vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 3 χρήστες
Υπ ατμόν, Jorge, camber

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά καλησπέρα, έχω μια aw 18650 imr την κόκκινη, μια panasonic πράσινη και μια samsung ροζ και οι τρεις είναι unprotected μιας και τις χρησιμοποιώ με το boxaki του seb μας ....... κάνει καμιά από αυτές για μηχανικό μοντάκι ή θα πρέπει να πάρω αποκλειστικά protected???

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
μια χαρα κανουν

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ολες κανουν φιλε μου , αλλα για παραπανω προστασια δεν χρειαζεσαι protected αλλα IMR.   Ειναι πολυ ανωτερες σε ολα , απο ολες τις μπαταριες αλλων τυπων .


Και μαλιστα για εμας , ειναι οι καλυτερες.


Και με αυτες που εχεις βεβαια μπορεις να κανεις τη δουλεια σου , ομως θα πρεπει να προσεχεις λιγο με τις θερμοκρασιες και τον τροπο που φτιαχνεις τις αντ/σεις σου.


Ειναι λιγο δυσκολο να διαχειριστούν αυτες οι μπαταριες τυχών βραχυ/μα , ενω οι IMR εχουν πολυ πιο ήπια αντιδραση.


Με λιγο προσοχη ομως , δεν θα εχεις προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος FASMAKIS

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμο-ολικός
Πως μπορούμε να καταλάβουμε πότε έχουμε βραχυκύκλωμα; :dontknow: :dontknow:


Συγνώμη αν είμαι offtopic




Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
πιστεψε με θα καιει τοσο το μοντακι που θα το καταλαβεις...καλο θα ταν να το αφησεις λιγο μακρυα οταν το νοιωσεις και να απομακρυνθεις η αν αντεχεις να το ξεβιδωσεις ωστε να βγαλεις τη μπαταρια...
εμενα μου χει τυχει πολλες φορες αυτο αλλα παντα φροντιζω να βγαζω τη μπαταρια
εκει ειναι το οτι πληρωνεις παιρνεις,μια ακριβη μπαταρια και ασφαλης δε θα σκασει τοσο ευκολα οσο μια φτηνη

Αποσυνδεδεμένος FASMAKIS

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμο-ολικός
Με φοβίζεις φίλος.............. :dontknow: :dontknow: :dontknow:


Να δουλεύω καλύτερα με το MVP παρά με το stingray.....
για νάμαι σίγουρος

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
θα ελεγα να δουλεψεις οτι θες με τη σωστη μπαταρια....σ αυτο μη κανεις τσιγγουνιες
θα προτεινα μπαταριες τυπου imr η υβριδικες του ιδιου τυπου

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Ολες κανουν φιλε μου , αλλα για παραπανω προστασια δεν χρειαζεσαι protected αλλα IMR.   Ειναι πολυ ανωτερες σε ολα , απο ολες τις μπαταριες αλλων τυπων .


Και μαλιστα για εμας , ειναι οι καλυτερες.


Και με αυτες που εχεις βεβαια μπορεις να κανεις τη δουλεια σου , ομως θα πρεπει να προσεχεις λιγο με τις θερμοκρασιες και τον τροπο που φτιαχνεις τις αντ/σεις σου.


Ειναι λιγο δυσκολο να διαχειριστούν αυτες οι μπαταριες τυχών βραχυ/μα , ενω οι IMR εχουν πολυ πιο ήπια αντιδραση.


Με λιγο προσοχη ομως , δεν θα εχεις προβλημα.

Μέχρι στιγμής έχω 2 μπαταρίες 18650, την Samsung icr18650-26f και την Panasonic ncr18650be και τις χρησιμοποιώ στο Mod του Icube (Ijust).

Υπάρχει κάποιο thread στο forum που να εξοιγεί τις διαφορές των IMR,ICR, NCR κτλ...??

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Στο νημα που βρισκεσαι , αλλα και σ' αυτο
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg773634.html#msg773634
μπορεις να βρεις πολλα που θα σε βοηθησουν.


Γενικα ομως οι IMR/INR , ειναι μπαταριες που πιο πολυ στοχευουν στη δυναμη , oι NCR και οι ICR ειναι πιο πολυ μπαταριες διαρκείας.
Βεβαια η κατασκευη των μπαταριων εχει και τους περιορισμούς της και ετσι δεν μπορουμε να εχουμε μεγαλη χωρητικοτητα και πολυ δυναμη.
Οι IMR ειναι μπαταριες αποδωσης δυναμης , ενω οι ICR μπαταριες αποδωσης διαρκειας.


Oι IMR δεν ξεπερασαν τα 2050 mAh (Sanyo UR 18650 RX) , ενω με το συνδιασμο του Μαγγανιου και του Κοβαλτιου , καταφεραν να ανέβουν σε διαρκεια και ετσι εχουμε πλεον μπαταριες με αρκετα μεγαλη διαρκεια σε συνδιασμο με πολυ δυναμη (Sony US 18650 VTC5-Samsung 25R - LG HE2)
Eιναι μπαταριες που παρεχουν πολυ ανωτερη ασφαλεια απο καθε αλλη μπαταρια , βασιζομενη στην κατασκευη τους (στη χημεια της κυψελλης τους).
Ετσι λοιπον εχουμε σημερα τις INR που παρεχουν τα καλα των IMR (ασφαλεια και δυναμη) και εχουν πλεον και καποια διαρκεια παραπανω , αρκετη ωστε να αντεχουν πολυ παραπανω απο τις IMR.
Ειναι οι μπαταριες που ονομαζονται υβριδικες


Οι NCR ειναι μπαταριες μεγαλης χωρητικοτητας και οι αποφορτισεις τους ανηκουν στη μεσαια ταξη (Panasonic NCR 18650 G 3600mAh 12 Amps)
Στοχευουν στη διαρκεια με καποια αρκετα καλη αποδωση δυναμης.
Ειναι κι αυτες μπορουμε να πουμε υβριδικες , αλλα λογο συνδιασμου Κοβαλτιου και Αλουμινιου.
Παρεχουν μια σχετικη ασφαλεια , αλλα δεν ειναι στα επιπεδα των IMR/INR.Eνας απο τους λογους που τις βλεπουμε συχνα και με προστασια.
Οι αποφορτισεις τους ειναι αρκετα καλες , αλλα δεν μπορουν να ανταπεξελθουν σε ζητηση ρευματος αναλογη των INR/IMR.  Αρα θα πρεπει να χρησημοποιουνται με πιο ομαλη ζητηση ρευματος ωστε να ειναι αποδωτικες και ασφαλης , οσο γινεται πιο πολυ.

Οι ICR εχουν ακομα πιο μικρες αποφορτισεις και ειναι κι αυτες μεγαλων mAh (LG ICR 18650 D1 3000mAh 5.8 Amps).
Eδω εχουμε μπαταριες που πιο συχνα θα τις δουμε σε pack απο lap top (μπαταρια του lap top).
Oι μπαταριες αυτες εχουν το κακο οτι λογο της μικρης ικανοτητας σε αποδωση ηλεκτρικου φορτιου , αν ζητησουμε παραπανω ρευμα απο αυτο που μπορουν να δωσουν , θα σηκωσουν πολυ γρηγορα θερμοκρασια.
Το ιδιο ισχυει και σε περιπτωση βραχ/τος.  Θα ανεβασει αμεσως σχεδον μεγαλη θερμ/σια και αυτο δεν το θελουμε...
Ακομα πιο συχνα συναντώνται με προστασια κατα των βραχυκυκλωματων και των αποφορτισεων με ηλεκτρονικο τσιπακι στον αρνητικο πολο , οπως των NCR.
Μπορω να πω οτι αυτο το ειδος μπαταριων , ολο και λιγοστευει. Σιγα σιγα οι κατασκευαστες το εγκαταλειπουν.


Αν μπορεις να βρεις τις μπαταριες
Samsung SDI 18650 25R 2500 mAh 20 Amps
LG Chem ICR 18650 HE2 2500mAh 20 Amps(Eιναι INR και ας λεει ICR.Eιναι ονομασια που χρησημοποιει η LG για τις μπαταριες της)
Sony Konion US 18650 VTC5 2600 30 Amps
θα ειναι καλη αγορα και ειναι και οι τρεις πολυ αποδωτικες μπαταριες ειτε σε μηχανικο , ειτε σε ηλεκ/κο μοντ.


Αυτες τις τρεις αλλα και αλλες πολυ καλες και αποδωτικες μπαταριες των μεγαλων κατασκευαστων (Panasonic/Sanyo , Samsung , Sony , LG Chem , Toshiba , Hitachi , Molicel , ΜΝΚΕ) ,   θα τις δεις και με χρωματα/ετικετες αλλων εταιριων που τις αγοραζουν και τις μεταπωλουν σα δικιες τους.
AW,Efest,EH,Enerdan,Enerpower,Vappower,Keeppower,Obtronic,Nitecore,Soshine,Ampmax,Brillipower,Redilast κλπ. κλπ. κλπ.
Το να αγορασεις βεβαια καποια  μπαταρια με την ετικετα απο τις πιο πανω εταιριες , δεν ειναι κακο , αρκει να  αγορασεις απο σωστο μαγαζι , γιατι υπαρχουν και πολλες μαϊμουδες δυστυχως.


Οι μπαταριες λοιπον που ειναι οι καλυτερες για εμας , ειναι οι IMR/INR γιατι συνδιαζουν δυναμη , διαρκεια , αλλα και συναμα παρεχουν και την μεγαλυτερη ασφαλεια απο ολες τις αλλες μπαταριες , στηριζομενες στον τροπο κατασκευης τους και οχι σε καποιο τσιπακι προστασιας , οπως οι NCR και ICR.
Οι IMR/INR ειναι αυτες οι μπαταριες που λεμε οτι ειναι ασφαλους χημειας .

Χαρα μου αν βοηθησα φιλε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2014, 07:12 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Με φοβίζεις φίλος.............. :dontknow: :dontknow: :dontknow:


Να δουλεύω καλύτερα με το MVP παρά με το stingray.....
για νάμαι σίγουρος

για να εισαι σιγουρος οπως ειπε ο mantzaros παρε μπαταριες αυθεντικες και καλες (aw , sony κλπ) επισης παρε ενα πολυμετρο ή ωμομετρακι και θα εισαι παντα ασφαλης ! (10 €)

Τελος , οι αντιστασεις που στριβεις πρεπει να τις σηκωνει η μπαταρια σου.

Αρα

Στριβεις , μετρας ohm , υπολογιζεις τα amp που θα χρειαστουν εδω (αναλογα με τα ohm που εβγαλες) , κουμπωνεις , ατμιζεις.

μην ξεφτιλιζεις την μπαταρια σου στην ουτοπια της ασφαλειας , πχ αν η μπαταρια σου σηκωνει 30 amp μην πας και της ζητας 29 ή 25 , παιζε παντα πιο χαμηλα σε amp!

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Βασίλη θα διαφωνήσω σε κάποια σημεία από αυτά που λες εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.msg783715.html#msg783715

Οταν μια πλακετα μπορει να ανεβασει μεχρι 5 Amperes και εγω ζητω 7 Amperes (παραδειγμα ειναι αυτο), ειναι λογικο η πλακετα να ρουφηξει περισσοτερο ρευμα , για να μας δωσει ομως μεχρι 5 Amperes. 
Δεν θα δωσει πιο πολυ οτι και να κανουμε εμεις , με οτι αντ/ση και αν προσπαθησουμε να το κανουμε αυτο , με οποια μπαταρια και να βαλουμε μεσα , οτι......οτι.....οτι.....μα οτι και να κανουμε.

Στα bold συμφωνώ αλλά στα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν μια πλακέτα μπορεί να δώσει έως 5Α τότε τόσα θα δώσει και θα τραβήξει ανάλογη ισχύ από την μπαταρία. Ακόμη κι αν μας επιτρέπει να ορίσουμε λάθος 7Α πάλι 5Α θα δώσει και ισχύ ανάλογη για 5Α θα τραβήξει.


Εβγαλα με μια 18350 45 λεπτα και με αποδωση κατα πολυ κατωτερη των 18650. Οποτε δεν κανουν για 'μενα και αν ξαναπαρω τετοιες μπαταριες θα ειναι μονο και μονο για γουστο και οχι για αποδωση.

Μια 18350 θα δώσει την ίδια ισχύ με μια 18650 αν το επιτρέπουν οι προδιαγραφές της και θα έχει ισάξια απόδοση στο άτμισμα. Φυσικά αυτή η ισχύς εξαρτάται από την μπαταρία αλλά χοντρικά δεν θα δούμε διαφορές έως τα 15-20W με μια 18350 IMR όπως AW, Efest κλπ, ανάλογα βέβαια και με την ποιότητα της πλακέτας του mod. Φυσικά θα έχουμε πολύ λιγότερη αυτονομία.


Εξαλου γιατι να βαλω 0.5 Ωμ σε VV/VW και να παρω 3.0 V(και λιγοτερο) και να μη βαλω 2.2Ωμ και να ατμισω στα 5 V ;;; :confused1:
Τα Amperes που θα χρειαστω θα ειναι κατα πολυ πιο λιγα , θα εχω παραπανω χρονο ατμισματος , πιο καλη γευση , ισαξιο ντουμανι και υφη ατμου , χαμηλοτερη θερμοκρασια και πιο ανετη λειτουργια σε ολο το συνολο (μοντ-ατμ/τη-πλακετα-μπαταρια).

Παρότι λάτρης κι εγώ των υψηλών Ωμ δεν βρίσκω το λόγο που κάποιος θα έχει καλύτερη γεύση. Ισάξια, ναι.

Η θερμοκρασία δεν αυξάνει με τα αμπέρ.
Q = W X t. Η αύξηση της θερμότητας εξαρτάται από τα joule και αυτά είναι συνδεδεμένα με την ισχύ και τον χρόνο, όχι τα αμπέρ.

Τέλος, όσον αφορά τα αμπέρ και το χρόνο ατμίσματος....
Αυτό που μας ενδιαφέρει στα ηλεκτρονικά mod είναι η ισχύς (watt) και όχι τα αμπέρ. Κάποια παλαιότερη μου ανάλυση εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,21054.msg726416.html#msg726416

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα:
4.9V @ 2.0 Ohm = 12 watt με 2.45A
6.0V @ 3.0 Ohm = 12 watt με 2.0Α
Και στις 2 περιπτώσεις η μπαταρία θα κρατήσει το ίδιο, άσχετα με τα αμπέρ που δίνει το ηλεκτρονικό mod στην έξοδο.
Ο λόγος είναι απλός. Το ηλεκτρονικό mod θα ζητήσει από τη μπαταρία 12watt για να μας δώσει αυτή την ισχύ. Η μπαταρία όμως δεν μπορεί να μας δώσει παραπάνω από 4.2 volt. Αν υποθέσουμε ότι λειτουργεί στην ονομαστική της τάση 3.7V τότε με βάση το νόμο του Ohm I = P / V, άρα Ι = 12 / 3.7 = 3.24 αμπέρ.

Τα αμπέρ λοιπόν που θα τραβήξουμε από τη μεριά της μπαταρίας είναι ίδια και ανεξάρτητα από την αντίσταση και τα αμπέρ της εξόδου.

Αυτά στη θεωρία. Στην πράξη θα τραβήξουμε παραπάνω αμπέρ από την μπαταρία (και στις 2 περιπτώσεις) επειδή υπάρχουν απώλειες στο ηλεκτρονικό κύκλωμα.
Αν ένα mod έχει αποδοτικότητα 90% θα ζητήσει από τη μπαταρία 3.24 / 0.9 = 3.6Α.

Ένα βιντεάκι που έφτιαξα για την απόδειξη των ανωτέρω. Χρησιμοποιώ 2 setup σε ίδιους περίπου ατμοποιητές και μετράω με την ίδια μπαταρία.
1ο setup: 0.9Ω στα 3.2V μας δίνουν στην έξοδο 11.38W με 3.5Α. Στην είσοδο τραβήχτηκαν από τη μπαταρία 3.8Α
2ο setup: 2.1Ω στα 4.9V μας δίνουν στην έξοδο 11.43W με 2.3Α. Στην είσοδο τραβήχτηκαν από τη μπαταρία 4.0Α

Σε ίδια περίπου ισχύ, τραβήχτηκαν τα ίδια περίπου αμπέρ.

[youtube]C1JPKx3JWfI[/youtube]

Λέγοντας όλα τα παραπάνω, ακούω κάποιες φωνές... Τι μας λες ρε μάστορα; Αφού όταν δουλεύω με sub ohm η μπαταρία μου βγάζει λιγότερο χρόνο.
Ναι έτσι είναι για κάποιες περιπτώσεις. Τα ηλεκτρονικά mods αναφέρουν κάποια αποδοτικότητα (πχ 90%). Αυτή είναι η μέγιστη που μπορούμε να πάρουμε και ισχύει σε περιορισμένο εύρος. Πρέπει να βρούμε σε ποια Ohm αποδίδει καλύτερα το δικό μας mod σε σχέση με τα watt που ατμίζουμε.

Επίσης τα mod δεν έχουν ίδια αποδοτικότητα σε step down και step up. Με sub ohm αντιστάσεις συνήθως ζητάμε υποβιβασμό τάσης και μπορούμε να έχουμε χειρότερη αποδοτικότητα από ότι σε ανόρθωση τάσης. (μπορεί όμως να συμβαίνει και το αντίθετο).

Τέλος κάποια mod δεν έχουν καθόλου ή έχουν υποτυπώδες step down (πχ. DNA). Αν έχουμε sub ohm σ' αυτά τα mod και ζητάμε 3.0V αλλά η μπαταρία έχει 3.7V, τότε το mod θα μας δώσει 3.7V και άρα πολύ υψηλότερη ισχύ από αυτή που ζητήσαμε. Είναι λοιπόν φυσιολογικό να τελειώσει πιο γρήγορα η μπαταρία αλλά αυτό δεν οφείλεται στα υψηλά αμπέρ της εξόδου.

Δεν πρέπει λοιπόν να γενικεύουμε ότι τα χαμηλά Ωμ/πολλά αμπέρ τρώνε γρήγορα την μπαταρία στα ηλεκτρονικά mods αλλά πρέπει να βρούμε πού αποδίδει καλύτερα η δική μας πλακέτα και μας προσφέρει τη μέγιστη αυτονομία.

Αποσυνδεδεμένος kitSOS

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Μια που εχεις το Mini, μηπως εχεις βρει και  τη χρυση τομη;  (που αποδιδει καλυτερα)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Παντού αποδίδει καλά το provari και για αυτό έχει τόσους οπαδούς.

Πάντως - όπως φαίνεται και στο βίντεο - έχει λίγο καλύτερη αποδοτικότητα στο step down.
Τη μεγαλύτερη ισχύ 15W την έχω πάρει με αντίσταση 2.4Ω στα 6V. Όμως θα σου δώσει 14.7W με 4.2V @ 1.2Ω και 3.5Α.
Γενικά οι διαφορές είναι πολύ μικρές και δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς ιδιαίτερα.

Προσωπικά προτιμάω αντιστάσεις γύρω στα 2.0Ω επειδή μου δίνουν τη δυνατότητα ακριβέστερης ρύθμισης και επίσης τα λεπτά σύρματα που βγάζουν τέτοιες αντιστάσεις αρπάζουν πιο γρήγορα και χρειάζονται λιγότερα βατ.
Τι εννοώ;
Στα 1.0Ω και 3V έχουμε 9 βατ. Στα 3.1V έχουμε 9.61 βατ δηλαδή βήμα 0.61W που μεγαλώνει όσο αυξάνουν τα volt.
Στα 3.0Ω και 5.2V έχουμε πάλι 9 βατ. Αλλά στα 5.3V έχουμε 9.36W δηλαδή βήμα 0.36W.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2014, 11:26 από camber »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
το subohming δε το θεωρώ κι εγώ αποδοτικό, για να πάρει κανεις τον ίδιο ατμο/γεύση με μια μεγάλη αντίσταση (μπορεί να μου βγήκε και πηνίο κανονικό  :tongue_smilie: ) , λογικά και μονο αν το πάρουμε, θα πρέπει να δώσει περισσότερα watts
απο την άποψη οτι στην μεγάλη αντίσταση έχει και ανάλογα περισσότερη επιφάνεια βρασμου
το χτύπημα ειναι που ρυθμίζουν πιο πολύ στην υπο-κουλτούρα των υπο-ωμς  :)) , αλλα δεν νομίζω να ασχολούνται με τη γεύση και πολύ, μέσες-άκρες μονο, τα περισσότερα αρώματα χάνουν και το καφάσι στις υψηλες θερμοκρασίες/watts, ίσως φταίνε και τα αρώματα μου όμως  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kitSOS

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Εχω παρατηρησει οτι με 0,20 συρμα και 1,5 Ωm αντισταση, και 3,3 Volt μου βγαζει τις μπαταριες στα 3,2-3,3 Volt. Αν κανω μεγαλυτερες 1,8-2,0 Ωm, και βαλω παραπανω Volt, μου τις βγαζει στα 3,5-3,6 Volt. Τα εχουν παιξει οι μπαταριες, η ειναι φυσιολογικο;  (κοκκινες Efest)  Η κατι αλλο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92628 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex