vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

273 επισκέπτες, 3 χρήστες
vasim, dkostas, lidbab

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
γεια, έχετε άποψη για τις aspire που θέλει να αγοράσει φίλος






Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Mooch315 Aspire says.. "Aspire has developed a new Solid Solution technology by mixing the high capacity characteristics of the Li-ion chemistry [cobalt based]Aspire has developed a new Solid Solution technology by mixing the high capacity characteristics of the Li-ion chemistry [cobalt based]cells, and high safety of the LiMn2O4 [manganese based] Lithium based batteries."
But the cells are labeled ICR and the EN62133 (a global battery safety standard) test report that is linked to on the Aspire web page for the cell only lists lithium-cobalt as the cathode material. There are no materials in the cell that contain manganese. I've asked Aspire for clarification. Deduct what you wish from all this. :-)


Λοιπον απο ενα διαβασμα σε φορουμ βλεπω οτι υπαρχουν θεματα ασφαλειας με τις Aspire (o Mooch κανει τεστ μπαταριων ο Shadockan ξερει περισσοτερα) οποτε... Ειτε ειναι αληθης ο παραπανω ισχυρισμος ειτε ψευδης , εγω θα αγοραζα τις μπαταριες που ολοι προτεινουν σαν καλυτερες και ασφαλεστερες παγκοσμιως.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2016, 13:47 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος OXAN

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
VAPPOWER IMR18650 2500mah 35A 3.6V Li-Ion Rechargeable Battery
Καλημερα. Αυτες τις μπαταριες τις εχει καποιος υπ οψιν?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?404368-Test-Review-of-Vappower-IMR18650-2500mAh-%28Green%29

Το συμπερασμα "The battery is acceptable for a high current cell, but as is often the case the specifications are too optimistic."
Φυσικα δεν ειναι 35Α συνεχους εκφορτισης αλλα 20Α. Καλυτερα να παρεις τις προτεινομενες μπαταριες που θα διαβασεις εδω στο νημα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
γεια, έχετε άποψη για τις aspire που θέλει να αγοράσει φίλος


(Image removed from quote.)


(Image removed from quote.)





Mooch315 Aspire says.. "Aspire has developed a new Solid Solution technology by mixing the high capacity characteristics of the Li-ion chemistry [cobalt based]Aspire has developed a new Solid Solution technology by mixing the high capacity characteristics of the Li-ion chemistry [cobalt based]cells, and high safety of the LiMn2O4 [manganese based] Lithium based batteries."
But the cells are labeled ICR and the EN62133 (a global battery safety standard) test report that is linked to on the Aspire web page for the cell only lists lithium-cobalt as the cathode material. There are no materials in the cell that contain manganese. I've asked Aspire for clarification. Deduct what you wish from all this. :-)


Λοιπον απο ενα διαβασμα σε φορουμ βλεπω οτι υπαρχουν θεματα ασφαλειας με τις Aspire (o Mooch κανει τεστ μπαταριων ο Shadockan ξερει περισσοτερα) οποτε... Ειτε ειναι αληθης ο παραπανω ισχυρισμος ειτε ψευδης , εγω θα αγοραζα τις μπαταριες που ολοι προτεινουν σαν καλυτερες και ασφαλεστερες παγκοσμιως.

 

Mε τις 1800 δεν ασχοληθηκα.
Με τις 2500 ομως ... , ασχοληθηκα.
Η μπαταρια ειναι της YDL
η οποια δεν κατασκευαζει IMR ή INR/IMR .
Ολοι μας μπορει να εχουμε στο σπιτι μας μπαταριες απο την εταιρια αυτη.
Πολλες απο τις μπαταριες τους ειναι μεσα στα τηλεκοντρολ των τηλεωρασεων μας , σε διαφορα μικρα παιχνιδια Κινεζικης προελευσης , μοτερακια για το φραπε απο το super market με δωρο τις μπαταριες ....... κλπ. κλπ. κλπ.
Ειναι εταιρια που εχει ασχοληθει στο παρελθον αλλα και στο παρον με τις μπαταριες Lipo και οπως εγραψα πιο πανω πολλα αντικείμενα οπως και τηλεφωνα που κρατησαμε στα χερια μας , ειχαν απο την εταιρια αυτη μπαταριες.
Yπαρχει και μια εφαρμογη των μπαταριων της εταιριας και ειναι γνωστη σε ολους μας....
Απλα δεν το ξεραμε....    Ποια ηταν αυτη ... ;;;;
Διαβαστε πιο κατω.... 8)


Η 2500 αναφερεται σαν 20 + Amperes μπαταρια και πραγματικα τις βαζει ολες κατω.   ΟΛΕΣ....


Και η ερωτηση τωρα ειναι :


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ  ;;;;;


Το κακο ειναι αλλου και δυστυχως .......υπαρχει κακο.......
Η μπαταρια στα 10 Α , ξεκιναει οπως και oi LG HG2-Sam 30Q πεφτοντας  στα 3.9 V και μεχρι τα 3.6V ειναι ισαξιες.
Απο τα 3.6V και μετα , η Aspire  περναει μπροστα και μεχρι το 3.4 V διατηρεί αυτη της την ανωτεροτητα. Εκει ομως ξαφνικα πεθαινει.
Στα 15 Α κανει μια βουτια στα 3.6V , ενω οι 30Q/HG2 αρχίζουν να αποδιδουν απο τα 3.8 V.
Στα 3.55 V ομως η Aspire περναει ξανα μπροστα και μεχρι τα 3.3 V ειναι και παλι καθαρα ανωτερη , οπου και παλι ξαφνικα πεθαινει.
Στα 20Α τωρα , η μπαταρια κανει μια βουτια στα 3.4 V σχεδον , ενω οι HG2/30Q αρχιζουν να αποδιδουν απο τα 3.70 V σχεδον.
Εδω ομως γινεται κατι που βαζει πολλους σε σκεψη...... :hmmm:
Εχουμε λοιπον μια μπαταρια που κανει βουτια στα 3.4 V και ξαφνικα μετα απο λιγο βλεπουμε να ανεβαζει την αποδοση της και να μη χανει τιποτα .
Αποτα 3.4 V τη βλεπουμε να παει στα 3.45 V και να συνεχιζει εκει για λιγο και μετα να πεφτει σιγα σιγα μεχρι τα 3.3 V , οπ[ου και παλι ξαφνικα πεθαινει......


Τι ειναι ολο αυτο ;;;;
Η μπαταρια ειναι σχεδον σιγουρο οτι ειναι στοιχειο Lipo .
Μπαταριες της εταιριας εχουμε πιασει ολοι μας στα χερια μας .   Ειναι οι μπαταριες EGO.....


Απλα για ενημερωση , να πω οτι η 1800 χαλασε μετα απο 3 αποφορτισεις ...... ;D :))




Φιλε μου Colton50 , τη μπαταρια της εχω βρει και της εχω εμφανισει στο forum πολλους μηνες πριν.
Ο Mooch σεβαστος και για 'μενα αξια ειναι σεβαστος απο τον καθε ατμιστη , αλλα υπαρχουν κι αλλοι που δεν εχουν απλα ενα φορτιστη αναλυτη και δεν μετρανε μονο με εξωτερικες αντιστασεις την  ικανοτητα ενος στοιχειου.
Ο Mooch αυτο που του αρεσει να κανει , το εκανε ασχολια και καλα εκανε.
Δεν ειναι ομως καθαρα ολα του τα αποτελεσματα.
Τον σέβομαι και μου αρεσει που υπαρχουν τετοια ατομα αναμεσα μας και μας βοηθανε.
Οπως εγραψα ομως , υπαρχουν κι αλλοι οι οποιοι εχουν ανωτερο εξοπλισμο και κατα τη γνωμη μου , τον ανωτερο εξοπλισμο τον εχουν οι εταιριες κατασκευης.
Αυτο που θα δηλωσει η Sony , αυτο και θα πιστεψω.
Μπορω και 'γω να κανω διαφορα τεστ στις μπαταριες και εχω κανει αρκετα.
Δεν μπορω ομως να γραψω οτι αυτη η μπαταρια ειναι ετσι ή αλλη αλλιως..... 
Αν και συμφωνω τις περισσοτερες φορες με τον Mooch , αλλα η μετρήσεις που θα δωσω το μεγαλυτερο βαρος , ειναι αυτες του Dampfakkus.
Το κυριοτερο ομως με τις μετρησεις , ειναι οτι εγω θα παρω την ευθυνη αν γραψω κατι για καποια μπαταρια .
Αυτο δεν το εχω δει σε κανενα αλλο τεστερ μεχρι τωρα , εκτος αποτ ο Dampfakkus.
Αρα , αυτος που περνει την ευθυνη , για 'μενα ειναι ο πιο εμπειρος , ο πιο σοβαρος τεστερ και αφου θα παρει την ευθυνη για οτι γραφει , σημαινει οτι ειναι και γνώστης , αλλα και σιγουρος για το αποτελεσμα που εχει βγαλει.
Το Dampfakkus ομως δεν ειναι μονο τεστερ μπαταριων.
Ξεκαθαριζει παντα το τι ειδους χημεια χρησιμοποιει η καθα εταιρια σε καθε της μοντελο που ελεγχουν.
Αυτο δεν το κανουν πολλοι και στην ουσια ειναι εξερετικα δυσκολο.


Τωρα το αν ξερω εγω ή οχι ..... , δεν ξερω αδερφε...   Απλα τεσταρω οτι μπαταρια ερχεται στα χερια μου και ενημερωνω για το αποτελεσμα που βλεπω να γραφει ο φορτιστης μου......    Τιποτε αλλο..... :angel:




VAPPOWER IMR18650 2500mah 35A 3.6V Li-Ion Rechargeable Battery(Image removed from quote.)
Καλημερα. Αυτες τις μπαταριες τις εχει καποιος υπ οψιν?





Κοντοχωριανε......   Κοιτας τις LG HE2 2500mAh 20 Amps

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αυτες ειναι και η σελιδες της κατασκευαστριας YDL , για τις μπαταριες της :


http://www.ydlxny.com/en/product.asp?id=18&idid=18&ids=4&WebType=6&Page=1


http://www.ydlxny.com/en/product.asp?id=18&idid=18&ids=4&WebType=6&Page=2


Και κατι που ξεχασα πιο πανω , ειναι οτι μπαταριες της εταιριας , χρησημοποιηθηκαν στα iStick.




« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2016, 19:41 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Οποτε απο οτι βλεπω στα διαγραμματα του dampfakkus.

5 Αμπερ συγκριτικο Aspire 2500mah με Samsung 25R (Blue)

Iσοδυναμες σχεδον μεχρι τα 3.6 βολτ απο κει και περα μεχρι 3.2 ,ας πουμε, σαφως καλυτερη η Αspire.

10 Aμπερ συγκριτικο με Samsung 30Q και LG HG2
 
Πανω κατω ισοδυναμες και οι 3 (οι διαφορες ειναι αμελητεες) μεχρι 3.6 , απο κει και περα μεχρι 3.2 καλυτερη η Aspire.

15 Aμπερ  συγκριτικο με Samsung 30Q

Mεχρι 3.6 βολτ πολυ ελαφρια υπεροχη της Samsung και απο κει και περα μεχρι 3.1 αρκετα καλυτερη η Aspire.

20 Aμπερ συγκριτικο με LG HG2 (εχει και τις 25R και VTC5)

Mεχρι 3.5 βολτ σαφως καλυτεραη η HG2 ενω μεχρι 3.3 οι ρολοι αντιστρεφονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2016, 20:37 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Κοιτα να δεις που ξεχασα να γραψω το πιο κυριο απ' ολα.
Ναι η Aspire  (που κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι Li-Ion  αλλα Lipo) , ειναι φυσικο να εχει καλυτερη αποδοση Ε
κτος απο το οτι ειναι μπαταρια  ICR  (οπως και οι Lipo δηλαδη) , εχουν και πολυ μεγαλη ανοδο θερμοκρασιας και ειναι ο λογος της αυτης αποδοσης που εχουν.
Βλεπουμε στα 20 Α οτι εχει πολυ μεγαλη πτωση τασης και αυτο σημαινει οτι δεν ειναι ικανη να αντεξει αυτο το φορτιο και χανει πολυ απο την ενεργεια της.
Αμεσως εχουμε ανοδο θερμοκρασιας και τοτε ειναι που ξυπναει και αποδιδει.
Ευχαριστω ........ δεν θα παρω........


Η μπαταρια εχει 10 Α ικανοτητα αποδοσης εντασης ρευματος και αντε να δεχτω οτι ειναι ικανη να παει και μεχρι τα 15 Α.....με το ζορι , γιατι και 'κει βλεπουμε την πτωση αυτη.
Δεν ειναι λοιπον μπαταρια των 20 Α και δεν ειναι ουτε ασφαλους χημειας.
Και η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω πως και εβγαλαν ενα τετοιο στοιχειο στην αγορα....
Αλλα θα μου πεις ο μονος ειναι ή ο τελευταιος  ;;;;;


Παιδες μη κοιτατε μπαταριες οτι να 'ναι μονο και μονο επιδη λενε οτι εχουν 20-30-40-...800 Αmperes αποφορτιση.


Li-Ion 18650 με περισσοτερα απο  2100 mAh και μεγαλυτερη των 20 Α αποδοση , δεν υπαρχουν.
Για μεγαλυτερα Amperes , θα πρεπει να παμε σε μπαταριες με λιγοτερα απο 2100mAh.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Αρα λοιπον ο Mooch εχει δικιο οταν λεει-υπονοει οτι ειναι μη αξιοπιστες. Επισης ξεχασα να πω οτι ειχα τσεκαρει στο site της Αspire την ερωτηση του σχετικα με το EN62133 standard και δεν ειδα απαντηση της εταιρειας.
Γι αυτο προτεινα στον φιλο, εφοσον εγειρονται υποψιες-ενστασεις για το θεμα, καλυτερα να κοιταξει να παρει το πιο αξιοπιστο πραγμα που μπορει.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
...........και τι πιο αξιοπιστο , απο μια μεγαλη εταιρια κατασκευής μπαταριων  ;;;


Το ξερουμε πλεον οτι οι εταιριες ειναι λιγες και ειναι ολες γνωστες.


Panasonic (Sanyo)
E-One Moli (Molicel)
Sony
Samsung
LG
Hitachi
Toshiba
MNKE


Αυτες ειναι οι μεγαλες και αξιοπιστες εταιριες κατασκευης μπαταριων Li-Ion.
Υπαρχουν κι αλλες και οχι μονο απο την Κινα...
Αυτες ομως ειναι οι εταιριες που οδηγουν την εξελιξη και καθε φορα πανε ενα βημα πιο περα...

Καλησπέρα είμαι νέος στο άτμισμα (περίπου 3 μήνες) και πριν από λίγες μέρες παρήγγειλα το πρώτο μου mod joyetech evic vtc mini 75w και τώρα θέλω να παραγγείλω και τις μπαταρίες που θα χρησιμοποιήσω… Θέλω να μπορώ να πειραματιστώ με όλες τις δυνατότητες που μου δίνει αυτό το mod μέχρι να δω τι μου ταιριάζει άρα θέλω και οι μπαταρίες να μπορούν ν με καλύπτουν. Οι περισσότεροι στο νήμα για το joyetech evic vtc mini προτείνουν τις LG hg2 να προτιμήσω αυτές ή υπάρχει κάτι καλύτερο για αυτό που ζητάω???

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε tzourtzo καλώς ήρθες κατ' αρχήν..
Η δική μου άποψη μόλις κατατέθηκε εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=1248.new#new σχετικά με αυτό που ρωτάς..
Σχετικά με την hg2 είναι από τις top all around μπαταρίες καθώς καλύπτει ένα μεγάλο εύρος ρυθμίσεων κλπ, εμένα προσωπικά με ικανοποιεί και βγήκε ανώτερη από την samsung 25r την πράσινη, ξανατονίζω, σύμφωνα με το δικό μου στήσιμο τις τελευταίες μέρες..
Γνώμη μου, δες που και πώς θα καλύπτεσαι από coil/watt/volt και λοιπά και μετά ζύγισε ποιά μπαταρία θα πάρεις..

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
@tzourtzo

Oι καλυτερες μπαταριες που υπαρχουν μεχρι στιγμης συνυπολογιζοντας ενταση και διαρκεια ειναι

LG HG2 3000mah (προσοχη εδω , υπαρχουν μαιμουδες , κανε τον κοπο να διαβασεις το αντιστοιχο νημα)

Samsung 30Q 3000mah (κανενα παραπανο μεχρι στιγμης)

Αποσυνδεδεμένος reservoir_dog

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
ποιες οι διαφορες στις μπαταριες 18650 αν ειναι 2000mah 2500 mah ή 3000 mah?
επίσης για μοντακι που παιρνει μια μπαταρια ποια θα ηταν καλυτερη να επιλέξω?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Tα mah (μεταφραζομενα σε μιλιαμπερ Χ ωρα, ητοι ενταση ρευματος Χ χρονος) σημαινει φορτιο. Οσο πιο πολλα mah (φορτιο) εχει μια μπαταρια τοσο πιο πολυ διαρκει γενικα , ομως αυτο εξαρταται και απο αλλους παραγοντες.
Οι καλυτερες που μπορει να παρεις εχουν αναφερθει στο παραπανω ποστ, οι οποιες καλυπτουν ενα πολυ μεγαλο ευρος αναγκων ενος ατμιστη.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
ποιες οι διαφορες στις μπαταριες 18650 αν ειναι 2000mah 2500 mah ή 3000 mah?
επίσης για μοντακι που παιρνει μια μπαταρια ποια θα ηταν καλυτερη να επιλέξω?
Στις μπαταρίες ειναι λογικο να κοιταμε χωρητικοτητα αλλα και πολυ σημαντικο να κοιταμε και το ρευμα συνεχούς εκφορτισης το οποίο μετρουμε σε ampere,δηλ το ποση δυναμη έχει να μας δώσει συνεχόμενα υπο φορτιο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92590 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex