vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

231 επισκέπτες, 7 χρήστες
KORG N364, Jorge, bloodlessz, dkostas, Milarepa, lagoudakis, lidbab

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη.
Για μένα καλά έκανες και το ανέφερες.
Είμαι μαζί σου και καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου.
Επίσης συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις. :thumpup:
Πιστεύω ότι οι Κινέζοι λόγω της ευρείας αποδοχής που είχε η συγκεκριμένη μπαταρία την ξαναέβγαλαν στην αγορά σαν VTC, χωρίς όμως να είμαστε σίγουροι αν το εσωτερικό της είναι VTC ή άλλο παρόμοιο άλλης εταιρείας και με παρόμοια χαρακτηριστικά - προδιαγραφές.
Δυστυχώς όλα στο βωμό του κέρδους.
Κατά τη γνώμη μου δεν θα μπορούσε να υπάρχει τόσο μεγάλο στοκ μπαταριών την στιγμή που σταμάτησε η παραγωγή τους (επίσημη ανακοίνωση της SONY) από πέρσι και μετά από κανα δύο μήνες εμφανίστηκε στην αγορά και μάλιστα παντού σε όλο τον κόσμο. Αυτό μου φαίνεται ύποπτο. Νομίζω κανένας πωλητής δεν γνωρίζει σε ποιό εργοστάσιο ή βιοτεχνία έγιναν οι μπαταρίες που πουλάει. Κι αυτός τις παίρνει από κάποιον ντήλερ. Για να διαπιστώσουμε όμως αν είναι γνήσιες ή όχι αυτό μπορούμε να το κάνουμε μόνο σε εργαστήριο ηλεκτρονικών και με τα απαραίτητα όργανα (με μετρήσεις, "εγχειρήσεις" κ.λ.π.)

Το φόρουμ υπάρχει για να εκφράζουμε ελεύθερα την άποψή μας.  ;)

Τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις και όπως έγραψε οΒολταίρος:

«Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες».

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα αγαπητέ Spixri.
Νομίζω ότι έγινε μια μικρή παρεξήγηση. Σκοπός μου ήταν να μην επαναληφθεί αντίστοιχο φιάσκο όπως με το dry burning, και αρχίσει ο κόσμος να πετάει τις ακριβοπληρωμένες VTC 3/4/5.
Με λίγο ψάξιμο μπορείς να καταλάβεις αν είναι αυθεντικές οι Sony σου και εφόσον είναι, τα γραφήματα για αυτές τις καθιστούν ασφαλείς για την χρήση τους σε ηλεκτρονικό τσιγάρο (εντός των προδιαγραφών τους).
Αυτά τα ολίγα.
Καλά ατμίσματα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Να προσθέσω κι εγώ ότι με λίγη έρευνα σε πιο πίσω σελίδες, θα δεις ότι το "SONY" είναι μόνο το εξωτερικό της καθώς το εσωτερικό είναι LG, λείπει και ο Shadokan τον τελευταίο καιρό για να διευκρινήσει!

Δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με έρευνα για τις μπαταρίες, αλλά έχω κι εγώ την εντύπωση ότι δύσκολα θα βρούμε εταιρεία κατασκευής μπαταριών (πέραν της AW) που να λέει ρητά ότι οι μπαταρίες της απευθύνονται σε χρήστες μοντ. Πόσο μάλλον για μηχανικά. Καμία εταιρεία δεν θα αναλάβει ευθύνη για προϊόν της το οποίο χρησιμοποιείται αλλιώς από αυτό που προορίζεται, κακά τα ψέμματα, οι μπαταρίες προϋπήρχαν των μοντ.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Aπο οσο θυμαμαι και γνωριζω εκτος αν εχουν αλλαξει καποια πραγματα και οι aw panasonic στοιχεια φορανε

Αποσυνδεδεμένος spixri

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα πατριωτη. Ανω κορακιανα speaking. Δεν χρειαζεται να ψαξω εδω γιατι βλεπω τι γραφει η sony. Και εαν πας στο αυθεντικο linκ που εδωσα  λεει και τον λογο που τις σταματησε . Εκει λοιπον λεει οτι τις σταματησε επειδη ακριβως ηταν τοσο καλες οσο εμεις θελουμε. Αλλα επειδη εχει τοσο μεγαλη στιγμιαια αποφορτιση η ιδια η εταιρια τις σταματησε οταν ειδε οτι κυκλοφορησαν ευρεως για να προστατεψει ΕΜΑΣ . Εκει μαλιστα λεει και ποσα λεφτα κοστισε αυτο. Αντε ομως να πεις στον Ελληνα οτι σταματας την παραγωγη μονο και μονο επειδη ειναι τοσο καλες οσο εμεις χρειαζομαστε για τα μοντακια μας . Για αυτο και μεσα στην απαντηση της γραφει οτι δεν την εβγαλε για το ευρυ κοινο. Το τι κανουμε και τι θελουμε εμεις ειναι αλλο θεμα .  Η εταιρια λεει οτι δεν τις βγαζει εμεις ομως και οχι μονο Ελλαδα τις βρισκουμε ευκολα. Εγω θελω να αγορασω sony vtc5 και την πληρωνω για αυτο. Δεν θελω να αγορασω κλωνο της αλλα και εαν τον αγορασω θελω να το ξερω και να τον πληρωσω αναλογα. Ο πωλητης δεν ξερει, παραγγελια εκανε και αυτος οπως κανω και εγω. Οτι του ειπαν θα πει .  Και δεν θα κατσει να τις ψαξει και μια μια . Και δεν εχουμε ολοι παλμογραφους ουτε ξερουμε να τους χρησιμοποιουμε. Οταν λοιπον λεει η εταιρια οτι δεν παραγει και εγω τις βρισκω  τοτε ισως καποιο λακο εχει η φαβα .
Εγω δεν πρόκειται να ασχοληθω αλλο εδω με αυτο το θεμα. Το ειπα θελησα, να βοηθησω , τις δικες μου δεν προκειται να τις πουσαρω πια . Απο εκει και περα ας κανει  κανείς οτι θελει .  Γεια σου πατριδα  :bye: :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2015, 13:02 από spixri »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κανόνισε μη βρεθούμε τίποτα δευτεροξάδερφα!  :laugh1:

Το ότι υπάρχουν σε στοκ, δεν σημαίνει ότι είναι και μαϊμού. Έχουν ξεμείνει αρκετές. Και τρόπος ελέγχου υπάρχει για το αν είναι γνήσιες, απλά είναι κάπου σε αυτό το νήμα!

Επέτρεψέ μου επίσης να σου πω ότι αν πλήρωσες Sony τότε έχεις ένα λαθάκι στο σκεπτικό σου. Πιο σωστό μου φαίνεται να πεις ότι πλήρωσες "αφαλή αποφόρτιση στα 30Α". Πράγμα που μπορείς να το βρεις και με τις LG HEκάτι, και με τις μωβ Efest και με κάποιες Keeppower που φοράνε το ίδιο στοιχείο με τις VTC5. Εσύ καλά έκανες και ανέφερες αυτό που έπεσε στην αντίληψή σου, το συμπέρασμά σου είναι που χωλαίνει λίγο. Κατά τα άλλα, μεγάλα παιδιά είμαστε, πληροφορίες μπορούμε να φιλτράρουμε με μία κάποια επιτυχία νομίζω!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Καλες οι vtc παιδια, αλλα δεν ειμαστε 2 χρονακια πισω για να μας καιει ιδιαιτερα. Τα αναλυσαμε αρκετες φορες μεσα στο 15 και ο Βασιλης εχει γραψει τα απαντα για οτι κυκλοφορει.
Εχουμε 25r, he2/he4, mxjo-keepower που χρησιμοποιουν τα στοιχεια των προηγουμενων. Συν τις hg που περιμενουμε και την panasonic που μας εχει στη γωνια και αυτη. Επισης αρκετες sanyo κλπ, αλλα δεν θα επεκταθω σε κατι που δεν εχω δοκιμασει (ακομα).
Ποιος ο λογος να ψαχνεις για vtc οταν ξερεις οτι η παραγωγη σταματησε το 14 και πλεον το 90% τουλαχιστον ειναι μουφα;
Στην πραξη διαφορες δεν βλεπουμε στη χρηση μας με τις παραπανω.
Στην θεωρια παλι, οταν δουμε τα διαγραμματα, ισως υπαρχει μια μικρη διαφορα ... αν τις βαλουμε σε φακους  ;)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Και εαν πας στο αυθεντικο linκ που εδωσα  λεει και τον λογο που τις σταματησε . Εκει λοιπον λεει οτι τις σταματησε επειδη ακριβως ηταν τοσο καλες οσο εμεις θελουμε. Αλλα επειδη εχει τοσο μεγαλη στιγμιαια αποφορτιση η ιδια η εταιρια τις σταματησε οταν ειδε οτι κυκλοφορησαν ευρεως για να προστατεψει ΕΜΑΣ . Εκει μαλιστα λεει και ποσα λεφτα κοστισε αυτο.
To έχεις πιάσει λάθος. Η Sony δεν έβγαλε ποτέ li-ion για το ευρύ κοινό. Αυτή ήταν η ανακοίνωσή της και είναι απόλυτα σωστή.
Όταν λέμε ότι ο κατασκευαστής βγάζει μπαταρίες για τον πελάτη λιανικής εννοούμε κάτι τέτοιο

Σε τέτοιες μπαταρίες η Sony προσφέρει εγγύηση και υποστήριξη απ' ευθείας στον τελικό καταναλωτή αν δεν μπορέσει να το κάνει το δίκτυο αντιπροσώπων της. Κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει για τις li-ion.

Η Sony, όπως και οι υπόλοιποι κατασκευαστές, βγάζουν li-ion που καλύπτουν γενικές ανάγκες της αγοράς. Για παράδειγμα οι Panasonic 18650B με τις σχετικά χαμηλές αποφορτίσεις αλλά τεράστια χωρητικότητα βγήκαν πρωτίστως για την αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου.
Οι Sony VTC, Samsung 25R, LG HE2 για τον μοντελισμό. Προσφέρουν υψηλό ρυθμό αποφόρτισης στα επίπεδα των LiPO αλλά με το τεράστιο πλεονέκτημα ότι είναι ασφαλούς χημείας. Και φυσικά αυτό είναι υψίστου σημασίας όταν τρακάρει το τηλεκατευθυνόμενο αμαξάκι ή πέσει το ελικοπτεράκι.

Αν ο κατασκευαστής πέσει μέσα στις προβλέψεις του, η αγορά θα τον ανταμείψει αλλιώς θα προσπαθήσει να εξελίξει μπαταρίες για άλλους τομείς.

H Sony κλονίστηκε σοβαρά το 2006 όταν αναγκάστηκε να αποσύρει όλες τις li-ion μπαταρίες που είχε τοποθετήσει σε laptops. Το ίδιο συνέβη και το 2008. Το αποτέλεσμα ήταν ζημίες πολλών εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ και αγωγές που ακόμη δεν έχουν εκδικαστεί.

Τα παιχνίδια που παίζονται με τις li-ion είναι πολύ χοντρά και σίγουρα εμείς οι τελικοί καταναλωτές είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά για αυτούς τους κατασκευαστές.

Θεωρητικά εμείς οι τελικοί αποδέκτες πρέπει να αγοράζουμε μπαταρίες από τις εταιρίες που απευθύνονται στον πελάτη λιανικής. Για παράδειγμα η Efest παίρνει LG HE2 τις καλύπτει με το δικό της μωβ μονωτικό και τις βάζει σε κουτάκι που μπορεί να κατανοήσει πιο εύκολα ο άσχετος τελικός χρήστης. Το ίδιο συμβαίνει με τις AW, Keeppower, MXJO κλπ. Αν έχουμε πρόβλημα, αυτές οι εταιρίες έχουν την διάρθρωση και την υποδομή (θεωρητικά) να προσφέρουν υποστήριξη στον πελάτη λιανικής. Οι μεγάλοι κατασκευαστές, όχι.

Λέγοντας όλα τα παραπάνω, το κατάλληλο νήμα για μαϊμού Sony είναι αυτό. Έχει αναφερθεί και παλαιότερα ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να προμηθευτείτε ιμιτασιόν Sony αφού η παραγωγή τους έχει σταματήσει εδώ και μισό χρόνο. Όμως και γνήσιες να είναι, θα πάρετε παλιό στοκ. Και ως γνωστό, οι μπαταρίες γερνάνε και μειώνεται η χωρητικότητα τους ακόμη κι όταν κάθονται στο ράφι.
Το ίδιο ισχύει και για τη Samsung 25R που άλλαξε εδώ και μήνες περιτύλιγμα από μπλε σε πράσινο. ΜΗΝ πάρετε τις μπλε αν μπορείτε να βρείτε πράσινες. Είναι πιο παλιές.
Και η AW αλλάζει κάθε χρόνο εμφάνιση στις μπαταρίες της. Να αγοράζετε τις μπαταρίες με την πιο πρόσφατη εμφάνιση αφού είναι πιο φρέσκιες και λιγοστεύουν οι πιθανότητες να είναι μαϊμού. Μέχρι να προλάβει ο ανταγωνισμός να τις κοπιάρει αλλάζει ξανά η εμφάνισή τους.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2015, 14:00 από camber »


Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα . Γι'αυτές γνωρίζουμε κάτι ;

LG INR18650MJ1 - 3500mah - Flat top - LiNiCoAlO2


https://www.akkuteile.de/lg-inr18650mj1-3500mah-3-75v-lithium-akku/a-100697/

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Κατιτίς ναι. Απο shadockan εδώ

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα . Γι'αυτές γνωρίζουμε κάτι ;

LG INR18650MJ1 - 3500mah - Flat top - LiNiCoAlO2


https://www.akkuteile.de/lg-inr18650mj1-3500mah-3-75v-lithium-akku/a-100697/
Οτι ο Ολλανδός τις έχει φτηνότερες .
Για λίγα βατ (~15 ) ότι καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Οτι ο Ολλανδός τις έχει φτηνότερες .
Για λίγα βατ (~15 ) ότι καλύτερο

Αυτή που έβαλες στο λινκ είναι για πολλά βατ, μάλλον αυτή εννοούσες για την οποία ρώτησε ο Βλαδίμηρος.

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
10αμπερη μπαταρια...μια χαρα ,για καποιον που θα ατμιζει σε ηλεκτρονικο μοντακι ,μεταξυ 10 εως 20 watt ..θα ειναι λουκουμι ...long play  που λεμε..!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92554 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex