vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, thanos1071, Υπ ατμόν, tasos1976, Jorge

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
μιας και μας εδωσες κατι να διαβασουμε να δωσω και εγω κατι...
 http://pubs.acs.org/cen/science/85/8551sci1.html

το ερευνητικο αυτο αρθρο αναφερεται στις li-ion μπαταριες και στο οτι οι καταστροφικες αποτυχιες τους ειναι σπανιες. Παρολαυτα οι κατασκευαστες κανουν οτι μπρουν να τις εκμηδενισουν. Με ηλεκτρικα μεσα,κυκλωματα δεν το εχουν καταφερει γιατι περιστατικα εξακολουθουσαν να συμβαινουν σε λαπτοπ κλπ και γιαυτο η ερευνα στραφηκε στην πιο ασφαλη χημεια,στο να διαχωριζονται δηλαδη χημικα τα στοιχεια στην μπαταρια που να μην εχουν προβλημα στις υψηλες θερμοκρασιες. Ενα απο αυτα ειναι το συστημα οξειδιου μαγνησιου (αν μεταφραζω σωστα),δηλαδη οι γνωστες μας LiMN.

Αναπτυχθηκαν δηλαδη ως πιο ασφαλες απο τα συστηματα που προυπηρχαν..

100% ασφαλεια δεν υπαρχει ουτε στον αερα... οποτε ας σταματησουμε να κυνηγουμε ανεμομυλους....!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
προφανως και στο.ερευνητικο αρθρο πρεπει να δωσεις σημασια....! αυτο ειναι αντικειμενικο...!

στην τελικη τελικη ο κατασκευαστης θελει να ειναι καλυμενος και στο πιο τρελο που μπορει να συμβει...

εμενα το μονο που με προβληματιζει με τις imr ειναι οτι ειναι χυμα κ στην ουσια αμαρκες
ουτε συσκευασια ουτε εταιρεια ουτε εργοστασιο.καστομιες ειναι
βαραει δηλαδη ο wong/wan ταμπουρλο κ εμεις χορευουμε

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
εχουν χιλιοτεσταριστει ομως απο πολλες ομαδες και εργαστηρια.. εχω δει αρκετες μετρησεις και τεστ. Δεν ειναι τοσο χυμα η κατασταση...!

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
εμενα το μονο που με προβληματιζει με τις imr ειναι οτι ειναι χυμα κ στην ουσια αμαρκες
ουτε συσκευασια ουτε εταιρεια ουτε εργοστασιο.καστομιες ειναι
βαραει δηλαδη ο wong/wan ταμπουρλο κ εμεις χορευουμε

Έτσι το σωστό να λέγετε :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δε με προβληματίζει η ποιότητα των μπαταριών AW. Δεν τις θεωρώ ανώνυμες ή μη αναγνωρίσημης φίρμας, από τη στιγμή που μεγάλες κοινότητες χρηστών (φανατικοί των δυνατών φακών, ατμιστές και άλλοι) τις έχουν δουλέψει σε βάθος χρόνου και τις θεωρούν εξαιρετικές. Δεν με προβληματίζει η μάρκα. Με προβληματίζει, όμως, το είδος των μπαταριών που χρησιμοποιούμε, το κοινό συμπέρασμα πως δεν μπορούν να είναι 100% ασφαλείς και η αυθεντικότητά τους (το αν είναι αυτό που λένε ή μαϊμούδες).  :hmmm:

Αναρωτιέμαι, οι φίλοι των πιο επώνυμων μπαταριών, έχουν αγοράσει Panasonic ή Sanyo, ας πούμε; Γιατί όχι; Γιατί δεν βλέπω συχνές αναφορές σε τετοιες μπαταρίες στα διεθνή ατμιστικά στέκια και καταστήματα; Γιατί είναι σπανιότερες, τη στιγμή που δεν είναι κατ' ανάγκη ακριβότερες;

Αυτήν εδώ, ας πούμε, την ξέρει κάποιος; Είναι και 2C!
http://www.intl-outdoor.com/panasonic-ncr18650a-3100mah-protected-battery-p-333.html
Έχει καλή τιμή, δώρο θηκούλα, και είναι επώνυμη...

Βέβαια, Panasonic δεν σημαίνει και made in Japan, μάλλον θα κατασκευάζεται στην Κίνα. Αλλά γιατί βρίσκει κανείς στο Alibaba να πωλούνται Panasonic (ή "Panasonic") από διάφορες κινέζικες φάμπρικες; Πόσο αυθεντικές είναι και πόσο θα μας προφύλασσε η επώνυμη φίρμα; Γιατί συναντά κανείς άπειρες ΤάδεFire και όχι τέτοιες;

Με λίγα λόγια, έχω πολλές απορίες και ελπίζω κάποιος όντως ενήμερος, που να ασχολείται χρόνια, να έχει κάποιες απαντήσεις.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Βέβαια, Panasonic δεν σημαίνει και made in Japan, μάλλον θα κατασκευάζεται στην Κίνα

μονοσ σου το ειπες,,, (αν και γνησιες πρεπει αν φτιαχνονται κινα μαλαισια κι αλλου )

και αυτη που δειχνεις δεν γραφει καν πανασονικ
αυτες που κυκλοφορουν συνηθως ειναι κατι μπλε και κατι γκρι κινεζικες πανασονικ
απο οσα γνωριζω οι γνησιες κυκλοφορουν σε 1 c μονο
δεν εχουν προστασια (εχουν  διαφορετικο τροπο κατασκευης εσωτερικα που τις κανει ασφαλεστερες )
και εχουν διπλασια τιμη απο aw klp
πιθανοτατα κατι αναλογο συμβαινει με τις αλλες επωνυμες μαρκες




Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Το είπα μόνος μου... και τι σημαίνει ακριβώς;

Αυτές που δείχνω είναι Panasonic, από καλό μαγαζί και έχουν αναφερθεί από το CandlePower Forum.
[Ή τουλάχιστον αναγνωρίζονται ως Panasonic από τους σχετικούς. Δεν ήμουν μπροστά όταν τις έφτιαχναν!]
Η μπλε unprotected κατάλαβα πως μάλλον είναι παλιότερη γενια -κυκλοφορούν και παρόμοιου χρώματος unprotected σύμφωνα με το κατάστημα.

Δεν είναι η τιμή που φταίει και δεν πετυχαίνουμε τέτοιες συχνότερα: κάποιοι θα ήταν προθυμοι να πληρώσουν και τα διπλά. Βέβαια, επώνυμες μάρκες συχνά δεν προωθούν τέτοια προϊόντα γιατί βασίζονται σε μεγάλους πελάτες (εταιρίες, κατασκευαστές κλπ.)
Μήπως πηγαίνουμε κι εμείς με βάση τη συνήθεια και όχι την πληροφόρηση; Μήπως ακολουθεί ο ένας τυφλά το τι έχει κάνει ο προηγούμενος;

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
απο τα λιγα που ξερω η πανασονικ δεν ντρεπεται να γραψει το ονομα της επανω στα προιοντα της

απο μια γρηγορη ματια το συγκεκριμενο μαγαζι πουλαει πανασονικ που δεν γραφουν τπτ πανω τους

και δεν σκοπευω να σε πεισω εγω,,,επισημο σαιτ εχει η πανασονικ μπορεις να βρεις

ο λογος που δνε τις συναντας (υποθετω) ειναι οτι δεν βγαζει μπαταριες 2-3 ....15 c

σαν αυτες που θελουν οι μοντελιστες και τα ητ


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ο γνωστός κινδυνολόγος σε θέματα υγείας, μπαταριών κτλ. μετά από μερικά ξεμπροστιάσματα από άλλα μέλη του φόρουμ ότι μιλάει χωρίς αποδείξεις, δήλωσε ότι αποχωρεί από το φόρουμ και ζήτησε να διαγραφούν όλα τα μηνύματά του. Του είπα ότι θα διαγράψω μόνο αυτά που κινδυνολογεί χωρίς αποδείξεις, αλλά ψάχνοντας τα μηνύματα που έγραψε διαπιστώνω ότι το άτομο έχει δώσει ρεσιτάλ κινδυνολογίας σε πολλούς τομείς του φόρουμ.
Μαζί με τα μηνύματά του διαγράφηκαν και αρκετά που σχετίζονταν μ' αυτά και ανήκουν σε άλλους χρήστες.

FakeSony LR3000 (Black)

 
http://lygte-info.dk/info/Batteries18650-2011%20UK.html



This cell combines all the worst parameters for a cheap cell:
1) Fake manufacture name
2) Large capacity variations
3) High internal resistance
It might be old cell or rejected cells that has got a new wrapper.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Ο γνωστός κινδυνολόγος σε θέματα υγείας, μπαταριών κτλ. μετά από μερικά ξεμπροστιάσματα από άλλα μέλη του φόρουμ ότι μιλάει χωρίς αποδείξεις, δήλωσε ότι αποχωρεί από το φόρουμ και ζήτησε να διαγραφούν όλα τα μηνύματά του. Του είπα ότι θα διαγράψω μόνο αυτά που κινδυνολογεί χωρίς αποδείξεις, αλλά ψάχνοντας τα μηνύματα που έγραψε διαπιστώνω ότι το άτομο έχει δώσει ρεσιτάλ κινδυνολογίας σε πολλούς τομείς του φόρουμ.
Μαζί με τα μηνύματά του διαγράφηκαν και αρκετά που σχετίζονταν μ' αυτά και ανήκουν σε άλλους χρήστες.


ωχ......! αλλαλουμ θα εχει γινει σε τοσα νηματα.... νομιζα οτι το αποφευγαμε αυτο γιατι χανεται η μπαλα και χρησιμες πληροφοριες στις ανταπαντησεις... καλυτερα να εμπαινε με πρασινο χρωμα ενα μικρο ιδιο κειμενακι απο τον συντονισμο του τυπου ... να μην λαμβανονται σοβαρα οι θεσεις του μελους γιατι διαπιστωθηκε οτι.. και να αφεθει η κουβεντα να δενει το νημα....

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Πάντως απ' όλη αυτή τη "φασαρία" βγήκε και κάτι θετικό.Όλοι εμεις οι νέοι ατμιστές που δεν έχουμε ακόμη μεγάλη γνώση,διαβάσαμε και μάθαμε ακόμη περισσότερα.Ιδιαίτερα όσοι περάσαμε σε ιδιοκατασκευές mods.Πιστεύω ότι οι σωστά σκεπτόμενοι, μπορούν να ξεχωρίσουν την κινδυνολογία από την πληροφόρηση :yes:
Εξ'άλλου αυτό το forum συμβάλλει τα μέγιστα σ'αυτή την κατεύθυνση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
απο τα λιγα που ξερω η πανασονικ δεν ντρεπεται να γραψει το ονομα της επανω στα προιοντα της

απο μια γρηγορη ματια το συγκεκριμενο μαγαζι πουλαει πανασονικ που δεν γραφουν τπτ πανω τους

και δεν σκοπευω να σε πεισω εγω,,,επισημο σαιτ εχει η πανασονικ μπορεις να βρεις

ο λογος που δνε τις συναντας (υποθετω) ειναι οτι δεν βγαζει μπαταριες 2-3 ....15 c

σαν αυτες που θελουν οι μοντελιστες και τα ητ
Έχω πάρει πολλά από το φόρουμ. Δεν μου αρέσει να αποδεχτώ πως δεν μπορούν να συζητηθούν πράγματα επειδή η ατμόσφαιρα μυρίζει μπαρούτι χωρίς λόγο. Έφερα αυτές τις μπαταρίες ως παράδειγμα και έκανα κάμποσες ερωτήσεις. Το δάχτυλο έδειξε το φεγγάρι και καταλήγουμε να μιλάμε για το δάχτυλο...  :(

Τέλος πάντων, μια που φτάσαμε σε αυτό:
1. Ναι, η Panasonic "ντρέπεται" να γράψει το όνομά της. Δεν απευθύνεται στο τμήμα λιανικής που ανήκουμε. Τέτοιες μπαταρίες συνήθως τις πουλά σε τρίτους που πουλούν σε εμάς. Όπως στην AW, ας πούμε...

2. Γι αυτό αυτές οι συγκεκριμένες μπαταρίες δεν γράφουν τίποτα πάνω τους. Ή μάλλον γράφουν το όνομα του καταστήματος.

3. Έχω κάνει πολύ περισσότερο ψάξιμο από το να πάω απλά στο site της Panasonic:
Βρήκα μετρήσεις και τεστ για τις συγκεκριμένες:
http://lygte-info.dk/review/batteries2012/Intl-outdoor%20NCR18650%203100mAh%20%28Black%29%20UK.html
Και για τις προηγούμενες μπλε unprotected:
http://budgetlightforum.com/node/6644
Και για τις Xtar που χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο cell (το Panasonic NCR18650a):
http://budgetlightforum.com/node/7249
Και για Redilast, και..., και...

4. Στο ΗΤ κάνουν θραύση και οι AW IRC protected που είναι 1C. Δεν είναι κανόνας τα πολλά C. Αυτές οι Panasonic είναι 2C.

Οπότε, ναι, και να σκόπευες δεν θα με έπειθες χωρίς επιχειρήματα. Αλλά το ζήτημα δεν είναι οι συγκεκριμένες. Ούτε τις έχω, ούτε τις πουλάω. Μια αφορμή για προβληματισμούς είναι.
Το ζήτημα είναι να μάθουμε περισσότερα: εναλλακτικές ασφαλείς μάρκες, εναλλακτικά σοβαρά καταστήματα, τι να προσέχουμε και τι να αποφεύγουμε στις αγορές μας, τι σημαίνει στ' αλήθεια "επώνυμο" σε αυτό τον χώρο. Εγώ δεν είμαι γνώστης. Αλλά θέλω να ξέρω τι κρατάω 10 πόντους από τη φάτσα μου όλη τη μέρα. Βλέπω να αλλάζουν χέρια μεταχειρισμένες unprotected UltraFire και νιώθω περίεργα. Κόσμο να αγοράζει φορτιστές των 2 ευρώ. Ερωτήσεις του στυλ "Έβγαλε καπνό και φούσκωσε, να την ξαναχρησιμοποιήσω;"

ΟΚ, μπορώ να ψάχνω τις πληροφορίες για πάρτη μου και να μη λέω τίποτα μη τυχόν και κάποιος στραβώσει. Αν είναι αυτό το φόρουμ που θέλουμε. Αν δεν είναι, παρακαλώ όποιον έχει πολύχρονες γνώσεις και τεκμηριωμένη άποψη να συμμετάσχει στην κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Αν το μήνυμά σου αναφέρεται στην περίπτωση του ατόμου που αποχώρησε μετά από τις παρατηρήσεις που του έγιναν, μάλλον δεν παρακολούθησες τα μηνύματά του σε όλο το φόρουμ. Ήταν ο γνώστης των πάντων και οι απαντήσεις του είχαν τον αέρα "αυθεντίας" παρά τις επανειλημμένες διαψεύσεις και παρατηρήσεις από άλλα μέλη του φόρουμ.
Αν ανοίγαμε μια συζήτηση για... πορτοκαλάδες και αποφάσιζε να λάβει μέρος, θα ήταν μόνο και μόνο για να αποδείξει με διάφορα λογικοφανή επιχειρήματα ότι σε περίπτωση που την πιεις μαζί με... λαχανόζουμο, θα δημιουργηθεί χημική αντίδραση και θα γίνει έκρηξη στο στομάχι.
Καμία σχέση με μια λογική συζήτηση που μπορεί κάποιοι να διαφωνήσουν σε ένα θέμα μέχρι ίσως να βγει ένα συμπέρασμα. Μαζί του διαφωνούσαν οι πάντες αλλά αυτός συνέχιζε απτόητος την παραπληροφόρηση και την τρομολαγνεία του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 08, 2024, 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex