vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

356 επισκέπτες, 5 χρήστες
tibolaso, dkostas, gioupi, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #270 στις: Απριλίου 02, 2015, 16:21 »
Κάποια άλλη διαφορά υπάρχει μεταξύ τους εκτός από το πλαστικό τανκ;

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #271 στις: Απριλίου 02, 2015, 17:18 »
Μετά από τις γενικές καθαριότητες που κάναμε εχθές, σήμερα το πρωί στο γραφείο ήρθε η ώρα να στήσω τον Phenomenon Lite (Single Coil, Kanthal A1 0,40mm, 2mm σπείρα, 8/9 σπείρες =0,88Ω @ 16-18W με οργανικό pad απλωμένο στο deck, χωρίς μύτη στα αυλάκια). Η σύγκριση που θα κάνω είναι για τους KFL+ τους οποίους χρησιμοποιώ (Dual Coil, Kanthal A1, 0,40mm, 2mm σπείρα, 11/12 σπείρες =0,53Ω @ 20 - 22W με οργανικό pad).
1) Ποιότητα κατασκευής και σπειρώματα : Αψεγάδιαστα. Δεν έχει τίποτα απολύτως να ζηλέψει ο συγκεκριμένος άτμο από τον Kayfun. Ισοπαλία
2)Διαχείριση ροής υγρούστην καμπάνα : Πανεύκολη λόγω των αυλακώσεων στο επάνω μέρος (θυμάμαι που κάποτε έβριζα με την “γλιστερή” Σοφία). Η αλήθεια είναι ότι στον KFL+ ακόμη και με τα πιο παχύρρευστα υγρά (BobasBounty 100% VG) ποτέ δεν ένοιωσα να χρειάζομαι έλεγχο παροχής υγρού λόγω υποπίεσης στην καμπάνα, αλλά αφού μου παρέχεται μία έξτρα δυνατότητα η οποία δουλεύει εύκολα και σωστά, χαίρομαι που την έχω.Ο Phenomenon καλύτερος
3) Διαχείριση αέρα: Πανεύκολη στην χρήση και λειτουργική. Οι δυνατότητες κατ΄ εμέ είναι από όσο σφιχτή την θέλεις, μέχρι κατάτι πιο αεράτη από τον Kayfun. IMHOο συγκεκριμένος ατμοποιητής δεν φτιάχτηκε με γνώμονα τις πνευμονικές, καθώς ακόμη και με τις 6 τρύπες ανοιχτές η τζούρα του παραμένει λίγο σφιχτή για πνευμονικές. Ο Phenomenon καλύτερος
4) Γέμισμα: Ευκολότερο στην δική μου περίπτωση από τον KFL+ καθώς γλιτώνω το κατσαβιδάκι. Κλείνοντας με το δάχτυλο το DripTip, γεμίζω με το βελονομπουκαλάκι μου όπως έκανα και στον Kayfun, χωρίς κατσαβιδάκι. Ο Phenomenonκαλύτερος
5)Διαρροές: Δεν είχα καμία απολύτως. Ούτε στο γέμισμα, ούτε όταν τον άφησα μισή ώρα πλαγιαστό, ούτε όρθιο. Ισοπαλία
6) Δυνατότητες Deck: Κατ΄ εμέ απλά δεν έχει. Πολύ στενός ο χώρος και αν για να φτιάξω διπλή αντίσταση πρέπει να πάω σε χαμηλότερη από 1.5mmσπείρα (Ναι το δοκίμασα το 1.5mmκαι δεν το παίρνει με την καμία), θεωρώ εκ των προτέρων πώς θα μου σκάσει στα μούτρα το όποιο αποτέλεσμα λόγω ανεπαρκούς τροφοδοσίας. Κάποια στιγμή που θα το δοκιμάσω (στο 1mm), θα σας ενημερώσω. Νοιώθω ότι εάν μου έδινε το συγκεκριμένο Deckμε κάποιο τρόπο την δυνατότητα να φτιάξω ένα καλό dualcoilμε επαρκή τροφοδοσία, τότε αυτή την στιγμή θα τραγούδαγα “IminHeaven”.
7) Στήσιμο: Είναι ελάχιστα πιο μπελαλίδικος ο Phenomenon από τον KFLλόγω του ότι ο KFLσου δίνει “οδηγό” το ύψος της καμπάνας για να κόψεις άψογα τα βαμβάκια/φυτίλια σου. Στον Phenomenonμάλλον θα χρειαστεί να κάνεις μία/δύο δοκιμές για να πέσεις άψογα στο ύψος, ενώ στο βίδωμα της καμπάνας ο Phenomenonθέλει περισσότερη προσοχή αναφορικά με το πού πατάνε τα βαμβάκια(Hint: Χρησιμοποιώ το Tankσαν οδηγό για βίδωμα tank & καμπάνας μαζί με μία κίνηση, μου φαίνεται πιο εύκολο από το να βιδώσω μόνο της την καμπάνα πάνω στο Deck). Η διαφορά είναι πολύ μικρή, παρόλα αυτά κερδίζει ο Kayfun.
8. Γεύση & Ντουμάνι: Θεωρώ πως με μονή αντίσταση στον Phenomenonπαίρνω καλύτερη γεύση από την διπλή αντίσταση του Kayfun (που μετά από κοντά 1,5 χρόνο λειτουργίας κατέληξα πως το συγκεκριμένο στήσιμο μου έδινε την καλύτερη γεύση), είμαι βεβαιος δε πως παίρνω περισσότερο ντουμάνι το οποίο είναι λιγότερο τραχύ στον ουρανίσκο μου από τον KFL. Όσοι κυνηγάτε την απόλυτη γεύση νομίζω πως θα πρέπει να δοκιμάσετε την μία τρύπα ανοιχτή από κάθε πλευρά, παρότι και με τις 6 ανοιχτές το επίπεδο της γεύσης παραμένει σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα. Ο Phenomenon είναι ο πιο γευστικός ατμοποιητής που έχω δοκιμάσει ποτέ (Πίστευα πως μετά τον KFL+ δεν θα το ξαναέλεγα για ατμοποιητή αυτό).
9) Χτύπημα: Νομίζω πως το χτύπημα που προσφέρει ο συγκεκριμένος άτμο είναι το ίδιο ακριβώς με τον KFL+. Εγώ δεν μπόρεσα να βρώ καμία διαφορά εκεί, οπότε και θεωρώ ισοπαλία.
Συμπερασματικά : ο Phenomenon για εμένα είναι ένας overall καλύτερος ατμοποιητής από τον KFL+ (και δεν έχω εμπλέξει πουθενά στην συζήτηση ότι είναι Ελληνικός γιατί πολύ απλά δεν χρειάστηκε). Νοιώθω πάρα πολύ καλά που μετά από 1,5 χρόνο βρήκα επιτέλους έναν άξιο αντικαταστάτη, μετά από πάρα πολλές αγορές προϊόντων με σήμανση “KayFun Killer” τα οποία και φυσικά κατέληξαν σε κάποιο συρτάρι ή χαρισμένα/πουλημένα σε φίλους.
Συγχαρητήρια Gus, μόλις ανέβασες τον πήχη!  :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2015, 17:36 από Philip »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #272 στις: Απριλίου 02, 2015, 18:43 »
Εγώ θα είμαι πιο λακωνικός.


Έχω KFL+ - KF V4 - Εrlpriz - Eviva (από χθες).


Ε λοιπόν για μένα ο Phenomenon είναι καλύτερος σε όλους τους τομείς και από τους τέσσερις.
Ο μονος ατμο που τον κοντραρει στα ισια στο θεμα γευσης ειναι ο Eviva (στημένος με κεραμικό).
Xάνει ομως από τον Phenomenon στην ευκολία στησίματος που έχει ο δευτερος.


Δεν πιστευα οτι θα το ελεγα ποτε αλλα πλεον οι Kayfun μπηκαν σε δευτερη μοιρα.
Και ποτε δεν εκρυψα πως με τους Kayfun εχω κολλημα.


Ένα μονο παράπονο έχω. Τα δαχτυλίδια ρυθμισης αερα/πληρωσης υγρου ειναι κάπως σφιχτα ακομα και με λιπανση.
Αν διορθωθει και αυτο (λογικα με λιγο πιο λεπτα o-rings) τοτε θα ειναι πραγματικα αψεγαδιαστος.


Ειλικρινα χαιρομαι που προερχεται απο Ελληνα κατασκευαστη.  :thumpup:
 

Αποσυνδεδεμένος Tolias

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #273 στις: Απριλίου 02, 2015, 18:57 »
Kαλησπερα παιδια.Κατοχος και εγω εδω και δυο μερες του zest.Συμφωνω με ολα οσα εχετε πει μεχρι τωρα.Ηθελα να ρωτησω.Τελικα την καλυτερη γευση απο ποια καμπανα την περνουμε.?Απο την τρουλοειδη ή απο των κωνικη.?Εχει μεγαλη διαφορα?

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #274 στις: Απριλίου 02, 2015, 19:24 »
τη καλυτερη γευση τη παιρνεις απο το καλυτερο σου στησιμο φιλε μου ειτε εχεις τον φενομενο ειτε εχεις ενα ατμοποιητη τον 10 ευρω...


καλος ειναι ο ατμοποιητης δε λεω οχι, αλλα και αυτον αν δε τον στησεις σωστα χαλια γευση θα παρεις,  ειτε βαλεις τα μετεωρα με τα καμπαναρια , ειτε το αγιο ορος με τους τρουλους

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #275 στις: Απριλίου 02, 2015, 19:26 »
Γιαί να κάνει πλάκα?

Κοριτσάκι είναι...  :D :bye:
Μονο που και εγω με τη σειρα μου απο αγορακι τον πηρα

Και οχι δεν κανω καθολου πλακα. δεν υπαρχει καμια περιπτωση να οδηγω και να παλευω με το καπακι να ανοιξει.
Ουτε μπορω να κουβαλαω γαντια βιλεντα μονιμως.
Κραταω μια επιφυλαξη στο οτι ενδεχομενως το συγκεκριμενο κομματι να ηταν ετσι κατασκευασμενο. Γιατι, για παραδειγμα, το δαχτυλιδι στον apollo ξερω πως ειναι αρκετα σφιχτο, απο μαρτυριες συνατμιστων. Του dkostas ομως που δοκιμασα ηταν υπερβολικα χαλαρο.
(τα σεξιστικα σχολια περισσεψαν πια σ αυτον τον πλανήτη! )

Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #276 στις: Απριλίου 02, 2015, 19:48 »


Και οχι δεν κανω καθολου πλακα. δεν υπαρχει καμια περιπτωση να οδηγω και να παλευω με το καπακι να ανοιξει.
Ουτε μπορω να κουβαλαω γαντια βιλεντα μονιμως.
Κραταω μια επιφυλαξη στο οτι ενδεχομενως το συγκεκριμενο κομματι να ηταν ετσι κατασκευασμενο. Γιατι, για παραδειγμα, το δαχτυλιδι στον apollo ξερω πως ειναι αρκετα σφιχτο, απο μαρτυριες συνατμιστων. Του dkostas ομως που δοκιμασα ηταν υπερβολικα χαλαρο.
Λεμονιά,παιζει και να ετυχε σε σένα γιατί εγώ σε κανένα phenomeno δεν ειχα τέτοιο πρόβλημα,ισα,ισα πιστευω οτι ειναι αρκετα χαλαρό.Πάντος κρίμα που δεν σου ταιριαξε ...

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #277 στις: Απριλίου 02, 2015, 21:07 »
Το δηλωσα σε ποστ μου λιγες σελιδες πιο πισω πως ενθουσιαστηκα απο τα δυο βασικα σημεια του.ατμο συν γεύση.
Αν μελλοντικα πεσει κανενα κομματι στα χερια μου που δε θα ειναι ζορικο, πολυ πιθανο να τον ξαναπαρω.
(Αλλωστε δεν αλλαζω ευκολα ατμοποιητες, παρολ αυτα ο συγκεκριμενος μου εκανε κλικ γι αυτο τον επελεξα-κι αυτο κατι σημαινει για μενα-ασχετα με το αποτελεσμα).


Αποσυνδεδεμένος eurogod

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #278 στις: Απριλίου 02, 2015, 21:56 »
Ξερει κανεις αν ταιριαζουν στον Lite και οι δυο καμπανες?

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #279 στις: Απριλίου 02, 2015, 22:00 »
Ταιριάζουν κανονικά.

Όλα τα επιμέρους  parts  είναι συμβατά τόσο στο  Lite  όσο και στο  Zest.
Κοστουμάκι  Zest  πάνω στο δικό μου  Lite μαζί με την έξτρα καμπάνα




Sent from my LG-D802
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2015, 22:08 από knight77 »

Αποσυνδεδεμένος eurogod

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #280 στις: Απριλίου 02, 2015, 22:21 »
Ευχαριστω φιλε μου για την γρηγορη απαντηση  :respect:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #281 στις: Απριλίου 03, 2015, 12:13 »
Γεια σε όλους. Είμαι νέο μέλος του Forum και αυτό είναι το πρώτο μου post. Εχθές αγόρασα τον Phenomenon lite και είμαι ενθουσιασμένος. Είναι το καλύτερο άτμισμα με διαφορά από όλους τους ατμο που έχω χρησιμοποιήσει έως σήμερα (kayfun l+, expromizer, squape r).
Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα στους κατασκευαστές.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #282 στις: Απριλίου 03, 2015, 12:29 »
Φίλε μου καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Να τον χαρείς και να τον απολαύσεις όπως του αρμόζει!

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #283 στις: Απριλίου 03, 2015, 16:30 »
H διπλή καμπάνα είναι η τρουλοειδής και έρχεται με τον lite ή η κωνική?

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #284 στις: Απριλίου 03, 2015, 16:37 »
Η διπλή τρουλοειδής!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279221 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias