vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

377 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, chris71, camber

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Οι μπαταρίες lipo φορτίζουν με τους φορτιστές(xtar, nitecore κ.λπ_)που ήδη έχουμε, η ,χρειάζονται αλλου τύπου φορτιστές?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Χρειάζονται φορτιστή Constant Current / Constant Voltage (CC/CV), συνήθως ο κατασκευαστής λέει στα specs των μπαταριών τί τύπο φορτιστή και τα μέγιστα mA φόρτισής τους (Charging C Rate). Ομοίως και ο φορτιστής αναγράφει τι τύπου μπαταρίες φορτίζει.
Υπάρχουν και κάποιες λιθίου που απαιτούν πάνω από 4.2V στη φόρτιση.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Μηπως εχουμε ξεφυγει σε μονοπατια που δεν κανει να τα περπατησουμε ;;;;;;




Να σοβαρευτουμε λιγο παιδες.  Ποιος ειναι αυτος που μπορει να δωσει εγγυηση οτι με το που θα πατησεις το κουμπι , το ρευμα θα παει κανονικα στην πορεια του και θα εχουμε το αποτελεσμα που θελουμε ;;;


Σε μηχανικο μοντ , οι δυο μπαταριες ειναι και η αιτια που εδω και 3,5 χρονια βλεπω συνεχεια ρουθουνια , δοντια , χερια και δεν ξερω και 'γω τι αλλο , να γινονται κιμας και μετα να βγαινουν οι μαγκιτες και να λενε οτι φταιει το η.τ.


Απο τετοιες ιδεες ξεκινησε και επικρατει μεχρι και σημερα η φημη οτι το η.τ. εκρηγνυται.
Αν θελει καποιος να ανεβει στα 8 Volts , αγοραζει ενα π.χ. DNA βαζει δυο 18650 μεσα και βαραει στα 30 Watts ολη τη μερα και τη νυχτα χωρις φοβο ή με 3.3 - 3.5 Ωμ αντ/ση θα εχει 8.3 Volts kai 30 Watts.


Το τι κανει και το τι δινει η μια μπαταρια σε κοντρα με το τι δινουν οι δυο μπαταριες ...... ειναι λιγο κουλο.....


Δεν τα λεω με κακια , ουτε ειμαι ικανος να μαλωσω καποιον .   Ειμαστε μεγαλα παιδια και μπορουμε να παιξουμε με οτι παιχνιδι θελουμε.
Ομως , για χαρη καποιου που την επαθε , η ρετσινια κολλησε και στους υπολοιπους.


Ουτε ειναι ασφαλες αυτα που λετε οταν υπαρχουν μεσα σε ενα φορουμ ατομα που δεν ξερουν τι ειναι αυτο για το οποιο λετε , ομως τους εχει μπει η ιδεα να το κανουν κι αυτοι............το αποτελεσμα μπορει να μου εγγυηθει καποιος οτι δεν θα ειναι δισαρεστο ;;;


Καποτε βαζαμε δυο μπαταριες στα μοντ με πανω απο 3 Ωμ αντ/ση , ωστε να εχουμε λιγο παραπανω ατμο , γιατι ουτε συρματα ειχαμε , ουτε εργαλεια σαν τα σημερινα.
Ελεος δηλαδη.   Αντι να παμε μπροστα , θα κοιταμε να κανουμε τα λαθη των πρωτων καιρων......


Συγνωμη για τον τονο , αλλα διαβαστε και τα ποστς που εχουν γραφτει και σε προηγουμενες σελιδες.
Ας ειναι και του 2009.   Χαμενοι δεν θα βγειτε.


Και παλι συγνωμη για τον τονο μου παιδες......

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω σε ποιους απευθύνεται το μήνυμα σου, αλλά επειδή έγραψα και εγώ μια διευκρίνιση πριν από λίγο, ελπίζω να μη θεωρείς ότι παροτρύνω τον κόσμο να πειραματισθεί με επικίνδυνα πράγματα που αγνοεί.
Aκριβώς γι’ αυτό έκανα και την διευκρίνιση.
 
Βεβαίως και συμφωνώ με αυτά που γράφεις!
 

Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
καλα τα λες αγορι αλλα ενα φορουμ ειναι εδω για να μεταφερουν γνωση οι παλεοτεροι στους νεοτερους.Ο δικος μου προβληματισμος και νωμιζω οτι αντιπροσοπευω αρκετους εκει εξω που μολις αρχισαν το η/τ ειναι ευλογος.Στο ηλεκτρικο mod μεχρι να πεθανει η μπαταρια σου το ριθμιζεις και ατμιζεις στις παραμετρους που εσυ διαλεγεις και αυτο ειναι ενα απο τα ΑΤΟΥ του ηλεκτρικου.Αν ομως δοκιμασεις και το μηχανικο οπως εικανα εγω τωρα βλεπω πως στα ρευματα αδικουμε σε σχεσει με το ηλεκτρικο.Αυτο προσπαθω να μαθω.Τι μπορω να κανω για να εχω τετοιο ρευμα ωστε να ατμιζω και να απολαμβανω το κενουργιο μου gp paps x το οποιο δεν ειναι τυχαιο ουτε και φτινο και να μην αρχιζω να ξενερωνω που ενω παταω το κουμπι και επρεπε να τα κανω κολαση ....τα ρευματα μου ειναι χαλαρα και συγκεκριμενα σε σχεση με το ηλεκτρικο που αμα στη βαρεσει του λες δωσε μου 4,5 volt και 25 watts ετσι για να γουσταρω(εξαρταται παντα απο το τι αντισταση εχεις)Ευλογο ερωτημα λοιπον που το ξαναλεω μαλον ενδιαφερει πολους.Τι τυπο μπαταριας θα ηταν προτινομενο να βαλω εγω και αλλοι δεν ξερω και εγω ποσοι ωστε να κανουμε το modakki μασ το μηχανικο ποιο τουμπανο στα πλεσια της ασφαλειας.Αν καποιος γνωριζει (και πιστευω ειστε αρκετοι γνωστες εδω μεσα και συνχαριτιρια για τις γνωσεις και την προσπαθεια σας) ας μου απαντισει για το δικο μου mod και ενα φορτιστη απλο που εχω (trustfire) τι μπαταρια μπορω να βαλω στο να εχω ποιο δυνατο ρευμα μιας και μου αρεσουν τα ντουμανια ??? ??? Μαρκα τυπο αμπερ κτλ κτλ Ευχαριστω πολλυ εκ των προτερων απαντες

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
@shadokan
Ομοίως και εγώ, ανέφερα καθαρά οτι 2 μπαταρίες σε σειρά σε μηχανικό mod οδηγούν τα W σε τεράστια νούμερα...
Δεν γίνεται σε κάθε απάντησή μας να γράφουμε από κάτω "κάντε το με δικό σας ρίσκο, κτλ κτλ" σαν τους αμερικάνους..
Ο καθένας κρίση έχει και πράττει αναλόγως.
Αν και δεν το τηρώ πάντα, προσπαθώ να μη δίνω συμβουλές αλλά να παραθέτω κάποια στοιχεία ώστε ο άλλος να αποφασίσει μόνος του τι να κάνει.
O φίλος προσπαθεί να μάθει τι είναι κατάλληλο για το mod του, γι΄αυτό ρωτάει...

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ Limo, αφού αυτό που αποζητάς είναι το ντουμάνι, ίσως εκτός από το ρεύμα, θα έπρεπε να εξετάσεις και άλλες παραμέτρους, όπως το είδος του υγρού που χρησιμοποιείς (περισσότερη VG έναντι PG) το είδος των αντιστάσεων, το στήσιμο του ατμοποιητή κλπ.
Το "πατάω ένα κουμπί και τα κάνω κόλαση" μου ακούγεται πράγματι λίγο επικίνδυνο αν προσπαθείς να το κάνεις μόνο μέσω της αύξησης της ισχύος.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Aν θελω ντουμανια , αγοραζω dripping , ανοιγω τις τρυπες του αερα και ρουφαω με τους πνευμωνες.
Βαζω τον ατμ/τη σε VV/VW και κανω οτι θελω.....


Αυτα τα ερωτηματα τυπου , γιατι παρα τα πολλα λεφτα που εδωσα δεν εχω καλο ρευμα , ειναι και η αιτια που σε νεους ή σε ατμιστες που δεν εχουν ερθει σε επαφη με μοντακια γενικα και επισκευασιμους ατμ/τες , λεμε οτι καλυτερα να αγορασει ενα μοντακι αυξομειωσης τασης ( V )//δυναμης ( W ) , ωστε να ερθει σε επαφη με το τι ειναι ατμισμα με περισσοτερα Volts/Watts απο αυτο που μπορει να δωσει μια απλη μπαταρια Li-Ion.
Aπο 'κει και περα και αφου θα εχει παρει καποιες απο τις γνωσεις/εμπειριες των παλαιοτερων , αφου εχει παει σε συναντισεις με ατμιστες και εχει δοκιμασει καποια μοντακια ατμ/τες , εχει μιλησει και του εχει εξηγησει καποιος το τι και το πως , τοτε μπορει εκ του ασφαλους ( βαση μεταλαμπαδευσης γνωσεων ως προς το πως να στινει και τι αντ/σεις να κανει ωστε να εχει αποδωση ) να κανει και την αγορα του σε μηχ/κο μοντακι και να ξερει πλεον , εστω και στο περιπου , τι να περιμενει και τι αποδωση εχει ενα τετοιου ειδους μοντ.


Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ Limo, αφού αυτό που αποζητάς είναι το ντουμάνι, ίσως εκτός από το ρεύμα, θα έπρεπε να εξετάσεις και άλλες παραμέτρους, όπως το είδος του υγρού που χρησιμοποιείς (περισσότερη VG έναντι PG) το είδος των αντιστάσεων, το στήσιμο του ατμοποιητή κλπ.
Το "πατάω ένα κουμπί και τα κάνω κόλαση" μου ακούγεται πράγματι λίγο επικίνδυνο αν προσπαθείς να το κάνεις μόνο μέσω της αύξησης της ισχύος.
τα ξερω αυτα τα εψαξα απαντισεις ομως δεν περνω για ενα απλο θεμα γιατι ναι ειναι συνθετο το θεμα περι η/τ αλλα μη το κανουμε και επιστιμη

Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Aν θελω ντουμανια , αγοραζω dripping , ανοιγω τις τρυπες του αερα και ρουφαω με τους πνευμωνες.
Βαζω τον ατμ/τη σε VV/VW και κανω οτι θελω.....



τα καναμε και αυτα αδελφε στη παρουσα φαση τι κανουμε????

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Υπομονή μέχρι να βγει μηχανικό που να διαβάζει την σκέψη του ατμιστή και να ανεβοκατεβάζει την τάση κατά το δοκούν.
Φίλε limo, για να ξεφύγω από το αστείο, θα σου πάω τι κανω εγώ....
Έχω τα μηχανικά μου για νορμάλ άτμισμα και όταν θέλω να δω αστράκια βγάζω το DNA με τον dripper και αναγκάζω τους οδηγούς που ακολουθούν έτσι και είμαι σε τούνελ να ανάψουν φώτα ομίχλης


Sent from my iPad using Tapatalk HD

τα καναμε και αυτα αδελφε στη παρουσα φαση τι κανουμε? ???
Εδω ειναι το θεμα, ΔΕΝ τα εχεις κανει αυτα. Τουλαχιστον δεν τα εχεις κανει σωστα. Με 100% σιγουρια σου λεω οτι  αν αναλαβω εγω ή καποιος αλλος εμπειρος ατμιστης τον εξοπλισμο σου, θα βγαλει περισσοτερο ντουμανι απο αυτο που καταφερες εσυ. Κανεις ακομα λαθη τα οποια δεν καταλαβαινεις οτι τα κανεις, οποτε οι λυσεις ειναι 2. 1. Απλα το παλευεις και με τον καιρο θα μαθεις. 2. Βρισκεις εναν εμπειρο ατμιστη να σου δειξει απο κοντα.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Χρειάζονται φορτιστή Constant Current / Constant Voltage (CC/CV), συνήθως ο κατασκευαστής λέει στα specs των μπαταριών τί τύπο φορτιστή και τα μέγιστα mA φόρτισής τους (Charging C Rate). Ομοίως και ο φορτιστής αναγράφει τι τύπου μπαταρίες φορτίζει.
Υπάρχουν και κάποιες λιθίου που απαιτούν πάνω από 4.2V στη φόρτιση.


Δηλαδή αλλα λεφτα πάλι, για  τόν καινουργιο nitecore με τίς ενδειξεις ;D

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
τα ξερω αυτα τα εψαξα απαντισεις ομως δεν περνω για ενα απλο θεμα γιατι ναι ειναι συνθετο το θεμα περι η/τ αλλα μη το κανουμε και επιστιμη
Απαντήσεις πήρες αρκετές αλλά στην παρούσα φάση μάλλον δεν είσαι σε θέση να τις κατανοήσεις πλήρως. Επιστήμη δεν είναι το η/τ αλλά με μηχανικό mod θέλει διάβασμα και δοκιμές πριν πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Σε μηχανικό mod ο μόνος τρόπος να αλλάξουμε την ισχύ ατμίσματος είναι η αυξομείωση των Ωμ της αντίστασης σύμφωνα με το νόμο του Ohm. Θα χρειαστείς ωμόμετρο και βολτόμετρο για να μετρήσεις σωστά την ισχύ σου.

Από εκεί και πέρα, η μόνη απάντηση που μπορεί να σου δοθεί σ' αυτό το νήμα είναι να προτιμήσεις μπαταρίες IMR για το μηχανικό σου mod. Αν ανατρέξεις προς τα πίσω τις σελίδες του νήματος θα δεις ποιες από αυτές θεωρούνται καλύτερες καθώς αναφέρονται περίπου οι ίδιες σε κάθε σελίδα.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το μηχανικό σου mod μπορείς να κοιτάξεις εδώ και για επισκευάσιμους ατμοποιητές εδώ.
Για κατασκευή κανονικών αντιστάσεων κοίταξε εδώ και για microcoil εδώ.
Τέλος και κυριότερο κοίταξε εδώ για το πως επηρεάζει η διατομή και το μήκος του σύρματος την ωμική αντίσταση.

Ας παραμείνουμε στο θέμα μας που είναι οι μπαταρίες και η ασφάλεια που προσφέρουν.


Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
ισως και να μη χρειαζομαι τιποτα απο ολα αυτα περι μπαταριων και τα σχετικα ισως τα ντουμανια μου και τα coils που φτιαχνω να ειναι αρκετα βλεποντας με να ατμιζω να πειτε  <ωραιος> Aπλα μπορει να παραμιθυαζομαι με κατι βιντεακια στο youtube  και να λεω γιατι αυτος περισσοτερο απο εμενα??Γιατι ισως η vg να μην εχει καμια σχεση με την ελληνικη γιατι μπορει να ατμιζουν οτι ποιο ακυρο υπαρχει μονο και μονο για ενα βιντεκι τον 5 λεπτων γιατι μπορει να εισπνεουν τα δηλητιρια της αρκουδας και εμεις οι βλ@$#!~@$κες λεμε πω πω!!!!!απο τη στιγμη ομως που το μηχανικο μπορει να δοσει ρευματα που ουτε στο ονειρο του το ηλεκτρικο δεν εχει δει καλο ειναι να το πειραματιστεις το θεμα.Τωρα αμα δεν εχετε καποιο συνδιασμο απο μπαταριες να προτινετε δεν τρεχει και κατι οπως ειπε και καποιος ποιο πανω μεγαλα παιδια ειμαστε θα την βρουμε την ακρη 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem