vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, Υπ ατμόν, camber

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
παιδια εχει δοκιμασει κανεις αυτην τη μπαταρια?
αν ναι τι λεει?
αλλιως θα παω γι αυτες ,απλα ηθελα μια , γι αυτο κοιταω και την παραπανω..  εκτος εαν εχετε να προτεινετε κατι αλλο απο fasttech σε 18350.

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος

Ναι, κατ' επέκταση λοιπόν όλοι όσοι παράγουν μπαταρίες θα πρέπει να τις προορίζουν για χρήση δικών τους συσκευών;
Η Sony ας πούμε δεν νομίζω να κατασκευάζει ηλεκτρικό μύλο πιπεριού ή καφέ που χρειάζεται μπαταρίες της (ΑΑΑ) και που φυσικά είναι στολισμένες με τα απαραίτητα μαρκετινίστικα καλούδια και φυσικά η Varta δεν κατασκευάζει και αυτοκίνητα, άσχετα με το αν έχει μπαταρίες για εκατοντάδες χρήσεις.
Δεν νομίζω ότι συνδέεται αυτό σαν λογικό εξαγόμενο συμπέρασμα.
Η NCR 18650PF (για παράδειγμα), αναγράφει ένα ολόκληρο κατεβατό κάτω από την κωδική της ονομασία, με τέσσερις ή πέντε σειρές μετά το Warning και τελειώνει με το Made in Japan.
Αν δεν απατώμαι είναι Panasonic που επίσης δεν κατασκευάζει ηλ. τσιγάρα.
Απορίας συνέχεια λοιπόν... 

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Στις καταναλωτικές συσκευές οι κυρίαρχες μπαταρίες είναι NiMH. Τέτοιο τύπο μπαταριών διαθέτουν στη λιανική όλοι οι κατασκευαστές.

Οι μπαταρίες λιθίου δεν έχουν βρει ακόμη το δρόμο τους στις συσκευές που χρησιμοποιούμε γιατί η δύναμή τους είναι άχρηστη στην καθημερινότητα μας. Όταν όλα τα παιχνίδια, ρολόγια, τηλεκοντρόλ κλπ μεταπηδήσουν σε μπαταρίες λιθίου να είσαι σίγουρος ότι τα εργοστάσια θα βγουν στη λιανική.

Οι κατασκευαστές μπαταριών λιθίου είναι μετρημένοι στα δάχτυλα και η παραγωγή τους καλυμμένη από δράπανα, ηλεκτρικά κατσαβίδια, ηλεκτρικά αυτοκίνητα κλπ. Η ζήτηση λιανικής είναι προς το παρόν ελάχιστη σε σχέση με αυτούς.
Για παράδειγμα ένα αυτοκίνητο Tesla χρησιμοποιεί πάνω από 7.000 μπαταρίες 18650 και η Tesla πουλάει πάνω από 100.000 μονάδες το χρόνο, δηλαδή 700.000.000 μπαταρίες. Κάνε τους υπολογισμούς σου αν συμφέρει να βγουν στη λιανική και να ρίξουν πελάτες σαν τη Tesla.


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
παιδια εχει δοκιμασει κανεις αυτην τη μπαταρια?
αν ναι τι λεει?
αλλιως θα παω γι αυτες ,απλα ηθελα μια , γι αυτο κοιταω και την παραπανω..  εκτος εαν εχετε να προτεινετε κατι αλλο απο fasttech σε 18350.

Έχω τις Trustfire IMR 800mAh που μου έδωσε φίλος και επειδή τις τεστάρισα - κοντράρισα με τις ΑW 18350 μπορώ να πω ότι τα πήγαν πολύ καλά.
Επίσης μετά από πλήρη αποφόρτιση πήραν 818mWh.

https://www.fasttech.com/products/0/10002173/1429008-trustfire-imr18350-3-7v-800mah-unprotected

Δυστυχώς ακόμη από FT δεν μπορείς να αγοράσεις μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
αλλα γιατι δεν μπορω να αγορασω απο FT μπαταριες?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Κάνε μια δοκιμή και θα δεις. Δεν σε αφήνει να πληρώσεις.

Υπάρχει θέμα με την αποστολή μπαταριών με τις αεροπορικές εταιρείες και προσπαθούν να λύσουν το θέμα.

Μερικοί αγόρασαν μπαταρίες από Gearbest. Κάπου είδα ότι αυτοί στέλνουν κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πήρα .έχει και lg hg2 και samsung 30q ή 4αδα γύρω στα 17$ .εμένα τις 30q μου τις έστειλαν το βράδυ που έκανα την παραγγελία 2/4 και έφυγαν από Βέλγιο για Ελλάδα σήμερα .στείλε μήνυμα και στην June που είναι εδώ στο φόρουμ από την gearbest να σου πει ποτέ θα τις στείλει να σου δώσει και πόντους

Απόστολος


Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
@juve11
Για τις Gpower IMR 18350 3.7V 700mAh δεν μπορεσα να βρω τεστ και διαγραμματα οποτε στην θεση σου θα τις απεφευγα.

Οι UltraFire 18350 3.7V 1200mAh μεχρι 2Α δουλευουν καλα αλλα παραπανω χανουν σε χωρητικοτητα και γενικα δεν ειναι αξιες εμπιστοσυνης.

(http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?361046-Test-Review-of-UltraFire-XSL18350-1200mAh-%28Orange%29)

Οι TrustFire IMR18350 3.7V 800mAh ειναι πολυ μετριες μπαταριες και γενικα οτι ειναι  "-Fire" δεν ειναι αξιοπιστο.

(http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?410210-Test-Review-of-TrustFire-IMR18350-800mAh-%28Red%29)


Αυτες
http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_164&product_id=526
απο Ελλαδα ;D
Οι καλυτερες επιλογες για 18350 ειναι ΑW και Τensai με τις δευτερες να υπερεχουν σε μεγαλυτερες αποφορτισεις (δηλαδη αν θελεις ρευματα πανω απο 5Α πας για Τensai , αλλιως οι ΑW ειναι εξισου καλες).


Ο φιλος Shadockan η οποιος αλλος μπορει ας διορθωσει-συμπληρωσει. :)





Αποσυνδεδεμένος SP7

   πιστευω να μην φαγαμε καμια μπανανα

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!
ουτε εγω τις θεωρω κατι ιδιαιτερο ... μονο απο ασφαλεια με ενδιαφερει..
για δευτερες τις θελω ,να τις βαζω καπου καπου στο vamo μου , γιατι με 18650 , ειναι σαν μπαζουκας  :))
στα αλλα μοντακια δουλευω , lg,samsung και panasonic... αλλα δεν βγαζουν 18350 

αρα μαλλον σε aw , που εχω διαβασει καλα λογια , θα παω..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, κατ' επέκταση λοιπόν όλοι όσοι παράγουν μπαταρίες θα πρέπει να τις προορίζουν για χρήση δικών τους συσκευών;
Η Sony ας πούμε δεν νομίζω να κατασκευάζει ηλεκτρικό μύλο πιπεριού ή καφέ που χρειάζεται μπαταρίες της (ΑΑΑ) και που φυσικά είναι στολισμένες με τα απαραίτητα μαρκετινίστικα καλούδια και φυσικά η Varta δεν κατασκευάζει και αυτοκίνητα, άσχετα με το αν έχει μπαταρίες για εκατοντάδες χρήσεις.
Δεν νομίζω ότι συνδέεται αυτό σαν λογικό εξαγόμενο συμπέρασμα.
Η NCR 18650PF (για παράδειγμα), αναγράφει ένα ολόκληρο κατεβατό κάτω από την κωδική της ονομασία, με τέσσερις ή πέντε σειρές μετά το Warning και τελειώνει με το Made in Japan.
Αν δεν απατώμαι είναι Panasonic που επίσης δεν κατασκευάζει ηλ. τσιγάρα.
Απορίας συνέχεια λοιπόν...


Φιλε μου σου τα εγραψε ο camber , αλλα μαλλον δεν καταλαβες ακριβως τι σου εγραψε.

Οι μεγαλες εταιριες , πουλανε τις μπαταριες τους σε εμπορους.
Δεν θα δωσει κανενα εργοστασιο μικροποσοτητες.

Καμια εταιρια δεν κατασκευαζει μπαταριες για ηλεκ. τσιγαρο.
Απλα η εφαρμογη των 18350/500/650 - 14500/650  σε φακο , βρηκε εφαρμογη και στο η.τ.
Αν δεν ηταν ο ΙΜΕΟ να φτιαξει τα μηχανικα , η Provape να φταξει το Provari και τοσοι αλλοι πρωτοποροι στις ιδιοκατασκευες του 2008-2009 , δεν θα βλεπαμε σημερα τις 18650....14650 στο η.τ.
Το η.τ. ειναι ακομα στα σπαργανα.
H μεγαλη καταναλωση γινεται ακομα απο αλλου ειδους εταιριες.
Makita,Bosch,Black n Decker,Metabo...........και τοσοι αλλοι κατασκευαστες ηλεκτρικων εργαλειων , Tesla,Toyota,Honda,GM,BMW,Mercedes...........και τοσοι αλλοι κατασκευαστες αυτοκινητων  και αμετρητοι αλλοι κατασκευαστες διαφορων πολυ πιο ακριβων και πολυ πιο χρησημων προϊοντων στη ζωη μας .
Κανεις δεν κοιταει το η.τ. ακομα.
Και η αληθεια ειναι οτι σε λιγο δεν θα κοιταμε ουτε εμεις τις Li-Ion για χρηση στο η.τ.
Τη θεση τους θα παρουν ξανα οι Lipo , οι οποιες εχουν φτασει σε πολυ ανωτερο επιπεδο απο τις Li-Ion.

Oποτε μη ψαχνεις να βρεις γιατι η Sony , η Panasonic και οποιοσδηποτε αλλος κατασκευαστης , δεν κοιταει το η.τ.

Υπαρχουν μπαταριες που ακομα δεν τις εχουμε δει στην αγορα και ειναι ανωτερες απο αυτες με τις οποιες ατμιζουμε.
Για παραδειγμα λεμε οτι η LG HG2 και η Samsung 30Q ειναι μπαταριες του 2015.
Το 2015 ομως τις ειδαμε εμεις στην αγορα......
Και οι δυο κατασκευαστηκαν για πρωτη φορα το 2014 ομως.........
Οταν τελειωνουν οι συμβασεις και τα συμβαλαια με τους μεγαλους καταναλωτες αυτων των μπαταριων ή οταν θα βγει καποιο ανωτερο προϊον  , τοτε θα δουμε τις μπαταριες αυτες στην αγορα.

Αρα , πρωτα θα αλλαξουν μπαταριες οι μεγαλοι πελατες και μετα θα τις δουμε εμεις στην αγορα , ωστε να παρουμε αυτα τα κομματια που περισσεψαν..........
Αρα δεν κατασκευαζει κανεις μπαταριες για το η.τ................................



παιδια εχει δοκιμασει κανεις αυτην τη μπαταρια?
αν ναι τι λεει?
αλλιως θα παω γι αυτες ,απλα ηθελα μια , γι αυτο κοιταω και την παραπανω..  εκτος εαν εχετε να προτεινετε κατι αλλο απο fasttech σε 18350.



Αγορασε τις AW και μη ψαχνεις καμια αλλη φιλε μου.
Δυστυχως στο μεγεθος αυτο , εινα μονοπωλειο της AW.........
Πολυ καλες οι Τensai , αλλα δεν τις ξερουμε οπως τις AW , που ειναι πολλα χρονια στην αγορα και εχει κυρια θεση στον κοσμο του φακο.





Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου


Οι TrustFire IMR18350 3.7V 800mAh ειναι πολυ μετριες μπαταριες και γενικα οτι ειναι  "-Fire" δεν ειναι αξιοπιστο.

Οι καλυτερες επιλογες για 18350 ειναι ΑW και Τensai με τις δευτερες να υπερεχουν σε μεγαλυτερες αποφορτισεις (δηλαδη αν θελεις ρευματα πανω απο 5Α πας για Τensai , αλλιως οι ΑW ειναι εξισου καλες).




Όσον αφορά τις 18350 επειδή έψαξα και γω αρκετά για τεστ κλπ να πω ότι συμφωνώ για τις AW, αλλά για τις TENSAI διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις γιατί όπως διάβασα:

Tensai Blue 700mAh

  • Not tested due to poor cell-to-cell consistency.
Εδώ και το λινκ:  https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/18350-battery-bench-test-results-and-new-ratings-table.727972/[/list]
Το συγκεκριμένο τεστ βγάζει πρώτες τις AWT, δεύτερες τις AW και τρίτες τις KEEPPOWER.



Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
τι να παρω τελικα?  ;D
να ρωτησω , για vamo flat μπαταριες ή οχι¨?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
@makis66

Φιλε maki66 εγω κοιταξα τα διαγραμματα του dampfakkus , που απο 2-5Α Τensai και ΑW ειναι ισαξιες. Μετα η Τensai στα 10Α ειναι ανωτερη της Efest ενω η ΑW σχεδον δεν υπαρχει.
http://www.dampfakkus.de/akkutest.php?id=532

(Στο τελευταιο διαγραμμα βαλανε το ιδιο χρωμα και στις δυο καμπυλες αλλα ευτυχως προσθεσανε την χωρητικοτητα, για μεν την Τensai 0,65Αh για δε την Efest 0,66Ah)

(Η συγκριση ειναι για την ΑW 700mah, o φιλος camber στο επομενο ποστ διευκρινησε οτι υπαρχει νεα ΑW 800mah 12A).

(Aπο οτι φαινεται μεχρι τα 5Α η 700αρα εχει την ιδια αποδοση με την 800).
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2016, 18:40 από Colton50 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92627 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex