vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος John-mojito

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
  • keep calm and vape on
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #255 στις: Μαΐου 09, 2015, 02:26 »
Αναμεσα σε SMOK XPro M65 65W , SMOK XPro M80 Plus και iPV Mini V2  ποιο προτείνετε? ? Και κατι σε χαμηλοτερα δεδομενα τι λετε αναμεσα σε cloupor ,Kamry 30W V2 και Sigelei Mini 30W????

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #256 στις: Μαΐου 12, 2015, 02:32 »
Αν είχα 2 mod και έλεγα πως σας χαρίζω το ένα από τα δυο ποιο θα επιλέγατε ανάμεσα στο IPV4 & Sigelei 75 tc ;;


δεν μπορώ να αποφασίσω αν και κλείνω λίγο προς το Sigelei 75

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #257 στις: Μαΐου 12, 2015, 02:58 »
Αν σε ενδιαφερει παρα πολυ η αυτονομια και εχεις σκοπο να χρησιμοποιεις κανενα subohm ατμοποιητη που θελει πολλα watt,τοτε IPV 4 επειδη εχει 2 μπαταριες..Αν δεν εχεις σκοπο να χρησιμοποιεις ατμοποιητη που να θελει πολλα watt,τοτε Sigelei 75 watt...Και τελος αν δεν σε ενδιαφερει ο ελεγχος θερμοκρασιας αλλα σε ενδιαφερει η αυτονομια,τοτε Sigelei 100 PLUS :)




Αναμεσα σε SMOK XPro M65 65W , SMOK XPro M80 Plus και iPV Mini V2  ποιο προτείνετε? ? Και κατι σε χαμηλοτερα δεδομενα τι λετε αναμεσα σε cloupor ,Kamry 30W V2 και Sigelei Mini 30W? ???
IPV Mini V2 και Sigelei Mini :)

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #258 στις: Μαΐου 12, 2015, 03:05 »
Τώρα έγινε ακόμη ποιο δύσκολο  :sad_eyes:


Θα το ξανασκεφτω αύριο  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #259 στις: Μαΐου 12, 2015, 03:20 »
Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο :) Τα 2 που ειπες ειναι πολυ καινουργια μοντ και δεν ξερουμε τι ψαρια πιανουν απο αποδοση,ποιοτητα και αξιοπιστια...Γνωριζουμε σιγουρα οτι εχουν ελεγχο θερμοκρασιας,το ενα περνει 2 μπαταριες το αλλο περνει 1..Το Sigelei 100 PLUS στο προτεινα επειδη ειναι δοκιμασμενο,αξιοπιστο ( στο λεω και απο προσωπικη εμπειρια αφου το εχω και ο ιδιος) και επισης περνει και αυτο 2 μπαταριες που σημαινει,καλη αυτονομια..Δεν εχει ομως ελεγχο θερμοκρασιας...Εγω αν δεν ειχα ακουσει για κανενα απο τα 3 και απλα γνωριζα τι χαρακτηριστικα εχουν και τα 3,θα επελεγα το Sigelei 100 PLUS επειδη ο ελεγχος θερμοκρασιας μου ειναι αδιαφορος και το 100 PLUS μου αρεσει περισσοτερο απο τα αλλα δυο..Απο τα 3 αυτα μοντ,στα χαρτια σιγουρα το IPV 4 ειναι το πιο ολοκληρωμενο :)

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #260 στις: Μαΐου 12, 2015, 03:28 »
Ναι μόλις που ολοκλήρωσα και το διάβασμα από την παρουσίαση (Atlantis 2) που έκανες.


Οπότε με κόβω για IPV4 με Atlantis 2 και θα έρθω να κάνουμε σύννεφοπόλεμο  :fight_shot_bandana: :fight_shot_thickgun:

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #261 στις: Μαΐου 12, 2015, 03:34 »
Αν δεν μενεις μονος σου και παρεις την νεα ατλαντιδα τοτε...ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...Τα παραπονα για τα ντουμανια που θα φτιαχνεις θα πηγαινουν...ΣΥΝΝΕΦΟ :)) Για την νεα ατλαντιδα σιγουρα τα IPV4 και 100 PLUS ειναι καλυτερες επιλογες απο το Sigelei 75 κυριως λογω αυτονομιας :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #262 στις: Μαΐου 19, 2015, 20:15 »
Λοιπόοον… (=έρχεται σεντόνι). Αυτή τη στιγμή είμαι κομπλέ από ατμοποιητές, αλλά έχω μείνει με το iStick 30 (και μία ego 650 που τη χρησιμοποιώ μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις που δεν έχω εναλλακτική και πολλές απαιτήσεις). Το στικάκι καλό, χρυσό, αλλά σε μόλις ενάμιση μήνα έχει πέσει πολύ σε απόδοση (έχουν πολλαπλασιαστεί τα misfires σε σημείο να παθαίνει στραμπούληγμα το δάχτυλο για να δώσει ρεύμα) και η διάρκεια της μπαταρίας είναι maximum πρωί με βράδυ ή 3-4 ml. Εν όψει καλοκαιριού, εξορμήσεων και μίνι ή μάξι αποδράσεων, θέλω κάτι καλύτερο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Διαβάζω ολημερίς και ολονυχτίς για όλα τα ηλεκτρονικά μοντάκια και πάνω που πάω να πω ότι κάπου καταλήγω τσουπ! Πετάγεται ένα καινούριο (ή κάποιο πρόβλημα σε κάποιο παλιό) και ξεκινάμε από την αρχή. Γνωρίζοντας ότι τελειότητα δεν υπάρχει (υπομονή όμως υπάρχει) καθώς και με το ότι οι γνώμες είναι τόσες, όσες και οι... άνθρωποι, θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο συγκεκριμένη γίνεται και θα ζητήσω τα φώτα σας με τα εξής δεδομένα:

-          Αποκλειστικά box και μικρό, όσο γίνεται πιο κοντά στις διαστάσεις του μίνι, κούτσικο, να μην το πιάνει το μάτι σου.
-          Στιβαρό και αξιόπιστο ανεξαρτήτως κόστους. Πιο σωστά, επειδή δεν έχω λεφτόδεντρο στην αυλή μου, δέχομαι τη συνάρτηση κόστος/ποιότητα. Θα συζητούσα για παράδειγμα και το Vaporshark DNA 40, αν δεν έβλεπα τόσα θεματάκια γύρω-γύρω.
-          Να έχει αυτά που χρειάζομαι και όχι αυτά που νομίζω ότι χρειάζομαι, με δεδομένο ότι δε (θα) φτιάχνω αντιστάσεις μόνη μου και παίζω κατά κανόνα maximum μέχρι 15-20 Watt. Τον χρειάζομαι π.χ. τον έλεγχο θερμοκρασίας με αυτά τα δεδομένα;
-          Τη μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας που μπορώ να βρω, χωρίς να θυσιάσω πολλά από την πρώτη παράμετρο. Ιδανικά, θα ήθελα να μη χρειάζομαι φόρτιση κάθε μέρα, τουλάχιστον για κάποιους μήνες. Αν μπορώ να έχω και τον έλεγχο στην αλλαγή μπαταρίας για να την αντικαθιστώ όταν πέφτει η απόδοση, τόσο το καλύτερο.
-          Να μην είναι «σαν το iStick», αν ήθελα ένα τέτοιο θα αγόραζα ένα δεύτερο iStick. Από τιμή και εμφάνιση μια χαρά αλλά θέλω κάτι καλύτερο/πιο συνεπές στο τί δίνει και κάθε πότε.

Νομίζω αυτά. Εντάξει, από τις 18 σελίδες που προηγήθηκαν το κατάλαβα ότι πολλοί έχουν τον ίδιο προβληματισμό, μπορούμε να τα ξαναπούμε άλλη μία όμως, γιατί βγήκε και το kanger subox αυτή τη βδομάδα?!  ;D
 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #263 στις: Μαΐου 19, 2015, 21:29 »
Έχω ένα στην κατοχή μου, αλλά δεν το θεωρώ σωστό να στο προτείνω ακόμα καθώς το έχω περί τις 2 εβδομάδες, πάμε για τρεις. Μικρό είναι, αυτονομία έχει, μέχρι τα 80W φτάνει (έτσι λέει τουλάχιστον, θα το μετρήσω όπου να ναι) και τη δουλειά του την κάνει μια χαρά. Βέβαια, εγώ το χρησιμοποιώ ως 2ο καθώς για πρώτο έχω το κτήνος, το οποίο δεν είναι για γυναικεία χεράκια! Δεν το λέω υποτιμητικά, αν έχεις όρεξη να κουβαλάς μισόκιλο εργαλείο με τρεις μπαταρίες, τότε ελεύθερα!

Μιλάω φυσικά για το Smok XPRO80, το οποίο σε λειτουργία βατ καλά πάει, σε λειτουργία μηχανικού ευχάριστο είναι και η λειτουργία temp είναι απλά αστεία!

Αν κοιτάξεις το νήμα του, τα παράπονα είναι πολλά, αλλά κυρίως λόγω του TC το οποίο υπάρχει μόνο στα χαρτιά. Περιμένω και Ni200 βέβαια για να το επιβεβαιώσω, αλλά δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω κανέναν από αυτούς που το δοκίμασαν πριν από μένα.

Και πάλι όμως, δεν ξέρω τι θα βγάλει σε βάθος χρόνου, οπότε, νίπτω τας χείρας μου!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #264 στις: Μαΐου 20, 2015, 00:15 »
IreneS, νομίζω ότι σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που θα ήθελες να έχει η συσκευή σου, το πιο κοντινό είναι το Sigelei mini 30watt
Εξαιρετική τιμή (33€), αξιόπιστη πλακέτα, κανένα πρόβλημα δεν έχει ακουστεί... Ίσως σου φαίνεται κάπως μεγαλούτσικο σε σχέση με το istick βέβαια,
αλλά αν δεις την παρουσίαση του SEB, δεν είναι τραγική η διαφορά, θεωρώ ότι μπορεί κανείς να κάνει αυτή την παραχώρηση για κάτι που θα τον συντροφεύει απροβλημάτιστα για πολύ καιρό. Το θέμα της εμφάνισης φυσικά είναι αποκλειστικά δικό σου :)

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #265 στις: Μαΐου 20, 2015, 00:21 »
Οπως λεει και ο φιλος Ribot,το Sigelei Mini 30 watt ειναι μια πολυ καλη επιλογη IreneS η Ειρηνη   :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #266 στις: Μαΐου 20, 2015, 15:00 »
Το επιβεβαιωνω και εγω που ειμαι κατοχος..ειναι αξιοπιστο

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #267 στις: Μαΐου 20, 2015, 17:01 »
Και γω κάτοχος του Sigelei mini 30w επιβεβαιώνω ότι μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει πρόβλημα αλλά πιστεύω ότι στα χέρια μιας κοπέλας θα φαίνεται λίγο κουμούτσα. :-\

Αποσυνδεδεμένος Stejo

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #268 στις: Μαΐου 21, 2015, 08:30 »
Χαίρεται. Έχω να κοιτάξω για νέες κυκλοφορίες ένα εξάμηνο περίπου και ήρθε η ώρα να πάρω ένα καινούριο μοντάκι, οπότε σκέφτηκα να ζητήσω μια βοήθεια λόγω έλλειψης χρόνου. Λοιπόν, τι θέλω. Box, 35+ watt, να παίζει τουλάχιστον 0.5Ω και να μην έχει fix μπαταρία. Μπορεί κάποιος ενημερωμένος συνατμιστής να μου πει τι επιλογές υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά με αυτά τα κριτήρια;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #269 στις: Μαΐου 21, 2015, 10:34 »
ipv mini v2

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278628 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos