 »
το μονο που δεν εχω καταφερει να σταματησω στο φαινομενο,ειναι μετα απο αδρανεια στο πρωτο fire εχω δυνατο σκασιμο.
το βαμβακι προσπαθω να μην ειναι πολυ σφιχτο μεσα στην αντισταση,εσεις ποσο χαλαρο το εχετε για να μην εχετε σκασιματα?

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #626 στις: Απριλίου 29, 2015, 19:12 »
Τόσο ώστε να μην είναι λίγο και είναι στον αέρα η αντίσταση
και υπολογίζεις και το φούσκωμα του βαμβακιού εκτός αν κάνεις fiber
που δε πρήζεται.
Πάντως μετά από αδράνεια τράβα την ξερή την πρώτη
στον αέρα και μετά άτμισε.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #627 στις: Απριλίου 29, 2015, 20:55 »
γενικα παντως η θεωρια του σκασιματος προερχεται απο στριμωγμενο βαμαβακι ή μπορει να συμβαινει και κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #628 στις: Απριλίου 29, 2015, 21:50 »
Δοκίμασες με κάποιο άλλο υλικό εκτός βαμβάκι?
Και σε μένα κάνει από καμιά φορά κανά σκάσιμο, αλλά μου συμβαίνει και σε άλλους ατμοποιητές.



Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #629 στις: Απριλίου 29, 2015, 22:12 »
οχι μονο βαμβακι,τωρα εβαλα ελαχιστο για να δουμε θα στρωσει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279274 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias