vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 7 χρήστες
grag, Jorge, sakissalonika, dvelev, camber, djfloor, Buliwyf

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
πως τα λες ετσι ρε Μπιλ?  ζωγραφισες λεμε. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Κατι που ξεχασα να αναφερω πιο πανω , ειναι και η τιμη των LG HG2 , που μαλλον οπως δειχνει και το τεστ , πρεπει να εχει μεσα στοιχειο  LG HE4 .

Η τιμη λοιπον ειναι στα 6€.

Πιστευω ειναι παρα πολυ καλη τιμη για την Ελλαδα και μαλιστα για μια τετοια μπαταρια.
Θα'χουν ομως και οι αλλες μεσα την  LG HE4, Βασιλη?  Δεν ειναι λιγο σαν το λαχειο? 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
πως τα λες ετσι ρε Μπιλ?  ζωγραφισες λεμε. :tongue_smilie:


Eιναι καλες οι τιμες Κωστη.
8.50€ εχουν οι LG HG2 - Samsung 30Q και 6€ αυτη η μαϊμουδιτσα.




Θα'χουν ομως και οι αλλες μεσα την  LG HE4, Βασιλη?  Δεν ειναι λιγο σαν το λαχειο?


Τις εχει μετρησει και ο Teomav   Αποστολε

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Παιδια κομφουσιο..
Διαβασα σελιδες και σελιδες και καταμπερδευτηκα!
 Λοιπον, επειδη στη φωτο δεν  φαινονται τα γραμματα, σας γραφω τι λενε επανω και οποιος θελει ας κανει τον διερμηνεα..
   LGDBHB21865
0203G222AC.
εχω δυο, τις αγορασα 13€ τη μια, μου ειπαν οτι ειναι 3000maA...τιποτα αλλο.
Εγω πώς το διαπιστωνω? ζητησα imr...δεν βλεπω που το γραφει..ειναι γνησιες..μαιμου, δεν ξερω. Απο ελληνικο καταδημα. Τις χρησιμοποιω σε vtc mini, tron ατμο, power mode ως 16-17w το πολυ με αντιστασεις απο 0.80 ως 1.30, μερικες φορες ξδπερναω τα 4,1 v. Δεν ξερω αν τα τελευταια παιζουν ρολο αλλα τα γραφω καλου κακου..
Οχι..δεν μπορω να διαβαδω αλλο...ελεος..οσο διαβαζω..τοσο μπερδευομαι..
Να στε καλα ..και μη με στειλετε στο νημα του νtc..απο κει μ εστσιλαν εδω..
Τhanks.  :))

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Aν διαβασα καλα οι μπαταριες που εχεις ειναι LG HB2 και οχι ΗG2;

Αν ειναι ΗB2 τοτε ειναι χωρητικοτητας 1500mah και IMR χημειας.

Αν ειναι ΗG2 τοτε ειναι 3000mah και ΙΝR χημειας.
(ΙΜR και ΙΝR ειναι ασφαλους χημειας τεχνολογια οποτε δεν υπαρχει προβλημα)

Για "μαιμου" ΗΒ2 δεν εχει ακουστει τιποτα ενω uπηρχε-υπαρχει προβλημα με τις HG2 λογω της μεγαλης ζητησης παγκοσμιως.

Οι Κινεζοι λογω της μεγαλης ζητησης αρχισαν να βαζουν αλλα στοιχεια , τα οποια ειναι γνησια και οχι κατωτερα σε ποιοτητα η επικινδυνα (τουλαχιστον απο οτι ξερουμε μεχρι τωρα), κατω απο το περιτυλιγμα οπως LG HE2/HE4/MH1.

Για να μην περιπλεξω τα πραγματα θα σταματησω εδω και θα σου πω οτι στα βατ που ατμιζεις οτι στοιχειο και να εχεις εισαι ασφαλης.

(Η χωρητικοτητα , τα ΜΑΗ που βλεπεις, εχει να κανει με την διαρκεια της μπαταριας, βεβαια παιζει σπουδαιο ρολο και το μαξιμουμ συνεχες ρευμα που μπορει να αποδωσει το στοιχειο, γι αυτο εξεταζουμε και τα δυο μαζι οταν αγοραζουμε μπαταριες.
Αν εχεις τις ΗΒ2 τοτε επειδη τα mah ειναι 1500 θα σου κρατανε πολυ λιγοτερη ωρα απο μια 2500 η 3000mah μπαταρια)

LG HB2 1500mah  30A (22A στην πραγματικοτητα)
LG HG2 3000mah 20A
LG HE2  2500mah 20A
LG HE4  2500mah 20A
LG MH1 3200mah 10A
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2016, 11:02 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Ψαχνω για μια μπαταρια που θα μου δοσει την μεγαλυτερη αυτονομια που μπορω να εχω ,με αυτήν  εδώ την μπαταρια http://www.teomav.gr/2015/06/lg-inr18650-mj1-3500mah.html#.VxuKOPBJlMw  ποια είναι τα ορια που μπορω να φτιαξω αντισταση και μεχρι ποσα watt -v ?
Εγω  φτιαχνω  συνηθως  αντιστασεις στα 1-1,6 ohm και τα watt που παιζω είναι από 13 εως 16!

μεχρι 20-25 βατ μπορεις να παιξεις

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Eπειδη δεν καταλαβαινω ,εδώ σε αυτόν τον πινακα http://www.rapidtables.com/calc/electric/watt-volt-amp-calculator.htm αμα βαλω π.χ αντισταση 1,6 ohm και 25 watt  όπως λες φιλε krasopatera μου βγαζει 3.95284708 (4 δηλ.)Αmps,η  μπαταρια που εδειξα λεει μεγιστο ρευμα εκφορτισης 10Α,δηλ. εγω που δεν το κατεχω καταλαβαινω ότι σηκωνει πολλα περισσοτερα Watt,κανω καποιο λαθος?

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Σε ηλεκτρονικά mod τα αμπέρ στην έξοδο δεν έχουν καμία σχέση με τα αμπέρ που τραβάς από τη μπαταρία.
Διάβασε λίγο εδώ κι αν δεν καταλάβεις πάλι εδώ είμαστε :tongue_smilie:

τα βολτ τα ειδες???

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Ας το απλοποιησουμε λιγο....
Πηγαινε σε αυτην την σελιδα http://www.steam-engine.org/batt.asp

DEVICE TYPE (αν εχεις μηχανικο μοντ  βαζεις mech αλλιως την δευτερη επιλογη)

ΑΤΟΜΙΖΕR RESISTANCE (την τιμη της αντιστασης που θελεις)

ΜΟDE (επιλεγεις βατ η βολτ και βαζεις τις αντιστοιχες τιμες)

ΒΑΤΤΕRY PRESETS (υπαρχει ενα μενου με μερικες μπαταριες... οχι ολες... δεν εχει την MJ1 γι αυτο το αφηνω κενο)

ΒΑΤΤΕRY CAPACITY (βαζεις 3500mah, εδω υπαρχει ενα ερωτηματικο που εχει να κανει με το RUNTIME αποτελεσμα αλλα βαζουμε αυτην την τιμη)

ΝΟΜΙΝΑL VOLTAGE (oτι εχει η μπαταρια 3.6 η 3.7, εδω βαζουμε το 3.6 νομιζω)

C RATING (ξερουμε οτι ειναι 10Α αρα βαζουμε ειτε 2.85, ειτε για χαρη ευκολιας το 3)

Αν εχεις επιλεξει ηλεκτρονικο μοντ θα δεις δεξια μια καινουργια επιλογη  ΑPV EFFICIENCY (κοινως η αποδοση της πλακετας). Αν δεν την ξερεις βαζεις 90 (ενας καλος μεσος ορος).
Αμεσως απο κατω θα δεις τι παει στον ατμοποιητη.

Απο κατω υπαρχει  ΒΑΤΤΕRY VOLTAGE.

Eδω σταματαμε για λιγο και αν εχουμε επιλεξει μηχανικο μοντ βαζουμε την τιμη 4.2V (το μηχανικο δινει οτι εχει την δεδομενη στιγμη αρα τραβαει το μεγιστο ρευμα οταν η μπαταρια ειναι φουλ)

Aν εχουμε επιλεξει ηλεκτρονικο βαζουμε μια τιμη 3.3 -3.5 για να δουμε ποσο ζοριζεται η μπαταρια στα τελειωματα της. (Στο ηλεκτρονικο ζηταμε σταθερα βατ-βολτ , αρα η μπαταρια ζοριζεται περισσοτερο οταν η ταση της πεφτει)

Μετα βλεπεις τα αποτελεσματα στο BATTERY DRAIN  και στον χρονο διαρκειας RUNTIME (εδω εχω ενστανσεις... δεν ειναι ακριβες γιατι την μπαταρια ποτε δεν την αποφορτιζουμε μεχρι τελους.)

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Εβαλα τις τιμες που εγραψε πιο πανω ο φιλος Colton50 στο steam engine και με 1 ohm αντισταση και 27watt μου βγαζει   battery drain 10 A  με 1.6 ohm αντισταση  παλι μου δινει 27watt και battery drain 10 A,με  1 ohm  το ιδιο ,με 0,50 το ιδιο κ.τ.λ!
Δηλ. με λιγα λογια μεχρι  27 watt max ασχετος τιμης αντίστασης μπορω να ανεβασω με ασφαλεια το μοντακι αν επιλεξω αυτή την μπαρταρια?

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ναι, αυτό λέμε.
Σε ηλεκτρονικό mod μόνο τα watt παίζουν ρόλο στο ρεύμα που τραβάς από τη μπαταρία.
Τα Ωμ της αντίστασης δεν έχουν σημασία.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Ξαναεβαλα τις τιμες που εδωσε ο φιλος πιο πανω και τωρα μου δινει 31-32 watt μαξ με battery voltage στα 3,5 και  30 watt μαξ με battery voltage στα 3,3!
Δηλ. αν καταλαβα καλα αυτή η μπαταρια είναι προτιμοτερο να την παρει κανεις απ¨το να παρει μια samsung 30 Q η μια LG HG2 αν δεν ξεπερναει τα 30 watt στο μοντακι του,εγω δηλ. που ποτε μου δεν ξεπερασα τα 20!

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Διορθωνω ενα γραμμα λαθος που εγραψα χθες για τις μπαταριες μου. Γραφουν:
LGDBHG21865
0203G222ACα
Και ευχαριστω για την απαντηση. Ειναι χρωμα καφε.
Να υποθεσω λοιπον οτι ειναι 3000mA?
Απλα ρωτησα με δεδομενο αυτα που γραφουν επανω οι μπαταριες, πώς μπορουμε να τα "ερμηνευουμε" εμεις οι ασχετοι ωστε να ξερουμε τι αγοραζουμε και να μην επαναπαυομαστε στον οποιο πωλητη..
Επισης να ρωτησω επι πλεον αν αναλογα με το μοντ επιλεγουμε και την ισχυ. Π.χ. για το vtc mini που εχω μπορω να βαλω αφοβα και 3500mA? Ασχετα στα ποσα w το δουλευω τωρα, καποια στιγμη ισως θελησω να ατο ζορισω..ή να το δουλεψω σε θερμοκρασια, γι αυτο αλλο ειναι να ξερουμε τα ορια μας κι αλλο αν τα φθανουμε. Εδω ακομα δεν εχω καταλαβει αν αυτα τα ορια καθοριζονται απο την εξωτερικη μπαταρια του μοντ ή του ιδιου του μοντ ή και των δυο, ή και του ατμο ή και απο το αν χρησιμοποιουμε tc ή vp...confused..!

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem