vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, camber, zamploutos, lounik, takoulas, Sergios

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9330 στις: Ιουλίου 11, 2017, 22:29 »
Δεν είδα να υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος vasta

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • How i can be Cloud Chaser when i vape 6ml nicotine
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9331 στις: Ιουλίου 11, 2017, 22:45 »
Άρα πρέπει να βρώ καμπάνα μεταχειρισμένη

Αποσυνδεδεμένος tritonas00

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9332 στις: Ιουλίου 13, 2017, 18:37 »
Καλησπερα! Μια ερωτηση

χαμηλα watt - μεγαλη (χρονικα) τζουρα
υψηλα watt - μικρη (χρονικα) τζουρα
 
υπαρχει διαφορα στην καταλωση υγρου η μπα?
 
επισης πως επηρεαζει το air flow την καταναλωση? 

Ευχαριστω και συγνωμη αν γραφω σε λαθος νημα

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9333 στις: Ιουλίου 13, 2017, 18:52 »
Όχι.

Υπάρχουν προυποθέσεις και αποτελέσματα.

Ουσιαστικά, τα watt εξαρτόνται απο το τύπο, τη διάσταση, την αντίσταση του σύρματος, την επιφάνεια που ακουμπάει το βαμβάκι με το σύρμα, και την τροφοδοσία υγρού σε αυτό.

Η πιό απλά, τα max (ή τα καλύτερα) watt πρέπει να είναι τόσα, ωστε να τροφοδοτείς τον συνδιασμό του βαμβακιού και του σύρματός σου με υγρό, και  να εξατμίζεται τόσο υγρό, όσο τροφοδοτείται...

Η κατανάλωση εξαρτάται απο κυρίως απο την αντίσταση (και το βαμβάκι), και το πόσο μπορεί να τροφοδοτηθεί. (πχ μεγάλος / μικρός πυρήνας αλλα και είδος ατμοποιητή)

Το air flow, παίζει και αυτό το ρόλο του, γιατι όσο περισσότερο αέρα τραβάς, τόσο περισσότερο υγρό σου δίνεται η δυνατότητα να εξατμίσεις, άρα και να καταναλώσεις περισσότερο υγρό.


Ο χρόνος της τζούρας, εξαρτάται απο το στύλ που επιλέγεις να ατμίζεις.
Ανάλογα, ρυθμίζεις τα watt αλλα και το στήσιμό σου.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9334 στις: Ιουλίου 13, 2017, 20:02 »
Τα βατ επιρρεάζουν σημαντικά την κατανάλωση (ανάλογα) όπως και η χρονική διάρκεια της τζούρας αλλά όπως περιγράφει και ο volpad είναι πολλές οι μεταβλητές του ατμίσματος και δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι  η μεγαλη τζουρα με λιγα βατ θα έχει την ιδια κατανάλωση με την μικρή τζούρα και πολλά βάτ (ή τουλάχιστον δεν είναι και τόσο εύκολο να το πετύχεις όπως ίσως φαντάζεσαι)

Το air flow επιρρεάζει και αυτό την κατανάλωση σε μικρότερη κλίμακα και με κάποια όρια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9335 στις: Ιουλίου 15, 2017, 12:05 »
Για να ενισχύσω τις θέσεις των δύο παραπάνω, ένα ακραίο παράδειγμα:

αεράτος ατμοποιητής, στημένος με 0.35mm Κάνθαλ στο 1Ω, με 30W θα έχεις υπερμπόλικη κατανάλωση.

Ο ίδιος ατμοποιητής, στημένος με 80ρι σύρμα, ίδιες σπείρες με πριν, δεν έχω ιδέα πόσα Ω βγαίνει, με 30W θα έχεις... μηδενική κατανάλωση καθώς δεν θα ανάβει καν το σύρμα...

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9336 στις: Ιουλίου 15, 2017, 18:18 »
Παιδιά δεν βρήκα πού αλλού να το στείλω, αλλά μου έχει εξαφανιστεί το avatar της μουσούδας μου :)) στο πάνω μέρος της οθόνης, εκεί που είναι η καταραμένη Vapexpro 2017 :laugh1:. Δεν τρέχει τπτ γιατί έχω πρόσβαση σε απαντήσεις κλπ από την αριστερή στήλη, αλλά με βόλευε κυρίως η πάνω. Έχει καταργηθεί ή έκανα καμιά μλκ και την έκλεισα :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9337 στις: Ιουλίου 15, 2017, 18:42 »
Επάνω δεξιά έχει το κουμπάκι που πάτησες και το εξαφανισες... πατα το ξανά.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Valadiskal

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9338 στις: Ιουλίου 16, 2017, 19:31 »
Καλησπερα σε ολους και μπραβο για την κοινοτητα που εχετε δημιουργησει :D.Ειμαι πολυ νεος στο χωρο του ηλεκτρονικου τσιγαρου για την ακριβεια εχει μολις μια βδομαδα που πηρα το Nobacco Ego plus.Ειμαι 25 ετων και απο τα 17 καπνιζα συμβατικα τσιγαρα κανοντας χοντρικα οχι απο την αρχη βεβαια 1 πακετο την ημερα (συνηθως καρελια κασετινα light και Εxcellence η marlboro light).

Για να μη σας κουραζω και για να περασω στο θεμα σαν πρωτο υγρο αναπληρωσης μου εδωσαν το Usa mix με 12mg νικοτινη.Στην αρχη μου φανηκε ενδιαφερον και αρκετα καλο σχετικα ουδετερο με μια ηπια γλυκια γευση.Το προβλημα ερχεται τις τελευταιες 2 μερες που κυριολεκτικα πλεον δεν με ενθουσιαζει καθολου το αισθανομαι σαν να ρουφαω αερα αδιαφορο χωρις καποια γευση.

Το ερωτημα ειναι οτι αυτο οφειλεται στο οτι το συνηθισα και οτι απλα στην αρχη μου ειχε κανει εντυπωση σαν αλλαγη απο συμβατικο τσιγαρο?Η μπορει να εχει η αντισταση θεμα αν και μου φαινεται κουφο τοσο νωρις δεν εχω κανει ουτε 10ml και η ποσοτητα του καπνου ειναι ιδια χωρις γευση καμμενου.

Οπως και να εχει αυριο θα παρω αλλη αντισταση και υγρο γιατι ετσι οπως ειναι πλεον δεν με ευχαριστει καθολου (γενικα το ηλεκτρονικο με ενθουσιασε στην αρχη αλλα αυτες τις 2 μερες απλα απορω τι παιζει :confused1:).Εχετε να προτεινετε κανενα υγρο της Nobacco?Σκεφτομαι υστερα απο αναζητηση και στο φορουμ να δω για το Number 5 η το Golden margy.

Eυχαριστω ;D

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9339 στις: Ιουλίου 16, 2017, 20:03 »
Ουδέτερο με ελαφριά γλυκιά γεύση στην αρχή, απλά ουδέτερο μετά από δύο μέρες. Λογικό μου ακούγεται, μιας και εγώ σε διάφορα υγρά πιάνω στην αρχή κάποιες γεύσεις, μετά έρχεται και κάτι άλλο. Στην πορεία άμα συνεχίσω παρέρχεται κάποιο από αυτά και επανέρχεται σε άλλη φάση, με άλλη διάθεση, πιθανόν μετά από άλλο υγρό.

Στο review του ο Atmos είχε πει: 
"Το USA Mix το βρίσκω καλύτερο από την άποψη ότι δεν έχει αυτήν την ελαφριά ξινίλα που έχουν τα δύο άλλα τσιγαρίσια που προανέφερα. Είναι σχεδόν ουδέτερο υγρό και κάπως ξηρό. Μπορεί να ατμίζεται χωρίς να κουράζει και επιδέχεται άνετα μίξεις.
Πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές ως "μεταβατικό" υγρό για αλλαγή γεύσης στον ατμοποιητή γιατί λόγω της ουδετερότητάς του ενώνεται άνετα με διάφορες γεύσεις που προϋπάρχουν μέσα του και σιγά σιγά τον καθιστούν πιο ουδέτερο γευστικά. Στη συνέχεια μπορεί κανείς να ακολουθήσει την αντίστροφη πορεία και να δοκιμάσει μια καινούργια γεύση η οποία θα αναμειχθεί εύκολα με το USA Mix μεταβαίνοντας σιγά σιγά και ολοκληρωτικά στην καινούργια.

Επίσης πρέπει να πω ότι για 11 mg έχει πολύ καλή αίσθηση στο στόμα και στο λαιμό αλλά και καλό ντουμάνι. Είναι ένα υγρό που παρόλο που δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο με έχει ενθουσιάσει και ίσως αυτός είναι και ο λόγος: προσφέρει ικανοποίηση χωρίς να κουράζει. Όταν βαριέμαι την ουδετερότητά του, ρίχνω μια σταγόνα από κάποιο άλλο υγρό στο φιλτράκι και αμέσως έχω μια ταιριαστή παραλλαγή του που σπάει τη μονοτονία για πολλές τζούρες."

Τώρα στο ηλεκτρονικό μπορείς να πειραματιστείς. Πάνε και πες να σου δώσουν να δοκιμάσεις :) 

Π.χ. αν είχες μυρίσει πούρο και είχες ζηλέψει, ήρθε η ώρα :D

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9340 στις: Ιουλίου 16, 2017, 20:31 »
Αρκει αυτος ο εξοπλισμός για να μεινει κάποιος μακρυα από το κ.τ?
Το υγρο οκ είναι.
Πάντως σιγουρα βάλε μια καινουργια  ανταλακτική κεφαλή.

Αποσυνδεδεμένος Valadiskal

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9341 στις: Ιουλίου 16, 2017, 20:44 »
Ναι οπως και να εχει αυριο θα παρω αλλη κεφαλη και σιγουρα θα δοκιμασω και αλλο υγρο.Οσον αφορα το συμβατικο τσιγαρο δεν εχω προβλημα να απεχω παρολο που καπνιζα χρονια μαλιστα το ειχα κοψει για 7-8 μηνες και λογω χαζομαρας και καταστασεων αγχους το ξανα αρχισα.Τωρα μια βδομαδα που κανω το ηλεκτρονικο δεν μου εχει ερθει καθολου ορεξη για τσιγαρο ισα ισα που μαρεσε αρκετα η ολη αρχικη εμπειρια του ηλεκτρονικου.

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9342 στις: Ιουλίου 16, 2017, 20:52 »
Και που να ξεκινήσεις με επισκευασιμους και diy υγρα. Οι περισσότεροι για να σταματήσουμε το κάπνισμα το ξεκινήσαμε και το έχουμε κάνει hobby.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9343 στις: Ιουλίου 16, 2017, 20:55 »
Δοκιμασε και το υγρο  maxblend 12 mg. Nομιζω όμως ότι  δεν το εχει το μαγαζί που πας.

Αποσυνδεδεμένος Valadiskal

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9344 στις: Ιουλίου 16, 2017, 21:08 »
Oσον αφορα τα υγρα της nobacco διαβασα πολυ καλα λογια για το golden margy λεω να το κανω μια δοκιμη.Να δω ποσα θα χρειαστει να αλλαξω μεχρι να σταθεροποιηθω καπου  :))

Αμα εχει μεινει στο tank λιγο usa mix μπορω να προσθεσω αλλο υγρο?Η πρεπει να το καθαρισω πρωτα,
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2017, 21:18 από Valadiskal »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364